Рішення від 06.07.2022 по справі 260/1631/22

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2022 року м. Ужгород№ 260/1631/22

Закарпатський окружний адміністративний суд в особі головуючого судді Дору Ю.Ю. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та до Військової частини НОМЕР_2 про визнання рішення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 та до Військової частини НОМЕР_2 у якому просить: визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу по мобілізації та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2; визнати протиправним та скасувати наказ по військовій частині НОМЕР_2 від 30.03.2022 р. № 30 про проходження військової служби ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовної заяви зазначає, що 30.03.2022 року позивач призваний на військову службу по мобілізації згідно Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 "Про загальну мобілізацію", яку проходить у військовій частині НОМЕР_2. Зазначає, що згідно зі статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають, зокрема, наукові і науково-педагогічні працівники наукових установ та організацій, які мають вчене звання та або науковий ступінь, за умови, що вони працюють відповідно у наукових установах та організаціях за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки. Просить суд врахувати відповідь Міністерства економіки України від 09.04.2022 р. на заяви Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАМ України від 31.03.2022 р. та від 01.04.2022 р. про бронювання співробітника ОСОБА_1 . Позивач наполягає, що не може бути військовослужбовцем, оскільки є заброньованим і підлягає негайному звільненню з військової служби на виконання Наказу Мінекономіки.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 травня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідачі надали суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просять відмовити у задоволенні.

ІНФОРМАЦІЯ_1 у відзиві проти позову заперечив, просив у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що станом 30.03.2022 року позивача ознайомлено з порядком проходження військової служби. Скарг та заяв на стан свого здоров'я Позивач не заявив та визнав себе придатним до військової служби. Вказує, що за результатами проходження військово-лікарської комісії Позивач був визнаний придатним для проходження військової служби. Станом на 30.03.2022 року Позивачем не було повідомлено Відповідача 1 про наявність у нього підстав для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у відповідності до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та не було надано Відповідачу 1 жодних підтверджуючих документів.

Військова частина НОМЕР_2 у відзиві вказує, що позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_1 документів якими підтверджувалися надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не надавалося. Зазначає, що відповідачем-2 призначено позивача на вказану посаду, після призову на військову службу ІНФОРМАЦІЯ_1 та направлення до військової частини, у межах повноважень визначених Законом України від 25.03.1992 №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу». Разом з відзивом Військова частина НОМЕР_2 подала заяву про залишення позову без розгляду. Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 липня 2022 року розглянувши подане клопотання, судом постановлено ухвалу про відмову у задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду.

Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 30.03.2022 року Позивач був доставлений працівниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_3.

За результатами проходження військово-лікарської комісії Позивач був визнаний придатним для проходження військової служби. Такий факт підтверджується довідкою №9 29/1680 військово-лікарської комісії від 30.03.2022 року (вихідний №9 6681) та карткою обстеження та медичного огляду від 30.03.2022р.

30.03.2022 року Позивач був призваний Відповідачем 1 на військову службу під час мобілізації та призначений у команду військової частини НОМЕР_2.

Надалі 30.03.2022 наказом командира військової частини (по стройовій частині) №23 ОСОБА_1 призначено санітарним інструктором 1 відділення 3 взводу охорони 4 роти охорони 3 батальйону охорони військової частини НОМЕР_2.

Надалі відповідач 2 вказує, що 01.04.2022 ОСОБА_1 прийнято військову присягу у військовій частині, про що міститься запис у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_5.

05.05.2022 ОСОБА_1 подано до командира військової частини рапорт з проханням розглянути питання щодо його переведення для подальшого проходження військової служби до Державної служби спеціального ув'язку та захисту інформації України.

07.05.2022 наказом командира військової частини (по особовому складу) №5 було увільнено позивача від займаної ним посади та призначено старшим стрільцем 2 відділення 4 взводу 3 роти 3 батальйону 711 полку охорони з присвоєнням військового звання «Старший солдат».

08.05.2022 наказом Голови Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту №14-РС відповідно до пунктів 10 та 144 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та пункту 11 Положення про Державну спеціальну службу транспорту старшого солдата ОСОБА_1 , старшого стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони батальйону 711 полку охорони Державної спеціальної служби транспорту за його згодою було увільнено від займаної посади, виключено зі списків особового складу Державної спеціальної служби транспорту та направлено для подальшого проходження військової служби до Державної спеціальної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Позивач, вважаючи протиправним наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу по мобілізації та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 та наказ по військовій частині НОМЕР_2 від 30.03.2022 р. № 23 про проходження військової служби ОСОБА_1 , звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина. Зокрема, статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Згідно Указу Президента України №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан.

Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Згідно із статтею 1 вищезазначеного Закону, встановлено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Згідно із статтею 4 частиною 2 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" встановлено, що загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

У відповідності до статті 4 частин 5 та 6 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачено, що вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації.

Статтею 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" встановлені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Так, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України від 25.03.1992 №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (у редакції на момент виникнення правовідносин, далі - Закон №2232-ХІІ).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно частини другої статті 2 Закону №2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 24 Закону №2232-ХІІ початком проходження військової служби вважається день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України - для громадян, призваних на військову службу піл час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Початком проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період є день, визначений статтею 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України було введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Згідно з Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Згідно з Указом Президента України від 18.04.2022 №259/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Згідно з Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Також Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до Довідки від 31.03.2022 року № 12/365 є старшим науковим співробітником, кандидатом технічних наук, та працює з 16.09.2008 року і по теперішній час на посаді завідувача відділу інформаційних та комунікаційних технологій Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору HAH України та є науковим працівником закладу вищої освіти, що підтверджується наступними документами: Дипломом кандидата наук № НОМЕР_6 за 2010 р.; Атестатом старшого наукового співробітника № НОМЕР_7 за 2014 р.; Витягом з наказу № 71-к від 16.09.2008 р. Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору HAH України про прийнятгя ОСОБА_1 на посаду наукового співробітника; Наказом № 12-к від 22.06.2017 р. Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору HAH України про затвердження ОСОБА_1 завідувачем відділу інформаційних та комунікаційних технологій; Довідкою Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України від 31.03.2022 р. про роботу в інституті та участь у виконанні невідкладних робіт за державним оборонним замовленням та у дослідно-конструкторській роботі.; Дипломом лауреата державної премії України в галузі освіти; Дипломом лауреата державної премії України в галузі науки і техніки.

В Інституті ОСОБА_1 виконує роботи спрямовані на побудову та використання мережевих інструментів та ресурсів, телекомунікаційних технологій для допомоги в умовах воєнного стану, бере участь у виконанні невідкладних робіт за державним оборонним замовленням.

Відповідно до статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають, зокрема, наукові і науково-педагогічні працівники наукових установ та організацій, які мають вчене звання та або науковий ступінь, за умови, що вони працюють відповідно у наукових установах та організаціях за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Дана норма є імперативною, вичерпною та не передбачає додаткових умов чи альтернатив окрім вказаних в нормі закону.

Виходячи з вищезазначеного, судом встановлено, що станом, на час виникненння спірних правовідносин позивач відповідно до статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягав призову на військову службу під час мобілізації.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно вимог статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 77 частини 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_1 не було з'ясовано, що позивач - ОСОБА_1 , не підлягає до призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оскільки є старшим науковим співробітником, кандидатом технічних наук, та працює з 16.09.2008 року і по теперішній час на посаді завідувача відділу інформаційних та комунікаційних технологій Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору HAH України та є науковим працівником закладу вищої освіти. Відповідно наказ по військовій частині НОМЕР_2 від 30.03.2022 р. № 23 про проходження військової служби ОСОБА_1 , прийнятий Військовою частиною НОМЕР_2 є безпідставним та протиправним .

Під час судового розгляду встановлено обставини щодо порушення відповідачем прав, свобод та інтересів позивача, а позивачем надано суду належні доказів на підтвердження заявлених позовних вимог, у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та відповідають обставинам справи, що підтверджується належними та допустимими доказами та у позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 78, 139, 243, 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_3) та до Військової частини НОМЕР_2 (АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_4) про визнання рішення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.03.2022 року № 94 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2.

Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 30.03.2022 року № 23 про призначення ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 та приступлення до виконання обов'язків.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяЮ.Ю.Дору