Справа № 308/5349/22
3/308/3529/22
11 липня 2022 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Деметрадзе Т.Р., з участю представника Закарпатської митниці Селеша О.Я., розглянувши матеріали справи, які надійшли із Закарпатської митниці Держмитслужби про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон: НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -
До Ужгородського міськрайонного суду надійшли матеріали адміністративної справи про порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України відносно ОСОБА_1 (протокол про порушення митних правил №0486/30500/22 від 27.04.2022).
Згідно з даними протоколу про порушення митних правил, 31.03.2022 року (вх. митниці №7903/2-27) до Закарпатської митниці надійшов лист Митного Департаменту Податкової та Митної Адміністрації Угорщини від 10.03.2022 р №6454159791, щодо опрацювання запиту Закарпатської митниці від 30.12.2021 року №7.7-08-1/20/27/4352, про надання адміністративної допомоги у проведенні перевірки законності імпорту двох транспортних засобів марки «BMW» моделі «530D» за ідентифікаційними номерами кузовів: НОМЕР_2 та НОМЕР_2 , які були ввезені на митну територію України через пункт пропуску «Лужанка-Берегшурань» митного поста «Лужанка» Закарпатської митниці.
До відповіді надані копії: CMR №б/н, інвойсу №AUT-2021-60 від 04.10.2021 року, експортної митної декларації митних органів Угорщини № 21HU72100028F859F9, де відправником та продавцем значиться Угорська фірма «BUR-COMP Kereskedelmi es szolgaltato Beteti Tarsasag», (Hungary, 1239, Budapest Csendes utca, 9), отримувачем та покупцем ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) ( АДРЕСА_2 ), а вартість транспортного засобу марки «BMW», модель «530D», календарний рік виготовлення - 2017, модельний рік виготовлення - 2017, ідентифікаційний номер кузова: НОМЕР_2 , що був у користуванні, об'єм двигуна - 2993 см3, потужність - 195 kw, тип палива - дизель, колісна формула - 4х4 становить - 8 700 000 угорських форинтів, що по курсу НБУ станом на день переміщення (06.10.2021 року) складало 746 982,00 грн.
Проведеною перевіркою по зазначеному факту, в тому числі з використанням баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ встановлено, що 06.10.2021 року через митний пост «Лужанка» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_4 , паспорт: НОМЕР_1 , на митну територію України в митному режимі «імпорт» був переміщений транспортний засіб «автомобіль легковий, що був у користуванні, марки «BMW», модель «530D», календарний рік виготовлення - 2017, модельний рік виготовлення - 2017, ідентифікаційний номер кузова: НОМЕР_2 , об'єм двигуна - 2993 см3, потужність - 195 kw, тип палива - дизель, колісна формула - 4х4». Після проведення митних формальностей вказаний транспортний засіб був пропущений на митну територію України та направлений для завершення митного оформлення на митний пост «Мукачево» Закарпатської митниці.
07.10.2021 року на митному посту «Мукачево» Закарпатської митниці, до митного контролю та оформлення шляхом електронного декларування була подана митна декларація ІМ40ДЕ №UA305160/2021/063571 та товаросупровідні документи, а саме: інвойс №211004.10663-АСЕ_UAI від 04.10.2021 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 від 10.04.2017 року, сертифікат EUR.1 № PL/MF/AR0075489 від 04.10.2021 року.
Відповідно до інвойсу №211004.10663-АСЕ_UAI від 04.10.2021 року вартість вказаного транспортного засобу становила 13 700,00 Євро, що за курсом НБУ станом на день переміщення на митну територію України (06.10.2021 року) складало 419 954,32 грн.
Продавцем (відправником) транспортного засобу виступала кіпрська фірма «ACERIUS INVESTMENTS LIMITED» (Europe, Cyprus, Chyptron 1, Nicosia 1075, КІПР), а отримувачем та покупцем - ПП «ЮАІНВЕСТАВТОГРУП» (Україна, 43005, Волинська обл., м. Луцьк, пр. Грушевського пр. буд. 30).
На митному посту «Мукачево» Закарпатської митниці ДФС на підставі вищезазначених документів була оформлена митна декларація ІМ40ДЕ №UA305160/2021/064180 від 07.10.2021 року, скорегована митна вартість на автомобіль легковий, що був у користуванні, марки «BMW», модель «530D», календарний рік виготовлення - 2017, модельний рік виготовлення - 2017, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2 , об'єм двигуна - 2993 см3, потужність - 195 kw, тип палива - дизель, колісна формула - 4х4, митною вартістю 422 747,65 грн., випущений у вільний обіг, зі сплатою необхідних митних платежів.
Крім того, проведеною перевіркою з використанням баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ було встановлено, що ОСОБА_5 перебуває на митній території України, а згідно повідомлення про вручення поштового відправлення № 8800019221860 та 8800019221852 (листа Закарпатської митниці № 7.7-20-01/17/3421 від 08.04.2022 року) громадянин ОСОБА_5 отримав його особисто 14.04.2022 року, однак на виклик до Закарпатської митниці для з'ясування всіх обставин, не прибув, про причини неявки не повідомив.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України товар «автомобіль легковий, що був у користуванні, марки «BMW», модель «530D», календарний рік виготовлення 2017, модельний рік виготовлення 2017, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2 , об'єм двигуна 2993 см3, потужність 195 kw, тип палива дизель, колісна формула 4х4», з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для його переміщення та митного оформлення документів, що містять неправдиві відомості, щодо відправника (продавця), одержувача (покупця) та вартості транспортного засобу.
Діяння ОСОБА_1 кваліфіковане посадовою особою органу доходів і зборів за ознаками складу порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
ОСОБА_1 не скористався правом на участь у судовому засіданні, про причини неявки не повідомив, заперечень не подавав.
Представник Закарпатської митниці в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 483 МК України відповідальність настає за дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві дані.
Відповідно до абз. 1 п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України, зокрема, з поданням митному органу як підстави для переміщення підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Згідно з абз. 2, 4 п. 6 вказаної постанови документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності, а підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП та ч. 2 ст. 458 МК України адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені означеними кодексами настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
За приписами ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Згідно з п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 03 червня 2005 року «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Дослідивши та оцінивши у всій сукупності наявні у матеріалах докази, приходжу до висновку, що у даному випадку прослідковується факт наявності ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 358 КК України - підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів.
Матеріалами справи також встановлено, що в.о. заступника начальника митниці Савчук О. надіслано повідомлення №271 від 27.04.2022 року про протиправне діяння, що містить ознаки злочину, щодо обставин, викладених у протоколі про порушення митних правил до Берегівського РВ ГУНП в Закарпатській області.
У подальшому при прийнятті рішення органу досудового розслідування необхідно врахувати й положення ст. 62 Конституції України про те, що особа не може бути двічі притягнута до одного й того ж виду юридичної відповідальності за одне й те ж правопорушення.
Зважаючи на викладене та аналізуючи зібрані по справі докази, вважаю за необхідне матеріали справи про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 передати органу досудового розслідування.
Керуючись ст. ст. 253, 256, 278, 294 КУпАП, ст. ст. 467,487, 494,529 МК України, -
Матеріали справи про порушення митних правил №308/5349/22, протокол про порушення митних правил №0486/30500/22 від 27.04.2022 року відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 483 МК України, направити Берегівському районному відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, як такі, що мають ознаки кримінального правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Т.Р. Деметрадзе