Ухвала від 01.07.2022 по справі 712/4687/22

Справа № 712/4687/22

Провадження № 1-кс/712/2160/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2022 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

слідчого судді ОСОБА_1

при секретарі ОСОБА_2

прокурора ОСОБА_3

слідчого ОСОБА_4

підозрюваного ОСОБА_5

захисника ОСОБА_6

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До Соснівського районного суду м. Черкаси звернувся слідчий Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкаси) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, капітан Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 з клопотанням, погодженим прокурором другого відділу процесуального керівництва другого управління організації і процесуального керівництва у кримінальних провадженнях органів Державного бюро розслідувань Департаменту організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів Державного бюро розслідувань, нагляду за його оперативними підрозділами та підтримання публічного обвинувачення у відповідних провадженнях Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 , про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

Клопотання мотивує тим, що у провадженні Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 62022100030000012 від 12.04.2022.

В ході досудового розслідування досліджуються обставини ухилення службових осіб ТОВ «Активспорт» від сплати обов'язкових платежів (мито та ПДВ) на загальну суму 40 678 073,39 грн під час здійснення митного оформлення товарів на МП «Умань», а також ухилення службових осіб ТОВ «Креативспорт» від сплати обов'язкових платежів (мито та ПДВ) на загальну суму 13 394 428,12 грн під час здійснення митного оформлення товарів на МП «Умань».

За результатами проведеного досудового розслідування встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Креативспорт» (код ЄДР 41031868) зареєстроване у Департаменті адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради та взято на податковий облік 16.12.2016 за № 046216240952 у Шевченківській ДПІ ГУ ДПС в Дніпропетровській області, адреса підприємства: м. Дніпро, вул. 152-Ї Дивізії, б. 3 (далі - ТОВ «Активспорт»).

Рішенням установчих зборів від 15.12.2016 ОСОБА_5 призначено директором ТОВ «Креативспорт». Згідно наказу № 1 від 15.12.2016 ОСОБА_5 приступив до виконання обов'язків директора ТОВ «Креативспорт» і займає дану посаду по цей час.

ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ «Креативспорт», відповідно до Статуту товариства, затвердженого 15.12.2016, має відповідні повноваження та є відповідальним за здійснення керівництва діяльністю ТОВ «Креативспорт» на підставі єдиноначальності у рамках компетенції та прав, визначених Статутом.

У межах своєї компетенції, згідно розділу 8 Статуту, ОСОБА_5 здійснює поточне управління діяльністю Товариства, вирішує питання діяльності Товариства та має повноваження: представляти Товариство у відносинах з юридичними і фізичними особами України щодо питань діяльності Товариства в межах своєї компетенції; самостійно укладати угоди в межах ліміту повноважень, визначених загальними зборами учасників Товариства; вирішувати питання організації господарської діяльності, фінансування, обліку та звітності зовнішньоекономічної діяльності й інших питань діяльності Товариства; призначати на посади своїх заступників по відповідним напрямам діяльності Товариства; призначати на посади керівників дочірніх підприємств, філій, представництв та інших відокремлених підрозділів Товариства; вирішувати питання добору, підготовки та підвищення кваліфікації кадрів; видавати доручення (довіреності) на вчинення юридичних дій від імені Товариства; затверджувати штатний розпис Товариства, Правила внутрішнього трудового розпорядку; приймати на роботу та звільняти з роботи працівників Товариства, застосування до них заходів заохочення та дисциплінарного стягнення; виконувати дії, що направлені на придбання та відступлення Товариством корпоративних прав інших підприємств; виступати від імені Товариства в якості засновника інших підприємств (не дочірніх); відповідно до законодавства видавати накази з питань діяльності Товариства.

Таким чином, досудовим розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ «Креативспорт», виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов'язки суб'єкта господарської діяльності ТОВ «Креативспорт» і, згідно ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою вказаного товариства.

Відповідно до п. 3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 966-XIV від 16.07.1999 на ОСОБА_5 , як на службову особу - директора ТОВ «Креативспорт», покладається відповідальність за організацію та ведення бухгалтерського обліку, забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах керованого ним підприємства, збереження оброблених документів, реєстрів і звітності протягом встановленого терміну.

Відповідно до п. 6 ст. 8 зазначеного Закону, ОСОБА_5 зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку на керованому ним підприємстві.

Будучи службовою особою - директором ТОВ «Креативспорт», у відповідності до вимог ст. 67 Конституції України, якою закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16.07.1999 (із змінами та доповненнями), вимог інших законодавчих актів, що регулюють питання оподаткування господарської діяльності в Україні, ОСОБА_5 несе відповідальність за правильне ведення бухгалтерської та податкової звітності підприємства та результатів його роботи, повне відображення в обліку за звітний період доходів і витрат підприємства, а також за своєчасне нарахування та сплату в повному обсязі податків та обов'язкових зборів в Державний бюджет України.

Однак, ОСОБА_5 , ігноруючи як нормативні акти, що визначають порядок ведення бухгалтерського обліку та складання податкової звітності, так і свої обов'язки службової особи ТОВ «Креативспорт», із корисливих спонукань, маючи умисел, спрямований на ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування введених у встановленому законом порядку, в особливо великих розмірах, діючи умисно, вчинив кримінальне правопорушення при наступних обставинах.

Так, ТОВ «Креативспорт» у період з 2016 по цей час здійснює господарську діяльність, пов'язану з імпортом та продажем водної техніки торгової марки «Sea-Doo BRP», а саме гідроциклів.

Маючи прямий умисел на ухилення від сплати податків, директор ТОВ «Креативспорт» ОСОБА_5 розробив та реалізував злочинний план заниження сум податкових зобов'язань підприємства перед Державним бюджетом України, який полягав у відображенні в первинних фінансово-господарських документах недостовірних відомостей про вартість імпортованого підприємством товару, що в свою чергу надавало можливість ОСОБА_5 , як директору ТОВ «Креативспорт», зменшити податкові зобов'язання з податку на додану вартість та ввізного мита, які підлягали сплаті до бюджету.

Так, згідно контрактів та рахунків (інвойсів) до них, податкових накладних, банківських виписок встановлено, що ТОВ «Креативспорт» мало фінансово-господарські взаємовідносини з Компанією «Ortizei Business LP» (Альберта, номер 260, 2323-32 Avenue N.E., Калгарі Т2Е 6Z3, Канада) та Компанією «Creative Trade Group» (номер 10 Мід-стріт, офіс 11, Стемфорд, Коннектикут, США).

На виконання вказаних договорів, ТОВ «Креативспорт» у 2021 році ввозило на митну територію України водну техніку торгової марки «Sea-Doo BRP» (гідроцикли), митне оформлення яких здійснювалось на митному пості «Умань» Черкаської митниці ДМС України.

Зокрема, за результатами ввезення не митну територію України, ОСОБА_5 було задекларовано наступні транспортні засоби:

Відповідно до митної декларації від 11.02.2021 № UA100670/2021/100966, яка подана ОСОБА_5 , ТОВ «Креативспорт» було ввезено та оформлено: «Плавучі засоби для дозвілля або спорту: завдовжки не більш як 7,5м: нові: Гідроцикли: марка: Sea-Doo, моделі: PWC RXT X RS 300 - 8 шт. PWC RXT X RS 300 - 3 шт. PWC GTX Pro IBR Rental 130 - 1 шт. PWC GTR STD 230 - 3 шт. PWC GTI STD 130 - 1 шт. PWC Spark 3up IBR Trixx 90 - 5 шт. PWC Spark 3up IBR Trixx 90 - 5 шт. PWC GTX STD 170 - 4 шт. PWC RXP X RS 300 - 2 шт. PWC RXP X RS 300 - 3 шт. PWC GTX Pro Rental 130 - 1 шт., Тип двигуна: стаціонарний бензиновий. Країна відправлення - Мексика (МХ), країна походження та країна виробництва - (МХ), код валюти контракту USD (дол. США), вартість товару від 3000 дол. США до 7300 дол. США, курс валюти на дату митного оформлення 27,7665, загальна митна вартість товару у сумі 6 106 207,53 гривень.

Задекларовано мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 610 620,76 грн. або 10 % від 6 106 207,53 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 1 343 365,66 грн. або 20 % від 6 716 828,29 гривень.

2) Відповідно до митної декларації від 17.02.2021 № UA100670/2021/101087, яка подана ОСОБА_5 , ТОВ «Креативспорт» було ввезено та оформлено: «Плавучі засоби для дозвілля або спорту: завдовжки не більш як 7,5м: нові: Гідроцикли: марка: Sea-Doo; модель PWC GTX LTD 300 в кількості 12 шт. Тип двигуна: стаціонарний бензиновий. Країна відправлення - Мексика (МХ), країна походження та країна виробництва- (МХ), код валюти контракту USD (дол.США), вартість товару 7300 дол.США за одиницю, курс валюти на дату митного оформлення 27,8304, загальна митна вартість товару у сумі 2 538 526,56 гривень.

Задекларовано мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 253 852,66 грн. або 10 % від 2 538 526,56 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 558 475,84 грн. або 20 % від 2 792 379,22 гривень.

3) Відповідно до митної декларації від 17.02.2021 № UA100670/2021/101088, яка подана ОСОБА_5 , ТОВ «Креативспорт» було ввезено та оформлено: «Плавучі засоби для дозвілля або спорту: завдовжки не більш як 7,5м: нові: Гідроцикли: марка: Sea-Doo; модель PWC GTX LTD 300 в кількості 12 шт. Тип двигуна: стаціонарний бензиновий. Країна відправлення - Мексика (МХ), країна походження та країна виробництва- (МХ), код валюти контракту USD (дол.США), вартість товару 7300 дол.США за одиницю, курс валюти на дату митного оформлення 27,8304, загальна митна вартість товару у сумі 2 538 526,56 гривень.

Задекларовано мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 253 852,66 грн. або 10 % від 2 538 526,56 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 558 475,84 грн. або 20 % від 2 792 379,22 гривень.

4) Відповідно до митної декларації від 04.03.2021 № UA100670/2021/101468, яка подана ОСОБА_5 , ТОВ «Креативспорт» було ввезено та оформлено: «Плавучі засоби для дозвілля або спорту: завдовжки не більш як 7,5м: нові: Гідроцикли: марка: Sea-Doo, моделі PWC RXT X RS 300 - 1 шт., PWC RXP X RS 300 - 8 шт., PWC Wake STD 170 - 1 шт., PWC GTR STD 230 - 2 шт. Тип двигуна: стаціонарний бензиновий. Країна відправлення - Мексика (МХ), країна походження та країна виробництва- (МХ), код валюти контракту USD (дол.США), вартість товару від 5350 дол.США до 7300 дол.США, курс валюти на дату митного оформлення 27,8477, загальна митна вартість товару у сумі 2 450 134,55 гривень.

Задекларовано мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 245 0,13,46 грн. або 10 % від 2 450 134,55 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 539 029,60 грн. або 20 % від 2 695 148,00 гривень.

5) Відповідно до митної декларації від 23.03.2021 № UA100670/2021/101910, яка подана ОСОБА_5 , ТОВ «Креативспорт» було ввезено та оформлено: «Плавучі засоби для дозвілля або спорту: завдовжки не більш як 7,5м: нові: Гідроцикли: марка: Sea-Doo, моделі PWC GTX STD 170 - 2 шт., PWC GTX STD 230 - 3 шт., PWC RXP X RS 300 - 5 шт., PWC GTI SE 170 - 2 шт. Тип двигуна: стаціонарний бензиновий. Країна відправлення - Мексика (МХ), країна походження та країна виробництва- (МХ), код валюти контракту USD (дол.США), вартість товару від 5250 дол.США до 7300 дол.США, курс валюти на дату митного оформлення 27,8477, загальна митна вартість товару у сумі 2 234 390,08 гривень.

Задекларовано мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 223 439,01 грн. або 10 % від 2 234 390,08 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 491 565,82 грн. або 20 % від 2 457 829,09 гривень.

6) Відповідно до митної декларації від 30.03.2021 № UA100670/2021/102031, яка подана ОСОБА_5 , ТОВ «Креативспорт» було ввезено та оформлено: «Плавучі засоби для дозвілля або спорту: завдовжки не більш як 7,5м: нові: Гідроцикли: марка: Sea-Doo, моделі GTX LTD 300 - 12 шт., PWC RXP X RS 300 - 6 шт., PWC Spark 3up IBR Trixx 90 - 6 шт. Тип двигуна: стаціонарний бензиновий. Країна відправлення - Мексика (МХ), країна походження та країна виробництва- (МХ), код валюти контракту USD (дол.США), вартість товару від 3000 дол.США до 7300 дол.США, курс валюти на дату митного оформлення 27,9694, загальна митна вартість товару у сумі 6 628 188,56 гривень.

Задекларовано мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 439 379,85 грн. або 10 % від 4 393 798,48 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 966 635,67 грн. або 20 % від 4 833 178,33 гривень.

7) Відповідно до митної декларації від 05.04.2021 № UA100670/2021/102153, яка подана ОСОБА_5 , ТОВ «Креативспорт» було ввезено та оформлено: «Плавучі засоби для дозвілля або спорту: завдовжки не більш як 7,5м: нові: Гідроцикли: марка: Sea-Doo, моделі GTX LTD 300 - 22 шт., PWC GTX STD 170 - 5 шт., PWC GTX Pro Rental 130 - 6 шт., PWC Spark 2up IBR Trixx 90 - 9 шт., PWC GTX STD 230 - 1 шт., PWC GTI Pro - 5 шт., PWC GTX Pro IBR Rental 130 - 3 шт., PWC GTI SE 170 - 2 шт., PWC Spark 3up IBR Trixx 90 - 7 шт. Тип двигуна: стаціонарний бензиновий. Країна відправлення - Мексика (МХ), країна походження та країна виробництва- (МХ), код валюти контракту USD (дол.США), вартість товару від 2850 дол.США до 7200 дол.США, курс валюти на дату митного оформлення 27,9555, загальна митна вартість товару у сумі 9 358 793,75 гривень.

Задекларовано мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 935 879,38 грн. або 10 % від 9 358 793,75 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 2 058 934,63 грн. або 20 % від 10 294 673,13 гривень.

8) Відповідно до митної декларації від 12.05.2021 № UA100670/2021/102896, яка подана ОСОБА_5 , ТОВ «Креативспорт» було ввезено та оформлено: «Плавучі засоби для дозвілля або спорту: завдовжки не більш як 7,5м: нові: Гідроцикли: марка: Sea-Doo, моделі PWC GTX Pro Rental 130 - 2 шт., PWC GTR STD 230 - 3 шт., PWC GTI STD 130 - 3 шт., PWC Spark 3up IBR Trixx 90 - 4 шт. Тип двигуна: стаціонарний бензиновий. Країна відправлення - Мексика (МХ), країна походження та країна виробництва- (МХ), код валюти контракту USD (дол.США), вартість товару від 3000 дол.США до 6200 дол.США, курс валюти на дату митного оформлення 27,6744, загальна митна вартість товару у сумі 1 602 934,48 гривень.

Задекларовано мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 160 293,45 грн. або 10 % від 1 602 934,48 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 352 645,59 грн. або 20 % від 1 763 227,93 гривень.

9) Відповідно до митної декларації від 14.06.2021 № UA100670/2021/103646, яка подана ОСОБА_5 , ТОВ «Креативспорт» було ввезено та оформлено: «Плавучі засоби для дозвілля або спорту: завдовжки не більш як 7,5м: нові: Гідроцикли: марка: Sea-Doo, моделі PWC GTX STD 230 - 6 шт., PWC GTX Fish 170 - 1 шт., PWC Spark 2up IBR Trixx 90 - 1 шт. Тип двигуна: бензиновий. Країна відправлення - Мексика (МХ), країна походження та країна виробництва- (МХ), код валюти контракту USD (дол.США), вартість товару 2850 дол.США - 1 шт. та по 6150 дол.США - 7 шт., курс валюти на дату митного оформлення 27,0404, загальна митна вартість товару у сумі 1 365 001,06 гривень.

Задекларовано мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 136 500,11 грн. або 10 % від 1 365 001,06 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 300 300,23 грн. або 20 % від 1 501 501,17 гривень.

10) Відповідно до митної декларації від 22.06.2021 № UA100670/2021/103831, яка подана ОСОБА_5 , ТОВ «Креативспорт» було ввезено та оформлено: «Плавучі засоби для дозвілля або спорту: завдовжки не більш як 7,5м: нові: Гідроцикли: марка: Sea-Doo, моделі PWC GTX STD 170 - 4 шт., PWC Spark 2up IBR Trixx 90 - 17 шт., PWC RXP X RS 300 - 2 шт., PWC GTI STD 130 - 1 шт. Тип двигуна: стаціонарний бензиновий. Країна відправлення - Мексика (МХ), країна походження та країна виробництва- (МХ), код валюти контракту USD (дол.США), вартість товару від 2850 дол.США до 7300 дол.США, курс валюти на дату митного оформлення 27,1935, загальна митна вартість товару у сумі 2 655 375,51 гривень.

Задекларовано мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 265 537,55 грн. або 10 % від 2 655 375,51 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 584 182,61 грн. або 20 % від 2 920 913,06 гривень.

11) Відповідно до митної декларації від 22.06.2021 № UA100670/2021/103831, яка подана ОСОБА_5 , ТОВ «Креативспорт» було ввезено та оформлено: «Плавучі засоби для дозвілля або спорту: завдовжки не більш як 7,5м: нові: Гідроцикли: марка: Sea-Doo, моделі PWC RXP X RS 300 - 46 шт., PWC Wake Pro 230 - 2 шт. Тип двигуна: стаціонарний бензиновий. Країна відправлення - Мексика (МХ), країна походження та країна виробництва- (МХ), код валюти контракту USD (дол.США), вартість товару від 6350 дол.США до 7300 дол.США, курс валюти на дату митного оформлення 27,1935, загальна митна вартість товару у сумі 9 968 083,42 гривень.

Задекларовано мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 996 808,34 грн. або 10 % від 9 968 083,42 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 2 192 978,35 грн. або 20 % від 10 964 891,76 гривень.

Декларування електронних копій документів здійснювалось ОСОБА_5 у електронному вигляді особисто, шляхом завантаження на Єдиний державний інформаційний веб-портал «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» за посиланням cabinet.customs.gov.ua та підписувались за допомогою кваліфікованого електронного цифрового підпису.

При цьому, ОСОБА_5 достовірно розумів, що подані ним до митного оформлення документи містили завідомо недостовірні відомості щодо цін на імпортовану техніку, яка була суттєво занижена.

Досудовим розслідуванням встановлено, що:

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC RXT X RS 300 станом на дату митного оформлення - 11.02.2021, складала 14 534,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11.02.2021, 1 $ = 27,7665 грн, становить 403 562,47грн (чотириста три тисячі п'ятсот шістдесят дві грн 47 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC RXT X RS 300 станом на дату митного оформлення - 11.02.2021, складала 14 534,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11.02.2021, 1 $ = 27,7665 грн, становить 403 562,47грн (чотириста три тисячі п'ятсот шістдесят дві грн 47 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTX Pro IBR Rental 130 станом на дату митного оформлення - 11.02.2021, складала 11 559,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11.02.2021, 1 $ = 27,7665 грн, становить 320 957,14 грн (триста двадцять тисяч дев'ятсот п'ятдесят сім грн 14 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTR STD 230 станом на дату митного оформлення - 11.02.2021, складала 11 389,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11.02.2021, 1 $ = 27,7665 грн, становить 316 236,83 грн (триста шістнадцять тисяч двісті тридцять шість грн 83 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTI STD 130 станом на дату митного оформлення - 11.02.2021, складала 8 584,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11.02.2021, 1 $ = 27,7665 грн, становить 238 351,80 грн (двісті тридцять вісім тисяч триста п'ятдесят одна грн 80 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC Spark Зuр IBR Тгіхх 90 станом на дату митного оформлення - 11.02.2021, складала 6 629,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11.02.2021, 1 $ = 27,7665 грн, становить 184 068,29 грн (сто вісімдесят чотири тисячі шістдесят вісім грн 29 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC Spark Зuр IBR Тгіхх 90 станом на дату митного оформлення - 11.02.2021, складала 6 629,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11.02.2021, 1 $ = 27,7665 грн, становить 184 068,29 грн (сто вісімдесят чотири тисячі шістдесят вісім грн 29 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTX STD 170 станом на дату митного оформлення - 11.02.2021, складала 11 559,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11.02.2021, 1 $ = 27,7665 грн, становить 320 957,14 грн (триста двадцять тисяч дев'ятсот п'ятдесят сім грн 14 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC RXP X RS 300 станом на дату митного оформлення - 11.02.2021, складала 14 534,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11.02.2021, 1 $ = 27,7665 грн, становить 403 562,25 грн (чотириста три тисячі п'ятсот шістдесят дві грн 25 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC RXP X RS 300 станом на дату митного оформлення - 11.02.2021, складала 14 534,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11.02.2021, 1 $ = 27,7665 грн, становить 403 562,25 грн (чотириста три тисячі п'ятсот шістдесят дві грн 25 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTX Pro Rental 130 станом на дату митного оформлення - 11.02.2021, складала 11 134,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11.02.2021, 1 $ = 27,7665 грн, становить 309 156,37 грн (триста дев'ять тисяч сто п'ятдесят шість грн 37 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель GTX LTD 300 станом на дату митного оформлення - 17.02.2021, складала 15 299,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 17.02.2021, 1 $ = 27,8304 грн, становить 425 781,46 грн (чотириста двадцять п'ять тисяч сімсот вісімдесят одна грн 46 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель GTX LTD 300 станом на дату митного оформлення - 04.03.2021, складала 15 299,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 17.02.2021, 1 $ = 27,8304 грн, становить 425 781,46 грн (чотириста двадцять п'ять тисяч сімсот вісімдесят одна грн 46 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC RXP X RS 300 станом на дату митного оформлення - 04.03.2021, складала 14 364,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 04.03.2021, 1 $ = 27,8477 грн, становить 400 008,54 грн (чотириста тисяч вісім грн 54 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC Wake STD 170 станом на дату митного оформлення - 04.03.2021, складала 11 134,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 04.03.2021, 1 $ = 27,8477 грн, становить 310 060,47 грн (триста десять тисяч шістдесят грн 47 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTR STD 230 станом на дату митного оформлення - 04.03.2021, складала 10 709,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 04.03.2021, 1 $ = 27,8477 грн, становить 298 225,19 грн (двісті дев'яносто вісім тисяч двісті двадцять п'ять грн 19 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTX STD 170 станом на дату митного оформлення - 23.03.2021, складала 11 559,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 23.03.2021, 1 $ = 27,6871 грн, становить 320 039,34 грн (триста двадцять тисяч тридцять дев'ять грн 34 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTX STD 230 станом на дату митного оформлення - 23.03.2021, складала 12 409,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 23.03.2021, 1 $ = 27,6871 грн, становить 343 573,38 грн (триста сорок три тисячі п'ятсот сімдесят три грн 38 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC RXP X RS 300 станом на дату митного оформлення - 23.03.2021, складала 14 364,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 23.03.2021, 1 $ = 27,6871 грн, становить 397 701,66 грн (триста дев'яносто сім тисяч сімсот одна грн 66 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTI SE 170 станом на дату митного оформлення - 23.03.2021, складала 9 774,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 23.03.2021, 1 $ = 27,6871 грн, становить 270 617,87 грн (двісті сімдесят тисяч шістсот сімнадцять грн 87 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель GTX LTD 300 станом на дату митного оформлення - 30.03.2021, складала 15 299,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 30.03.2021, 1 $ = 27,9694 грн, становить 427 908,05 грн (чотириста двадцять сім тисяч дев'ятсот вісім грн 05 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC RXP X RS 300 станом на дату митного оформлення - 30.03.2021, складала 14 364,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 30.03.2021, 1 $ = 27,9694 грн, становить 401 756,66 грн (чотириста одна тисяча сімсот п'ятдесят шість грн 66 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC Spark Зup IBR Тгіхх 90 станом на дату митного оформлення - 30.03.2021, складала 6 629,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 30.03.2021, 1 $ = 27,9694 грн, становить 185 413,35 грн (сто вісімдесят п'ять тисяч чотириста тринадцять грн 35 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель GTX LTD 300 станом на дату митного оформлення - 05.04.2021, складала 15 299,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 05.04.2021, 1 $ = 27,9555 грн, становить 427 695,39 грн (чотириста двадцять сім тисяч шістсот дев'яносто п'ять грн 39 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTX STD 170 станом на дату митного оформлення - 05.04.2021, складала 11 559,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 05.04.2021, 1 $ = 27,9555 грн, становить 323 141,82 грн (триста дванадцять три тисячі сто сорок одна грн 82 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTX Pro Rental 130 станом на дату митного оформлення - 05.04.2021, складала 11 559,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 05.04.2021, 1 $ = 27,9555 грн, становить 323 141,82 грн (триста двадцять три тисячі сто сорок одна грн 82 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC Spark 2up IBR Trixx 90 станом на дату митного оформлення - 05.04.2021, складала 6 119,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 05.04.2021, 1 $ = 27,9555 грн, становить 171 063,90 грн (сто сімдесят одна тисяча шістдесят три грн 90 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTX STD 230 станом на дату митного оформлення - 05.04.2021, складала 12 409,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 05.04.2021, 1 $ = 27,9555 грн, становить 346 903,00 грн (триста сорок шість тисяч дев'ятсот три грн 00 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTI Pro станом на дату митного оформлення - 05.04.2021, складала 7 734,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 05.04.2021, 1 $ = 27,9555 грн, становить 216 212,03 грн (двісті шістнадцять тисяч двісті дванадцять грн 03 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTX Pro IBR Rental 130 станом на дату митного оформлення - 05.04.2021, складала 11 559,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 05.04.2021, 1 $ = 27,9555 грн, становить 323 141,82 грн (триста двадцять три тисячі сто сорок одна грн 82 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTI SE 170 станом на дату митного оформлення - 05.04.2021, складала 9 774,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 05.04.2021, 1 $ = 27,9555 грн, становить 273 241,25 грн (двісті сімдесят три тисячі двісті сорок одна грн 25 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC Spark Зuр IBR Тгіхх 90 станом на дату митного оформлення - 05.04.2021, складала 6 629,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 05.04.2021, 1 $ = 27,9555 грн, становить 185 321,20 грн (сто вісімдесят п'ять тисяч триста двадцять одна грн 20 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTX Pro Rental 130 станом на дату митного оформлення - 12.05.2021, складала 11 559,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 05.04.2021, 1 $ = 27,9555 грн, становить 323 141,82 грн (триста двадцять три тисячі сто сорок одна грн 82 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTR STD 230 станом на дату митного оформлення - 12.05.2021, складала 11 389,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 12.05.2021, 1 $ = 27,6744 грн, становить 315 187,89 грн (триста п'ятнадцять тисяч сто вісімдесят сім грн 89 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTI STD 130 станом на дату митного оформлення - 12.05.2021, складала 7 734,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 12.05.2021, 1 $ = 27,6744 грн, становить 214 037,96 грн (двісті чотирнадцять тисяч тридцять сім грн 96 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC Spark З up IBR Тгіхх 90 станом на дату митного оформлення - 12.05.2021, складала 6 629,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 12.05.2021, 1 $ = 27,6744 грн, становить 183 457,75 грн (сто вісімдесят три тисячі чотириста п'ятдесят сім грн 75 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTX STD 230 станом на дату митного оформлення - 14.06.2021, складала 12 409,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 14.06.2021, 1 $ = 27,0404 грн, становить 335 548,38 грн (триста тридцять п'ять тисяч п'ятсот сорок вісім грн 38 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTX Fish 170 станом на дату митного оформлення - 14.06.2021, складала 13 939,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 14.06.2021, 1 $ = 27,0404 грн, становить 376 920,19 грн (триста сімдесят шість тисяч дев'ятсот двадцять грн 19 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC Spark 2up IBR Trixx 90 станом на дату митного оформлення - 14.06.2021, складала 6 119,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 14.06.2021, 1 $ = 27,0404 грн, становить 165 464,26 грн (сто шістдесят п'ять тисяч чотириста шістдесят чотири грн 26 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTX STD 170 станом на дату митного оформлення - 22.06.2021, складала 11 559,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 22.06.2021, 1 $ = 27,1935 грн, становить 314 333,74 грн (триста чотирнадцять тисяч триста тридцять три грн 74 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC Spark 2up IBR Trixx 90 станом на дату митного оформлення - 22.06.2021, складала 6 119,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 22.06.2021, 1 $ = 27,1935 грн, становить 166 401,10 грн (сто шістдесят шість тисяч чотириста одна грн 10 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC RXP X RS 300 станом на дату митного оформлення - 22.06.2021, складала 14 364,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 22.06.2021, 1 $ = 27,1935 грн, становить 390 611,51 грн (триста дев'яносто тисяч шістсот одинадцять грн 51 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC RXP X RS 300 станом на дату митного оформлення - 22.06.2021, складала 14 364,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 22.06.2021, 1 $ = 27,1935 грн, становить 390 611,51 грн (триста дев'яносто тисяч шістсот одинадцять грн 51 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC GTI STD 130 станом на дату митного оформлення - 22.06.2021, складала 8 584,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 22.06.2021, 1 $ = 27,1935 грн, становить 233 433,08 грн (двісті тридцять три тисячі чотириста тридцять три грн 08 коп.).

Вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «See- Doo» модель PWC Wake Pro 230 станом на дату митного оформлення - 22.06.2021, складала 13 429,15 $., що згідно офіційного курсу НБУ станом на 22.06.2021, 1 $ = 27,1935 грн, становить 365 185,59 грн (триста шістдесят п'ять тисяч сто вісімдесят п'ять грн 59 коп.).

Як встановлено досудовим розслідуванням, загальна вартість товару, ввезеного ТОВ «Креативспорт» протягом 2021 року склала 1 530 200,00 доларів США, в тому числі ввезеного відповідно до умов контракту № О/К-02 - 456 450,0 дол.США та за умовами контракту № CR/ KRE-01 - 1 073 750,0 доларів США.

В той же час, за період з 06.02.2020 по 26.10.2021 ТОВ «Креативспорт» було сплачено коштів на рахунок BRP EUROPEAN DISTRIBUTION SA на загальну суму 3 058 702,67 євро на виконання умов контракту № O/К-02 від 18.07.2017, що свідчить про заниження вартості імпортованого, на виконання контрактів № O/A-02, №CR/KRE-01, товару ОСОБА_5 у документах, які він подавав до митного оформлення.

Статтею 335 Митного кодексу передбачено, що для митного контролю під час переміщення товарів, декларант зобов'язаний надати митному органу в паперовій або електронній формі визначений перелік документів та відомостей. Зокрема, митному органу подаються рахунок або інший документ, який визначає вартість товару, та, у випадках, встановлених Митним кодексом, декларація митної вартості.

Частиною 1 статті 257 Митного кодексу визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.

Відповідно до п. 201.12 ст. 201 Податкового кодексу у разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.

Відповідно до абз. 20 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу, митна декларація - це заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури.

Порядком заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 651, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 серпня 2012 року за № 1372/21684, визначено графи Митних декларацій, які заповнюються декларантом самостійно. Зокрема, графи 31, 36 та 47 Митних декларацій, в яких наводяться дані про опис товарів, відомості про застосування пільг зі сплати митних платежів та про нарахування митних платежів, заповнюються декларантом.

Відповідно до ст. 257, ст. 266 Митного кодексу закріплено обов'язок декларанта внести до митної декларації, зокрема, відомості про застосування пільг зі сплати митних платежів, нарахування митних платежів, їх ставки та суми тощо. Декларант зобов'язаний у випадках, визначених Податковим кодексом, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X Митного кодексу.

В п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу визначено, що платник податків крім випадків, передбачених податковим законодавством, самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації.

Правила оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, іншими (крім мита) митними платежами встановлюються Податковим кодексом України з урахуванням особливостей, що визначаються Митним кодексом. Особливості оподаткування митними платежами товарів, поміщених у відповідний митний режим, визначені у статті 286 та розділі V Митного кодексу, а також у розділах V і VI Податкового кодексу.

Із врахуванням бази оподаткування, яка повинна була заявлятись ОСОБА_8 , досудовим розслідуванням встановлено суми митних платежів за вищенаведеними митними деклараціями, які підлягали сплаті:

За митною декларацією від 11.02.2021 № UA100670/2021/100670 платежі, виходячи із вартості, визначеної експертним шляхом, повинні складати - мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 1 139 868,69 грн. або 10 % від 11 398 686,21 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 2 507 711,12 гривень.

За митною декларацією від 17.02.2021 № UA100670/2021/101087 платежі, виходячи із вартості, визначеної експертним шляхом, повинні складати - мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 510 937,76 грн. або 10 % від 5 109 377,57 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 1 124 063,07 гривень.

За митною декларацією від 17.02.2021 № UA100670/2021/101088 платежі, виходячи із вартості, визначеної експертним шляхом, повинні складати - мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 510 937,76 грн. або 10 % від 5 109 377,57 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 1 124 063,07 гривень.

За митною декларацією від 04.03.2021 № UA100670/2021/101468 платежі, виходячи із вартості, визначеної експертним шляхом, повинні складати - мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 453 262,53 грн. або 10 % від 4 532 625,32 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 997 177,57 гривень.

За митною декларацією від 23.03.2021 № UA100670/2021/101910 платежі, виходячи із вартості, визначеної експертним шляхом, повинні складати - мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 420 054,28 грн. або 10 % від 4 200 542,84 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 924 119,42 гривень.

За митною декларацією від 30.03.2021 № UA100670/2021/102031 на платежі, виходячи із вартості, визначеної експертним шляхом, повинні складати - мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 865 791,66 грн. або 10 % від 8 657 916,58 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 1 904 741,65 гривень.

За митною декларацією від 05.04.2021 № UA100670/2021/102153 платежі, виходячи із вартості, визначеної експертним шляхом, повинні складати - мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 1 874 455,41 грн. або 10 % від 18 744 554,13 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 4 123 801,91 гривень.

За митною декларацією від 12.05.2021 № UA100670/2021/102896 платежі, виходячи із вартості, визначеної експертним шляхом, повинні складати - мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 296 129,36 грн. або 10 % від 2 961 293,64 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 651 484,60 гривень.

За митною декларацією від 14.06.2021 № UA100670/2021/103646 платежі, виходячи із вартості, визначеної експертним шляхом, повинні складати - мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 255 567,47 грн. або 10 % від 2 555 674,73 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 562 248,44 гривень.

За митною декларацією від 22.06.2021 № UA100670/2021/103831 платежі, виходячи із вартості, визначеної експертним шляхом, повинні складати - мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 510 080,99 грн. або 10 % від 5 100 809,89 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 1 122 178,17 гривень.

За митною декларацією від 22.06.2021 № UA100670/2021/103832 платежі, виходячи із вартості, визначеної експертним шляхом, повинні складати - мито на товари, що ввозяться на територію України суб'єктами господарювання (020) 1 869 500,78 грн. або 10 % від 18 698 500,78 грн. та ПДВ з товарів, ввезених на територію України суб'єктами господарювання (028) 4 113 670,17 гривень.

Внаслідок умисних протиправних дій ОСОБА_5 , ним було занижено податкові зобов'язання по зазначених вище митних деклараціях та не сплачено грошові кошти, у таких розмірах:

За МД від 11.02.2021 № UA100670/2021/100966 занижено розмір ввізного мита у сумі 529 247,93 гривень та розмір ПДВ у сумі 1 164 345,46 гривень;

За МД від 17.02.2021 № UA100670/2021/101087 занижено розмір ввізного мита у сумі 257 085,10 гривень та розмір ПДВ у сумі 565 587,23 гривень;

За МД від 17.02.2021 № UA100670/2021/101088 занижено розмір ввізного мита у сумі 257 085,10 гривень та розмір ПДВ у сумі 565 587,23 гривень;

За МД від 04.03.2021 №UA100670/2021/101468 занижено розмір ввізного мита у сумі 208 249,07 гривень та розмір ПДВ у сумі 458 147,97 гривень;

За МД від 23.03.2021 № UA100670/2021/101910 занижено розмір ввізного мита у сумі 196 615,27 гривень та розмір ПДВ у сумі 432 553,60 гривень;

За МД від 30.03.2021 № UA100670/2021/102031 занижено розмір ввізного мита у сумі 426 411,81 гривень та розмір ПДВ у сумі 938 105,98 гривень;

За МД від 05.04.2021 № UA100670/2021/102153 занижено розмір ввізного мита у сумі 938 576,03 гривень та розмір ПДВ у сумі 2 064 867,28 гривень;

За МД від 12.05.2021 № UA100670/2021/102896 занижено розмір ввізного мита у сумі 135 835,91 гривень та розмір ПДВ у сумі 298 839,01 гривень;

За МД від 14.06.2021 № UA100670/2021/103646 занижено розмір ввізного мита у сумі 119 067,36 гривень та розмір ПДВ у сумі 261 948,21 гривень;

За МД від 22.06.2021 № UA100670/2021/103831 занижено розмір ввізного мита у сумі 244 543,44 гривень та розмір ПДВ у сумі 537 995,56 гривень;

За МД від 22.06.2021 № UA100670/2021/103832 занижено розмір ввізного мита у сумі 873 041,74 гривень та розмір ПДВ у сумі 1 920 691,82 гривень,

тобто на загальну суму 13 394 428,12 гривень.

Таким чином, внаслідок злочинних діянь ОСОБА_5 , пов'язаних із ухиленням від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування під час митного оформлення товарів за митними деклараціями від 11.02.2021 № UA100670/2021/100966, від 17.02.2021 № UA100670/2021/101087, від 17.02.2021 № UA100670/2021/101088, від 04.03.2021 №UA100670/2021/101468, від 23.03.2021 № UA100670/2021/101910, від 30.03.2021 № UA100670/2021/102031, від 05.04.2021 № UA100670/2021/102153, від 12.05.2021 № UA100670/2021/102896, від 14.06.2021 № UA100670/2021/103646, від 22.06.2021 № UA100670/2021/103831, від 22.06.2021 № UA100670/2021/103832, кримінальним правопорушенням завдано збитків державі у вигляді ненадходження коштів до державного бюджету на суму 13 394 428,12 грн., що є особливо великим розміром.

Під час досудового розслідування ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Дніпропетровськ, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , який перебуває на посаді директора ТОВ «Креативспорт», українцю, громадянину України, раніше не судимому, вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України - умисному ухиленні від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в особливо великому розмірі.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: рапортом про виявлення ознак кримінального правопорушення від 13.10.2021; експертним висновком № О-615 від 09.07.2021; матеріалами виконаного доручення слідчого від 03.08.2021; протоколом огляду 02.08.2021; протоколом обшуку від 19.08.2021; протоколом огляду від 26.08.2021; висновком судової транспортно-товарознавчої експертизи № 28254/21-54/32124?32167/21-54 від 03.11.2021; висновком аналітичного дослідження від 24.01.2022 № 04/04-36-08-01-06/41031868 «Про результати аналізу фінансово-господарської діяльності ТОВ «Креативспорт»; висновком судової економічної експертизи № № 125/134-143/22-23 від 04.02.2022; іншими матеріалами кримінального провадження.

Доцільність застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави пов'язана з тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, що спричинило збитки державному бюджету в особливо великому розмірі на загальну суму 13 394 428,12 грн. У разі доведення вини, ОСОБА_5 загрожує покарання у вигляді штрафу до двадцяти п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна та зобов'язанням відшкодувати завдані збитки, що є достатнім стимулюючим фактором переховуватись від органу досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності. У справі «Ілійков проти Болгарії» № 33977/96 від 26.07.2001 року ЄСПЛ зазначив, що «суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів».

Викладене у своїй сукупності є достатніми мотивуючими факторами вчинення спроб переховуватись від органу досудового розслідування та суду та свідчить про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Обставини вчинення кримінального правопорушення, а саме той факт, що воно прямо пов'язане із службовою недбалістю інспекторів Черкаської митниці, обвинувальні акти відносно яких скеровано до суду, свідчать про те, що підозрюваний ОСОБА_5 , користуючись налагодженими корупційними зв'язками та здобутими знайомствами на займаній посаді, може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового розслідування та судового розгляду, через прохання чи погрози, або іншим шляхом знищити, приховати або спотворити докази, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а також речі та документи, які містять інформацію щодо вчиненого кримінального правопорушення, що свідчить про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Серед іншого, протиправна діяльність ОСОБА_8 була підтверджена висновками експертів ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 які, в тому числі встановили точну суму збитків, завданих кримінальним правопорушенням, що вчинив ОСОБА_5 . Враховуючи викладене, останній може незаконно впливати на експертів шляхом підбурювання, вмовляння, залякування, підкупу з метою примушування їх до надання завідомо неправдивих показів або відмови від їх надання, що негативно вплине на хід досудового розслідування та судового розгляду в цілому. Викладені доводи дають підстави стверджувати про наявність ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Із урахуванням ризиків, передбачених п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, які виникли внаслідок дій ОСОБА_5 , жоден інший більш м'який запобіжний захід, передбачений ст. 176 КПК України, окрім як застава, не забезпечить належну поведінку підозрюваного щодо виконання ним процесуальних рішень та не унеможливить спроби останнього перешкоджати кримінальному провадженню, а відтак запобігти зазначеним ризикам.

Оцінюючи особу підозрюваного, з врахуванням статті ст. 178 КПК України, орган досудового розслідування приходить до висновку, що ОСОБА_5 , працездатний, раніше не судимий. Характер та обставини вчиненого ним правопорушення характеризують його як особу, що не має достатніх моральних цінностей, схильну до вчинення кримінальних правопорушень.

Так, при визначенні запобіжного заходу ОСОБА_5 слід врахувати обставини вчинення кримінального правопорушення, а саме нехтування актами законодавства, що регламентують подання податкової та митної звітності, що в сукупності призвело до недоотримання коштів державним бюджетом України на загальну суму 13 394 428,12 грн., внаслідок чого, можна зробити висновок, що дії ОСОБА_5 мають надзвичайно високий ступінь суспільної небезпеки.

Окрім цього, підозрюваний ОСОБА_5 будучи позбавленим запобіжних заходів, що мають суттєвий вплив на нього, може вчинити інші кримінальні правопорушення, в т.ч. аналогічного характеру.

При цьому, досліджуючи питання обґрунтованості повідомленої підозри, просимо врахувати правову позицію ЄСПЛ у справі «Кавалла проти Туреччини», де Суд зазначив, що обґрунтована підозра означає наявність фактів чи відомостей, які б задовольнили об'єктивного спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила правопорушення.

Частиною 4 статті 182 КПК України передбачено, що розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.

При цьому, у виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов'язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно.

За таких обставин, сторона обвинувачення приходить до висновку, що виключно запобіжний захід у вигляді застави в розмірі не менше 5350 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 13 273 350 гривень зможе забезпечити належу процесуальну поведінку підозрюваного та унеможливить спроби останнього ухилитись від виконання вимог та рішень сторони обвинувачення.

В судовому засіданні прокурор та слідчий підтримали клопотання та просили його задовольнити.

Захисник в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання про обрання міри запобіжного заходу у вигляді застави відносно ОСОБА_5 , посилаючись на необґрунтованість підозри, а також слідством не доведені ризики, оскільки підозрюваний з'являється до слідчого та надає покази..

Підозрюваний в судовому засіданні підтримав думку захисника.

Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали клопотання слідчого та додані до них матеріали, слідчий суддя робить наступні висновки.

В судовому засіданні встановлено, що У провадженні Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 62022100030000012 від 12.04.2022.

В ході досудового розслідування досліджуються обставини ухилення службових осіб ТОВ «Активспорт» від сплати обов'язкових платежів (мито та ПДВ) на загальну суму 40 678 073,39 грн під час здійснення митного оформлення товарів на МП «Умань», а також ухилення службових осіб ТОВ «Креативспорт» від сплати обов'язкових платежів (мито та ПДВ) на загальну суму 13 394 428,12 грн під час здійснення митного оформлення товарів на МП «Умань».

Під час досудового розслідування, 29.06.2022 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України - умисному ухиленні від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в особливо великому розмірі.

Причетність ОСОБА_5 до вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами у їх сукупності, а саме: рапортом про виявлення ознак кримінального правопорушення від 13.10.2021; експертним висновком № О-615 від 09.07.2021; матеріалами виконаного доручення слідчого від 03.08.2021; протоколом огляду 02.08.2021; протоколом обшуку від 19.08.2021; протоколом огляду від 26.08.2021; висновком судової транспортно-товарознавчої експертизи № 28254/21-54/32124?32167/21-54 від 03.11.2021; висновком аналітичного дослідження від 24.01.2022 № 04/04-36-08-01-06/41031868 «Про результати аналізу фінансово-господарської діяльності ТОВ «Креативспорт»; висновком судової економічної експертизи № 125/134-143/22-23від 04.02.2022; іншими матеріалами кримінального провадження.

У відповідності до ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Статтею 178 КПК України визначено, що при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього кодексу, слідчий суддя, на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів, зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: 1) вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; 3) вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого; 4) міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; 5) наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; 6) репутацію підозрюваного, обвинуваченого; 7) майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; 8) наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; 9) дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосування запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; 10) наявність повідомлення особі про підозру у вчинення іншого кримінального правопорушення; 11) розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Європейський суд з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії» закріпив, що «суворість передбаченого покарання» є суттєвим елементом при оцінюванні «ризиків переховування або повторного вчинення злочинів».

Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя виходить з практики Європейського суду з прав людини (рішення «Нечипорук і Йонкало проти України»), відповідно до якої «обґрунтована підозра» означає наявність фактів чи інформації, які могли б переконати стороннього об'єктивного спостерігача, що особа, можливо, вчинила злочин.

Враховуючи, що слідчий суддя на даному етапі провадження не в праві вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точку зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо нею обмежувального заходу, то з огляду на наведені дані у клопотанні та в матеріалах долучених до нього та дослідивши кримінальне провадження є всі підстави вважати про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні інкримінованого ОСОБА_5 у кримінальному правопорушенні.

Згідно з п.п. 4, 5 ч.1 ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів, зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання.

Відповідно до статті 182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків. Розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.

У п. 33 рішення ЄСПЛ від 11.04.2013 у справі «Вєренцов проти України» ЄСПЛ зазначив, що відповідно до його усталеної практики, яка відображає принцип, пов'язаний з належним відправленням правосуддя, у рішенні судів мають адекватно зазначатися підстави, на яких вони ґрунтуються. Ступінь застосування цього обов'язку наводити підстави може змінюватися залежно від характеру рішення та повинен визначатися з огляду на обставини справи (див. п. 26 рішення ЄСПЛ у справі «Гарсія Руіс проти Іспанії»).

У поданому клопотанні наведені дані, які вказують на підозру у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, які не викликають розумних сумнівів у цьому і підтверджуються матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Крім того, слідчий суддя вважає наявними ризики, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, а у разі доведення вини, ОСОБА_5 загрожує покарання у вигляді штрафом від п'ятнадцяти тисяч до двадцяти п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна, що є достатнім стимулюючим фактором переховуватись від органу досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності,

Обставини вчинення кримінального правопорушення, а саме той факт, що воно прямо пов'язане із службовою недбалістю інспекторів Черкаської митниці, обвинувальні акти відносно яких скеровано до суду, свідчать про те, що підозрюваний ОСОБА_5 , користуючись налагодженими корупційними зв'язками та здобутими знайомствами на займаній посаді, може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового розслідування та судового розгляду, через прохання чи погрози, або іншим шляхом знищити, приховати або спотворити докази, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а також речі та документи, які містять інформацію щодо вчиненого кримінального правопорушення, що свідчить про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Протиправна діяльність ОСОБА_8 була підтверджена висновками експертів ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 які, в тому числі встановили точну суму збитків, завданих кримінальним правопорушенням, що вчинив ОСОБА_5 . Враховуючи викладене, останній може незаконно впливати на експертів шляхом підбурювання, вмовляння, залякування, підкупу з метою примушування їх до надання завідомо неправдивих показів або відмови від їх надання, що негативно вплине на хід досудового розслідування та судового розгляду в цілому.

При встановленні наявності ризику впливу на свідків слід враховувати встановлену Кримінальним процесуальним кодексом України процедуру отримання показань від осіб, які є свідками, у кримінальному провадженні, відповідно до ч.ч. 1, 2 статті 23, ст. 224, ч. 4 ст. 95 КПК України.

З огляду на зазначені положення закону, ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й продовжує існувати на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.

Слідчим суддею також враховуються дані про особу підозрюваного ОСОБА_5 , який має постійне місце проживання, раніше не судимий, має на утриманні матір 1936 р.н., яка має розлади зі здоров'ям та перебуває на обліку у лікаря психіатра, приходжу до висновку про обґрунтованість клопотання, оскільки запобіжний захід у вигляді застави зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного та дотримання покладених на нього процесуальних обов'язків.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 182 КПК України, застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків.

Розмір застави, відповідно до вимог п. 3 ч. 5 ст. 182 КПК України, щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні особливо тяжкого злочину, - від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2022 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня становить 2481 гривня.

Згідно ч. 4 ст. 185 КПК України розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.

Тобто, з одного боку, розмір застави повинен бути таким, щоб загроза її втрати утримувала б підозрюваного від намірів та спроб порушити покладені на нього обов'язки, а з іншого не має бути таким, щоб через очевидну неможливість виконання умов цього запобіжного заходу це фактично призвело б до подальшого його зміну на більш суворий запобіжний захід, яке в останньому випадку перетворилося б на безальтернативне. Положення кримінального процесуального закону та практика ЄСПЛ орієнтують на такі критерії, які слід врахувати при визначені розміру застави, як обставини кримінального правопорушення; особливий характер справи; майновий стан підозрюваного; його сімейний стан, у тому числі матеріальне становище близьких осіб; масштаб його фінансових операцій; даних про особу підозрюваного; встановлені ризики, передбачені статтею 177 КПК України; помірність обраного розміру застави та можливість її виконання, а також за певних обставин шкода, завдана кримінальним правопорушенням.

У випадку ігнорування факту завідомої непомірності застави для особи судом спотворюється сутність запобіжного заходу, яка призводить до безальтернативності тримання під вартою, через реальну неможливість внесення особою застави і може свідчити про елементи тиску на неї з боку сторони обвинувачення для досягнення результату протилежного від легального об'єктивного встановлення істини змагальними процесуальними засобами.

Ті кошти, які могли піти на підтримання нормального функціонування життя підозрюваного і його сім'ї, будуть направлені на заставу, а отже негативні наслідки понесуть як сам підозрюваний, так і члени його сім'ї, що є і незаконним і несправедливим по відношенню до осіб, які не фігурують жодним чином у кримінальному проваджені. У таких випадках застава не повинна бути призначена у розмірі, який фактично не дасть можливості продовжувати звичайний рівень життя сім'ї заставодавця.

Типовою є ситуація, при якій сторона обвинувачення на підтвердження майнового стану підозрюваного надає річний дохід, зазначений у декларації особи, довідки про наявне майно тощо. Втім, витрати які несе підозрюваний або обвинувачений задля забезпечення власного гідного життя та життя свої рідних, до уваги чомусь не береться. Вказане не означає, що весь річний дохід особи наразі є у вільному доступі для застави, більш того нерідко сам підозрюваний і обвинувачений мають дуже суттєві майнові зобов'язання перед державою або фізичними і юридичними особами, строк виконання яких вже настав, і невиконання яких може мати власним наслідком застосування до особи вже цивільно-правових санкцій. Більше того, реалізувати майно, яке наявне у власності підозрюваного або обвинуваченого для внесення застави не завжди можливо в силу або його арешту або недостатності строку на продаж вказаного майна, оскільки строк на внесення застави лише 5 днів.

У рішенні ЄСПЛ "Гафа проти Мальти", ЄСПЛ зауважив, що національні суди не вжили необхідних заходів для того, щоб надати заявнику реальну можливість використати своє право на внесення застави, чим порушили статтю 5 Конвенції. При цьому, в цій справі заявник був звільнений лише завдяки його матері, яка, в свою чергу повинна була залучити інших членів сім'ї, які були співвласниками майна, наданого в якості гарантії застави. ЄСПЛ безумовно зазначив, що тягар застави не може покладатися на родичів, а національні суди не вжили необхідних заходів для визначення належного розміру застави.

На безумовно непомірний розмір застави може вказувати і той факт, що особа не вносить заставу і при цьому триваючий час (більше місяця) перебуває під вартою.

Справа «Мангурас проти Іспанії», у якій ЄСПЛ вказав на можливість призначення розміру застави у розмірі 3 мільйони євро, лише з огляду на значну потенційну шкоду яка могла бути завдана цим злочином. ЄСПЛ визнав, що розмір застави був значним, однак не визнав його непомірним лише з огляду на винятковий характер справи та катастрофічні наслідки - екологічну шкоду, завдану внаслідок забруднення, відповідальність за яку ніс роботодавець підозрюваного.

Застосування застави до підозрюваного не має бути надмірним тягарем і призвести до фактично скрутного матеріального становища останнього, оскільки це не є покаранням. Застава лише має забезпечити виконання підозрюваним або обвинуваченим процесуальних обов'язків на період досудового розслідування чи розгляду справи у суді, тобто фактично перевірки слідчої версії та судового розгляду.

Щодо визначення розміру застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України, виходячи з вимог статей 176, 177, 178, 182 КПК України, приймаючи до уваги, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину - розмір застави визначається в межах від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, та з урахуванням того, що на утриманні у підозрюваного мається матір 1936 р.н., сам підозрюваний працює на чотирьох підприємствах, вважаю за доцільне визначити розмір застави у розмірі 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 496200 гривень.

Керуючись ст.ст. 182, 193, 194, 196, 309 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкаси) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, капітан Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 , погоджено прокурором другого відділу процесуального керівництва другого управління організації і процесуального керівництва у кримінальних провадженнях органів Державного бюро розслідувань Департаменту організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів Державного бюро розслідувань, нагляду за його оперативними підрозділами та підтримання публічного обвинувачення у відповідних провадженнях Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 , про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України - задовольнити частково.

Застосувати до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 496200 грн. (чотириста дев'яносто шість тисяч двісті гривень).

Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з дня обрання запобіжного заходу такі обов'язки:

- прибувати до слідчого, прокурора, суду за кожною вимогою;

- не відлучатися із населеного пункту м. Дніпро, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- утримуватися від спілкування із свідками сторони обвинувачення, експертами у даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Підозрюваний не пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов'язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду. Зазначені дії можуть бути здійснені пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави, якщо на момент їх здійснення не буде прийнято рішення про зміну запобіжного заходу. З моменту обрання запобіжного заходу у вигляді застави щодо особи, яка не тримається під вартою, в тому числі до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок підозрюваний, обвинувачений, заставодавець зобов'язані виконувати покладені на них обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.

У разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.

У разі звернення застави в дохід держави слідчий суддя, суд вирішує питання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу з урахуванням положень частини сьомої статті 194 цього Кодексу.

Застава, що не була звернена в дохід держави, повертається підозрюваному, обвинуваченому, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу; при цьому застава, внесена підозрюваним, обвинуваченим, може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень; застава, внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкаси) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, капітан Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 .

Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, а в разі оскарження, після розгляду справи апеляційним судом, якщо її не буде скасовано.

Слідчий суддя ОСОБА_1