01 липня 2022 року м. Ужгород№ 260/1525/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області, в якому просить: 1) визнати протиправними дії голови районної державної адміністрації - начальника районної військової адміністрації Едгара Токаря в частині відстрочки розгляду запитів на отримання публічної інформації від 05.04.2022; 2) зобов'язати голову районної державної адміністрації - начальника районної військової адміністрації Едгара Токаря надати відповідь на інформаційні запити від 05.04.2022 у письмовому вигляді на паперовому носії інформацію про наявні вакантні посади з зазначенням кваліфікаційних вимог Управління соціального захисту населення Мукачівської РВА станом на 05.04.2022 та інформацію про наявні вакантні посади з зазначенням кваліфікаційних вимог Мукачівської районної військової адміністрації станом на 05.04.2022.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 05 квітня 2022 року вона звернулася до відповідача з письмовим інформаційним запитом у порядку вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», в якому просила надати інформацію про наявні вакантні посади із зазначенням кваліфікаційних вимог Управління соціального захисту населення Мукачівської РВА та Мукачівської РВА станом на 05.04.2022. Однак листами від 08.04.2022 відповідач повідомив, що через військову агресію російської федерації проти України та з введенням воєнного стану, розгляд запиту відстрочено до припинення воєнного стану. З таким рішенням розпорядника інформації вона незгідна, оскільки оголошення воєнного стану не є форс-мажорними обставинами, що об'єктивно унеможливлюють виконання обов'язків суб'єкта владних повноважень в частині надання інформації про наявність вакантних посад державної служби. Вважає, що не існує жодного чинника неможливості надання запитуваних відомостей, оскільки відповідач працює в звичайному режимі.
13 травня 2022 року до Закарпатського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позов №02-14/285 від 09.05.2022, в якому проти заявлених позовних вимог заперечив з огляду на їх безпідставність. Так, зокрема, зазначив, що у зв'язку з введенням на території України воєнного стану для здійснення керівництва у сфері оборони, громадської безпеки та порядку Президентом України на базі існуючих районних державних адміністрацій було утворено відповідні районні військові адміністрації. У зв'язку з чим з 02 березня 2022 року Мукачівська районна військова адміністрація перейшла на організаційно-штатну структуру особливого періоду. З огляду на що інформація, яка стосується штатної структури та вакантних посад, знаходиться під грифом «Для службового користування». Вважає, що вказане узгоджується з вимогами Закону України «Про доступ до публічної інформації», що передбачають можливість обмеження права на доступ до інформації в умовах воєнного стану.
13 червня 2022 року позивач надіслала до суду відповідь на відзив, в якому з доводами не погоджується. Так, звертає увагу суду на недоведеність жодними доказами факту надання запитуваній інформації статусу «Для службового користування». Вважає, що запитувана нею інформація не спричиняє загрози національній безпеці, життю та здоров'ю людей, а тому доступ до неї не може бути обмежено.
22 червня 2022 року відповідач надіслав до суду заперечення на відповідь на відзив №406/02-14 від 16.06.2022, в яких зазначає, що віднесення керівних документів, що стосуються організаційно-штатної структури державних адміністрацій, на особливий період до інформації з грифом «Для службового користування» передбачено положеннями ряду нормативно-правових актів.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 05 квітня 2022 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернулася до начальника Мукачівської районної військової адміністрації (далі - Мукачівська РВА) в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» із запитами на отримання публічної інформації, в яких просила надати інформацію про наявні вакантні посади із зазначенням кваліфікаційних вимог Мукачівської РВА та Управління соціального захисту населення Мукачівської РВА станом на 05 квітня 2022 року.
Листом №02-17/3 від 08.04.2022 Мукачівська РВА повідомила, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та введенням в Україні воєнного стану розгляд вказаних запитів відстрочено та буде відновлено після припинення воєнного стану. При цьому в якості підстави для прийняття вказаного рішення Мукачівська РВА посилається на ч. 6 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відстрочення розгляду запитів на отримання інформації, позивач звернулася з даним адміністративним позовом до суду.
Приймаючи рішення в спірних правовідносинах, суд виходить з наступного.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначений Законом України «Про доступ до публічної інформації» №2939-VI від 13.01.2011 (далі - Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно ч. 2 ст. 1 Закону публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
П. 1 ч. 1 ст. 3 Закону передбачено, що право на доступ до публічної інформації гарантується, в тому числі, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Згідно ст. 5 Закону доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; а також надання інформації за запитами на інформацію.
Ч. 1 ст. 19 Закону визначено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Спірні правовідносини виникли з приводу відстрочення розгляду надісланих ОСОБА_1 запитів на інформацію з підстав настання обставин непереборної сили, а саме: військовою агресією російської федерації проти України.
Питання відстрочки в задоволенні запиту на інформацію унормованого положеннями ст. 22 Закону. Так, зокрема, згідно ч. 6 зазначеної статті відстрочка в задоволенні запиту на інформацію допускається в разі, якщо запитувана інформація не може бути надана для ознайомлення в передбачені цим Законом строки у разі настання обставин непереборної сили. Рішення про відстрочку доводиться до відома запитувача у письмовій формі з роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до п. 7 ст. 22 Закону, у рішенні про відстрочку в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено:
1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації;
2) дату надсилання або вручення повідомлення про відстрочку;
3) причини, у зв'язку з якими запит на інформацію не може бути задоволений у встановлений цим Законом строк;
4) строк, у який буде задоволено запит;
5) підпис.
У поданому до суду відзиві відповідач пояснив, що у зв'язку з введенням на території України воєнного стану для здійснення керівництва у сфері оборони, громадської безпеки та порядку Президентом України на базі існуючих районних державних адміністрацій було утворено відповідні районні військові адміністрації, у зв'язку з чим інформації, яка стосується штатної структури та вакантних посад адміністрації та її структурних підрозділів, присвоєно гриф «Для службового користування». Пояснив, що запитувана позивачем інформація буде надана останній у передбачені законодавством строки після припинення воєнного стану та зняття грифу «Для службового користування».
Оцінюючи правомірність зазначених дій розпорядника інформації, суд виходить з наступного.
Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна інформація; таємна інформація; службова інформація (ч. 1 ст. 6 Закону).
Згідно ч. 2 ст. 6 Закону обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо він правомірно оприлюднив її раніше. Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше (ч.ч. 3, 4 ст. 6 Закону).
Згідно ч. 5 ст. 6 Закону не може бути обмежено доступ до інформації про складання, розгляд і затвердження бюджетів, кошторисів розпорядників бюджетних коштів та плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів, а також їх виконання за розписами, бюджетними програмами та видатками (крім таємних видатків відповідно до статті 31 Бюджетного кодексу України), взяття розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів бюджетних зобов'язань або здійснення розпорядження бюджетними коштами у будь-який інший спосіб, планування, формування, здійснення та виконання закупівлі товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти, у тому числі оборонних закупівель (крім випадків, якщо окрема інформація про закупівлі товарів, робіт і послуг становить державну таємницю відповідно до Закону України "Про державну таємницю"), володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно (крім випадків, передбачених частиною другою статті 23 Закону України "Про основи національного спротиву"). Не може бути також обмежено доступ до інформації про наявність у фізичних осіб податкового боргу. Не підлягає обмеженню також доступ до інформації про стан і результати перевірок та службових розслідувань фактів порушень, допущених у сферах діяльності, зазначених у цій частині. Доступ до зазначеної інформації забезпечується розпорядниками інформації відповідно до положень статті 5 цього Закону.
Нормами ч. 1 ст. 9 Закону передбачено, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 6 цього Закону до службової може належати така інформація:
1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень;
2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.
Згідно ч. 2 ст. 9 Закону документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.
Отже, законом передбачена можливість обмеження доступу до інформації, що перебуває у розпорядженні суб'єкта владних повноважень, у разі, якщо така відноситься до інформації з обмеженим доступом.
Судом встановлено, що пунктом 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану продовжено та станом на день виникнення спірних правовідносин такий не припинено.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб регламентуються нормами Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII (далі - Закон №389).
Так, ч. 1 ст. 4 вказаного законодавчого акту передбачено, що на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.
Згідно ч. 4 ст. 4 Закону №389 у районі, області військові адміністрації утворюються у разі нескликання сесії відповідно районної, обласної ради у встановлені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" строки або припинення їх повноважень згідно із законом, або для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку. У разі прийняття рішення про утворення районних, обласних військових адміністрацій їх статусу набувають відповідно районні, обласні державні адміністрації, а голови районних, обласних державних адміністрацій набувають статусу начальників відповідних військових адміністрацій.
У зв'язку із утворенням військових адміністрацій населених пунктів повноваження військово-цивільних адміністрацій цих населених пунктів припиняються з дня початку здійснення відповідною військовою адміністрацією своїх повноважень. У разі утворення районних, обласних військових адміністрацій у день набрання чинності актом Президента України про їх утворення припиняються повноваження відповідних районних, обласних військово-цивільних адміністрацій. (ч. 9 ст. 4 Закону).
На виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану» для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №68/2022 на базі існуючих районних державних адміністрацій утворено відповідні районні військові адміністрації.
У зв'язку із зазначеним вище та розпорядженням голови Закарпатської обласної державної адміністрації - начальника обласної військової адміністрації від 02.03.2022 №5-рк «Щодо переведення Закарпатської області з мирного на воєнний стан» на підставі розпорядженням Мукачівської районної військової адміністрації від 02.03.2022 №М-32дск здійснено перехід Мукачівської районної адміністрації на організаційно-штатну структуру особливого періоду з моменту введення ступеня готовності повна в пункті постійної дислокації.
При цьому затверджено організаційно-штатну структуру районної державної адміністрації - районної військової адміністрації в особливий період, що відрізняється від тої, яка існувала до введення воєнного стану.
Окрім того, з метою організації сталого і ефективного управління, забезпечення виконання мобілізаційних завдань, з урахуванням особливостей функціонування районної військової адміністрації в умовах особливого періоду розпорядженням Мукачівської районної військової адміністрації від 02.03.2022 №М-31дск на час воєнного стану було затверджено штатний розпис, функції апарату і структурних підрозділів Мукачівської районної військової адміністрації.
Всім вищезазначеним документам присвоєно гриф «Для службового користування», що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Таким чином, станом на день подання ОСОБА_1 запиту запитуваній нею інформації, а саме: що стосується вакантних посад та кваліфікаційних вимог до таких Мукачівської районної військової адміністрації, було надано статус інформації з обмеженим доступом. При цьому, з урахуванням запровадження в Україні воєнного стану та пов'язаної з цим специфіки діяльності районної військової адміністрації запитувана ОСОБА_1 інформація не могла бути надіслана в порядку Закону, оскільки це б суперечило інтересам національної безпеки.
Суд враховує також те, що ОСОБА_1 фактично не відмовлено у доступі до запитуваної нею інформації, а тільки повідомлено, що така буде надана після припинення в Україні воєнного стану.
Вказане узгоджується також з передбаченою ст. 64 Конституції України можливістю обмеження прав і свобод людини і громадянина в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Враховуючи вищенаведені обставини справи та законодавчі норми, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Оскільки ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25.04.2022 сплату судового збору було відстрочено до ухвалення рішення у даній справі, враховуючи відмову у задоволенні позову, такий підлягає стягненню в дохід держави з позивача.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) до Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області (місцезнаходження: вул. Штефана Августина, буд. 21, м. Мукачево, Закарпатська область, код ЄДРПОУ - 04053789) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) в дохід держави (стягувач - Державна судова адміністрація України) судовий збір у розмірі 992,40 грн. (Дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 коп.) на наступні реквізити: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 26255795, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяР.О. Ващилін