Cправа № 127/13385/22
Провадження № 1-кс/127/5613/22
Іменем України
04 липня 2022 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді: ОСОБА_1
секретар судового засідання: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання слідчого відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, -
Слідчий відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майор поліції ОСОБА_3 звернулась до суду з клопотанням, яке погоджено з прокурором ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання мотивовано тим, що слідчим управлінням ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42017020110000067 від 03 липня 2017 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 190, ч. 2 ст. 364-1, ч. 2 ст. 364 КК України.
Встановлено, що Вінницькою місцевою прокуратурою Вінницької області, при здійсненні нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, було опрацьовано інформацію щодо сплати пайової участі у розвитку інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_2 забудовниками, якими подано декларацію про готовність об'єкту до експлуатації.
Так за наслідками вказаної перевірки було встановлено, що відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта.
Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта для нежитлових будівель та споруд та 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Відповідно до ч. 9 ст. 40 вказаного закону, договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотною умовою договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Встановлено, що рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 від 13.12.2011 «Про пайову участь у розвитку інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_3 » для забудовників об'єктів містобудування встановлено розмір пайової участі у розвитку і інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_3 в розмірі: 4% загальної кошторисної вартості будівництва реконструкції) об'єкта містобудування - для житлових будинків, 10% загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - для інших нежитлових будівель і споруд.
В подальшому, 09.05.2015 між ІНФОРМАЦІЯ_2 в особі сільського голови ОСОБА_5 та ЖБК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в особі голови кооперативу ОСОБА_6 (далі - Замовником) укладено договори №№ 258, 259 про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до пунктів 1.1., 1.2 та 2.1 договору №258 від 09.05.2015, замовник при будівництві 5-ти поверхового 40-ка квартирного будинку по АДРЕСА_1 перераховує кошти на розвиток інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_2 до введення вказаного об'єкта в експлуатацію у розмірі 1 136 102, 34 грн.
Відповідно до пунктів 1.1., 1.2 та 2.1 договору №259 від 09.05.2015, замовник при будівництві 5-ти поверхового 40-ка квартирного будинку по АДРЕСА_1 перераховує кошти на розвиток інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_2 до введення вказаного об'єкта в експлуатацію у розмірі 1 343 664, 80 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до І-ІП категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного ахітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Формою декларації, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461, передбачено зазначення замовником відомостей про сплату пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Відповідно до ч. 10 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.
У п. 22 поданих посадовими особами ЖБК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » до ІНФОРМАЦІЯ_5 декларацій про готовність до експлуатації двох об'єктів, які належать до 1 - 3 категорії складності за № ВН143163370261 та №ВН143163370352 від 02.12.2016 зазначено, що кошти пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту відповідно до договорів №№ 258, 258 від 09.10.2015, сплачено в повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями № 2 від 24.11.2016 та № 1 від 28.11.2016.
Однак відповідно до довідок ІНФОРМАЦІЯ_2 №№ 4399, 4400 від 09.12.2016 на доходний рахунок ІНФОРМАЦІЯ_2 від ЖБК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » 24.11.2016 надійшли кошти лише в сумі 100000,00 грн. згідно договору №258 від 09.10.2015, та 28.11.2016 - в сумі 100000,00 грн. згідно договору №259 від 09.10.2015. загальна заборгованість складає 2 279 767,10 грн.
Відповідно до п. 16 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13.04.2011, змовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій дві декларації чи акті готовності об'єкта до експлуатації.
З огляду на вищевикладене, під час досудового розслідування виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до належним чином завірених копій документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 ), а саме: декларацій №ВН143163370261, №ВН143163370352 та договорів пайової участі у будівництві двох 36ти квартирних будинків по АДРЕСА_1 .
Вказані відомості мають важливе значення для всебічного, повного і неупередженого дослідження усіх обставин кримінального провадження, відшукання оригіналів підроблених документів та встановлення особи, яка використовувала вказані підроблені документи, також відомості, які в них містяться необхідні для встановлення винних у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, а також за їх допомогою можна встановити наявність або відсутність обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
Слідчий ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, однак 04.07.2022 звернулась до суду із заявою, про розгляд клопотання у її відсутність, у якій також зазначила, що вказане клопотання остання підтримує в повному обсязі.
ІНФОРМАЦІЯ_6 явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечила, однак про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлялась завчасно та належним чином шляхом направлення судової повістки на адресу департаменту.
Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи те, що учасники процесуальної дії в судове засідання не з'явилися, слідчий суддя вважає за можливе розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.
Дослідивши матеріали клопотання, оцінивши докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, з огляду на таке.
Згідно зі статтею 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Пунктами 1 та 2 частини п'ятої статті 163 КПК України передбачено, що ухвала про надання тимчасового доступу до речей і документів постановляється, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Як вбачається з матеріалів справи слідчим управлінням ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42017020110000067 від 03 липня 2017 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 190, ч. 2 ст. 364-1, ч. 2 ст. 364 КК України.
Встановлено, що Вінницькою місцевою прокуратурою Вінницької області, при здійсненні нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, було опрацьовано інформацію щодо сплати пайової участі у розвитку інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_2 забудовниками, якими подано декларацію про готовність об'єкту до експлуатації.
Так за наслідками вказаної перевірки було встановлено, що відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта.
Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта для нежитлових будівель та споруд та 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Відповідно до ч. 9 ст. 40 вказаного закону, договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотною умовою договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Встановлено, що рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 від 13.12.2011 «Про пайову участь у розвитку інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_3 » для забудовників об'єктів містобудування встановлено розмір пайової участі у розвитку і інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_3 в розмірі: 4% загальної кошторисної вартості будівництва реконструкції) об'єкта містобудування - для житлових будинків, 10% загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування - для інших нежитлових будівель і споруд.
В подальшому, 09.05.2015 між ІНФОРМАЦІЯ_2 в особі сільського голови ОСОБА_5 та ЖБК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в особі голови кооперативу ОСОБА_6 (далі - Замовником) укладено договори №№ 258, 259 про пайову участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до пунктів 1.1., 1.2 та 2.1 договору №258 від 09.05.2015, замовник при будівництві 5-ти поверхового 40-ка квартирного будинку по АДРЕСА_1 перераховує кошти на розвиток інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_2 до введення вказаного об'єкта в експлуатацію у розмірі 1 136 102, 34 грн.
Відповідно до пунктів 1.1., 1.2 та 2.1 договору №259 від 09.05.2015, замовник при будівництві 5-ти поверхового 40-ка квартирного будинку по АДРЕСА_1 перераховує кошти на розвиток інфраструктури ІНФОРМАЦІЯ_2 до введення вказаного об'єкта в експлуатацію у розмірі 1 343 664, 80 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до І-ІП категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного ахітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Формою декларації, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461, передбачено зазначення замовником відомостей про сплату пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Відповідно до ч. 10 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.
У п. 22 поданих посадовими особами ЖБК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » до ІНФОРМАЦІЯ_5 декларацій про готовність до експлуатації двох об'єктів, які належать до 1 - 3 категорії складності за № ВН143163370261 та №ВН143163370352 від 02.12.2016 зазначено, що кошти пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту відповідно до договорів №№ 258, 258 від 09.10.2015, сплачено в повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями № 2 від 24.11.2016 та № 1 від 28.11.2016.
Однак відповідно до довідок ІНФОРМАЦІЯ_2 №№ 4399, 4400 від 09.12.2016 на доходний рахунок ІНФОРМАЦІЯ_2 від ЖБК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » 24.11.2016 надійшли кошти лише в сумі 100000,00 грн. згідно договору №258 від 09.10.2015, та 28.11.2016 - в сумі 100000,00 грн. згідно договору №259 від 09.10.2015. загальна заборгованість складає 2 279 767,10 грн.
Відповідно до п. 16 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13.04.2011, змовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій дві декларації чи акті готовності об'єкта до експлуатації.
Вищевказані обставини підтверджуються витягом з ЄРДР №42017020110000067 від 03.07.2017, протоколом допиту свідка від 13.06.2022.
Як зазначив слідчий у клопотанні, під час досудового розслідування виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до належним чином завірених копій документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 ), а саме: декларацій №ВН143163370261, №ВН143163370352 та договорів пайової участі у будівництві двох 36ти квартирних будинків по АДРЕСА_1 .
Приймаючи до уваги вищевикладене, слідчий суддя вважає, що на час розгляду клопотання наявні достатні підстави для надання дозволу слідчому на тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення належним чином засвідчених копій документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки слідчим було доведено, що вказані документи самі по собі або в сукупності із іншими речами і документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 159 - 164, 309, 310, 372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати дозвіл слідчому СУ ГУНП у Вінницькій області майору поліції ОСОБА_3 та слідчим, які діють у складі групи слідчих у кримінальному провадженні №42017020110000067 від 03.07.2017, на тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 ), а саме декларацій №ВН143163370261, №ВН143163370352 та договорів пайової участі у будівництві двох 36-ти квартирних будинків по АДРЕСА_1 , тобто можливість ознайомитись та вилучити належним чином засвідченні копії документів.
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя