Ухвала від 06.07.2022 по справі 300/8746/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

"06" липня 2022 р. справа № 300/8746/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Олешанської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

Олешанська сільська рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області 04.07.2022 звернулася в суд із заявою№ 161 від 29.06.2022 про роз'яснення судового рішення від 07.03.2022 по справі №300/8746/21.

Вказана заява мотивована тим, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.03.2022 по справі №300/8746/21 зобов'язано Олешанську сільську раду Івано-Франківського району Івано-Франківської області надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,0 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території села Живачів Олешанської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області. Проте Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» від 24.03.2022 № 2145-IX, розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, серед іншого, доповнено пунктом 27. Підпунктом 5 даного пункту встановлено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей, а саме безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Тому представник відповідача просить суд надати роз'яснення щодо виконання вищевказаного судового рішення.

Розпорядженням керівника апарату Івано-Франківського окружного адміністративного суду №178 від 04.07.2022, у зв'язку з перебуванням судді Матуляка Я.П. у відпустці, призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №300/8746/21.

У відповідності до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.07.2022, судова справа №300/8746/21 передана головуючому судді Могилі А.Б.

Суд, з урахуванням вимог частини 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив розгляд даної заяви проводити без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановив наступне.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.03.2022 по справі №300/8746/21, яке набрало законної сили 07.04.2022, позов ОСОБА_1 до Олешанської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання до вчинення дій задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано рішення Олешанської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області за №37-072021 від 15.07.2021 та за №168-09/2021 від 24.09.2021, якими відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства. Зобов'язано Олешанську сільську раду Івано-Франківського району Івано-Франківської області надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,0 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території села Живачів Олешанської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Приписами частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Тобто, роз'яснення рішення є одним із способів усунення його недоліків, які в подальшому можуть викликати певні ускладнення при його виконанні, або взагалі перешкодити виконанню судового рішення.

В пункті 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №7 від 20.05.2013 "Про судове рішення в адміністративній справі" зазначено, що роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. При роз'ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Отже, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю розширеним мотивуванням судового рішення та способом усунення незрозумілості його змісту, що може виражатися, зокрема, у можливості неоднакового тлумачення висновків суду, що перешкоджає його належному виконанню. При цьому роз'яснення здійснюється без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.

Необхідність роз'яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли останнє є незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що повинні здійснювати його виконання.

Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим вищенаведена правова норма не містить, а із змісту процесуального закону слідує, що ці критерії має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.

У заяві представник відповідача просить суд надати роз'яснення щодо виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.03.2022 по справі №300/8746/21 у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», яким встановлено заборону безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації, під час дії воєнного стану.

Суд зазначає, що предметом розгляду в даній справі були правомірність рішень Олешанської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області за №37-072021 від 15.07.2021 та за №168-09/2021 від 24.09.2021, якими відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства та зобов'язання прийняти рішення про надання дозволу на виготовлення такого проекту землеустрою.

Суд рішенням від 07.03.2022 вказані питання вирішив та в межах предмету спору частково задоволив позовні вимоги позивача.

Так, судом зобов'язано Олешанську сільську раду Івано-Франківського району Івано-Франківської області надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,0 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території села Живачів Олешанської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області.

На переконання суду, рішення суду від 07.03.2022 є зрозумілим з огляду на обґрунтування в мотивувальній його частині підстав задоволення позовних вимог зобов'язального характеру, вказаних у резолютивній частині рішення та визначення суб'єкта і порядку його виконання.

Процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.

Суд також приймає до уваги, що порядок виконання судових рішень врегульовано Законом України «Про виконавче провадження».

Одночасно суд зазначає, що заборона щодо надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, яка встановлена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», шляхом внесення змін до Земельного кодексу України, діє виключно під час воєнного стану.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для роз'яснення судового рішення по даній справі.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 241-243, 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви Олешанської сільської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про роз'яснення судового рішення в даній праві, відмовити.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.