Справа № 420/19966/21
08 липня 2022 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань, щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП Приморської районної адміністрації Одеської області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП Приморської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання протиправною відмови відповідача в затвердженні актів про відключення окремих квартир і приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води ОСОБА_1 , зобов'язання відповідача розглянути питання про надання дозволу та надати позивачу дозвіл на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання в квартирі, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі. Позов обґрунтований позивачем тим, що відмова в затвердженні актів про відключення окремих квартир і приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води є необґрунтованою та безпідставною, оскільки позивачем було виконано всі вимоги, дотримано всіх правил і норм та надано необхідні документи для розгляду і задоволення заяви про відключення квартири за адресою: АДРЕСА_1 від мереж ЦО та ГВП. Крім того, ОСОБА_1 є власником квартири і на власний розсуд може володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю, а встановлення індивідуального опалення в квартирі не суперечить чинному законодавству України.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву до суду відповідачем не наданий.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 є власницею квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується договором дарування від 09.02.2010 року, посвідченим приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Пачишевою Г.Л. та зареєстрованим в реєстрі за №289 (аркуш справи 70).
Відповідно до актів-претензій №31 від 11.01.2017 року, №272 від 13.12.2018 року температура повітря у квартирі АДРЕСА_2 складає 14-15 градусів тепла (аркуші справи 72-75).
06.09.2018 року ОСОБА_1 звернулася до начальника ДУ №1 10 ОМІС із заявою щодо узгодження технічної можливості відключення її квартири від централізованого опалення та демонтаж центрального опалення зі складанням акту (аркуш справи 76).
За результатом розгляду вищезазначеної заяви та демонтажу центрального опалення в квартирі АДРЕСА_3 заступником голови ліквідаційної комісії було складено акт узгодження демонтажу центрального опалення, відповідно до якого за вказаною адресою проведено демонтаж центральної системи опалення і на даний момент у вказаній квартирі відсутня можливість та наявність обладнання для центрального опалення. Демонтаж центрального опалення узгоджений та проведений відповідно до норм законодавства, не перешкоджає опаленню інших квартир та підлягає зняттю з обліку цієї квартири з надання послуг по опаленню (аркуш справи 77).
В позовній заяві позивач зазначає, що в жовтні 2020 року вона звернулася до Приморської райдержадміністрації м. Одеси із заявою щодо відключення її квартири від мереж центрального теплопостачання, проте відповідь на вказану заяву не отримала, а нарахування боргу з використання послуг центрального опалення було продовжено.
Крім того, позивачем неодноразово направлялися електронні звернення до КП «ТМО» із проханням не нараховувати борг за користування центральним постачанням, оскільки позивач не користується такими послугами, а квартира на рахунок якої зараховують борг відключена від центрального опалення.
Згідно актів-приписів №13.08.6-09.90 від 15.09.2020 року, №13.08.6-07.42 від 15.08.6-07.42, №13.08.6-09.95 від 09.01.2021 року, №13.08.6-07.06 КП «ТМП» ОСОБА_1 порушені умови п. 25 «Правил надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води та водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 в частині порядку виконаних робіт по відключенню від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання в жилому домі. З питань відключення власнику квартири необхідно у відповідності з умовами наказу №4 від 22.11.2005 року Мінбудархітектури, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 09.12.2005 року №1478/11758 звернутися до комісії місцевого органу самоуправління. В актах зазначено про необхідність позивачу виконати роботи по відновленню теплопостачання квартири (аркуші справи 86-89).
Також листом №С-1906/2,3,4 ел від 15.09.2021 року Приморська районна адміністрація Одеської міської ради повідомила позивачу, що на підставі Наказу міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 року №169 (власники квартир мають право відокремити свою квартиру від центрального опалення та гарячого водопостачання, якщо не менш як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена від ЦО та ГВП; у будинку за адресою: АДРЕСА_4 всього 17 квартир, з них мають центральне опалення - 13, відокремлені від ЦО-4 квартири), з урахуванням заборгованості перед КП «Теплопостачання міста Одеси» і факту самочинного демонтажу системи центрального опалення в квартирі, колегіальним рішенням комісії відмовлено в оформленні дозвільних документів на відключення від центрального опалення квартири за адресою: АДРЕСА_1 (аркуш справи 92).
Позивач не погодився з правомірністю відмови йому в оформленні дозвільних документів на відключення від центрального опалення квартири та звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право, в тому числі: 1) одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів; 4) на усунення протягом строку, встановленого договорами про надання житлово-комунальних послуг або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг; 5) на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості; 8) на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у встановленому законодавством порядку; 9) складати та підписувати акти-претензії у зв'язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їхніх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт; 12) у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води.
Відповідно п. 6 ч. 2 ст. 4, п. 12 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, належать, зокрема, встановлення порядку відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води.
Споживач має право у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право, зокрема на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Крім того, відповідно до п. 39 «Правил користування тепловою енергією», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 №1198, споживач має право, зокрема, вибирати теплопостачальну організацію, а також відмовитися від послуг теплопостачальної організації, про що попереджає письмово теплопостачальну організацію в строк, передбачений договором.
Одночасно, пунктом 30 «Правил користування тепловою енергією» передбачена можливість теплопостачальній організації частково або повністю припиняти постачання теплової енергії споживачеві.
Відповідно до п. п. 24, 25, 26 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (чинної на момент виникнення спірних правовідносин), споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
На виконання приписів пункту 25 вказаних Правил, наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.12.2005 за №1478/11758, затверджено «Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, яким визначено процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку (секції, під'їзду) або його окремих приміщень при відмові споживачів від послуг централізованого опалення та постачання гарячої води».
У подальшому цей наказ втратив чинність згідно з пунктом 2 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 №169 «Про затвердження Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.08.2019 за № 982/33953, який визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Згідно п 4. Розділу І Порядку № 169 орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
Комісія є консультативно-дорадчим органом органу місцевого самоврядування, основним завданням якого є розгляд питань щодо відключення споживачів від ЦО та/або ГВП.
Засідання Комісії відбуваються не рідше ніж один раз на місяць.
Рішення Комісії оформлюється протоколом протягом п'яти робочих днів із дня проведення засідання Комісії та має рекомендаційний характер.
Відповідно до п. 7 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII, що діє з 10.12.2017 року (після прийняття спірної відмови) у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов'язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Розділом IIІ Порядку №169 визначено порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП.
Так, власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Інформація про перелік багатоквартирних будинків, у яких не менше ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, розміщується на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування, виконавців відповідних комунальних послуг.
Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.
Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії, яка на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП.
Отже, і Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (п. 7 Прикінцевих та перехідних положень), і Порядком №169 визначено, що власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Саме наявність цієї обставини, а саме, відключення не менше як половини квартир та нежитлових приміщень від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, є і повинна бути визначальною для відповідача при прийнятті оскарженого рішення.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 , тобто власником окремого приміщення (квартири) у багатоквартирному будинку, в якому передбачено систему централізованого теплопостачання.
Як вбачається з матеріалів справи, у багатоквартирному будинку АДРЕСА_4 з централізованим опаленням перебуває 27 квартир, з них мають центральне опалення - 13, відокремлені від центрального опалення - 4 квартири.
Таким чином, відключення окремих квартир у вказаному будинку на підставі п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Порядку № 169 неможливе, оскільки відсутня передбачена правовою нормою обов'язкова умова - відключення не менше як половини квартир та нежитлових приміщень від мереж централізованого опалення.
За таких обставин, у Комісії не було підстав для задоволення заяви позивача.
Суд також звертає увагу, що Порядок № 169 (дублюючи положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги»), передбачає, що таке відключення можливе лише у тому разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від систем централізованого опалення та постачання гарячої води.
Так, Верховним Судом у постанові від 03.07.2020 року справа №234/15728/17 зазначено: «Таким чином, відповідно до вказаної вище норми з 10.12.2017 можливе відключення квартири від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води і влаштування системи індивідуального теплопостачання у разі, якщо у багатоквартирному будинку на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII не менш, як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води».
Більше того, норми Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлюють право окремого споживача обирати одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами, а Правила № 630 уточнюють, що таке здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання.
Частиною 5 ст. 242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, суд, враховуючи висновки Верховного Суду в постанові від 03.07.2020 року у справі №234/15728/17, приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень - відповідач, відмовляючи у наданні дозволу на відключення квартири позивача від мережі централізованого опалення діяв на підставі, у спосіб та в межах повноважень, а тому суд, не вбачає підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .
Щодо твердження позивача про обмеження відповідачем його прав як власника розпоряджатися своїм майном, суд зазначає наступне.
Поняття, зміст та здійснення права власності визначено статтями 316, 317, 319 Цивільного кодексу України.
Згідно із зазначеними нормами власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону; при здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства.
Він може вчиняти стосовно свого майна будь-які дії, але вони не повинні суперечити інтересам інших суб'єктів приватного права. Власник зобов'язаний вживати заходів до запобігання виникненню шкоди здоров'ю громадян і навколишньому середовищу при здійсненні його права власності.
Реалізуючи право власності на житло, він повинен утримуватися від поведінки, яка може заважати його сусідам. Права власника можуть бути обмежені правами інших осіб. Крім того, власник не може виходити за загальні межі здійснення цивільних прав.
Отже, суд приходить до висновку, що права ОСОБА_1 , як власника розпоряджатися своїм майном відповідачем не обмежено та не порушено.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП Приморської районної адміністрації Одеської міської ради (вул. Канатна, 134, м. Одеса, 65039, код ЄДРПОУ 26303264) про визнання протиправною відмову відповідача в затвердженні актів про відключення окремих квартир і приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води ОСОБА_1 , зобов'язання відповідача розглянути питання про надання дозволу та надати позивачу дозвіл на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання в квартирі, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида
.