Рішення від 11.07.2022 по справі 165/1629/22

Справа № 165/1629/22

Провадження № 2-о/165/48/22

НОВОВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2022 року м. Нововолинськ

Нововолинський міський суд Волинської області в складі:

головуючого судді Василюка А.В.,

за участю секретаря Навроцької М.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Нововолинську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Нововолинський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), про встановлення факту смерті в порядку ст.317 ЦПК України, - суд,

встановив:

07 липня 2022 року заявник ОСОБА_1 звернулась в суд із заявою про встановлення факту смерті її баби ОСОБА_2 .

Свої вимоги обґрунтовує тим, що її баба ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Запрудне м. Алушта АРК, Україна. Остання постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 , однак у зв'язку з перенесеним інсультом та потребою в сторонньому догляді, в липні 2021 року, вона переїхала до сина ОСОБА_3 (батька заявника) в с. Запрудне м. Алушта, АРК, де проживала до дня своєї смерті. На підтвердження факту смерті останньої та тимчасово окупованій території,було видано відповідну довідку та свідоцтво про смерть, однак на території України вони є недійсними та не беруться до уваги. Відтак неможливо здійснити реєстрацію смерті ОСОБА_2 відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану України. Оскільки встановлення даного факту необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть баби на території України, тому просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Запрудне м. Алушта, Автономна Республіка Крим, Україна та допустити негайне виконання рішення суду.

У судове засідання заявник ОСОБА_1 не з'явилась, подала до суду письмову заяву, у якій просить заяву розглядати у її відсутності, заявлені вимоги підтримала, просила заяву задоволити (а.с. 37).

Представник заінтересованої особи Нововолинського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) у судове засідання не з'явився, начальник відділу Савік Л.В. подала до суду письмову заяву, в якій просить заяву розглядати у відсутності представника відділу та винести рішення з зазначенням відповідних відомостей (а.с.36).

Суд, дослідивши письмові докази у справі в їх сукупності, приходить до висновку, що заява підставна і підлягає задоволенню у зв'язку з наступним.

Згідно довідки №751-5001347382 від 26 квітня 2022 року (а.с.24) заявник ОСОБА_1 взята на облік внутрішньо переміщеної особи та на даний час фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно копії паспорта громадянина України ОСОБА_2 , остання постійно проживала за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.25-27). Житло за вищевказаною адресою належить ОСОБА_2 та ОСОБА_4 на праві спільної сумісної власності, що підтверджується копією свідоцтва про право власності на житло (а.с.19).

Заявник ОСОБА_1 є онукою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження заявника (а.с.14), копією свідоцтва про народження батька заявника ОСОБА_3 (а.с.13), копією свідоцтва про укладення шлюбу ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с.12), копією свідоцтва про шлюб ОСОБА_5 та ОСОБА_2 (а.с.10).

На підтвердження факту смерті ОСОБА_2 заявником надано наступні документи: копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 08 червня 2022 року так званим Алуштинським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим (а.с.3), копію довідки про смерть №С-00706 від 08 червня 2022 року (а.с.4), копію дозолу на поховання ОСОБА_2 (а.с.5), посвідчення про поховання № НОМЕР_2 (а.с.6), які є недійсними на території України і не створюють жодних правових наслідків для заявника.

Поховання ОСОБА_2 в с. Запрудне м. Алушта АРК підтверджується фототаблицями (а.с.8-9) та квитанцією на придбання могили, домовини та надгробного хреста (а.с.7).

Встановлення факту смерті ОСОБА_2 має юридичне значення для заявника, оскільки необхідно їй для одержання у встановленому законом порядку свідоцтва про смерть баби та отримання в подальшому свідоцтва про право на спадщину за заповітом (а.с.17)

У відповідності до ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Питання щодо можливості використання як доказів у справі про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України документів, які видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на такій території, вирішується судом з урахуванням загальних положень цивільного процесуального законодавства України щодо належності та допустимості доказів (статті 77, 78 ЦПК України).

Даючи оцінку допустимості таких доказів, як документи, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положенням частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 9, 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. У разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Оцінюючи свідоцтво про смерть, видане органом, який діє поза межами Конституції та законодавства України та не визнається на території України, суд виходить з того, що смерть фізичної особи громадянина України на окупованій території є юридичним фактом, що має наслідком виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав такої фізичної особи громадянина України.

Положеннями ст.3, ст.8, ст.9 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Питання ж про окуповані території у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані як «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Разом з тим, при вирішення питання щодо оцінки доказів у справі про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права.

Так, згідно висновків ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду ООН у справі Намібії (Namibia case), ), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою невизнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, у контексті оцінки медичних документів про смерть фізичної особи громадянина України, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, у сукупності з іншими доказами, як встановлення можливих фактів, оскільки можливості збору доказів смерті особи на окупованій території, зразків, визначених законодавством України, можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації низки прав людини (громадянина України).

Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» смерть підлягає державній реєстрації.

Частиною 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою (пункт перший); рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою (пункт другий).

Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Пунктами 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику по справам про встановлення фактів, що мають юридичне значення», передбачено, заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявником документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланням на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.

Оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення факту, що надасть можливість заявнику реалізувати питання виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав як ОСОБА_1 так і померлої ОСОБА_2 , які нерозривно пов'язані з фізичною особою і припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків, суд приходить до висновку, що зібрані у справі докази в їх сукупності вказують на підставність заяви ОСОБА_1 та можливість встановлення факту смерті ОСОБА_2 .

При цьому, суд звертає увагу, що рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах держаної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для їх одержання.

Рішення підлягає негайному виконанню відповідно до ч.4 ст.317, п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України.

Керуючись ст.258, ст.259, ст.263, ст.264, ст.265, ст.268, п.8 ч.1 ст.315, ст.317, ст.319, ст.430 ЦПК України, суд,-

ухвалив:

Заяву задоволити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , громадянки України, уродженки м. Донецьк, Україна, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Запрудне м. Алушта, Автономна Республіка Крим, Україна, причина смерті: аутоттоксемія НОМЕР_4 .8; гангрена атеросклеротична вікова 170.2.

Рішення підлягає негайному виконанню після його оголошення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Волинського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий суддя підпис А.В. Василюк