28.06.2022 Справа № 469/289/22
2-о/469/12/22
28 червня 2022 року Березанський районний суд Миколаївської області у складі:
Головуючого - судді Тавлуя В.В.,
за участю секретаря судового засідання - Рогозевич С.О.,
учасники справи:
заявник ОСОБА_1 - не викликалась,
представник заявника - завідувач сектору
«Березанське бюро правової допомоги» ММЦ
з НБВПД Бенедюк Л.О. - не викликалась,
представник заінтересованої особи Березанського
відділу ДРАЦС у Миколаївському районі
Миколаївської області Південного міжрегіонального
управління Міністерства юстиції (м.Одеса) - не викликалась,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Березанка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Березанський відділ ДРАЦС у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,-
Заявниця ОСОБА_1 28 червня 2022 року звернулась до Березанського районного суду Миколаївської області з вказаною заявою, у якій просила встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Старобільськ Старобільського району Луганської області народилася ОСОБА_2 , матір'ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, а батьком, за вказівкою матері, є ОСОБА_3 , громадянин України; реєстрацію народження дитини і визначення її походження провести у відповідності до ч.1 ст.135 СК України та з врахуванням п.1 гл.1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, зазначивши в графі «відомості про батька» - ОСОБА_3 , громадянин України; зобов'язати Березанський відділ ДРАЦС у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) скласти актовий запис про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , народженої у м.Старобільськ Старобільського району Луганської області, Україна, та видати свідоцтво про народження.
У заяві зазначає, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дівчинку ОСОБА_2 в м.Старобільськ Старобільського району Луганської області. Факт народження дитини посвідчено документами, що використовуються на тимчасово окупованій території, а саме: свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим відділом запису актів громадянського стану Старобільського районного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної республіки від 07.06.2022 року та довідками про народження №92, №93 від 07.06.2022 року. Проте, здійснити державну реєстрацію народження дитини у позасудовому порядку неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати документ, що може бути прийнято відділом ДРАЦС. Заявниця зазначає, що спір щодо батьківства дитини відсутній, заявниця не перебуває у зареєстрованому шлюбі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.
Згідно з ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав за відсутності іншого порядку встановлення цих фактів.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Зокрема, суд розглядає справи про народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, що передбачено п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України.
Так, за правилами ч.ч.1,2 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Справи про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Як вбачається з матеріалів справи, заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, уродженкою с.Комісарівка Березанського району Миколаївської області; зареєстроване місце проживання заявниці: АДРЕСА_1 , що підтверджується даними паспорту громадянина України № НОМЕР_2 , виданого 17 листопада 2021 року Рубіжанським відділом Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, та довідкою про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру №929369-2021 від 30 листопада 2021 року (а.с.5,7).
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Старобільськ Старобільського району Луганської області у ОСОБА_1 народилася дитина - дівчинка ОСОБА_2 , що підтверджується випискою №206 від 16 травня 2022 року із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого Старобільської жіночої консультації КНП «Старобільська багатопрофільна лікарня» (а.с.11).
Факт народження дитини посвідчено документами зразків, що використовуються на тимчасово окупованій території України, а саме: свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим відділом запису актів громадянського стану Старобільського районного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки 07 червня 2022 року, та довідками про народження №92, № 93 від 07 червня 2022 року (а.с.8-10).
Матір'ю дитини є ОСОБА_1 , громадянка України, що підтверджується копією паспорта заявниці (а.с.5).
Мати дитини не перебуває у зареєстрованому відповідно до закону шлюбі.
Батьком дитини, за вказівкою матері, є ОСОБА_3
Місце народження дитини - м.Старобільськ входить до Старобільської міської територіальної громади Луганської області, яку відповідно до Наказу Мінстерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України №75 від 25 квітня 2022 року включено до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), та є тимчасово окупованою територією згідно з п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно зі ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Відповідно до ч.ч.2, 3, 4 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України (Закону).
Відповідно до ч.1 ст.17 цього ж Закону, у разі порушення положень цього Закону, державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Видане свідоцтво про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 від 07 червня 2022 року, згідно з ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», є недійсним, що призводить до неможливості отримання заявницею свідоцтва про народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану України.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 10 травня 2001 року у справі «Кіпр проти Туреччини» (Заява № 25781/94) зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади.
Згідно ст.7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до вимог ст.125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.
Згідно з ч.1 ст.135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» у визначених Законом випадках підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
На підставі викладеного, суд, як виняток, приймає як доказ надане заявницею свідоцтво про народження ОСОБА_2 та у сукупності з іншими наданими заявницею письмовими доказами, з метою захисту законних прав та інтересів заявниці як громадянки України, вважає їх достатніми для встановлення факту народження дитини ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України.
Разом з тим, заява в частині зобов'язання відділу ДРАЦС скласти актовий запис про народження дитини та видати свідоцтво про народження задоволенню не підлягає, оскільки такі вимоги не підлягають розгляду в порядку окремого провадження.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 13, 258, 259, 263-265, 315-319 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Березанський відділ ДРАЦС у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України задовольнити частково.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Старобільськ Старобільського району Луганської області народилася ОСОБА_2 , матір'ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України; батьком, за вказівкою матері, є ОСОБА_3 , громадянин України.
Реєстрацію народження дитини і визначення її походження провести у відповідності до ч.1 ст.135 СК України та з врахуванням п.1 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, зазначивши в графі «відомості про батька» - ОСОБА_3 , громадянин України.
У задоволенні іншої частини вимог відмовити
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: