Справа № 503/492/22
Провадження №3/503/423/22
12 липня 2022 року м. Кодима
Суддя Кодимського районного суду Одеської області Вороненко Д.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кодима матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Відділу поліцейської діяльності №1 Подільського районного управління поліції ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, -
встановив:
30.04.2022 року складено протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 504541, згідно змісту якого 30.04.2022 року о 23.40 годині ОСОБА_1 по вул. Шевченка в с. Писарівка, керував транспортним засобом Опель Зафіра, реєстраційний номер НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, що із показником 1,56 %0 (проміле) підтвердив результат тестування на алкоголь «Драгер» № 1260, проведений 30.04.2022 року о 23.48 годині на місці зупинки транспортного засобу уповноваженою особою Національної поліції з використанням спеціального технічного засобу - ALCOTEST 6820 прилад № ARLH-0165 з принтером DRAGER MOBILE PRINTER № ARLH-0167 та із застосуванням технічного засобу відеозапису, у зв'язку з чим ОСОБА_1 порушив пункт 2.9.(а) Правил дорожнього руху та тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про місце і час розгляду справи був своєчасно сповіщений належним чином, у відповідності до вимог ст. 2772 КУпАП. Клопотань про відкладення розгляду справи від ОСОБА_1 на адресу суду не надходило, натомість 12.07.2022 року подав до суду заяву датовану 12.06.2022 року, в якій просив розглянути справу за його відсутності та зазначив, що не визнає свою вину у вчиненні вказаного вище правопорушення, оскільки не керував автомобілем у стані алкогольного сп'яніння. У зв'язку з вище викладеним і у відповідності до вимог ст. 268 КУпАП, яка не визнає обов'язковою присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 130КУпАП, то суд вважає за можливе розглянути справу під час відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю суд встановив наступні обставини.
Водій ОСОБА_1 має право керування транспортними засобами з видачою відповідного посвідчення водія серії НОМЕР_2 від 05.06.2005 року, згідно довідки від 03.05.2022 року, виданої інспектором САП Подільського РУП ГУНП в Одеській області (а.с.7).
30.04.2022 року о 23.40 годині в с. Писарівкапо вул. Шевченка працівниками поліції, які входили до екіпажу патрульного автомобіля полії, було зупинено транспортний засіб Опель Зафіра, реєстраційний номер НОМЕР_1 , про що свідчить зміст рапорту поліцейського СРПП ВПД №1 (м. Кодима) Подільського РУП ГУНП в Одеській області сержанта поліції Миколи Могилівського від 30.04.2022 року (а.с.6), а також фрагмент відеозапису «0-02-0a-de19c56a1e031304792ec3d87af19275d4104695b2287762784bc8982636a6b0_696b4f6a21b7442d.mp4» наявний на СD-R диску (а.с.8), долученому до протоколу про адміністративне правопорушення в порядку ч.2 ст. 266 КУпАП і дослідженого судом під час судового розгляду.
Згідно п.2.9 (а) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 (надалі за текстом - Правила), водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.5 Правил, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Частиною першою статті 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами, які перебувають зокрема у стані алкогольного сп'яніння, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Таким чином для кваліфікації діяння особи за ч.1 ст. 130 КУпАП необхідне встановлення факту керування нею транспортного засобу.
Висновки суду
- щодо доведеності факту керування транспортним засобом:
За умов заперечення ОСОБА_1 у своїй письмовій заяві до суду від 12.07.2022 року факту керування автомобілем, то даний факт підлягає встановленню на підставі доказів.
На фрагменті відеозапису «0-02-0a-de19c56a1e031304792ec3d87af19275d4104695b2287762784bc8982636a6b0_696b4f6a21b7442d.mp4» зафіксовано зупинку патрульним автомобілем транспортного засобу Опель Зафіра, реєстраційний номер НОМЕР_1 , але цей фрагмент не містить фіксації того хто саме був за кермом цього транспортного засобу на момент його зупинки.
В свою чергу на фрагменті відеозапису « 0-02-0a-a04985d706a686e4229184f935f934f9edf60e6d1951deb4b9b0b1c43e7d2f27_a1b4e3ec17a73015.mp4» та на фрагменті відеозапису « 0-02-0a-26b1d19d9570b1d74109051426668bd65aa9d37b413cff787673f39d51a30257_8df01e6c339d6764.mp4» також не зафіксовано хто був за кермом зупиненого транспортного засобу.
Таким чином, суд звертає увагу на те, що на жодному із трьох фрагментів відеозаписів наявних на CD-R диску (а.с.8), долученому до протоколу про адміністративне правопорушення в порядку ч.2 ст. 266 КУпАП і досліджених судом під час судового розгляду, не зафіксовано подію керування ОСОБА_1 транспортним засобом Опель Зафіра, реєстраційний номер НОМЕР_1 , зокрема перебування останнього на місці водія за кермом згаданого транспортного засобу на момент його зупинки працівниками поліції.
У зв'язку з чим в суду відсутні підстави вважати, що саме ОСОБА_1 керував автомобілем Опель Зафіра, реєстраційний номер НОМЕР_1 , на час його зупинки працівниками поліції о 23.40 годині 30.04.2022 року, а не інша особа.
- щодо повноти пропозиції пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння:
У відповідності до положень ч.2-3 ст. 266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного сп'яніння, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до положень пунктів 2 і 7 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року (надалі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння, згідно з ознаками такого стану. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Також згідно до абзацу першого пункту 6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року № 1103, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Крім того, відповідно до пунктів 3 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС № 1395 від 07.11.2015 року, направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (зі змінами).
В свою чергу у графі «З результатами згоден» акту огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (а.с.5) зроблено запис про те, що ОСОБА_1 «від підпису відмовився», що суд вважає фактичним висловленням ОСОБА_1 своєї незгоди з результатами проходження ним огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу.
Однак, на відеозаписах «0-02-0a-a04985d706a686e4229184f935f934f9edf60e6d1951deb4b9b0b1c43e7d2f27_a1b4e3ec17a73015.mp4» та «0-02-0a-26b1d19d9570b1d74109051426668bd65aa9d37b413cff787673f39d51a30257_8df01e6c339d6764.mp4», долучених до протоколу про адміністративне правопорушення на CD-R диску (а.с.8), який був досліджений судом під час судового розгляду, не містять підтвердження як факту пропозиції ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я, за умов незгоди із результатом огляду проведеного працівником поліції на місці зупинки транспортного засобу, так і факту відмови ОСОБА_1 від проходження зазначеного огляду.
При цьому, вказані відеозаписи не є повною безперервною відеозйомкою діалогу ОСОБА_1 з працівниками поліції та відображають лише фрагменти процедури огляду та оформлення матеріалів на яких не зафіксовано безпосереднього роз'яснення ОСОБА_1 можливості пройти огляд на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я, пропозиції йому пройти даний огляд за умов незгоди із результатом огляду проведеного працівником поліції на місці зупинки транспортного засобу і самої відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі, для підтвердження вищенаведених фактів, що є порушенням статті 5 Розділу II та пункту 2 статті 1 Розділу VII Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функцію фото-і кінозйомки, відеозапису, засобів фото-і кінозйомки, відеозапису» затвердженої Наказом МВС України від 18.12.2018 року № 1026.
Таким чином процедура огляду водія на виявлення стану сп'яніння була дотримана не в повній мірі, оскільки при наявності незгоди водія із результатом огляду за допомогою приладу Драгер, огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. У такому разі, тільки відмова від проходження огляду в закладі охорони здоров'я або відповідний позитивний результат огляду в закладі охорони здоров'я є підставами для притягнення особи за ст. 130 КУпАП, а не позитивний результат огляду за допомогою приладу зроблений на місці зупинки транспортного засобу.
При цьому, у відповідності до ч.6 ст. 266 КУпАП передбачено, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Суд повинен обґрунтувати свої висновки лише доказами, які є достатньо переконливими, чітко сформульованими, тобто такими, які не залишають місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується зі стандартом доведення «поза розумним сумнівом».
Відповідно до принципу «поза розумним сумнівом» (п.43 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кобець проти України» від 14.02.2008 року), доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
Адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтуються на конституційному принципі: презумпції невинуватості (ст. 62 Конституції України).
Тягар доведення складу адміністративного правопорушення покладається на адміністративний орган, разом з тим, особа, яка притягається до відповідальності, звільняється від обов'язку доводити свою причетність до скоєння правопорушення.
Адміністративні справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення штрафних санкцій має саме суб'єкт владних повноважень (п.110 рішення ЄСПЛ у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» (Vastberga taxi Aktiebolag and Vulic v. Sweden № 36985/97).
ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що «…суд не може відшуковувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом)» (справи «Малофєєв проти Росії», рішення від 30.05.2013 року та «Карелін проти Росії», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 року).
Ураховуючи зазначене вище матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять обсягу переконливих доказів, на підставі яких суд мав би можливість дійти до неспростовного висновку про наявність в діянні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, складу пред'явленого правопорушення. У зв'язку з чим провадження по справі підлягає закриттю внаслідок відсутності доказів (недоведеності) винуватості особи.
Таким чином, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 213, 221, 246-247, 265, 268, 283-284 КУпАП, суд
постановив:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП закрити у зв'язку з відсутню складу адміністративного правопорушення.
Посвідчення водія тимчасово вилучене у ОСОБА_1 повернути володільцеві, поклавши обов'язок по виконанню постанови в даній частині на Відділ поліцейської діяльності №1 Подільського районного управління поліції ГУНП в Одеській області.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду, через Кодимський районний суд Одеської області, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Д. В. Вороненко