Постанова від 01.07.2022 по справі 127/13647/22

Справа № 127/13647/22

Провадження 3/127/4486/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2022 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Борисюк І.Е., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Відділення поліції № 1 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 173 та ст. 185 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького міського суду Вінницької області від Відділення поліції № 1 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області, 30.06.2022 надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. 173 та ст. 185 КУпАП. Суддею дані матеріали були отримані 30.06.2022 о 12 год. 00 хв.

Постановою від 30.06.2022 зазначені адміністративні справи було об'єднано в одне провадження та присвоєно об'єднаній справі № 127/13647/22.

Відповідно до ст. 278 КУпАП визначено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.

При підготовці справи до розгляду встановлено, що вказана справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для належного оформленняз наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 277 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173 та ст. 185 цього Кодексу, розглядаються протягом доби з дня їх отримання.

В приміщення суду для розгляду справи про адміністративні правопорушення працівниками поліції ОСОБА_1 доставлено не було.

Судове засідання щодо розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. 173 та ст. 185 КУпАП, було призначено на 01.07.2022 о 10 год. 00 хв., про що ОСОБА_1 було повідомлено шляхом надіслання судової повістки про виклик до суду за допомогою SMS-повідомлення та телефонограмою про виклик в судове засідання.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема ст. 173 та ст. 185 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.

Окрім того, ч. 1 ст. 268 КУпАП встановлено, що під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Положення ч. 2 ст. 268 КУпАП є гарантією забезпечення права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на захист; до того ж її присутність у судовому засіданні дозволяє суду перевірити достовірність фактичних даних, що викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, та всебічно з'ясувати усі обставини справи.

Суд зобов'язаний розглянути справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 та ст. 185 КУпАП, протягом доби з дня її отримання. Цей особливий порядок розгляду справ, покладає на відповідні органи, які складають протокол про адміністративне правопорушення, обов'язок забезпечити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, доступ до правосуддя та можливість реалізувати право на захист, оскільки особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має бути не тільки доставлена до суду, а й повинна бути присутньою під час розгляду справи. За статтею 6 Конвенції кожному гарантується право на справедливий суд, що охоплює, з-поміж іншого, право на розгляд справи. Відповідне положення Конвенції не суперечить положенням ст. 55 Конституції України, згідно з якими права і свободи людини захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Отож, право на розгляд справи означає право особи звернутися за захистом до суду й те, що її справа буде розглянута і вирішена судом. Умовою дотримання цього права є те, що особі має бути забезпечена можливість реалізувати право на доступ до суду без будь-яких обмежень, перешкод чи труднощів. Можливість людини одержати судовий захист є провідним змістовим критерієм поняття доступу до правосуддя.

Окрім того, ч. 1 ст. 277-2 КУпАП встановлено, що повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи. Зі змісту вказаних норм КУпАП випливає, що особи, уповноважені складати протокол про адміністративне правопорушення, на завершальному етапі адміністративного розслідування повинні відобразити в протоколі про адміністративне правопорушення всі відомості, що обов'язково мають бути закріплені в ньому для того, щоб він мав відповідну силу і щоб його не можна було заперечувати. Уповноважена особа повинна відмітити в протоколі про роз'яснення порушнику його прав та обов'язків, передбачених ст. 268 КУпАП, а також сповістити повісткою про час і місце розгляду справи. Особи, уповноважені складати протокол про адміністративне правопорушення, зобов'язані дотримуватися положень КУпАП, які регламентують не тільки стадію адміністративного розслідування, але й положення загальної частини адміністративно-деліктного провадження у питаннях мети, завдання та принципів регулювання правовідносин, пов'язаних з адміністративною відповідальністю, строку накладення адміністративного стягнення, строків й порядку направлення справи для розгляду до уповноваженого органу і строків розгляду справи таким органом й, зокрема, судом, відносно якої за законом встановлені нетривалі часові рамки їхнього розгляду. Водночас, уповноважений орган зобов'язаний сповістити особу, яка притягається до відповідальності, про день і час розгляду справи судом і сподіватися, що таким чином було вжито дієвих засобів для того, щоб особа порушника стала перед судом.

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року № 1-34/2010 (пункти 4.1, 4.2), адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Разом з тим, працівниками поліції не було забезпечено явку правопорушника в судове засідання для розгляду протоколу про адміністративне правопорушення, у зв'язку з чим зазначені порушення закону перешкоджають суду розпочати розгляд справи, та всебічно, повно й об'єктивно з'ясувати обставини справи і вирішити її в точній відповідності із законом.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, в матеріалах справи відсутні відомості про те, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, його явку до суду працівниками поліції забезпечено не було, а дана категорія справ підлягає розгляду протягом доби, суд вважає, що ОСОБА_1 не був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи про адміністративні правопорушення відносно нього, що в свою чергу унеможливлює розглянути дану справу з дотриманням, зокрема, положень ст. 245, ч. 2 ст. 268 та ч. 2 ст. 277 КУпАП.

На підставі викладено, суд приходить до висновку, що адміністративні матеріали підлягають поверненню до Відділення поліції № 1 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області для належного оформлення і забезпечення явки ОСОБА_1 в судове засідання.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 245, 268, 277, 278 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. 173 та ст. 185 КУпАП - повернути до Відділення поліції № 1 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області для належного оформлення.

Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.

Суддя: