справа № 563/192/21
30 червня 2022 року Корецький районний суд
Рівненської області
в складі: головуючого судді Сірака Д.Ю.
секретар судового засідання Заруцький А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Корець клопотання начальника Рівненського районного сектору №3 філії Державної установи "Центр пробації" у Рівненській області про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КупАП,
До суду надійшло подання начальника Рівненського районного сектору №3 філії Державної установи «Центр пробації» у Рівненській області Степанюка С.В. стосовно ОСОБА_1 , відносно якого Корецьким районним судом постановою від 14 травня 2021за ч. 1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення накладено адміністративне стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт.
Подання обґрунтовано тим, що постанова суду відносно ОСОБА_1 прийнята до виконання в Центр пробації, під час чого були виявлені обставини, які унеможливлюють її виконати. Так, порушник ОСОБА_1 призваний на військову службу під час мобілізації через 5 відділ РТЦК та СП 03 березня 2022 року у в/ч НОМЕР_1, на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 "Про загальну мобілізацію".
Враховуючи вказані обставини, виникла необхідність у вирішенні питань, пов'язаних з виконанням постанови, у зв'язку з чим і звернувся до суду з вказаним поданням.
Представник Центру пробації в судове засідання не з'явився, подано заяву про розгляд справи у відсутності їх представника, вказує, що клопотання підтримує в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.
Судом встановлено, що в Рівненському районному секторі №3 філії Державної установи «Центр пробації» у Рівненській області від 07 червня 2021 року знаходиться на виконанні постанова суду від 14 травня 2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.183-1 КУпАП до суспільно корисних робіт строком на 120 годин.
Відповідно до п.13.10-13.14 розділу ХІІІ «Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт», затвердженогонаказом Міністерства юстиції України 19.03.2013 №474/5 (далі Порядок): якщо порушник не з'явився до уповноваженого органу з питань пробації після двох викликів, уповноважений орган з питань пробації надсилає запит до відповідного органу реєстрації, або органу державної виконавчої служби, або органу поліції з метою з'ясування факту проживання (перебування) порушника за вказаним у постанові суду (судді) місцем проживання; якщо за місцем, вказаним у постанові суду (судді), порушник не проживає та встановлено інше місце його проживання, до уповноваженого органу з питань пробації за встановленим місцем проживання порушника надсилається запит про перевірку цього факту; якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місце перебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови, після чого усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову.
Враховуючи вищевикладене, необхідно звернути увагу на те, що перед зверненням до суду з поданням про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови існує певний порядок послідовних дій, які Центр пробації повинен здійснити. Як встановлено з матеріалів справи працівниками Центру пробації були виконані усі необхідні дії для з'ясування місця проживання чи перебування правопорушника ОСОБА_1
09.06.2022 року порушнику ОСОБА_1 було видано направлення в Корецьку міську раду для відбування призначеної йому кількості годин суспільно корисних робіт. Однак ОСОБА_1 на роботу згідно графіку не вийшов. Про причини невиходу не повідомив.
07.07.2022 року до Корецького районного суду був направлений протокол про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ухилення від відбування даного стягнення.
Постановою Корецького районного суду від 01.11.2021 року провадження в справі по притягненню до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 183-2 КУпАП було закрито, у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Оскільки місцезнаходження ОСОБА_1 було невідоме, постановою Корецького районного суду від 01.11.2021 року порушника було оголошено у розшук.
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Порядок виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт передбачений статтею 325-1 КУпАП та детально регламентований Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженим наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року (далі - Порядок).
Так, згідно п. 11.1 Порядку - виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації.
Згідно ст.31-1 КУпАП суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 325-1 КУпАП, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Згідно повідомлення т.в.о. начальника 5 відділу Рівненського РТЦК та СП Ю. Кудрявцева від 12 квітня 2022 року № 01-5/412 ОСОБА_1 призваний на військову службу під час мобілізації через 5 відділ Рівнененського РТЦК та СП 03 березня 2022 року у в/ч НОМЕР_1, на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 "Про загальну мобілізацію".
Відповідно ст.ст. 304, 305 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову. Контроль за правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється органом (посадовою особою), який виніс постанову, та іншими органами державної влади в порядку, встановленому законом.
Як зазначено в п. 15.1 Порядку - однією з підстав припинення виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт та зняття правопорушника з обліку є наявність підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не має наміру ухилятися від відбування суспільно корисних робіт, однак існують об'єктивні та істотні обставини, які унеможливлюють виконання постанови суду, і ці обставини знаходяться за межами компетенції суду, органу пробації та особи, яка притягнута до відповідальності.
Таким чином, ОСОБА_1 призваний на військову службу, на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 "Про загальну мобілізацію", що унеможливлює виконання ним адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, а заборгованість по аліментах стягується із його заробітку, згідно із Законом України "Про виконавче провадження".
Заміна суспільно корисних робіт штрафом чи будь-яким іншим покаранням, не пов'язаним з фізичним навантаженням, застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування такого покарання.
Проте, санкцією ч.1 ст. 183-1 КУпАП не передбачено накладення іншого адміністративного стягнення окрім суспільно корисних робіт.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 на даний час проходить службу у в/ч НОМЕР_1, що на даний час унеможливлює виконання ним стягнення у виді суспільно корисних робіт та заміна стягнення у виді суспільно корисних робіт на інший вид покарання не може бути застосована, тому приходжу до висновку про необхідність припинення виконання постанови Корецького районного суду Рінвенської області від 14.05.2021 та звільнення ОСОБА_1 від відбування стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.183-1 КУпАП, у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 31-1, 298, 304, 305 КУпАП України, суддя,
Подання начальника Рівненського районного сектору №3 філії Державної установи «Центр пробації» у Рівненській області підполковника внутрішньої служби Степанюка С.В. про вирішення питання, що унеможливлюють виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у відповідності до ст. 304 КУпАП - задовольнити.
Припинити виконання постанови Корецького районногно суду Рівненської області від 14 травня 2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст.183-1 КУпАП, та накладення адміністративного стягнення у виді виконання суспільно корисних робіт строком 120 (сто двадцять) годин.
Звільнити ОСОБА_1 від відбування покарання, призначеного постановою Корецького районного суду Рівненської області від 14.05.2021 року у справі № 563/192/21, про накладення адміністративного стягнення за ч. 1 ст.183-1 КУпАП у вигляді 120 ( сто двадцять) годин суспільно корисних робіт.
Постанова може бути оскарженою до Рівненського апеляційного суду протягом 10 днів після винесення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: