Рішення від 01.07.2022 по справі 260/1564/22

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2022 року м. Ужгород№ 260/1564/22

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ващиліна Р.О.

при секретарі судового засідання Неміш Т.В.

за участю сторін:

позивача - представник Андрейчик А.М.,

відповідача - представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Керівника Мукачівської окружної прокуратури Закарпатської області до Полянської сільської ради Мукачівського району про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Мукачівської окружної прокуратури Закарпатської області звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Полянської сільської ради Мукачівського району, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Полянської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області щодо невжиття заходів з приводу набуття права власності на протиерозійну захисну гідротехнічну споруду, орієнтовною довжиною близько 50 метрів, що знаходиться по правому березі річки Пиня, урочище «Біласовиця» біля будинку гр. ОСОБА_1 №5 в с. Солочин Полянської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області вартістю 2895890,59 гривень; 2) зобов'язати Полянську сільську раду Мукачівського району Закарпатської області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на протиерозійну захисну гідротехнічну споруду, орієнтовною довжиною близько 50 метрів, що знаходиться по правому березі річки Пиня, урочище «Біласовиця» в с. Солочин Полянської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області вартістю 2895890,59 гривень.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що Мукачівською окружною прокуратурою в ході моніторингу інформації щодо стану додержання вимог законодавства з питань збереження майна інженерної інфраструктури водних об'єктів на території Полянської сільської ради, встановлено, що на території с. Соломин Мукачівського району Закарпатської області по правому березі річки Пиня в урочищі «Біласовиця» біля будинку гр. ОСОБА_1 №5 знаходиться протиерозійна захисна гідротехнічна споруда, орієнтовною довжиною близько 50 метрів, яка на балансі Полянської сільської ради не перебуває, проектна документація щодо такої відсутня, а її власник не визначений. Вважає, що вказаною бездіяльністю відповідач порушив норми Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Цивільного кодексу України, що унеможливлює вирішення питання збереження водних об'єктів для загального та спеціального водокористування, надання в оренду шляхом укладення договорів оренди нерухомого майна, збереження та належну експлуатацію гідротехнічних споруд, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов'язаних з водним фактором, безаварійного пропуску льодоходу, повені та паводків на водних об'єктах.

Представник позивача у судовому засіданні 01 липня 2022 року позовні вимоги підтримала в повному обсязі з мотивів, наведених в позовній заяві, та просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача в засідання суду 01 липня 2022 року не з'явився, про причини неявки не повідомив, про відкладення розгляду справи не клопотав, хоча був належним чином проінформований про дату, час та місце судового розгляду.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 травня 2022 року відкрито загальне позовне провадження в даній адміністративній справі та надано відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.

Проте відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не подав, про причини неподання суд не повідомив, про продовження процесуального строку для подання такого не клопотав.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

27 червня 2022 року відповідач надіслав до суду листа №603/03-05 від 31.05.2022, в якому проти задоволення позовних вимог не заперечив.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що в ході моніторингу інформації щодо стану додержання вимог законодавства з питань збереження майна інженерної інфраструктури водних об'єктів на території Мукачівського району Закарпатської області Мукачівською окружною прокуратурою встановлено факт розташування протиерозійної захисної гідротехнічної споруди р. Піня д. 1-7 с. Поляна площею захисту 80 м та довжиною 696 метрів.

З метою встановлення дотримання законодавчих вимог щодо вказаної споруди Мукачівською окружною прокуратурою 04 листопада 2021 року на адресу Полянської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області (далі - Полянська сільська рада) надіслано запит, в якому просить повідомити про технічний стан гідроспоруди, перебування такої у користуванні, оренді, наявності технічної документації, відомостей щодо колишнього власника, факту передання гідроспоруди до сільської ради, ОТГ для прийняття у комунальну власність, визначення її вартості, інвентарного номеру, прийняття у комунальну власність, вжиття сільською радою або ОТГ заходів щодо оформлення технічної документації на безхазяйну гідротехнічну споруду та її передачі до комунальної власності.

У відповідь на такий запит листом від 25.11.2021 №1674/02-19 Полянська сільська рада повідомила Мукачівську окружну прокуратуру, що за результатами проведеного обстеження захисних гідротехнічних споруд річки Пиня виявлено, в тому числі, протиерозійну захисну гідротехнічну споруду на правому березі річки біля будинку гр. ОСОБА_1 в с. Солочин, 5 орієнтовною довжиною 50 метрів, що знаходиться у задовільному стані. Окрім того, заначено, що вказана протиерозійна захисна гідротехнічна споруда до комунальної власності Полянської сільської ради не передавалась, інформація про власника відсутня, вартість такої споруди не визначалась, оформлення технічної документації щодо такої не проводилось у зв'язку із законодавчою невизначеністю суб'єкта-балансоутримувача такої.

25 січня 2022 року Мукачівська окружна прокуратура надіслала на адресу Мукачівського міжрайонного управління водного господарства запит щодо надання інформації стосовно вищезазначеної протиерозійної захисної гідротехнічної споруди.

Листом від 30.01.2022 №37/01-12 Мукачівське міжрайонне управління водного господарства повідомило, що інформація про власника або балансоутримувача протиерозійної захисної гідротехнічної споруди на р. Піня в с. Солочин Полянської ОТГ в урочищі «Біласовиця» біля будинку гр. ОСОБА_1 довжиною 50 метрів в управлінні відсутня.

Вважаючи бездіяльність Полянської сільської ради, що полягає у не невжитті заходів щодо оформлення права власності на протиерозійну захисну гідротехнічну споруду орієнтовною довжиною 50 метрів, що знаходиться по правому березі річки Пиня, урочище «Біласовиця» біля будинку гр. ОСОБА_1 №5 в с. Солочин, протиправною та такою, що створює перешкоди у її цільовому використанні та збереженні, прокурор звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280) визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону №280, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Нормами ст. 29 Закону №280 передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, в тому числі, управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Згідно ч. 1 ст. 60 Закону №280 територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Вказане кореспондується також з положеннями ст. 327 Цивільного кодексу України, відповідно до яких у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом (ч. 2 ст. 60 Закону №280).

Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону №280, органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Положеннями ч. 8 ст. 60 Закону №280 передбачено, що право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Враховуючи вищенаведене, питання визначення, ведення обліку комунального майна та право на розпорядження вказаним майном територіальної громади Полянської сільської ради належить до повноважень органу місцевого самоврядування - Полянської сільської ради.

Нормами ч. 1 ст. 328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом (ст. 329 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. 335 Цивільного кодексу України безхазяйною є річ, яка не мас власника або власник якої невідомий.

Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Так, судом встановлено, що спірна протиерозійна захисна гідротехнічна споруда у комунальній власності Полянської сільської ради не перебуває, відомості щодо власника або балансоутримувача такої споруди відсутні.

Разом з тим, Полянська сільська рада жодних дій, спрямованих на оформлення права власності на таку споруду, не вчиняла.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 №1952-IV (далі - Закон №1952), який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в розумінні ст. 2 Закону №1952 - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (ч. 2 ст. 3 Закону №1952).

Враховуючи вищенаведені норми законодавства, та те, що Полянська сільська рада є органом, уповноваженим здійснювати управління комунальним майном територіальної громади, на території якої розташована спірна протиерозійна захисна гідротехнічна споруда орієнтовно довжиною 50 метрів, що знаходиться на правому березі річки Пиня, то саме на неї покладено обов'язок по вжиттю заходів, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на таку.

В той же час, Полянська сільська рада, як суб'єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, не здійснювала жодних дій, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на гідротехнічну споруду. Вищевказане свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

Більше того, у поданому до суду листі Полянська сільська рада позовні вимоги визнала, а проти задоволення позову не заперечила.

Отже, дослідивши вищенаведені обставини справи крізь призму законодавчих актів, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України та в зв'язку з відсутністю витрат позивача, пов'язаних із залученням свідків чи проведенням експертиз, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 241, 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Позов Керівника Мукачівської окружної прокуратури Закарпатської області (місцезнаходження: вул. Льва Толстого, буд.15, м. Мукачево, Мукачівський район, Закарпатська область, 89600) до Полянської сільської ради Мукачівського району (місцезнаходження: вул. Духновича, буд. 63, с. Поляна, Мукачівський район, Закарпатська область, 89313, код ЄДРПОУ - 04351587) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Полянської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області щодо невжиття заходів з приводу набуття права власності на протиерозійну захисну гідротехнічну споруду орієнтовною довжиною 50 метрів, що знаходиться по правому березі річки Пиня, урочище «Біласовиця» біля будинку гр. ОСОБА_1 №5 в с. Солочин Полянської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області вартістю 2895890,59 гривень.

3. Зобов'язати Полянську сільську раду Мукачівського району Закарпатської області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на протиерозійну захисну гідротехнічну споруду орієнтовною довжиною 50 метрів, що знаходиться по правому березі річки Пиня, урочище «Біласовиця» в с. Солочин Полянської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області вартістю 2895890,59 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлено 01 липня 2022 року.

СуддяР.О. Ващилін