Рішення від 06.07.2022 по справі 340/1040/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/1040/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (позивач) до Кіровоградської обласної державної адміністрації в особі Обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент соціальної захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації, про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому (з урахуванням уточнення позовних вимог) просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо позбавлення статусу учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 2 категорії серії А синього кольору та скасувати протокол комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи № 35 від 24.11.2021 "Про позбавлення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 2 категорії серія А синього кольору";

- скасувати рішення відповідача, оформлене протоколом № 35 від 24.11.2021, в частині щодо визнання за позивачем статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3;

- зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо підтвердження позивачу статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2 та поновити позивачу в статусі учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини НОМЕР_4 в період з 20.02.1987 по 03.06.1987, отримав дозу опромінювання 13,093 рентген. Отже, відповідач протиправно позбавив позивача статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову, обґрунтовуючи це тим, що з особової справи позивача встановлено, що він працював у зоні відчуження (м. Прип'ять) лише один день - 3 травня 1987, що не підтверджує правильність видачі позивачеві посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2 (а.с.99-103).

Представник третьої особи також подав пояснення по суті позовних вимог, в яких посилався на те, що матеріали особової справи позивача не містять документів, що підтверджують відпрацьовані ним 14 календарних днів у зоні відчуження, що свідчить про неправильність видання посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2 (а.с.137-141).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

З особової справи позивача вбачається, що згідно з військовим квитком НОМЕР_1 ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 20.02.1987 по 03.06.1987 в складі військової частини НОМЕР_4, але назва населеного пункту зони відчуження не зазначена (а.с.118-123).

24.02.1994 Закарпатською облдержадміністрацією ОСОБА_1 видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 3 категорії № 142757.

При цьому доказів видання посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 1, про що вказує позивач у позові, суду надано не було.

Відповідно до протоколу Тимчасової комісії по перевірці правильності видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 29.01.1998 № 18 перереєстроване посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 3 категорії № НОМЕР_2 (а.с.114).

16.06.1998, відповідно до особистої заяви від 28.04.1998, до якої долучено лише фото 3х4, позивачу було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії № НОМЕР_3 (а.с.116, 127).

В подальшому, позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про призначення пенсії відповідно до приписів ст. 55 закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відмовило позивачу.

Не погоджуючись з відмовою позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з відповідним позовом.

Ухвалою головуючого судді Кіровоградського окружного адміністративного суду Брегея Р.І. від 30.06.2021 було відкрито провадження у справі №340/3315/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до приписів ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 06 жовтня 2019 року.

Наразі, ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 провадження у справі № 340/3315/21 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №340/1040/22.

Як зазначив представник відповідача, у зв'язку з зазначеним виникла необхідність розгляду особової справи ОСОБА_1 на засіданні Обласної комісії щодо правомірності встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.

Управлінням соціального захисту населення Голованівської райдержадміністрації отримано архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 12.03.2019 №179/1/4415 згідно до якої ОСОБА_1 в період з 20 лютого по 04 червня 1987 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у військовій частині НОМЕР_4. Місце дислокації військової частини н.п. Радча (не відноситься до зони відчуження). В довідці зазначено 2 дні виїзду в ПуСО н.п. Діброва (не відноситься до зони відчуження) та 3 травня 1987 в м. Припять (зона відчуження) (а.с.117).

Отже, як зазначив відповідач, ОСОБА_1 працював у зоні відчуження (м. Прип'ять) один день - 3 травня 1987, що не підтверджує правильність видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2.

Картка обліку доз радіоактивного опромінення зазначає дозу опромінення за період з 20 лютого по 03 червня 1987 - 13,093 (одиниці виміру не зазначено). Визначити кількість днів виїзду у зону відчуження неможливо.

Таким чином, 24.11.2021 на засіданні Обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації, розглянувши всі наявні документи особової справи позивача, було прийнято рішення, оформлене протоколом №35, згідно якого вирішено: "Відсутні підстави для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - ОСОБА_1 . Визначити статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3, як такому, що працював у зоні відчуження від 1 до 14 календарних днів у 1987році. Посвідчення підлягає вилученню з повідомленням органів Пенсійного фонду України в Кіровоградській області." (а.с.130).

Про рішення повідомлено Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та Управління соціального захисту населення Голованівської райдержадміністрації (а.с.131-132).

Не погоджуючись з рішенням відповідача, оформленого протоколом № 35 від 24.11.2021, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Так, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території, визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон № 796-XII).

У силу статті 1 Закону № 796-XII встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Отже, метою та завданнями Закону № 796-XII є захист громадян, які постраждали внаслідок:

1) Чорнобильської катастрофи;

2) інших ядерних аварій та випробувань;

3) військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Відповідно ст. 10 Закону №796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 14 Закону № 796-XII передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи:

2) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження, зокрема: у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи, - категорія 2;

3) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали, зокрема: у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів, категорія 3.

Згідно зі статтею 15 вищевказаного Закону, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Статтею 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2018 № 551 (надалі - Порядок №551).

Згідно із пунктом 2 Порядку № 551 посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадян, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружин (чоловіків) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також опікунам дітей (на час опікунства) померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон), іншими актами законодавства.

Пункт 4 Порядку № 551 визначає, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. - не менше п'яти, а в 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році" (категорія 2) серії А синього кольору.

При цьому, згідно пункту 6 Порядку № 551, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. від одного до п'яти календарних днів, у 1987 році - від одного до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році" (категорія 3) серії А зеленого кольору.

Відповідно пункту 11 Порядку № 551, посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів:

- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження;

- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження.

У свою чергу, п. 11-1 Порядку № 551 встановлено, що для отримання посвідчення особи подають заяви разом з необхідними документами, зазначеними у пункті 11 цього Порядку, до районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а в разі коли така послуга надається через центр надання адміністративних послуг, - до центрів надання адміністративних послуг.

У силу п. 13 Порядку спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, та осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, розглядаються утвореними Київською та Житомирською облдержадміністраціями комісіями з вирішення спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, на підставі підтвердних документів про участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, евакуацію із зони відчуження в 1986 році, документів, що підтверджують факт проживання в населеному пункті, віднесеному до зони відчуження. Особові справи громадян надсилаються на розгляд комісій, зазначених в абзаці першому цього пункту, за рішенням регіональних комісій.

Аналіз вищезазначених норм свідчить, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами, які визначені у Порядку №551.

Згідно із пунктами 5.1, 5.6 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17.05.2006 № 187, рішення Комісії приймаються колегіально і є обов'язковими для виконання Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і видачі відповідного посвідчення або його вилучення як такого, що видане безпідставно.

У разі встановлення Комісією факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії воно на підставі рішення Комісії підлягає вилученню.

Таким чином, з наведеного вище вбачається обов'язок уповноважених органів за місцем приживання (реєстрації) особи видавати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС особам посвідчення, які надають останнім право користування пільгами, встановленими Законом № 796-XII, за наявності відповідного рішення комісії.

Відповідачем не заперечується факт виконання позивачем робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році. Натомість, заперечує, що позивач працював у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, а тому віднесений до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Як зазначалось судом, згідно з військовим квитком НОМЕР_1 ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 20.02.1987 по 03.06.1987 у складі військової частини НОМЕР_4. Отримав дозу опромінення - 13,093 рентгенів (а.с.118, 119-123).

Відповідно до архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 12.03.2019 року № 179/1/4415, ОСОБА_1 в період з 20 лютого по 04 червня 1987 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини НОМЕР_4. В довідці зазначено дні виїзду в зони (на об'єкти, населені пункти):

- ПуСО №3 (не розшифровано) н.п. Діброва (номер зони не вказано) - 4 березня (один день);

- ПуСО №3 (не розшифровано) (населений пункт, номер зони не вказано) - 3 травня (один день);

- м. Прип'ять (номер зони не вказано) - 3 травня.

Тривалість робочого дня не вказана. Отримав дозу опромінення: 3 (три) 093 (одиницю виміру не зазначено). Місце дислокації військової частини: н.п. Радча (а.с.117).

Наказом Міністерства оборони України від 08.09.1997 № 322, зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 07.10.1997 за № 457/2261, затверджено Перелік військових частин, установ, організацій і підприємств Міністерства оборони України, дислокованих (які дислокувалися) у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення.

Згідно до пункту 65 даного Переліку, місцем дислокації військової частини НОМЕР_4 в період, зокрема з 26.08.1986 по 20.12.1987, було село Радча Народицький район Житомирська область, зона радіоактивного забруднення 3.

Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 № 106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення, згідно з додатком №1.

Так, село Радча Народицького району Житомирської області згідно з додатком № 1 включено до 3 зони гарантованого добровільного відселення.

Судом враховано, що факт дислокації військової частини за межами зони відчуження не виключає виконання ліквідаційних заходів безпосередньо у населених пунктах зони відчуження. Разом з тим, ні з наявних в особовій справі позивача, так і з поданих позивачем особисто суду документів не встановлено факт виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів.

Таким чином, виходячи з меж заявлених вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати у зв'язку із відмовою у задоволенні позову не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст.ст.139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. Хилько