01 липня 2022 року ЛуцькСправа № 140/4356/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 про скасування постанови,
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся з позовом до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про скасування постанови про накладення штрафу від 02.06.2022 ВП №66811752.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач вживав усіх можливих та передбачених заходів для виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.08.2021 у справі №140/5858/21, проте за відсутності бюджетних коштів не має можливості виплатити нараховані ОСОБА_1 кошти. Позивач наполягає на тому, що відсутність бюджетних коштів, виділених для погашення заборгованості за судовими рішеннями, є обставинами не залежними від волі та рішень Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, що у свою чергу виключає накладення штрафу за несвоєчасне виконання судового рішення, а тому у відповідача були відсутні підстави для винесення постанови від 02.06.2022 ВП № 66811752 про накладення штрафу на боржника в сумі 5 100 грн.
З огляду на вказане позивач просить скасувати оскаржувану постанову державного виконавця.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 20.06.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін суддею одноособово, з урахуванням § 2 глави 11 розділу ІІ КАС України, судове засідання призначено на 11:00 29 червня 2022 року.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги заперечив. Зазначив, що державним виконавцем зобов'язано позивача виконати рішення суду від 05.08.2021 у справі №140/5858/21 в повному обсязі, шляхом виплати нарахованої ОСОБА_1 щорічної разової допомоги до 05 травня за 2021 рік. Однак, станом на 02.06.2022, боржником - Департаментом соціальної політики Луцької міської ради рішення не виконано, доказів вжиття заходів для отримання коштів з Державного бюджету для погашення заборгованості ОСОБА_1 не надано, в зв'язку з чим, 02.06.2022 державним виконавцем, керуючись статтями 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», було винесено постанову про накладення штрафу на позивача за невиконання рішення суду у розмірі 5 100 грн та зобов'язано позивача виконати рішення протягом 10 робочих днів. З огляду на викладене, представник відповідача вказує, що відповідачем було прийнято постанову про накладення на позивача штрафу у межах наданих повноважень та відповідно до вимог законодавства України. Просив відмовити у задоволенні позову повністю.
В зв'язку з відсутністю доказів отримання судової повістки позивачем, розгляд справи було відкладено з 29.06.2022 на 11:00 01.07.2022.
В судове засідання 01.07.2022 року позивач уповноважених представників не направив, 30.06.2022 подав до суду клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Третя особа - ОСОБА_1 01.07.2022 подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
З урахуванням приписів частини дев'ятої статті 205, частини четвертої статті 229, частини третьої статті 268 КАС України, судовий розгляд справи проведено в порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, заслухавши пояснення осіб, які взяли участь у судовому засіданні, встановив наступне.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05.08.2021, яке набрало законної сили 07.09.2021, у справі №140/5858/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, позов задоволено повністю, зокрема, зобов'язано Департамент соціальної політики Луцької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю 3 групи внаслідок війни, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком (з урахуванням раніше проведених виплат).
13.09.2021 Волинським окружним адміністративним судом на виконання вищевказаного рішення суду від 05.08.2021, видано виконавчий лист №14465/2021.
20.09.2021 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Трофимюком П.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №66811752 з виконання виконавчого листа №14465/2021, виданого Волинським окружним адміністративним судом 13.09.2021 про зобов'язання Департаменту соціальної політики Луцької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік, як особі з інвалідністю 3 групи внаслідок війни, в розмірі семи мінімальних пенсій за віком (з урахуванням раніше проведених виплат) та зобов'язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Зазначена постанова отримана позивачем 24.09.2021.
Департамент соціальної політики Луцької міської ради листом від 06.10.2021 №11.2-8.4/12309/2021, проінформував державного виконавця, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.08.2021 у справі №140/5858/21, в частині нарахування ОСОБА_1 недоплаченої щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік виконано до відкриття виконавчого провадження, та зазначено, що повне виконання рішення судів щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня, в тому числі на користь ОСОБА_1 , буде здійснено після виділення коштів з Державного бюджету та надходження їх на рахунки Департаменту соціальної політики Луцької міської ради.
Відтак, Департамент не має можливості повністю виконати рішення суду з причин, що від нього не залежать.
26.04.2022 державним виконавцем винесено вимогу про надання доказів вжиття дієвих заходів щодо погашення (зменшення) заборгованості по невиплаченій ОСОБА_1 суми допомоги до 5 травня за 2021 рік, яка надійшла на адресу позивача 04.05.2022.
На виконання вимоги державного виконавця від 26.04.2022, позивач листом повідомив відповідача, що станом на даний момент Кабінетом Міністрів України не затверджено порядку використання коштів державного бюджету у 2022 році за програмою «Забезпечення виконання рішень судів». Тоді як відповідно до ст.48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Згідно з ч.2 ст.95 Конституції України будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно законом про Державний бюджет України.
Вказано про те, що Департамент вживає усі можливі заходи для забезпечення виконання рішення суду щодо виплатити щорічної грошової допомоги за рішеннями судів до 5 травня, в тому числі, і ОСОБА_1 . Крім того, Департамент соціальної політики Луцької міської ради постійно інформує Департамент соціального захисту населення Волинської ОДА про стан позовної роботи в судах та щодо рішень судів, які винесені на користь громадян, в частині виділення бюджетних коштів по даній категорії справ.
02.06.2022 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Трофимюком П.В. винесено постанову про накладення штрафу, якою на Департамент соціальної політики Луцької міської ради накладено штраф в розмірі 5 100 грн за невиконання рішення суду без поважних причин.
Не погоджуючись з винесеною постановою про накладення штрафу в сумі 5 100 грн, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За змістом ч.1 ст.5 Закону №1404-VIII,примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів”.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.26 Закону №1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Частиною 1 статті 18 Закону №1404-VIII на державного виконавця покладено обов'язок вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно п.1, 16 ч.2 ст.18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону, а також накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Частиною 1 статті 63 Закону №1404-VIII передбачено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною 6 статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником (ч.2, 3 ст.63 Закону №1404-VIII).
Статтею 75 Закону №1404-VIII передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.4 ст.19 Закону №1404-VIII, сторони зобов'язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Системний аналіз наведених вище положень Закону №1404-VIII вказує на те, що правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання боржником судового рішення у встановлений строк без поважних причин.
Поважними причинами невиконання боржником рішення можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення боржника, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для виконання рішення у встановлений виконавцем строк та повинні бути підтверджені належними доказами.
Обґрунтовуючи поважність причин невиконання рішення суду, позивач наголошує на тому, що ним було здійснено нарахування стягувачу грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми, і сума недоплаченої допомоги становить 8 992 грн.
Оскільки спірна грошова допомога до 5 травня є виплатою, яка фінансується з державного бюджету, тому відповідні кошти будуть виплачені стягувачу лише після їх перерахування на рахунок позивача відповідним бюджетним розпорядником.
Водночас, постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано і таке невиконання сталося без поважних на те причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Таким чином, визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме невиконання рішення суду без поважних причин. Згідно усталеної судової практики поважними можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його волевиявлення.
Отже, невиконання позивачем судового рішення, в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та без фактичної наявності коштів з бюджету не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу в такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Вказане узгоджується з правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 13.06.2018 по справі №757/29541/14-а, від 21.11.2018 по справі №373/436/15, які в силу положень ч.5 ст.242 КАС України мають бути враховані при розгляді цієї справи.
Для забезпечення виконання рішень суду, прийнятих національними судами, зокрема, щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”, 26 серпня 2021 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №902 “Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2021 році” (далі - Постанова №902), відповідно до якої боржник (зокрема, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м. Києва) рад) перераховує кошти стягувачу відповідно до визначених пріоритетності та черговості виконання рішень відповідно до розподілу бюджетних коштів Мінсоцполітики.
Згідно пункту 1 Постанови №902, Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті (далі - бюджетні кошти) за програмою “Забезпечення виконання рішень суду” для забезпечення виконання рішень суду, прийнятих національними судами, а також виплати судового збору, виконавчих витрат і штрафів, накладених державним виконавцем відповідно до Закону України “Про виконавче провадження”.
Абзацом 2 пункту 5 даної Постанови №902 визначено, що бюджетні кошти спрямовуються для забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”, боржниками у виконанні яких визначено регіональні органи соціального захисту населення, районі органи соціального захисту населення, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат.
Тобто, згідно запровадженого механізму фінансування вказаної допомоги Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Отже, визначений Урядом порядок передбачає, що виплату грошової допомоги до 5 травня проводить саме Міністерство соціальної політики через відповідні структурні підрозділи (районні органи соціального захисту населення та центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Згідно п.8 Постанови №902 боржник формує окремі списки за черговістю виконання рішень відповідно до пріоритетності спрямування коштів, визначеної пунктом 5 цього Порядку.
Судом встановлено, що на виконання пункту 8 Постанови №902, з метою забезпечення виконання рішень суду, зокрема, у справах щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня, Департаментом соціальної політики Луцької міської ради було сформовано окремі списки за черговістю виконання рішень відповідно до пріоритетності спрямування коштів, зокрема до якого внесено рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.08.2021 у справі №140/5858/21за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Крім того, відповідно до пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України №902 від 26.08.2021 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду» позивачем щомісяця до 5 числа подається потреба в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень суду, підготовлена відповідно до пріоритетності з дотриманням черговості їх виконання, за встановленою Мінсоцполітики формою.
Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” від 29.04.2021 №1434-ІХ Міністерству соціальної політики, як головному розпоряднику бюджетних коштів за бюджетною програмою 2501290 “Забезпечення виконання рішень суду” було передбачено видатки в обсязі 100 000,00 тис. грн.
Виходячи із передбачених в бюджеті видатків, черга виплати ОСОБА_1 разової грошової компенсації до 5 травня не надійшла.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2022 рік” Міністерству соціальної політики, як головному розпоряднику бюджетних коштів, за бюджетною програмою 2501290 “Забезпечення виконання рішень суду” було передбачено видатки в обсязі 100,0 млн. гривень.
З метою врегулювання питань виплати у 2022 році коштів на виконання судових рішень постановою Уряду від 07.05.2022 №538 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 №902 “Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2021 році”, якою затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду.
Враховуючи наведене, виплата коштів ОСОБА_1 відповідно до рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.08.2021 у справі №140/5858/21, здійснюється за рахунок бюджетних коштів, у порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 №902 “Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду”.
Однак, на даний момент фінансування по зазначеній програмі не здійснено, на рахунок Департаменту соціальної політики Луцької міської ради бюджетні кошти для виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, у розмірах визначених законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань” не надійшли.
Матеріалами справи підтверджується часткове виконання боржником судового рішення проведення перерахунку на користь ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України “Про Державний бюджет України на 2021 рік”, з урахуванням раніше виплачених сум.
Водночас, оскільки грошова допомога до 5 травня є виплатою, яка фінансується з державного бюджету, відповідні кошти на зверненням позивача не надходили від їх розпорядника - Міністерства соціальної політики для виплати ОСОБА_1 , а тому невиконання рішення суду в цій частині мало місце з поважних причин, які в силу діючого законодавства не залежать від позивача як місцевого органу соціального захисту.
Крім того, Департамент соціальної політики Луцької міської ради вживав залежні від нього заходи для інформування розпорядника бюджетних коштів і отримання від останнього таких, тобто, проявив достатню розумність і обачність для того, щоб уникнути негативних наслідків, пов'язаних із невиконанням судового рішення.
Відтак, часткове невиконання судового рішення відбулось із незалежних від позивача причин, які слід визнати поважними у розумінні ст.ст.63, 75 Закону України “Про виконавче провадження”, що виключає можливість накладення штрафу на боржника.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 21 травня 2020 року у справі №310/6910/16-а.
Враховуючи, що позивачем виконано рішення Волинського окружного адміністративного суду не в повному обсязі, в частині виплати, не з його вини, а за відсутності бюджетного фінансування, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова від 02.06.2022 ВП №66811752 про накладення штрафу на позивача за невиконання рішення суду та невиплату щорічної разової державної грошової допомоги до 5 травня, як особі з інвалідністю внаслідок війни, є необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню.
За таких обставин, суд дійшов висновку позов задовольнити повністю.
Щодо судових витрат, то відповідно частини другої статті 139 КАС України судовий збір відшкодуванню не підлягає.
Керуючись статтями 243-246, 268-269, 287 КАС України, на підставі Закону України “Про виконавче провадження”, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Трофимюка П.В. про накладення штрафу від 02.06.2022 ВП №66811752.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення.
Позивач: Департамент соціальної політики Луцької міської ради (код ЄДРПОУ 03191963, адреса: 43025, Волинська область, м. Луцьк, пр.-т. Волі, 4а).
Відповідач: Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Львів) (код ЄДРПОУ 43317547, адреса: 43001, Волинська область, м. Луцьк, вул. Володимирська, 1).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Суддя В.В. Дмитрук