справа №380/25573/21
06 липня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Кравців О.Р.,
за участю:
секретар судового засідання Шийович Р.Я.,
від позивача представник не прибув,
від відповідача Кошлаков А.О.,
від третьої особи представник не прибув,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до Комунального некомерційного підприємства «Стоматологічна поліклініка №4», третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Львівська міська рада, про зупинення експлуатації приміщень.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - позивач, ГУДСНС у Львівській області) з позовом до Комунального некомерційного підприємства «Стоматологічна поліклініка №4» (далі - відповідач, КНП «Стоматологічна поліклініка №4») в якому просить:
- зупинити експлуатацію приміщень Комунального некомерційного підприємства «Стоматологічна поліклініка №4» за адресою: Україна, 79071, м. Львів, вул. Симоненка,6а, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення, окрім виконання робіт, пов'язаних із усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Підставою позову вказано необхідність зупинення експлуатації приміщень будівлі закладу, оскільки продовження експлуатації таких без усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки створюють загрозу для життя та здоров'я працівникам відповідача та іншим людям, що можуть там перебувати.
Ухвалою від 04.01.2022 суд позовну заяву залишив без руху.
У встановлений строк позивач виявлені недоліки усунув належним чином.
Ухвалою від 07.02.2022 суд відкрив спрощене позовне провадження у справі.
Ухвалою від 03.05.2022 суд продовжив строк розгляду справи.
Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Зазначає, що охорона здоров'я забезпечується державним фінансуванням. Відповідач у силу своїх можливостей виконує та усуває порушення виявлені позаплановою перевіркою. Вказує, що зупинка експлуатація приміщень відповідача ніяким чином не посприяє виконанню та усуненню порушень, оскільки значна сума коштів отримується медичним закладом внаслідок надання платних послуг населенню.
Ухвалою від 10.05.2022 суд призначив для розгляду справи судове засідання.
Ухвалою без виходу до нарадчої кімнати від 22.06.2022 суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Львівську міську раду.
Позивач явку представника в судове засідання не забезпечив, належним чином повідомлений про дату, час та місце його проведення.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив.
Третя особа явку представника не забезпечила, жодних пояснень по суті спору не надала.
Суд з'ясував фактичні обставини, заслухав доводи сторони відповідача, дослідив надані докази та,-
У період з 07 по 16 вересня 2021 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області в особі провідного інспектора відділу запобігання НС управління запобігання НС та ЦЗ по Львівській МТГ ГУ ДСНС України у Львівській області Повстина В.А., у присутності в. о. головного лікаря Комунального некомерційного підприємства “Стоматологічна поліклініка №4” Нечипоренка Б.А. було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у будівлі Комунального некомерційного підприємства “Стоматологічна поліклініка №4 ” за адресою: Україна, 79071, місто Львів, вулиця Симоненка, 6а.
Під час проведення позапланового заходу на об'єкті Відповідача було виявлено ряд порушень Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 №252/26697, Кодексу цивільного захисту України, Правил техногенної безпеки та низки інших нормативних актів.
Значна кількість з виявлених порушень встановлена Відповідачу до виконання попереднім приписом про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №81 від 03.03.2020, але станом на 16.09.2021 вони не були усунуті.
У будівлі Комунального некомерційного підприємства “Стоматологічна поліклініка №4” за адресою: Україна, 79071, місто Львів, вулиця Симоненка,6а, позаплановим заходом державного нагляду (контролю) були виявлені та відображені в акті від 16.09.2021 №262 наступні порушення:
1) приміщення 1,2,3,4-го поверхів не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (системою пожежної сигналізації, системою передавання тривожних сповіщень, системою оповіщування про пожежу та управління евакуюванням людей);
2) всі з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів та кабелів не здійснено за допомогою зварювання, зварювання, паяння або затискачів;
3) сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечено евакуаційним освітленням;
4) не здійснюється технічне обслуговування і перевірку на працездатність шляхом пуску води пожежних кран-комплектів з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування;
5) допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення отворів в протипожежних перешкодах, що відокремлюють електрощитові;
6) двері в коридорі 4-го поверху не відкриваються в напрямку евакуації людей;
7) допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах (люк виходу на горище).
8) допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах (двері технічного поверху);
9) грати на вікнах приміщень де перебувають люди не розкриваються, не розсуваються та не знімаються;
10) захист будівлі від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів не виконано відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008;
11) не проведено замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;
12) не розроблено інструкцію щодо порядку забезпечення техногенної безпеки та дій працівників об'єкта у разі виникнення надзвичайної ситуації;
13) не проведено ідентифікацію потенційно небезпечного об'єкта;
14) керівником не розроблено план (інструкцію) реагування на надзвичайні ситуації.
З огляду на викладене, оскільки при експлуатації приміщень Комунального некомерційного підприємства “Стоматологічна поліклініка №4” виявлено грубі та численні недотримання вимог пожежної та техногенної безпеки, позивач згідно з ст. 70 Кодексу Цивільного захисту України звернувся до суду для зупинення роботи даного об'єкта.
Суд також враховує, що 08.09.2021 щодо в.о. головного лікаря Комунального некомерційного підприємства “Стоматологічна поліклініка №4” Нечипоренка Б.А., складено протоколи про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 188-8 КУпАП серія ЛВ №019570 та відповідно до ч. 1 ст. 188-16 КУпАП серія ЛВ №019569. В.о. головного лікаря Комунального некомерційного підприємства “Стоматологічна поліклініка №4 ” Нечипоренко Б.А. з протоколами ознайомлений. У протоколі серія ЛВ №019570 в.о. головного лікаря Комунального некомерційного підприємства “Стоматологічна поліклініка №4” Нечипоренко Б.А. зазначив: “з порушеннями згідний”.
Окрім цього, 16.09.2021 винесена постанова серія ЛВ №019193 про накладення на в.о. головного лікаря Комунального некомерційного підприємства “Стоматологічна поліклініка №4 ” Нечипоренка Б.А. адміністративного стягнення.
Вирішуючи справу суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
01.07.2013 набрав чинності Кодекс цивільного захисту України, який регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до п.п. 57 п. 4 Указу Президента України №20/2013 від 16.01.2013 “Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій” Державна служба з надзвичайних ситуацій України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.
Згідно з п.п. 63 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, затвердженого наказом ДСНС України №3 від 04.02.2013, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з п.п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно з ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417 затверджено Правила пожежної безпеки в Україні, які є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Вказані Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд.
Згідно пунктів 1, 2, 3 розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні, діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств та об'єктів.
Керівник підприємства повинен визначити обов'язки посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки, призначити відповідальних за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, дільниць, технологічного та інженерного устаткування, а також за утримання й експлуатацію засобів протипожежного захисту.
Обов'язки щодо забезпечення пожежної безпеки, утримання та експлуатації засобів протипожежного захисту передбачаються у посадових інструкціях, обов'язках, положеннях про підрозділ.
На кожному об'єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) повинен бути встановлений протипожежний режим.
Згідно зазначених правових норм забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ, організацій покладається на їх керівників та уповноважених керівниками осіб, а також орендарів, обов'язки яких щодо дотримання правил пожежної безпеки повинні бути узгоджені умовами договору.
У своїх запереченнях відповідач вказував, що ряд порушень виявлених перевіркою, уже усунуто та надав відповідні документи на доказ своїх тверджень. Стосовно вказаного, суд зазначає наступне.
Перевірити заявлені позивачем твердження щодо усунення частини порушень, ГУ ДСНС України у Львівській області може лише шляхом проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду, який здійснюється на підставі заяви суб'єкта господарювання, що передбачено ст. 6 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Ба більше, відповідачем не заперечується, що усунуто лише вісім з чотирнадцяти виявлених порушень. У цьому контексті слід звернути особливу увагу, що незважаючи на припис позивача про усунення порушень №81 ще від 03.03.2020, відповідачем до цього часу не усунуто такі порушення як відсутність системи протипожежного захисту, не забезпечення приміщень евакуаційним освітленням, не проведено перевірку пожежних кран-комплектів, усунення зниження класу вогнестійкості елементів заповнення отворів і прорізів у протипожежних перешкодах, що створює в комплексі безпосередню загрозу для життя і здоров'я людей у випадку пожежної небезпеки.
Суд повторно наголошує, що забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ, організацій покладається на їх керівників та уповноважених керівниками осіб.
Враховуючи викладене,суд вважає необґрунтованими покликання відповідача на те, що установа є комунальною,фінансується містом і зазначає, що дотримання правил пожежної та техногенної безпеки безпосередньо на місцях є обов'язком керівника чи уповноваженої особи та передбачене вимогами законодавства.
Відповідач у разі усунення недоліків в повному обсязі, виявлених ДСНС України у Львівській області, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, не позбавлений можливості звернутися до органу державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення із повідомленням відновлення господарської діяльності. Аналогічна правова позиція викладена, зокрема,у постанові Верховного Суду від 04.06.2019 у справі №809/443/16 (адміністративне провадження №К/9901/36946/18).
При цьому, слід звернути увагу, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації приміщень, є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Таким чином, судом встановлено, що недотримання відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і цивільного захисту та небезпечність зазначених в акті перевірки порушень, свідчать про високий ризик виникнення надзвичайних ситуацій у приміщеннях (будівлях) відповідача та створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Статтею 3 Конституції України регламентовано, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
В контексті викладених норм, суд зауважує, що об'єктом перевірки є об'єкт громадського користування, що виходячи з викладених норм національного законодавства, зумовлює прискіпливе ставлення до дотримання вимог безпеки приміщень.
Враховуючи викладене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей які можуть постраждати внаслідок не усунення порушень, з метою недопущення спричинення шкоди їх життю чи здоров'ю та ненаданням доказів щодо повного усунення виявлених порушень, зазначених в акті перевірки, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення шляхом застосування заходів реагування у виді зупинки експлуатації приміщень Комунального некомерційного підприємства «Стоматологічна поліклініка №4», до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення, окрім виконання робіт, пов'язаних із усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на зазначене суд висновує, що позов слід задовольнити повністю.
Частиною 2 ст. 139 передбачено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані з залученням свідків та проведенням експертиз. За таких обставин судовий збір з відповідача стягувати не слід.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зупинити експлуатацію приміщень Комунального некомерційного підприємства «Стоматологічна поліклініка №4» за адресою: 79071, м. Львів, вул. Симоненка,6а, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення, окрім виконання робіт, пов'язаних із усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
3. Судові витрати з відповідача не стягувати.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складений 11.07.2022.
Суддя Кравців О.Р.