про відстрочення виконання судового рішення
06 липня 2022 року ЛуцькСправа № 140/10620/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши в письмовому провадженні заяву Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про встановлення порядку виконання судового рішення та заяву Торчинської селищної ради про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Торчинської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2021 року у даній справі, яке набрало законної сили на підставі постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2022 року, визнано протиправним та скасовано рішення Торчинської селищної ради від 14 липня 2021 року № 9/59 “Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у власність земельної ділянки громадянці ОСОБА_1 ”; зобов'язано Торчинську селищну раду прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянці ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 1,0 га, кадастровий номер 0722886200:04:000:1153, що знаходиться за адресою: Волинська область, Луцький район, Смолигівська сільська рада; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Торчинської селищної ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908,00 грн.
13.06.2022 на адресу суду надійшла заява представника Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про встановлення порядку виконання судового рішення від 29 листопада 2021 року в даній справі, в якій просить встановити подальший спосіб виконання рішення суду про зобов'язання Торчинської селищної ради у прийнятті рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянці ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 1,0 га, кадастровий номер 0722886200:04:000:1153, що знаходиться за адресою: Волинська область, Луцький район, Смолигівська сільська рада.
Заява обґрунтована тим, що у Луцькому відділі державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) перебуває на виконанні виконавчий лист № 140/10620/21 від 02.06.2022, виданий Волинським окружним адміністративним судом про зобов'язання Торчинської селищної ради прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянці ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 1,0 га, кадастровий номер 0722886200:04:000:1153, що знаходиться за адресою: Волинська область, Луцький район, Смолигівська сільська рада.
Водночас, враховуючи введення на території України воєнного стану, внесення змін до Земельного кодексу України щодо заборони безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність під час дії воєнного стану, Торчинська селищна рада позбавлена виконати рішення суду, а тому просить встановити подальший спосіб виконання даного рішення суду.
05.07.2022 до суду надійшла заява відповідача Торчинської селищної ради про відстрочення виконання судового рішення у даній справі до закінчення чи припинення воєнного стану в Україні у зв'язку із внесенням змін до земельного законодавства щодо заборони безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність під час дії воєнного стану.
У судове засідання особи, які беруть участь у справі не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що не перешкоджає розгляду вказаних заяв за їх відсутності. При цьому, від представника Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) надійшла заява про розгляд вказаної заяви за відсутності представників цього відділу.
Відповідно до ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З врахуванням наведеного, суд прийшов до висновку про розгляд заяв в порядку письмового провадження.
Як було встановлено судом, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2021 року у даній справі, яке набрало законної сили 19 квітня 2022 року, зокрема зобов'язано Торчинську селищну раду прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянці ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 1,0 га, кадастровий номер 0722886200:04:000:1153, що знаходиться за адресою: Волинська область, Луцький район, Смолигівська сільська рада.
На виконання даного судового рішення Волинським окружним адміністративним судом видано 02.06.2022 виконавчий лист №6855/2022р., який стягувач ОСОБА_1 пред'явила до примусового виконання до Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів).
Постановою старшого державного виконавця Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Вишневською Оксаною Ігорівною від 02.06.2022 ВП № 69152423 відкрито виконавче провадження за даним виконавчим листом, якою зобов'язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
09.06.2022 до Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) надійшла від представника боржника Торчинської селищної ради заява, в якій просить звернутися до суду із заявою про встановлення порядку виконання даного рішення суду про зобов'язання Торчинської селищної ради прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянці ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 1,0 га, кадастровий номер 0722886200:04:000:1153, що знаходиться за адресою: Волинська область, Луцький район, Смолигівська сільська рада, після зняття заборони у законодавстві України на вчинення таких дій.
Частиною третьою статті 33 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Згідно із частиною першою статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до частини третьої статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні” у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану в Україні” введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому, Указом Президента України від 14.03.2022 року за №133/2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, внесено часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 24.02.2022 року №2102-ІХ, та продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18.04.2022 року №259/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” постановлено на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17.05.2022 року №341/2022 ”Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” постановлено на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 ”Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, та від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Законом України від 24.03.2022 року №2145-ІХ ”Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану” внесено зміни до розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України.
Згідно вказаних змін, які набрали чинності 07 квітня 2022 року, підпунктом 5 пункту 27 розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України визначено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Відповідно до частини четвертої статті 378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
З огляду на викладене, враховуючи дію в Україні воєнного стану та внесення у законодавство України, яке регулює земельні відносини, змін щодо заборони безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, суд приходить до висновку про наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення суду від 29 листопада 2021 року у справі №140/10620/21.
Відтак, факт введення воєнного стану в Україні є обставиною, що істотно ускладнює виконання відповідачем судового рішення у даній справі, оскільки у відповідача відсутня можливість прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивача для ведення особистого селянського господарства.
Таким чином, суд дійшов висновку, що заяви про встановлення порядку виконання судового рішення та про відстрочення виконання судового рішення підлягають задоволенню шляхом відстрочення виконання рішення суду у цій справі строком на один місяць після завершення воєнного стану в України.
Керуючись статтями 248, 256, 295-297, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяви про встановлення порядку виконання судового рішення та про відстрочення виконання судового рішення задовольнити.
Відстрочити виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2021 року у справі №140/10620/21 за позовом ОСОБА_1 до Торчинської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії строком на один місяць після завершення воєнного стану в Україні.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.Д. Ковальчук