06 липня 2022 року Справа № 160/5840/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, які виразилися у протиправній відмові у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2;
- скасувати рішення про відмову в призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 04.04.2022р. №047350004377;
- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з моменту звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, тобто з 22.03.2022 року, на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення" в редакції відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020, з урахуванням висновків суду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач досягла 52 років та маючи загальний стаж роботи 32 роки 1 місяць 24 дні, з яких пільговий стаж роботи за Списком №2 - 17 років 1 місяць 24 дні, 22.03.2022 року звернулася до Відділу обслуговування громадян №25 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області, та подала документи, для підтвердження пільгового стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, але отримала Рішення Головного управління ПФУ в Полтавській області про відмову у призначенні пенсії від 04.04.2022 №047350004377. Рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах прийнято на підставі того, що позивач не досягла пенсійного віку - 55 років, як передбачено п.2 ст.114 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач наголошує, що ПФУ протиправно не взяло до уваги, що ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має бути застосована в редакції рішення Конституційного суду України №1-р/2020 від 23.01.2020, що дає їй право виходу на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 у 50 років, які вона досягла, тому вважає рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, з метою захисту своїх прав та інтересів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2022 року відкрито провадження у даній справі, та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у письмовому провадженні. Також, цією ухвалою суду було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26 м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427), та витребувано у третьої особи копію пенсійної справи позивача.
19.05.2022 року засобами електронного зв'язку до суду від Головного управління ПФУ в Полтавській області надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що згідно п.2 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася 22.03.2022 року до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 та надала необхідні документи. Аналіз наданих документів для призначення пенсії за віком на пільгових умовах показав, що загальний страховий стаж становить 32 роки 1 місяць 12 днів, пільговий стаж за Списком № 2 складає 17 років 1 місяць 24 дні. Вказаного стажу достатньо для призначення пенсії на пільгових умовах після досягнення позивачкою відповідного віку визначеного п.2 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , Головним управлінням ПФУ в Полтавській області, за принципом екстериторіальності, було прийнято рішення №047350004377 від 04.04.2022 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п.2 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у зв'язку з недосягненням нею пенсійного віку. Відповідач вважає, що не підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1 щодо призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п.“б” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. На підставі вищевикладеного, Головне управління ПФУ в Полтавській області зазначає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та необґрунтованими.
24.05.2022 року засобами поштового зв'язку до суду від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, в якому представник просив суд також відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що 22.03.2022 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, та подала до неї документи, які розглядалися Головним управлінням ПФУ в Полтавській області. Рішенням Головного управління ПФУ в Полтавській області від 04.04.2022 року ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідно до розрахунку стажу, страховий стаж позивача становить 32 роки 1 місяць 12 днів, пільговий стаж за Списком №2 - 17 років 1 місяць 24 дні. Станом на 11.10.2017 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , досягла повних 47 років та не досягла пенсійного віку, встановленого абз.“б” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (50 років). На час звернення за призначенням пенсії 22.03.2022 року ОСОБА_1 досягла повних 51 рік, та не досягла пенсійного віку, встановленого п.2 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (55 роки), тому третя особа вважає, що позивач набуде право на призначення пенсії на пільгових умова при досягненні 55 років. Також, Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області вважає, що дискреційними повноваженнями пенсійного органу є призначення пенсії, тому позивачем не вірно обрано спосіб захисту права щодо зобов'язання судом відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2. Разом з тим, третя особа надала витребувану ухвалою суду завірену належним чином копію пенсійної справи позивача.
Станом на 06.07.2022 року до суду не надходили інші письмові заяви по суті справи від сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
22 березня 2022 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до Відділу обслуговування громадян №25 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою за призначенням/перерахунком пенсії за віком на пільгових умовах.
Заява та документи ОСОБА_1 прийнято 22.03.2022 року і зареєстровано за №471.
Листом від 05.04.2022 року №0400-010228-8/36452 Відділ обслуговування громадян №25 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направив ОСОБА_1 рішення за результатами розгляду заяви про призначення пенсії від 22.03.2022 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 04.04.2022 року №047350004377 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до п.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у зв'язку з недосягненням віку, встановленого п.2 ст.114 Закону.
В даному рішенні від 04.04.2022 року №047350004377 зазначено наступне.
Пенсійне забезпечення громадян реалізується відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон 1058).
Пунктом 1 статті 114 визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах з шкідливими і важкими умовами праці - за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
Згідно підпункту 5 пункту 2.1 розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (зі змінами) до заяви про призначення пенсії документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:
довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами і - 6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 2 -3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року №18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за №1231/13105. Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;
документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442 "Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року).
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України №637 віл 12.08.1993 р. "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій та відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній” (далі - Порядок) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення” передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі членства в колгоспах, незалежно від характеру, тривалості роботи і перерв. При цьому, при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму, час роботи враховується за фактичною тривалістю.
Основним документом про трудову діяльність членів колгоспу є трудова книжка колгоспника, у разі її відсутності або в разі відсутності відповідних записів в ній, трудовий стаж колгоспника підтверджується довідкою господарства, в якому набуто стаж або довідкою правонаступника,
Гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКІШ НОМЕР_1 ), що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо призначення пенсії за віком відповідно до п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно документів, страховий стаж складає 32 роки 1 місяць 12 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком №2 - 17 років 1 місяць 24 дні.
До загального стажу роботи не враховано період роботи в колгоспі з 05.01.1989 по 24.08.1989 р. згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 , що видана 09.02.1989 р., оскільки відсутня інформація про встановлені та відпрацьовані вихододні.
Прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до п.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у зв'язку з недосягненням віку, встановленого пунктом 2 ст.114 Закону.
Не погоджуючись із вищевказаним рішенням Головного управління ПФУ в Полтавській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідачів, викладеним у відзивах на позов, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
3 жовтня 2017 року Верховною Радою України було ухвалено Закон №2148-VIII, що доповнив Закон №1058-ІV розділом XIV-1, який містить пункт 2 частини другої статті 114 такого змісту: “На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах”.
За приписами статті 12 Закону №1788-XII, право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Натомість згідно з пунктом “б” статті 13 Закону №1788-XII в редакції, чинній до внесення змін Законом №213-VІІІ, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що затверджений Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Законом №213-VІІІ, який набрав чинності з 1 квітня 2015 року, збільшено раніше передбачений пунктом “б” статті 13 Закону №1788-ХІІ вік набуття права на пенсію на пільгових умовах, зокрема, жінкам з 50 років до 55 років.
Відповідно до пункту 1 резолютивної частини Рішення №1-р/2020 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), стаття 13, частина друга статті 14, пункти “б” - “г” статті 54 Закону № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом № 213-VIII (пункт 1 рішення).
Згідно з пунктом 3 резолютивної частини зазначеного Рішення застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти “б” - “г” статті 54 Закону №1788-XII в редакції до внесення змін Законом №213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, у тому числі жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Таким чином, Рішенням №1-р/2020 КСУ визнав неконституційними окремі положення Закону №1788-ХІІ, у зв'язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно КСУ встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом №213-VIII.
У зв'язку із цим на час виникнення спірних правовідносин, Закон №1788-ХІІ з урахуванням Рішення №1-р/2020 встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, для жінок після досягнення 50 років (за наявності стажу роботи та інших умов, визначених в рішенні КСУ).
Отже, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону №1788-ХІІ, з урахуванням Рішення №1-р/2020 з одного боку, та Законом №1058-ІV - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік у 50 років, тоді як другий - у 55 років.
Оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, суд доходить висновку, що вони явно суперечать один одному. Таке регулювання порушує вимогу “якості закону”, передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (див. пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі “Щокін проти України”).
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі №520/15025/16-а (провадження №11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Таким чином, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону №1788-ХІІ, з урахуванням Рішення №1-р/2020, а не Закону №1058-ІV.
Як встановлено судом з матеріалів справи, на момент звернення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, тобто 22.03.2022 року, позивач досягла необхідного віку (50 років), що підтверджується копією паспорта позивача, та у неї був наявний необхідний страховий та пільговий стаж для призначення такої пенсії.
При цьому, суд звертає увагу, що в оскаржуваному рішенні відсутні зауваження саме щодо пільгового стажу позивача. У Рішенні від 04.04.2022 року №047350004377 відповідач зазначає, що до загального стажу роботи не враховано період роботи в колгоспі з 05.01.1989 по 24.08.1989 р. згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 , що видана 09.02.1989 р., оскільки відсутня інформація про встановлені та відпрацьовані вихододні, але прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у призначенні пенсії віком відповідно до п.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійного страхування”, саме у зв'язку з недосягненням нею віку, встановленого п.2 ст.114 Закону.
Отже, відмова Головного управління ПФУ в Полтавській області від 04.04.2022 року №047350004377 в призначенні ОСОБА_1 , яка на час звернення із заявою за призначенням/перерахунком пенсії за віком на пільгових умовах від 22.03.2022 року досягла 50 років, мала страховий стаж 32 роки, в тому числі пільговий стаж за Списком №2 - 17 років 1 місяць 24 дні, пенсії на пільгових умовах за віком з посиланням недосягнення нею 55 років пенсійного віку, визначеного п.2 ч.2 ст.114 Закону №1058-ІV, є протиправною.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 3 листопада 2021 року у зразковій справі №360/3611/20 (провадження № 11-209заі21).
В силу ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Частиною 3 ст.291 КАС України передбачено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, зокрема, принцип прийняття рішення, вчинення дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказують законодавчі акти, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.
Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі “Суомінен проти Фінляндії” №37801/97 від 1 липня 2003 року вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Згідно з ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією та законами України встановлено інший порядок судового провадження.
За загальним правилом, діями суб'єкта владних повноважень є сукупність вчинків здійснених у межах наданих чинним законодавством повноважень. Отже, під протиправними діями суб'єкта владних повноважень слід розуміти активну форму поведінки, пов'язану з виконанням дій, які такий суб'єкт не мав права вчинювати відповідно до його повноважень, за відсутності обставин, з якими пов'язана необхідність вчинення певної дії або з порушенням процедури.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій Головного управління ПФУ в Полтавській області, які виразилися у протиправній відмові у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, суд зазначає, що в даному випадку, права позивача порушуються не діями відповідача щодо відмові у призначенні пенсії, а фактично рішенням про відмову у призначенні пенсії від 04.04.2022 року №047350004377, у зв'язку з чим суд вважає необхідним залишити вимогу про визнання протиправними дій без задоволення.
Ураховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 набула право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту “б” статті 13 Закону №1788-ХІІ, отже рішення Головного управління ПФУ в Полтавській області від 04.04.2022 року №047350004377 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до п.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у зв'язку з недосягненням віку, встановленого п.2 ст.114 Закону, підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління ПФУ в Полтавській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з моменту звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, тобто з 22.03.2022 року, на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення" в редакції відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020, з урахуванням висновків суду, суд зазначає наступне.
Статтею 5 КАС України визначені способи захисту порушених прав, свобод та інтересів, та зазначено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п.4 та п.10 ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Такі рішення приймаються на підставі звернення зацікавленої особи та за результатами аналізу поданих нею документів.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що задоволення повністю вказаних позовних вимог, без перевірки суб'єктом владних повноважень, дотримання заявником усіх визначених законом умов, буде втручанням у дискреційні повноваження відповідача, а відтак в цій частині позов слід задовольнити частково, шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Вирішуючи питання щодо органу Пенсійного фонду, який має обов'язок щодо поновлення порушеного права позивача, суд зазначає, що пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005р. № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
У зв'язку із чинністю вказаної вище норми Порядку №22-1, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянуто заяву позивача за призначенням/перерахунком пенсії за віком на пільгових умовах від 22.03.2022 року, який у розглянутому спорі є органом, що призначає пенсію.
Таким чином, суд зобов'язує відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області вчинити дії, направлені на поновлення порушених ним прав позивача.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в силу положень ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що у відповідності до ст.139 КАС України, судові витрати у вигляді сплаченої позивачем суми судового збору в розмірі 992,40 грн. підлягають стягненню з відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 72-78, 90, 139, 241-246, 250, 262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул.Соборності, буд.66, м.Полтава, 36014; код ЄДРПОУ 13967927) від 04.04.2022 року №047350004377 про відмову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) у призначенні пенсії за віком відповідно до п.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у зв'язку з недосягненням віку, встановленого п.2 ст.114 Закону.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул.Соборності, буд.66, м.Полтава, 36014; код ЄДРПОУ 13967927) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за призначенням/перерахунком пенсії за віком на пільгових умовах від 22.03.2022 року, та прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням норм Закону України "Про пенсійне забезпечення", в редакції, що діяла до ухвалення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VІІІ від 02.03.2015 року та висновків суду, викладених у даній справі.
В задоволені інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул.Соборності, буд.66, м.Полтава, 36014; код ЄДРПОУ 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 цього Кодексу.
Суддя Д.В. Сидоренко