Ухвала від 04.07.2022 по справі 140/4549/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

04 липня 2022 року ЛуцькСправа № 140/4549/22

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Каленюк Ж.В., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання пільг та зобов'язання надати пільги з оплати послуг за користування житлом, комунальних послуг, за користування паливом та скрапленим газом, абонентної плати за користування стаціонарним телефоном з дати першого письмового звернення до відповідача - з 01 січня 2021 року.

Відповідно до пунктів 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує: чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Частинами першою, другою статті 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду із адміністративним позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Позивач не заперечує факт пропуску строку звернення до суду із цим позовом, про що зазначає у позовній заяві та просить поновити цей строк. Як на підставу для поновлення пропущеного строку звернення до суду позивач вказує на те, що за захистом своїх прав вона зверталась у різні органи, які їй не роз'яснювали про строк звернення до суду й вона помилково трактувала правила набрання чинності нормативними актами.

Заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду повинна містити роз'яснення причин пропуску зазначеного строку і підстави, з яких заявник вважає ці причини поважними. В заяві повинні бути докази того, що здійснити відповідні процесуальні дії у визначений строк у заявника не було можливості, тобто, існували такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та підтверджені належними доказами.

Поновленню підлягає лише той строк, який пропущений з поважних, об'єктивних, непереборних, незалежних від волі та поведінки особи обставин. Причина пропуску строку є поважною, якщо вона відповідає одночасно таким критеріям: існують обставини, які унеможливлювали або ускладнили вчинення процесуальних дій у визначений законом строк і створювали об'єктивні перешкоди для звернення до суду; ця причина виникла протягом строку, який пропущено; ці обставини підтверджується належними і допустимими засобами доказування.

Отже, поважність причин пропуску строку звернення до суду може бути врахована судом лише у випадку наявності обставин, що є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви та на цьому наголошує позивач, вперше вона із заявою до відповідача щодо надання пільг як учаснику війни звернулась 22 грудня 2020 року, на яку Департамент соціальної політики Луцької міської ради листом від 24 грудня 2020 року №11.2-9/9398/2020 повідомив ОСОБА_1 про відсутність законодавчих підстав для нарахування пільг учасникам війни, вдовам осіб з особливими заслугами перед Батьківщиною без врахування доходу. Отже, з моменту отримання листа відповідача за результатами розгляду заяви позивачу було відомо про відмову у наданні пільг.

Позивач, вважаючи таку відмову протиправною, не звернулась до суду за захистом свого порушеного права, а почала звертатись до різних суб'єктів владних повноважень (виконавчого комітету Луцької міської ради, Міністерства у справах ветеранів України, Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Міністерства соціальної політики України тощо) зі зверненнями щодо надання пільг ветеранам війни. Саме по собі звернення позивачем до різних суб'єктів владних повноважень, які не зобов'язані роз'яснювати позивачу строки звернення до суду щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності інших суб'єктів владних повноважень, не перешкоджало їй одночасно звернутись до суду на захист порушеного права із позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради. Однак, вважаючи своє право порушеним, позивач з таким позовом звернулась лише 24 червня 2022 року, що не дає суду підстав встановити поважність причин пропуску строку звернення до суду. При цьому із заявами щодо надання пільг ОСОБА_1 зверталася до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради неодноразово: 26 лютого 2021 року, 27 вересня 2021 року.

Таким чином, зі змісту клопотання про поновлення строку звернення до суду не вбачається, що позивач не мала реальної, об'єктивної можливості для звернення до суду із позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради для захисту своїх прав у встановлений КАС України строк.

За правилами частин першої, другої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

На підставі частини першої статті 123 КАС України позовну заяву належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання (надіслання) до суду заяви про поновлення строку звернення до суду, у якій вказати інші підстави для поновлення строку, надати докази поважності причин пропуску цього строку.

Керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

Роз'яснити, що протягом десяти днів з дня вручення цієї ухвали позивач має право звернутися до суду із заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду та вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо вказані позивачем інші підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя Ж.В. Каленюк