Справа № 366/625/22
Провадження № 3/366/574/22
06 липня 2022 року суддя Іванківського районного суду Київської області Ткаченко Ю.В. розглянувши матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Сарни Рівненської області, українця, громадянина України, військовослужбовця, фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого молодшим інспектором прикордонної служби,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
16 червня 2022 року до суду від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ЧЦП № 237112 від 06 червня 2022 року:
06 червня 2022 року близько 11 год. 30 хв. було встановлено, що солдат ОСОБА_1 перебував на місці несення служби в стані наркотичного сп'яніння. Згідно протоколу медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння від 06.06.2022 року КНП ІСР «Іванківська ЦРЛ», за результатами тесту для виявлення 10 наркотиків «SNIPER 10» встановлено діагноз "Наркотичне сп'яніння», наявність в організмі наркотичної речовини «марихуана».
Таким чином, ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби в стані наркотичного сп'яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення в умовах воєнного стану, за яке передбачена відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненному правопорушенні не визнав. Підтримав клопотання про визнання неналежним та недопустимим доказом, зокрема, протоколу медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивних речовин та стану сп'яніння КНП ІСР «Іванківська ЦРЛ» від 06.06.202 року. Просив суд при винесенні законної та обгрунтованої постанови врахувати протокол медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння КНП «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія» від 10.06.2022 року та закрити провадження у справі на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністартивного прваопорушення.
Вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку, що справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП підлягає закриттю за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення з наступних підстав.
Стаття 172-20 ч. 3 КУпАП встановлює відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-20 КУпАП, виражається у таких формах:
1) розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів,
2) поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння,
3) виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння,
4) відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Разом з тим, згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
У відповідності до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП складеного відносно ОСОБА_1 , останній 06 червня 2022 року близько 11 год. 30 хв. перебував на місці несення служби в стані наркотичного сп'яніння. Даний факт підтверджується протоколом медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння від 06.06.2022 КНП ІСР «іванівська ЦРЛ», за результатами тесту для виявлення 10 наркотиків «SNIPER 10» встановлено діагноз "Наркотичне сп'яніння», наявність в організмі наркотичні накортинчої речовини «марихуана».
При цьому, у додатках до протоколу про адміністративне правопорушення відсутні належні та допустимі докази, що ОСОБА_1 06 червня 2022 року близько 11 год. 30 хв. перебував на місці несення служби в стані наркотичного сп'яніння.
Відповідно до п.п. 7, 9, 15 Інструкції проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Інструкцією до даного тесту встановлено, що дані, отримані в результаті тестування, є лише попереднім якісним результатом. Для отримання заключного результату необхідно використовувати більш специфічний альтернативний метод. Заключний діагноз повинен бути встановлений лікарем після оцінки всіх клінічних та лабораторних даних.
Отже, висновок щодо результатів медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння, було зроблено виключно на підставі застосування експрес-тесту "SNIPER-10", який надав лише попередній результат і потребував обов'язкового підтвердження іншими методами, що в свою чергу зроблено не було.
За результатами повторного медичного обстеження, яке проводилося 06 червня 2022 року о 19 годині 30 хвилин в КНП «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія», за рахунок ОСОБА_1 було встановлено діагноз «Тверезий(Наркотичне сп'яніння)», що підтверджується протоколом медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння від 10.06.2022 року, виданого КНП «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія».
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Із врахуванням положень і тлумачень ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, а також докази, які спростовують те, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 247, 251, 252, 266, 283 КУпАП, суд, -
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 цього Кодексу, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 цього Кодексу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя: Ю.В Ткаченко