Постанова від 24.06.2022 по справі 760/7285/22

Провадження № 3/760/4934/22

Справа № 760/7285/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2022 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Митрофанова А.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення № CP066683971UA гр. ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 ,

за ознаками порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ст. 472 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

22.06.2022 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення митних правил.

З протоколу №1333/10000/22 про порушення митних правил від 01.06.2022 року вбачається, що 26.01.2022 року в зоні митного контролю Київської митниці на території ДОПП АТ «Укрпошта», (м. Київ, вул. Г. Кірпи, буд. 2) під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення № CР066683971UA, яке пересилалося з України гр. ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до Естонії (ОСОБА_5, АДРЕСА_2 ) виявлено прилад б/в з маркуванням «ПВИ-1-02/4024/» - 1 шт.

У митній декларації форми CN23 вміст товару задекларовано як «decorative pointer, layout», що в перекладі на українську мову означає «декоративний покажчик, макет».

Листом Київської митниці від 28.01.2022 №7.8-5/20/7/3782, вказані зразки направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДМСУ (далі - СЛЕД ДМСУ).

Відповідно до висновку експерта СЛЕД Держмитслужби від 02.02.2022 №1420003302-0072 наданий на дослідження предмет ідентифіковано як спеціально призначений компонент пілотованих літальних апаратів військового призначення, а саме пульт вибору та індикації «ПВИ-1-02» багатоцільового винищувача «МіГ-23», має ознаки спеціально призначених компонентів пілотованих літальних апаратів військового призначення, зазначених в позиції ML10 Списку товарів військового призначення, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення».

Таким чином, гр. ОСОБА_1 відправив з України до Естонії в міжнародному поштовому відправленні № CР066683971UA не задекларований товар «пульт вибору та індикації «ПВИ-1-02» багатоцільового винищувача «МіГ-23», не заявивши за встановленою формою точні та достовірні відомості про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню.

Враховуючи вищевикладене, в діях гр. ОСОБА_1 , наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України.

Представник Київської митниці Держмитслужби у судовому засіданні пояснив, ОСОБА_1 порушив митні правила, у зв'язку з чим щодо останнього складено протокол про порушення митних правил №1333/10000/22 за ст. 472 МК України.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.

Заслухавши пояснення представника Київської митниці Держмитслужби, розглянувши отримані матеріали, суд приходить до наступних висновків.

Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Згідно з ст. 487 МК України, провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), адміністративним правопорушення визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За приписами ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Згідно з приписами ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 489 МК України передбачено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, відповідно до вимог ст. ст. 252, 280 КУпАП.

За змістом ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, при розгляді адміністративної справи органом (посадовою особою) повинно бути вжито всіх необхідних заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів та з'ясовано: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 196 Митного кодексу України не можуть бути пропущені через митний кордон України:

1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом;

2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів (крім алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також харчових продуктів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та в порядку, встановлених статтею 376 та частиною другою статті 378 цього Кодексу);

3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень через митний кордон України визначено ст.ст. 233-237 МК України.

Частиною 1 статті 235 МК України регламентується заборона щодо переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, відправлених з порушенням митних правил; а також товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п. 1.1), відправлених з порушенням митних правил (п. 1.2) та товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (п. 1.3).

Статтею 236 МК України регламентовано здійснення декларантом письмового декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях.

Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Як свідчать матеріали справи, 26.01.2022 року в зоні митного контролю Київської митниці на території ДОПП АТ «Укрпошта», (м. Київ, вул. Г. Кірпи, буд. 2) під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення № CР066683971UA, яке пересилалося з України гр. ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до Естонії (ОСОБА_5, АДРЕСА_2 ) виявлено прилад б/в з маркуванням «ПВИ-1-02/4024/» - 1 шт.

У митній декларації форми CN23 вміст товару задекларовано як «decorative pointer, layout», що в перекладі на українську мову означає «декоративний покажчик, макет».

Листом Київської митниці від 28.01.2022 №7.8-5/20/7/3782, вказані зразки направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДМСУ (далі - СЛЕД ДМСУ).

Відповідно до висновку експерта СЛЕД Держмитслужби від 02.02.2022 №1420003302-0072 наданий на дослідження предмет ідентифіковано як спеціально призначений компонент пілотованих літальних апаратів військового призначення, а саме пульт вибору та індикації «ПВИ-1-02» багатоцільового винищувача «МіГ-23», має ознаки спеціально призначених компонентів пілотованих літальних апаратів військового призначення, зазначених в позиції ML10 Списку товарів військового призначення, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення».

Міжнародна передача таких товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний надати відповідний суб'єкт.

Відповідно до Закону України від 20.02.2003 № 549-1V «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», Держекспортконтроль України проводить експертизу в галузі державного експортного контролю, одним із основних завдань якої є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю.

Як вбачається з матеріалів справи, оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю до митного органу не надавався.

Отже, у діях відправника міжнародного поштового відправлення № CP066683971UA гр. ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність, за які передбачено ст. 472 МК України.

Згідно з ст. 472 МК України недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів з конфіскацією зазначених товарів, транспортних засобів.

З огляду на викладене, відправника міжнародного поштового відправлення № CP066683971UA гр. ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , слід визнати винним у порушенні митних правил за ст. 472 МК України та піддати адміністративному стягненню у виді конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил з накладенням штрафу умовною вартістю безпосередніх предметів правопорушення 716,50 грн.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з громадянина ОСОБА_4 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 496,20 грн.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 235, 236, 257, 458, 459, 472, 473, 526-529 МК України, ст.ст. 40-1, 283, 284, 294 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати відправника міжнародного поштового відправлення № CP066683971UA громадянина ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 472 Митного кодексу України.

Накласти на відправника міжнародного поштового відправлення № CP066683971UA громадянина ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі умовної вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил, що становить 716,50 грн. (сімсот шістнадцять гривень п'ятдесят копійок) та конфіскації предметів порушення митних правил, а саме: спеціально призначений компонент пілотованих літальних апаратів військового призначення, а саме пульт вибору та індикації «ПВИ-1-02» багатоцільового винищувача «МіГ-23».

Стягнути з відправника міжнародного поштового відправлення № CP066683971UA громадянина ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір в сумі 496,20 грн.

Судовий збір необхідно сплатити за реквізитами: рахунок UA908999980313111256000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя А.О. Митрофанова