Постанова від 30.06.2022 по справі 280/13087/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2022 року м. Дніпросправа № 280/13087/21

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2022 року (суддя Богатинський Б.В.) у справі №280/13087/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідок Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №№ 652/с, 651/с та 650/с;

2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2018 року на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.04.2021 року № 652/с, та з 01.01.2019 року на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.04.2021 року № 651/с, та з 01.01.2020 року на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.04.2021 року № 650/с, у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що він перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач вказував, що звернувся із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, однак відповідач в порушення вимог чинного законодавства такий перерахунок не здійснив.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2022 року адміністративний позов задоволено.

Рішення суду мотивовано встановленими обставинами справи, які свідчать про неправомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не здійснення позивачу перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового

забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії згідно з оновленими довідками Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, які видані на виконання рішення суду. Такі висновки судом зроблено з посиланням на те, що у зв'язку з визнанням в судовому порядку протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить судове рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник зазначає, що згідно із ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. Після скасування з 05.03.2019 деяких положень Постанови №103 та на час розгляду справи Урядом України не приймалося відповідного рішення про зміну грошового забезпечення військовослужбовців, що були б підставою для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців, та не вносились зміни до Постанови №704. Скаржник вказує на те, що оскільки після скасування деяких положень Постанови №704 до вказаного нормативно-правового акту зміни не вносились, то розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначених законом на 01.01.2018. Такі ж правила діють при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільнених з військової служби. З цих підстав відповідач фактично вказує на те, що оскільки після скасування деяких положень Постанови №704 розрахункова величина для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням не змінилася, то не було і збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, як підстави для перерахунку раніш призначених пенсій.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на таке.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30 грудня 2020 року у справі №280/7986/20, позовні вимоги ОСОБА_1 до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, зокрема суд вирішив:

- визнати протиправними дії Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, для проведення з 01.01.2018 перерахунку основного розміру пенсії;

- зобов'язати Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням розміру грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), обчисленого шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме: встановленого Законом України від 07.12.2017 №2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік" станом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт для проведення перерахунку основного розміру пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 включно; встановленого Законом України від 23.11.2018 № 2629-VШ "Про Державний бюджет України на 2019 рік" станом на 01.01.2019, на відповідний тарифний коефіцієнт для проведення перерахунку основного розміру пенсії за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 включно; встановленого Законом України від 14.11.2019 № 294-ІХ "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.01.2020.

На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 грудня 2020 року у справі №280/7986/20 Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки підготовлено та направлено на адресу ГУ ПФУ в Запорізькій області довідки про грошове забезпечення станом 01.01.2018, 01.01.2019, 01.01.2020 з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення 50% розміру мінімальної зарплати встановленого Законом на 01.01.2018, 01.01.2019, 01.01.2020 на відповідні тарифні коефіцієнти, для проведення перерахунку пенсії.

Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідок Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №№ 652/с, 651/с, 650/с.

На звернення позивача щодо пенсійного забезпечення, Управління листом повідомило, що оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва визнано протиправними та скасовано, а інші рішення Урядом не приймались, то на теперішній час відсутні підстави для проведення перерахунків пенсій, призначених згідно Закону №2262-ХІІ по довідкам, які складені або надані після 05.03.2019.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії на підставі оновлених довідок, позивач звернувся до суду з даним позовом.

За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Оскільки, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, то з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Поряд із цим, алгоритм дій, який повинні вчинити, в даному випадку ГУ ПФУ в Запорізькій області та Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Алгоритм дій щодо проведення перерахунку пенсій, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», яка набрала чинності 20.02.2008, та якою затверджено Порядок № 45.

Згідно приписів наведеного Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначаються у додатку 2 Порядку № 45.

Судом встановлено, що спірні правовідносини між сторонами в межах цієї справи виникли з приводу не вчинення пенсійним органом дій щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідок Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Так, як зазначено вище, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.12.2020 року по справі №280/7986/20 Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 01.01.2020 відповідно до постанови КМУ №704 від 30.08.2017 для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Вказані довідки отримані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області, що відповідачем не заперечується.

Згідно вказаних довідок до грошового забезпечення позивача включено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, обчислені шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а також додаткові види грошового забезпечення: надбавка за вислугу років, класна кваліфікація, таємність , надбавка за особливості проходження служби, премія.

Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.

Отже, зважаючи на те, що оновлені довідки грошового забезпечення позивача включено додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням яких позивач має право на перерахунок пенсії, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області після одержання вищевказаних довідок про розмір грошового забезпечення було зобов'язане перерахувати пенсію позивачу.

Не погоджуючись з таким висновком суду першої інстанції, відповідач вказує на те, що розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначених законом на 01.01.2018, а не мінімальна заробітна плата з якої розраховані складові грошового забезпечення, що відображені в поданих довідках.

Тобто, аргументи відповідача фактично свідчать про його незгоду з визначеним розміром грошового забезпечення для перерахунку пенсії, який визначений в складених Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідках.

З приводу таких аргументів відповідача суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити те, що у спірному випадку Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано довідки на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 грудня 2020 року у справі №280/7986/20, яким визначено порядок розрахунку грошового забезпечення, зокрема, визначено те, що посадовий оклад та оклад за військовим званням обчислюються шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року,

Вказане рішення суду набрало законної сили та не скасовано у встановленому порядку. Отже, суд апеляційної інстанції, за наслідками розгляду цієї справи, не може надати правову оцінку висновкам суду першої інстанції у справі №280/7986/20, а відповідно не може надати оцінку і аргументам відповідача щодо безпідставного застосування такої величини як мінімальна заробітна плата при розрахунку грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оскільки порядок розрахунку грошового забезпечення, у тому числі, застосування показника мінімальної заробітної плати, визначено судовим рішенням №280/7986/20, яке, з огляду на те, що воно є чинним, підлягає виконанню.

При цьому, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити те, що відповідач у цій справі був залучений в якості третьої особи у справі №280/7986/20, а отже не був позбавлений можливості оскаржити рішення суду у справі №280/7986/20, хоча йому і було достовірно відомо про наявність оновлених довідок, які видані на виконанні рішення суду та які є підставою для перерахунку пенсії.

Ураховуючи викладене, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст.316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2022 року по справі №280/13087/21 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, визначені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 30.06.2022

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк