Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
07 липня 2022 року № 520/28586/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заічко О.В. розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні субу м.Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ23912956) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати дії Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації неправомірними з приводу розгляду заяви ОСОБА_1 від 16 серпня 2021 року;
- зобов'язати Департамент охорони здоров'я Харківську обласну державну адміністрацію поновити порушені права позивача та надати йому відповідь по суті на заяву від 16 серпня 2021 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем - Департаментом охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації порушено право, передбачено Законом України «Про звернення громадян», що полягає у не розгляді його заяви від 16 серпня 2021 року.
По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
22.06.2022 відповідачем було надано відзив на позов, в якому він просить суд поновити строк на подання відзиву у зв'язку із запровадження на території України воєнного стану, прийняттям Президентом України Указу «Про ведення воєнного стану в Україні», а також триваючу широкомасштабну збройну агресію Російської Федерації проти України та неможливістю надання відзиву на позовну заяву у встановлений законодавством строк, та просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Суд зазначає, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан з 24 лютого 2022 року , який продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 259/2022 від 18.04.2022. Згідно з Указом Президента № 341/2022 від 17.05.2022 воєнний стан було продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
З метою забезпечення конституційного права на судовий захист, керуючись основним завданням адміністративного судочинства, яким є своєчасне, справедливе та неупереджене вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, суд визнає поважними причини пропуску відповідачем строку на подання відзиву, та долучає його до матеріалів справи.
Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що 16 серпня 2021 року позивач звернувся на ім'я голови Харківської обласної ради із заявою, в якій просив пи сьмово повідомити його про контроль державними органами України та Харківською обласною радою приватних пансіонатів, включаючи «Центр надання послуг громадянам похилого віку та інвалідів, які пот ребують постійного догляду» за адресою: АДРЕСА_2 , та ФОП ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_3 . Також позивач просив повідомити про право у листопаді 2020 року надання послуг громадянам похилого віку, яким потрібний постійний догляд, у двох вище зазначених приватних пансіонатах.
13 вересня 2021 року заявнику надано відповідь № 03-02/Н-671 за підписом заступника голови Харківської обласної ради Біловол Т., в якій повідомлено позивача, що його звернення направлено до Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністра ції.
Позивач зазначає, що станом на 30 грудня 2021 року остаточну відповідь на своє звернення від 16 серпня 2021 року він не отримав.
Відповідач у своєму відзиві зазначив, що листом Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації від 28.09.2021 № 02.03.-09/1460 ОСОБА_1 у встановлений законодавством строк було надано повну та ґрунтовну відповідь на його звернення, яке надійшло з Харківської обласної ради.
Заявнику роз'яснено, що за адресами вказаними у зверненні, розташовані приватні заклади, які не підпорядковані Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації.
По суті позовних вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 40 Конституції України встановлено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про звернення громадян» (далі - Закон) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до ст. 15 Закону, органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Статтею 19 Закону передбачено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані:
об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;
у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову;
на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу;
скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;
забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень;
письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;
вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина;
у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;
не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам;
особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем 28 вересня 2021 року було надано відповідь за № 02.03-/1460 на звернення ОСОБА_1 від 16 серпня 2021 року, тобто у порядку та строки, встановлені Законом України «Про звернення громадян».
За приписами частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку що позовні вимоги ОСОБА_1 до Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Заічко О.В.