про залишення позовної заяви без руху
06 липня 2022 рокум. Ужгород№ 260/2362/22
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Іванчулинець Д.В., вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Київський області (вул. Народного ополчення, 5-А, м. Київ, 03151, код ЄДРПОУ 43141377) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
01 липня 2022 року, ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом Головного управління Державної податкової служби у Київський області (далі - відповідач), яким просить суд:
1) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головне управління Державної податкової служби у Київській області №82527-5602-1008 від 30.06.2018 року;
2) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головне управління Державної податкової служби у Київській області №82528-5602-1008 від 30.06.2018 року;
3) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головне управління Державної податкової служби у Київській області №86527-5606-1031 від 10.07.2019 року;
4) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головне управління Державної податкової служби у Київській області №86528-5606-1031 від 10.07.2019 року;
5) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головне управління Державної податкової служби у Київській області №93118-5605-1031 від 24.04.2020 року;
6) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головне управління Державної податкової служби у Київській області №93117-5605-1031 від 24.04.2020 року;
7) стягнути на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у відповідності до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, в тому числі, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Чч. 1, 2 ст. 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Розглянувши позовну заяву, суддя встановив наступне.
З позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення: №82527-5602-1008 від 30.06.2018 року, №82528-5602-1008 від 30.06.2018 року, №86527-5606-1031 від 10.07.2019 року, №86528-5606-1031 від 10.07.2019 року, №93118-5605-1031 від 24.04.2020 року та №93117-5605-1031 від 24.04.2020 року. Не погоджуючись з вищезазначеними податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся до суду.
Позивач у позові стверджує, що дізнався про наявність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень лише 21 жовтня 2021 року, після реєстрації його, як фізично особи-підприємця в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Однак, до суду, звернувся з даним позовом лише 27 червня 2022 року, що підтверджується відміткою засобів поштового зв'язку на конверті, в якому надійшла до суду позовна заява.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень (ч. 3 ст. 122 КАС України).
Відповідно до п. 56.1 ст. 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до абзаців 1-3 пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Як передбачено частиною шостою статті 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивач подав до позовної заяви заяву про поновлення строку звернення до суду, однак, згідно останньої він дізнався про оскаржувані податкові повідомлення-рішення 21.10.2021 року, а до суду надіслав позовну заяву засобами поштового зв'язку 27.06.2022 року, тобто з пропущенням шестимісячного строку на звернення до суду.
Аналізуючи зміст статті 122 КАС України, очевидним є те, що законодавець, встановлюючи часові рамки звернення до суду, виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.
Отже, початок перебігу строків звернення до суду починається з часу, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Вказане узгоджується також з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові у справі №П/811/207/17 від 08 серпня 2019 року.
Ч. 1 ст. 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
З огляду на вищенаведене, позивачу необхідно подати до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення з обґрунтуванням поважності причин пропуску строку звернення з даним адміністративним позовом до суду.
За таких обставин, позовну заяву необхідно залишити без руху та надати заявнику строк для усунення вказаних недоліків шляхом подачі до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності пропуску цього строку.
На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Київський області (вул. Народного ополчення, 5-А, м. Київ, 03151, код ЄДРПОУ 43141377) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без руху.
Запропонувати позивачу подати до суду протягом семи днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності пропуску цього строку.
Попередити позивача, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде повернута позивачеві.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 КАС України.
Суддя Д.В. Іванчулинець