Рішення від 29.06.2022 по справі 160/5033/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2022 року Справа № 160/5033/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЮркова Е.О.

за участі секретаря судового засіданняШпоти Я.С.,

за участі:

представника позивача представника відповідача Сидоренка О.А., Пономаренка О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Обласного комунального підприємства "Фармація" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Дніпровська міська рада, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

07 травня 2020 року Обласне комунальне підприємство "Фармація" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 13.02.2020 № 0004080504 про збільшення грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 126990,34 грн. і застосування штрафної санкції у розмірі 63495,17 грн.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що податкове повідомлення - рішення від 13.02.2020 № 0004080504 про нарахування податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб за період 2018 рік є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки позивач платником земельного податку став з моменту реєстрації права постійного користування земельною ділянкою - з моменту державної реєстрації такого права, що відбулось 04.06.2019 року. Отже, за приписами п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України, обов'язок позивача сплачувати земельний податок виник з 04.06.2019 року. Таким чином підстави для нарахування земельного податку до часу реєстрації вказаної земельної ділянки відсутні.

Ухвалою суду від 12.05.2020 року відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачем 09.06.2020 року було подано відзиви на позовну заяву (вх.. № 34261/20), в якому у задоволенні позову просив відмовити, мотивуючи тим, що позивач є землекористувачем земельної ділянки площею 0,1937 га, кадастровий номер 1210100000:03:077:0154, як власник земельної ділянки на підставі державного акта серія ДПС № 69 «На право власності постійного користування землею». Вказує, що земельний податок було обраховано з урахуванням інформації отриманої від відділу у м.Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про нормативну грошову оцінку для вказаної земельної ділянки. Також зазначено, що позивачем за 2018 рік було подано податкову декларацію з плати за землю за вказану земельну ділянку, якою визначено суму грошової оцінки земельної ділянки у сумі 7619439,92 грн. (замість вірної 7619427,65 грн.) та задекларовано земельний податок у розмірі 76194,40 грн., замість 203184,74 грн., внаслідок застосування заниженої ставки земельного податку - замість 3% від суми нормативної грошової оцінки застосовано 1%.

Ухвалою суду від 03.08.2020 року залучено до участі у справі № 160/5033/20 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Дніпровську міську раду; призначено розгляд адміністративної справи № 160/5033/20 за правилами загального позовного провадження, та замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

02.09.2020 року Дніпровською міською радою подано до суду пояснення, в яких у задоволенні позову просив відмовити, мотивуючи тим, що позивач є власником земельної ділянки за адресою: пр.Героїв, буд.22а, м.Дніпро, площею 0,1937 га, кадастровий номер 1210100000:03:077:0154, на підставі державного акта серія ДПС № 69 «На право власності постійного користування землею», яка надана для обслуговування аптеки № 329. Позивачем за 2018 рік було подано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за вказану земельну ділянку, якою визначено суму грошової оцінки земельної ділянки у сумі 7619439,92 грн. та задекларовано земельний податок у розмірі 76194,40 грн. Враховуючи інформацію, яка наявна в у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку для вказаної земельної ділянки, сума земельного податку, яка повинна була бути нарахована ОКП "Фармація" за 2018 рік становить 203184,74 грн.

Ухвалою суду від 22.09.2020 року зупинено провадження по адміністративні справі № 160/5033/20 до набрання законної сили рішення у справі № 0940/2301/18, яке перебуває на розгляді Верховного Суду.

На запит від 12.05.2022 року вих.№ 29684/22 Верховним Судом надіслано до суду постанову Верховного Суду від 10 грудня 2021 року у справі № 0940/2301/18.

Ухвалою суду від 08.06.2022 року поновлено провадження в адміністративній № 160/5033/20 за позовом Обласного комунального підприємства "Фармація" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Дніпровська міська рада, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Протокольною ухвалою суду, оголошеною у судовому засіданні 22.06.2022 року із занесенням до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження в адміністративній справі № 160/5033/20 та призначено розгляд справи по суті.

Представник позивача у судовому засіданні 29.06.2022 року позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні 29.06.2022 року заперечував проти задоволення позовних вимог та просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на доводи, викладенні у відзиві на позов.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.

Судом встановлено, що Обласне комунальне підприємство "Фармація" є постійним користувачем земельної ділянки площею 0,1937 га, кадастровий номер 1210100000:03:077:0154. Право власності набуто на підставі державного акта на право постійного користування землею серія ДПС № 69 від 11.08.1997 року, виданого відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради народних депутатів від 19.06.1997 року № 921. Вказаний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування за № 000595.

У період з 18.09.2019 р. по 24.09.2021 р. Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області на підставі наказу № 227-п від 12.09.2019 р. проведено документальну позапланову виїзну перевірку Обласного комунального підприємства "Фармація" з питань повноти нарахування плати за землю (орендна плата та/або земельний податок) за земельну ділянку, що перебуває у користуванні ОКП "Фармація" на підставі державного акту на право постійного користування землею площею 0,1937 га (кадастровий номер 1210100000:03:077:0154) за період з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р., за результатом якої складено акт № 1886/04-36-05-04/01976358 від 01.10.2019 р.

Згідно висновків акта перевірки, встановлено порушення: п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16, п.п.271.1.1 п.271.1 ст.271, абз.1 п.284.1 ст.284, п.286.1, п.286.2 ст.286, п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України, в наслідок чого було встановлено заниження земельного податку за земельну ділянку, розташовану на території Соборного району м.Дніпро за період з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. на суму 126990,34 грн.

На підставі акта № 1886/04-36-05-04/01976358 від 01.10.2019 р. Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.10.2019 р. № 000448504 про збільшення грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб за податковим зобов'язанням на 126990,34 грн. та за штрафними санкціями на суму 63495,17 грн.

Рішенням про результати розгляду скарги № 1436/6/99-00-08-05-05 від 24.12.2019 року скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 25.10.2019 р. № 000448504.

На підставі акта № 1886/04-36-05-04/01976358 від 01.10.2019 р., з урахуванням рішення № 1436/6/99-00-08-05-05 від 24.12.2019 р. Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.02.2020 р. № 0004080504 про збільшення грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб за податковим зобов'язанням на 126990,34 грн. та за штрафними санкціями на суму 63495,17 грн.

Вирішуючи заявлений спір, суд виходить з такого.

Згідно статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.

Відповідно до підпункту 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).

Статтею 269 Податкового кодексу України визначено, що платником податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.

Статтею 270 Податкового кодексу України передбачено, що об'єктом оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Відповідно до підпункту 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Згідно пункту 274.1 статті 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

У відповідності до пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (пункт 286.1 статті 286 Податкового кодексу України).

Згідно пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).

Так, актом перевірки № 1886/04-36-05-04/01976358 від 01.10.2019 року встановлено, що ОКП "Фармація" 16.07.2018 року було подано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за період 2018 рік (орендна плата та/або земельний податок) за земельну ділянку площею 0,1937 га, кадастровий номер 1210100000:03:077:0154, якою визначено суму грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 7619439,92 грн. та задекларовано земельний податок у розмірі 76194,40 грн.

Вказані обставини ОКП "Фармація" в ході судового розгляду справи не заперечувались.

Як вже судом встановлено, Обласне комунальне підприємство "Фармація" є постійним користувачем земельної ділянки площею 0,1937 га, кадастровий номер 1210100000:03:077:0154. Право постійного користування набуто на підставі державного акта на право постійного користування землею серія ДПС № 69 від 11.08.1997 року, виданого відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради народних депутатів від 19.06.1997 року № 921. Вказаний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування за № 000595.

Отже, Обласне комунальне підприємство "Фармація" є постійним користувачем земельної ділянки з 11.08.1997 року.

Вказані дані були внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 04.06.2019 року шляхом вчинення реєстраційної дії Департаментом адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради.

Посилання позивача на те, що право користування земельною ділянкою площею 0,1937 га, кадастровий номер 1210100000:03:077:0154 виникло у ОКП "Фармація" лише з 04.06.2019 року судом відхиляються, оскільки фактично право користування ОКП "Фармація" набуто на підставі державного акта на право постійного користування землею серія ДПС № 69 від 11.08.1997 року.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що позивач у період 2018 рік був платником земельного податку з юридичних осіб за земельну ділянку площею 0,1937 га, кадастровий номер 1210100000:03:077:0154.

Що стосується розрахунку суми податкового зобов'язання, визначеного спірним податковим повідомленням-рішенням, суд зазначає таке.

Дніпровською міською радою прийнято рішення від 06.12.2017 року № 13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста».

Згідно вказаного рішення, для земель з цільовим призначенням землі громадської забудови 03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури ставка податку за користування земельними ділянками для юридичних осіб складає 1,00 відсоток від нормативної грошової оцінки.

21.02.2018 року Дніпровською міською радою прийнято рішення № 8/30 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», яке набрало чинності з 01.03.2018 року. Згідно з додатком №1 до рішення міської ради від 21.02.2018 року №8/30, ставка земельного податку для земель з цільовим призначенням землі громадської забудови 03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури встановлена у розмірі 3,00 відсотків від нормативної грошової оцінки землі.

В позовній заяві позивач вказує, що зазначене рішення не підлягає застосуванню в 2018 році, оскільки воно прийнято органом місцевого самоврядування без додержання положень підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України.

З цього приводу суд зазначає, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» № 1791-VIII від 20.12.2016 року (набрав чинності 01.01.2017 року) установлено, що в 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Аналогічні положення закріплені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 року № 2245-VIII (далі Закон № 2245-VIII,) який набрав чинності 01.01.2018 року. Так, пунктом 3 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону №2245-VIII встановлено, що у 2018 році до рішень про встановлення місцевих податків і зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування, у тому числі радами об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, після 15 липня 2017 року та у 2018 році, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Отже, у 2017 - 2018 роках законодавцем зупинено дію підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України, внаслідок чого, у вказаний період були відсутні обмеження для органів місцевого самоврядування щодо строків прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Таким чином, згідно з рішенням Дніпровської міської ради від 06.12.2017 року № 13/27, в редакції рішення від 21.02.2018 року № 8/30, ставка земельного податку для земель громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури мала бути розрахована позивачем на рівні 1 відсотка від нормативної грошової оцінки землі у період з 01.01.2018 року по 28.02.2018 року та на рівні 3 відсотків від нормативної грошової оцінки землі у період з 01.03.2018 року по 31.12.2018 року.

Згідно витягу відділу у м.Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.07.2019 року № 0107-4359 станом на 2018 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за адресою: м.Дніпро, пр.Героїв, буд.22А площею 1937 кв.м. становить 7916427,65 грн.

Вказаний витяг відділу у м.Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.07.2019 року № 0107-4359 у встановленому законом порядку не оскаржено, за формою та змістом відповідає приписам Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, який затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року № 489.

Також матеріали справи не містять іншого витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Зазначені дані були використані відповідачем під час здійснення розрахунку земельного податку, визначеного податковим повідомленням-рішенням від 13.02.2020 р. № 0004080504.

Таким чином при перевірці підстав прийняття та правильності розрахунку податкового повідомлення-рішення від 13.02.2020 р. № 0004080504 судом не встановлено порушень чинного законодавства України в діях Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, а тому вказане податкове повідомлення-рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вище викладене, оскільки доводи позивача не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи, позовні вимоги Обласного комунального підприємства "Фармація" є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи відмову у задоволенні позову Обласного комунального підприємства "Фармація", суд приходить до висновку про відсутність підстав для присудження і всіх здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 72-77, 139, 242-244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Обласного комунального підприємства "Фармація" (пр. Б.Хмельницького, буд.171, м.Дніпро, 49000, ІК в ЄДРПОУ 01976358) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул.Сімферопольська, буд.17-а, , ІК ВП в ЄДРПОУ 44118658), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Дніпровська міська рада (пр.Дмитра Яворницького буд. 75, м.Дніпро, 49000, ІК в ЄДРПОУ 26510514) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 06 липня 2022 року.

Суддя Е.О. Юрков