Рішення від 04.07.2022 по справі 160/6639/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2022 року Справа № 160/6639/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Фермерського господарства «Агрофірма Чумак» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

09.05.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фермерського господарства «Агрофірма Чумак» (вул. Красна, буд. 10, м. Верхівцеве, Верхньодніпровський район, Дніпропетровська область, 51640, код ЄДРПОУ 33214752) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ ВП 44118658), у якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №19725/6/04-36-18-12-20 від 17.03.2022 року про анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи з 01.01.2022 року;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області поновити реєстрацію Фермерського господарства «Агрофірма Чумак» (код ЄДРПОУ 33214752) платником єдиного податку (вважати зареєстрованим платником єдиного податку 4 групи) з 01.01.2022 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 31.03.2022 року позивачем від ГУ ДПС у Дніпропетровській області отримано рішення №19725/6/04-36-18-12-20 від 17.03.2022 року про анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи. Таке рішення суб'єкта владних повноважень мотивоване тим, що на підставі пп.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 Податкового кодексу України, у зв'язку з наявністю станом на 01.01.2022 року податкового боргу ФГ «Агрофірма Чумак» не є платником єдиного податку четвертої групи. Тобто, ФГ «Агрофірма Чумак» анульовано реєстрацію платником єдиного податку четвертої групи (шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку), у зв'язку з наявністю податкового боргу станом на 01.01.2022 року у розмірі 1077,75 грн. (податок на нерухоме, відмінний від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості) та у розмірі 583,74 грн. (орендна плата з юридичних осіб). При цьому, наявність податкового боргу є єдиною підставою для непідтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2022 рік. Однак, позивач звертає увагу, що інших підстав, які передбачають можливість анулювання реєстрації платником єдиного податку шляхом виключення його з відповідного реєстру, зокрема, таких як: неподання звітності або невідповідність обсягам сільськогосподарського товаровиробництва (частка становить менше ніж 75%), контролюючим органом у рішенні №19725/6/04-36-18-12-20 від 17.03.2022 року не зазначено. Сума податкового боргу, у зв'язку з виникненням якої реєстрація платника може бути анульована, з урахуванням вимог пп.298.2.3 п.298.2 ст.298 та п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, повинна перевищувати 3060,00 грн. на кожне перше число протягом двох послідовних кварталів. Разом з тим, загальна сума податкового боргу, яка зазначена в рішенні №19725/6/04-36-18-12-20 від 17.03.2022 року становить 1661,49 грн. Тобто, розмір податкового боргу є значно меншим, ніж передбачено пп.298.2.3 п.298.2 ст.298 Податкового кодексу України, відповідно не може бути підставою для анулювання реєстрації платником єдиного податку (виключення з реєстру платників єдиного податку) за рішенням контролюючого органу в межах п.299.10 ст.299 Податкового кодексу України. Водночас, з незрозумілих причин, ГУ ДПС у Дніпропетровській області, як підставу для анулювання реєстрації ФГ «Агрофірма Чумак» платником єдиного податку (виключення з відповідного реєстру), зазначає пп.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 Податкового кодексу України, який на думку позивача, стосується неможливості здійснення реєстрації суб'єкта господарювання платником єдиного податку саме під час подання відповідної заяви про обрання (перехід) спрощеної системи оподаткування (первинна реєстрація). Крім того, вказаний пункт аж ніяким чином не є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку. При цьому, позивач зазначає, що наявний у ФГ «Агрофірма Чумак» податковий борг обліковувався лише на 01.01.2022 року. Отже, на думку позивача, рішення контролюючого органу про анулювання реєстрації позивача платником єдиного податку може бути прийняте з вичерпних підстав, передбачених п.299.10 ст.299 Податкового кодексу України, до яких не належить заборона, передбачена підпунктом пп.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 цього Кодексу. Дійсно, станом на 01.01.2022 року по ФГ «Агрофірма Чумак» обліковувалась заборгованість з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (за об'єкти нежитлової нерухомості) та з орендної плати за землю. Позивач звертає увагу, що вказана заборгованість на дату подання відповідної звітності платника єдиного податку 4 групи на 2022 рік погашена у повному обсязі. У свою чергу, виникнення такої заборгованості було обумовлено технічними причинами, допущено не свідомо (без наявності умислу щодо вчинення відповідного правопорушення) та не свідчить про небажання своєчасно і в повному обсязі сплачувати відповідні податки до бюджету. Ця помилка у податковій звітності (неправильне зазначення адміністративно-територіальної одиниці) була виправлена шляхом подання уточнюючого розрахунку до податкової звітності (реєстраційний №9431741769 від 14.02.2022 року). Однак, враховуючи те, що тривалий час уточнюючий розрахунок не приймався на центральному рівні, фактично недоїмка була погашена (за рахунок подання відповідного уточнюючого розрахунку з третьої спроби) саме 14 лютого поточного року. Стосовно заборгованості з плати за землю (орендна плата з юридичних осіб), то вона також виникла у зв'язку з поданням уточнюючого розрахунку та фактично погашена 10.01.2022 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.05.2022 року відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/6639/22 призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

25.05.2022 року представником Головного управління ДПС у Дніпропетровській області подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити, зазначивши наступне. Кам'янським відділом камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведено аналіз баз даних ДПС України та наданих ФГ «Агрофірма Чумак» документів для підтвердження на 2022 рік статусу платника єдиного податку четвертої групи, в ході якого встановлено наступне. Відповідно до інтегрованих карток платника податків станом на 01.01.2022 року по ФГ «Агрофірма Чумак» обліковувався податковий борг у загальній сумі 1661,49 грн., в тому числі: з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код платежу 18010400) у сумі 1077,75 грн.; з орендної плати з юридичних осіб (код платежу 18010600) у сумі 583,74 грн. Заборгованість з податку на нерухоме майно (код платежу 18010400) виникла 29.04.2021 року у зв'язку з несплатою самостійно задекларованих сум податкових зобов'язань у податковій декларації з податку на нерухоме майно на 2021 рік від 18.02.2021 року №9029154469 у сумі 359,25 грн. (термін сплати 29.04.2021 року). Фактично борг погашено 14.02.2022 року шляхом надання до контролюючого органу уточнюючої податкової декларації з податку на нерухоме майно на 2021 рік від 14.02.2022 року №9431741751. Заборгованість з орендної плати з юридичних осіб (код платежу 18010600) виникла 30.12.2021 року у зв'язку з несплатою самостійно задекларованих сум податкових зобов'язань, відповідно до уточнюючої податковій декларації з орендної плати на 2021 рік від 02.12.2021 року №9366148831. Фактично борг погашено підприємством самостійно 10.01.2022 року платіжним дорученням від 10.01.2022 №6374 на суму 591,00 грн. Враховуючі викладене, у зв'язку з наявністю податкового боргу станом на 01.01.2022 року, контролюючим органом, відповідно до вимог пп.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 Податкового кодексу України, винесено рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи від 17.03.2022 року №19725/6/04-36-18-12-20, відповідно до якого ФГ «Агрофірма Чумак» не є платником єдиного податку четвертої групи у 2022 році. На підставі викладеного та у відповідності до вимог чинного законодавства у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області відсутні законні підстави для підтвердження позивачу статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2022 році. Отже, на думку відповідача, позовні вимоги ФГ «Агрофірма Чумак» задоволенню не підлягають.

02.06.2022 року представником позивача надано відповідь на відзив, в якій зазначено, що у відзиві на позовну заяву не наведено жодних аргументів, які б спростовували доводи позивача. З урахуванням викладеного, позивач наголошує на безпідставності та необґрунтованості рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №19725/6/04-36-18-12-20 від 17.03.2022 року.

Згідно з ч.ч.5, 8 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Фермерське господарство «Агрофірма Чумак» (код ЄДРПОУ 33214752) належним чином зареєстровано 21.10.2004 року та перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

Основним видом економічної діяльності ФГ «Агрофірма Чумак» є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11).

Також ФГ «Агрофірма Чумак» з 01.01.2018 року на підставі поданої заяви перебуває на спрощеній системі оподаткування (платник єдиного податку 4 групи).

Рішенням ГУ ДПС у Дніпропетровській області №19725/6/04-36-18-12-20 від 17.03.2022 року анульовано реєстрацію платника єдиного податку четвертої групи ФГ «Агрофірма Чумак».

У якості підстав анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи ФГ «Агрофірма Чумак» у рішенні №19725/6/04-36-18-12-20 від 17.03.2022 року зазначено:

«Згідно з пп.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс) не можуть бути платником єдиного податку четвертої групи суб'єкти господарювання, який станом та 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Відповідно до інтегрованих карток платника податків ФГ «Агрофірма Чумак»:

- по коду бюджетної класифікації 18010400 (податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості) станом на 01.01.2022 року рахувався борг у розмірі 1077,75 грн.;

- по коду бюджетної класифікації 18010600 (орендної плати з юридичних осіб) станом на 01.01.2022 року рахувався борг у розмірі 583,74 грн.

Враховуючи вищевикладене, ФГ «Агрофірма Чумак» не є платником єдиного податку четвертої групи у 2022 році».

Не погодившись з рішенням ГУ ДПС у Дніпропетровській області №19725/6/04-36-18-12-20 від 17.03.2022 року позивачем 07.04.2022 року подано скаргу №05/4/1 від 05.04.2022 року до ДПС України.

На момент розгляду цієї справи доказів надання відповіді ДПС України на скаргу позивача №05/4/1 від 05.04.2022 року суду не надано.

Не погоджуючись з рішенням ГУ ДПС у Дніпропетровській області №19725/6/04-36-18-12-20 від 17.03.2022 року позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Закону України від 28.12.2014 року №71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (набрав чинності з 01 січня 2015 року) фіксований сільськогосподарський податок трансформовано в єдиний податок (виділено в окрему 4 групу).

Пунктом 291.4 ст.291 Податкового кодексу України визначено, що суб'єкти господарювання - юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, відносяться до четвертої групи платників єдиного податку.

Підпунктом 298.8.4 п.298.8 ст.298 Податкового кодексу України врегульовано, що у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що до платників 4 групи єдиного податку можуть належати юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Відповідно до пп.298.8.1 п.298.8 ст.298 Податкового кодексу України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:

- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

Водночас пп.295.9.1 п. 295.9 ст. 295 Податкового кодексу України передбачено, що платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Відповідно до п.299.1 та п.299.2 ст.299 Податкового кодексу України реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.

Податковий кодекс України передбачає підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку (п.299.10 ст.299 Податкового кодексу України) або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку четвертої групи (п.291.5-1 ст.291 Податкового кодексу України).

Так, у відповідності до п.299.10 ст.299 Податкового кодексу України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:

1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;

2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;

3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;

4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;

5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;

6) набуття платником податку статусу резидента Дія Сіті - в останній день календарного кварталу, в якому платник податку набув статус резидента Дія Сіті.

Положеннями п.291.5-1 ст.291 Податкового кодексу України визначено, що не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи:

291.5-1.1. суб'єкти господарювання, у яких понад 50 відсотків доходу, отриманого від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, становить дохід від реалізації декоративних рослин (за винятком зрізаних квітів, вирощених на угіддях, які належать сільськогосподарському товаровиробнику на праві власності або надані йому в користування, та продуктів їх переробки), диких тварин і птахів, хутряних виробів і хутра (крім хутрової сировини);

- суб'єкти господарювання, діяльність яких згідно з КВЕД-2010 відноситься до класів 01.47 (розведення свійської птиці), 01.49 (в частині розведення та вирощування перепелів і страусів) та 10.12 (виробництво м'яса свійської птиці);

291.5-1.2. суб'єкти господарювання, що провадять діяльність з виробництва підакцизних товарів, крім виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 - 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції, вин виноградних, вин плодово-ягідних та/або напоїв медових, вироблених та розлитих у споживчу тару малими виробництвами виноробної продукції з виноматеріалів виключно власного виробництва (не придбаних), отриманих шляхом переробки плодів, ягід, винограду, меду власного виробництва, а також крім електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії (за умови, що дохід від реалізації такої енергії не перевищує 25 відсотків доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) такого суб'єкта господарювання);

291.5-1.3. суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Згідно з абз.2 п.299.11 ст.299 Податкового кодексу України у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.

Суд звертає увагу на те, що Податковим кодексом України передбачений порядок реєстрації або анулювання реєстрації платників єдиного податку. Прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених у ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Контролюючий орган має право прийняти рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи згідно з передбаченим Податковим кодексом України порядком.

Єдиним законним способом реалізації владних управлінських функцій є проведення документальної перевірки, на підставі якої встановлюється, що платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), як наслідок, приймається рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників такого податку.

У якості підстави для анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи ФГ «Агрофірма Чумак» у рішенні №19725/6/04-36-18-12-20 від 17.03.2022 року відповідачем зазначено пп.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 Податкового кодексу України.

Отже, контролюючий орган до прийняття вказаного рішення був зобов'язаний: 1) провести документальну перевірку платника податків; 2) прийняти рішення про анулювання реєстрації шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку.

Суд зазначає, що для прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи мають бути виконані всі вимоги, передбачені Податковим кодексом України.

Відповідачем не надано доказів проведення документальної перевірки позивача. Натомість у відповідності до оскаржуваного рішення та відзиву на позовну заяву прийняттю рішення передувало проведення аналізу баз даних ДПС України та наданих ФГ «Агрофірма Чумак» документів для підтвердження на 2022 рік статусу платника єдиного податку четвертої групи Кам'янським відділом камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

Даних щодо виду проведеної перевірки та результатів її проведення податковим органом суду не надано.

Аналіз наведених правових норм свідчить про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках.

Таким чином, способом реалізації владних управлінських функцій у разі встановлення обставин під час проведення документальної перевірки, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників цього податку.

При цьому прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної виїзної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених у ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування, тобто бути платником єдиного податку четвертої групи за критеріями, визначеними у п.4 п.291.4. ст.291 Податкового кодексу України.

Аналогічні висновки щодо застосування наведених норм права викладено в постановах Верховного Суду від 05.03.2019 у справі №822/1676/18, від 19.04.2019 у справі №821/884/18, від 07.02.2019 у справі №804/3117/17 та від 19.06.2020 у справі №822/758/17.

Отже, відповідачем порушено порядок прийняття оскаржуваного рішення, який визначено Податковим кодексом України.

Крім того, суд бере до уваги посилання позивача на те, що сума податкового боргу, у зв'язку з виникненням якого реєстрація платника може бути анульована, з урахуванням вимог пп.298.2.3 п.298.2 ст.298 та п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, повинна перевищувати 3060,00 грн. на кожне перше число протягом двох послідовних кварталів. Разом з тим, загальна сума податкового боргу, яка зазначена у рішенні №19725/6/04-36-18-12-20 від 17.03.2022 року, становить 1661,49 грн.

Так, п.8 пп.298.2.3 п.298.2 ст.298 Податкового кодексу України визначено, що платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках та в строки, зокрема, у разі наявності податкового боргу у розмірі, що перевищує суму, визначену абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу, на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів;

Абзацом 3 п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України встановлено, що сума податкового боргу має перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян для визначення, що застосовується в Податковому кодексі України, становить 17 грн.

Таким чином, сума податкового боргу, яка у розумінні пп.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 Податкового кодексу України може бути підставою для анулювання реєстрації платником податку має перевищувати 3060,00 грн. (17 грн. х 180).

Водночас у відповідності до рішення №19725/6/04-36-18-12-20 від 17.03.2022 року загальна сума податкового боргу, у зв'язку з виникненням якого анульовано реєстрацію платником єдиного податку четвертої групи ФГ «Агрофірма Чумак», становить лише 1661,49 грн.

З урахуванням викладеного, суд робить висновок, що у відповідача не було законних підстав для застосування до позивача наслідків у вигляді анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи.

У відповідності до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності оскаржуваного рішення, у зв'язку із чим воно є протиправним та підлягає скасуванню.

Як наслідок, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача відновити позивачу статус платника єдиного податку четвертої групи з 01.012022 року є ефективним способом захисту порушеного права позивача та підлягають задоволенню.

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок, що позовна заява підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 2481 грн., що документально підтверджується квитанцією від 05.05.2022 року №1000.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено повністю, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 2481 грн.

Керуючись ст. ст. 139, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Фермерського господарства «Агрофірма Чумак» (вул. Красна, буд. 10, м. Верхівцеве, Верхньодніпровський район, Дніпропетровська область, 51640, код ЄДРПОУ 33214752) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ ВП 44118658) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №19725/6/04-36-18-12-20 від 17.03.2022 року про анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи з 01.01.2022 року.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області поновити реєстрацію Фермерського господарства «Агрофірма Чумак» (код ЄДРПОУ 33214752) платником єдиного податку (вважати зареєстрованим платником єдиного податку 4 групи) з 01.01.2022 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658) на користь Фермерського господарства «Агрофірма Чумак» (код ЄДРПОУ 33214752) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський