Справа № 560/4515/22
іменем України
30 червня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо невнесення до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відомостей про індексацію грошового забезпечення, відомостей про доплату за службу в нічний час за останні 24 календарні місяці служби.
2. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області виготовити та направити оновлену довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням індексації у сумі 1105,49 грн., доплати за службу в нічний час в сумі 287,19 грн.
3. Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області щодо здійснення невірного розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
4. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в Національній поліції, передбачену статтею 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням індексації, доплати за службу в нічний час, вірного розміру премії, та здійснити виплату різниці недоотриманої грошової допомоги.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ГУ НП в Хмельницькій області підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача за 24 місяці служби перед звільненням для розрахунку пенсії. Однак до складу грошового забезпечення, зазначеного у довідці, відповідач протиправно не включив індексацію грошового забезпечення та доплату за службу у нічний час, які нараховувались та виплачувались позивачу продовж 24 місяців перед звільненням та були постійними складовими грошового забезпечення.
Також зазначає, що обрахунок одноразової грошової допомоги був здійснений із застосуванням премії у зменшеному розмірі та без урахування індексації грошового забезпечення та доплати за службу в нічний час.
Ухвалою суду від 31.03.2022 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, згідно якого просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що відповідно до абзацу 8 пункту 11 розділу ІІ Порядку №260 доплата за службу в нічний час не має постійного характеру, тому не входить до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, вказаних у пункті 1 Постанови №988, та не включається до розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, з яких обчислюється розмір пенсії.
Крім того, згідно норм постанов №988 та №393, індексація грошового забезпечення також не підлягає включенню до щомісячних видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, з яких обчислюється розмір пенсії.
Також вказує, що згідно «Розрахунку пенсії за вислугу років» позивачу призначена пенсія з урахуванням індексації в розмірі 1449,26 грн., тому вимога про включення її в довідку про розмір грошового забезпечення призведе до фактичної подвійної індексації пенсії позивача.
Зазначає, що згідно п.6 розділу VI Порядку №260 нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, установлених наказами на день звільнення. Одноразова грошова допомога має разовий характер, відтак за змістом ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації не підлягає.
Також вказує про відсутність підстав для включення доплати за службу у нічний час до місячного грошового забезпечення, з якого здійснюється нарахування одноразової грошової допомоги. При цьому нарахування ОГД при звільненні здійснюється з розрахунку премії, установленої наказом на день звільнення.
Позивач подав відповідь на відзив, у якій посилається на помилковість доводів відповідача щодо відсутності підстав для не включення до довідки про розмір грошового забезпечення індексації грошового забезпечення та доплати за службу у нічний час.
Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, у яких зазначив, що індексація грошового забезпечення та доплата за службу у нічний час не входять до складу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, оскільки не відноситься до доплат, які мають постійний характер. З нарахованих сум індексації грошового забезпечення не сплачується єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що є обов'язковою умовою для складових грошового забезпечення, з яких обчислюється розмір пенсії за правилами, визначеними ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач проходив службу у Національній поліції України.
Наказом Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 22.02.2021 № 85 о/с позивача звільнено відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» зі служби в поліції за пунктом 4 частини 1 ст. 77 (у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) з 23 лютого 2021 року з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та компенсації за невикористані 4 доби щорічної основної та додаткової оплачуваної відпустки за фактично відпрацьований час у 2021 році, із встановленням премії за лютий 2021 року в розмірі 25,168%.
У наказі також зазначено, що стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги становить 26 років 05 місяців 22 дні; вислуга років па пільгових умовах становить 05 років 05 місяців 22 дні; усього вислуги років - 31 рік 11 місяців 14 днів.
З 24.02.2021 позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Грошовий атестат позивача містить відомості про такі складові грошового забезпечення позивача: посадовий оклад у розмірі 2950 грн., оклад за спеціальним званням 2000 грн., надбавка за стаж роботи у розмірі 50% - 2475 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби у розмірі 60% - 4455 грн., премія щомісячна у розмірі 25,168% - 2989,96 грн.
Згідно наданої ГУ НП в Хмельницькій області довідки від 05.03.2021 №26, додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за період з 01.02.2019 по 31.01.2021 складались із надбавки за специфічні умови проходження служби та премії.
Відповідно до довідки ГУ НП в Хмельницькій області від 17.02.2022 №88, до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби ОСОБА_1 були враховані такі складові: посадовий оклад - 2 950,00; оклад за спеціальним званням - 2 000,00; надбавка за стаж служби - 2 475,00 (50%); надбавка за специфічні умови проходження служби - 4 455,00 (60%); премія - 2 989,96 (25,168%). Сума нарахованої одноразової грошової допомоги при звільненні складає: (2 950,00+2 000,00+2 475,00+4 455,00+2 989,96)*50%*26 років = 193 309,48 грн.
Згідно «Розрахунку пенсії по пенсійній справі 2213016530 для ОСОБА_1 » від 23.03.2022, пенсія позивачу призначена у розмірі 70% грошового забезпечення із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2 950,00 грн, оклад за військове звання - 2 000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (50%) - 2 475,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 міс. у т.ч. надбавка за специфічні умови проходження служби (60%), премія (25,168%) - 7 363,42 грн. Всього - 14 788,42 грн. Основний розмір пенсії - 11 801,15 грн. (з урахуванням індексації базового ОСНП (10351,89 * 0,14).
Позивач звернувся до ГУНП в Хмельницькій області із запитом від 24.01.2022, у якому просив, зокрема:
1) надати довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
2) у разі відсутності та з метою досудового врегулювання, включити до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» індексацію грошового забезпечення; матеріальну допомогу для оздоровлення; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за останні 24 календарні місяці служби.
Листом від 27.01.2022 №4зі/121/29/04-2022 відповідач повідомив, що відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та п.3 наказу від 06.04.2016 №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», грошове забезпечення складається з: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Оскільки, зокрема, індексація не є одним із додаткових видів грошового забезпечення, які мають постійний характер, така виплата не може бути включена у довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та грошовий атестат.
09.02.2022 позивач звернувся до ГУ НП в Хмельницькій області із запитом, у якому, серед іншого, просив надати довідку про види та суми грошового забезпечення, які нараховувались та виплачувались за останні 24 місяці служби, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; довідку-розрахунок нарахованої одноразової допомоги при звільненні із зазначенням усіх видів грошового забезпечення, що увійшли при її підрахунку та виплаті.
Листом від 18.02.2022 №23зі/121/29/04-2022 відповідач повідомив про те, що нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним звітним, процентну надбавку за стаж в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії, установлені наказами на день звільнення. Зазначив у листі, що індексація грошових доходів не є одним із щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які мають постійний характер, тому правові підстави включати індексацію в розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні відсутні.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 102 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі у Національній поліції.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262 пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб", пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:
- відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Щодо включення до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення індексації грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 №2017-ІІІ (далі - Закон №2017-ІІІ) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону №2017-ІІІ).
Відповідно до ч.5 ст.94 Закону №580-VIII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-ХІІ).
Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону №1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Отже, незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій, та наявність спеціального законодавства, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення, які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону №2017-ІІІ, Закону №1282-ХІІ, та Порядку № 1078.
Згідно копій розрахункових листів позивача, за період з лютого 2019 року по січень 2021 року йому щомісячно нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення.
Таким чином, особи, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», мають право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, сум отримуваної ними індексації доходів.
Аналогічна правова позиція щодо необхідності включення індексації до складу грошового забезпечення викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду у справі №522/9659/16-а від 15.04.2019, від 08 лютого 2021 року у справі №820/4963/18 та у справі №240/7853/19 від 26.08.2021.
Таким чином, до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, має бути включена сума виплаченої індексації грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби, що передували звільненню, як передбачено Порядком №393.
Щодо доводів відповідача про те, що згідно «Розрахунку пенсії за вислугу років» позивачу призначена пенсія з урахуванням індексації в розмірі 1449,26 грн., тому вимога про включення її в довідку про розмір грошового забезпечення призведе до фактичної подвійної індексації пенсії позивача, то такі є помилковими, враховуючи таке. Вказана сума індексації не входила до суми грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію позивачу, а нарахована внаслідок перерахунку пенсії позивача (основний розмір якої визначено у сумі 10351,89 грн.) згідно постанови КМУ від 16 лютого 2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (10351,89 * 1,14 = 11801,15 грн.). Нарахування такої індексації згідно норм постанови КМУ від 16 лютого 2022 року №118 стосується призначеної пенсійної виплати, а не грошового забезпечення, з якого така виплата мала бути обчислена.
Водночас, щодо вимоги позивача включити до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення конкретний розмір індексації, суд зазначає таке.
З урахуванням визначених ст.ст.5, 245 КАС України способів захисту порушених прав, у даному випадку захист конкретного порушеного права позивача у спірних правовідносинах є визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, а не визначення конкретних сум, що належить до компетенції відповідача.
Суд також звертає увагу на те, що відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Захист прав, свобод та інтересів слід відрізняти від їх охорони. Охорона прав та інтересів має на меті запобігти їх порушенню. Охорона здійснюється шляхом встановлення відповідних норм права, правових стимулів, заборон тощо. Натомість, захист прав здійснюється виключно у разі їх порушення.
Отже, судовому захисту підлягає лише дійсне порушене право. Задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить приписам КАС України. Тому така вимога не підлягає задоволенню.
Вказана позиція узгоджується з висновками, викладеними, зокрема, у постановах Верховного Суду від 24 квітня 2018 року у справі №167/592/17 та від 14 лютого 2019 року у справі №362/7962/15-а.
Отже, позовні вимоги у цій частині підлягають частковому задоволенню.
Щодо включення до довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення доплати за службу у нічний час, суд звертає увагу на таке.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.08.2021 по справі №560/5604/21 позивачу виплачено доплату за службу у нічний час за період з лютого 2018 року по лютий 2021 року (крім березня, квітня 2020 року, оскільки доплата за ці місяці була виплачена під час проходження служби) в розмірі 11 159,61 грн., що підтверджується копією розрахункового листа за лютий 2022 року та випискою по картковому рахунку АТ КБ «Приватбанк» від 03.03.2022.
Відповідно до ст. 91 Закону №580-VIII особливий характер служби в поліції містить спеціальні умови для певних категорій поліцейських, такі як, зокрема, службу в нічний час.
Згідно п. 11 розділу II Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до цього Порядку та умов, яка до 15 числа місяця, наступного після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, подається до фінансового підрозділу.
Доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
З вказаних норм слідує, що така доплата не входить до встановленого ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ переліку складових грошового забезпечення, що враховуються при обчисленні пенсії, оскільки її виплата здійснюється не щомісячно, має компенсаційний характер і пов'язана, як правило, з виконанням додаткових обов'язків.
Тобто, ця виплата не є щомісячною і не має систематичного характеру, її розмір не є фіксованим, а тому вона не є складовою грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною Верховним Судом у постановах від 14.05.2019 у справі № 639/2222/17, від 24.12.2020 у справі № 803/867/17, від 19.08.2021 у справі № 809/813/17.
Таким чином, позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про протиправність розрахунку суми одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування індексації грошового забезпечення та доплати за службу у нічний час, суд зазначає наступне.
Згідно п.1 Розділу VI Порядку №260 поліцейським, які звільняються із служби через хворобу (за станом здоров'я), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення із служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності календарної вислуги 10 років і більше.
Пунктом 6 Розділу VI Порядку №260 визначено, що нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
Згідно довідки ГУ НП в Хмельницькій області від 17.02.2022 №88 одноразову грошову допомогу при звільненні ОСОБА_1 розраховано з наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 2 950,00; оклад за спеціальним званням - 2 000,00; надбавка за стаж служби - 2 475,00 (50%); надбавка за специфічні умови проходження служби - 4 455,00 (60%); премія - 2 989,96 (25,168%).
Однак, враховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, вона має бути врахована у складі грошового забезпечення для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні. Такий висновок узгоджується з позицією, що викладена у постановах Верховного Суду від 19.03.2020 року №820/5286/17 та від 30 квітня 2021 року в справі №620/561/20.
В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку одноразової грошової допомоги призвело б до застосування для визначення її розміру знеціненого грошового забезпечення. Підстави вважати виплату індексації одноразовим видом грошового забезпечення також відсутні.
За таких обставин, дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу грошової допомоги при звільненні без урахування індексації грошового забезпечення є протиправними. Як наслідок, слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення, враховуючи раніше виплачену суму такої допомоги.
Крім цього, суд враховує, що Порядком №260 установлено такий додатковий вид грошового забезпечення, як доплата за службу в нічний час (пункт 11 розділу ІІ Порядку № 260).
Проте Порядком №260 також визначено, що доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Тобто, ця виплата не є щомісячною і не має систематичного характеру, її розмір не є фіксованим.
Отже, згідно пункту 6 Розділу VI Порядку №260 нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи щомісячні додаткові види грошового забезпечення, однак доплата за службу в нічний час не є складовою грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір одноразової грошової допомоги при звільненні (оскільки така доплата не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення).
Таким чином, позовні вимоги у цій частині (розрахунку суми одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням доплати за службу у нічний час) не підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням премії, яка встановлена в січні 2021 року (у розмірі 3103,53 грн.), а не в місяці звільнення, суд зазначає наступне.
Пунктом 12 розділу 2 Порядку №260 установлено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Рішення керівників органів поліції про преміювання оформлюється наказом, який видається до 25 числа кожного місяця, згідно із затвердженим положенням про преміювання та на підставі списків керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції. Рішення керівників органів поліції про преміювання заступників керівника органу поліції, керівників структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів здійснюється на підставі наказу.
Залежно від виконання показників преміювання (у тому числі успішного виконання службових обов'язків, допущення проступків, застосування до поліцейських дисциплінарного стягнення в установленому законодавством порядку), які можуть впливати на розмір премії, до наказу про преміювання за відповідний місяць можуть уноситися відповідні зміни та проводитися перерахунок премії на підставі мотивованого рапорта (звернення) керівника.
Нарахування премії проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер).
Виплата премії проводиться щомісяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Отже, питання про преміювання та розмір премії вирішується керівником органу поліції у межах асигнувань, ураховуючи особливості проходження служби й особистий внесок поліцейського в загальні результати служби, та оформляється відповідним наказом.
Заперечуючи розмір врахованої відповідачем премії при здійсненні обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні, позивач вказує, що відповідач протиправно врахував розмір премії за лютий 2021 року, а не за січень 2021 року, що призвело до її зменшення.
Проте суд зазначає, що вимога позивача про перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням премії за січень 2021 є необґрунтованою, оскільки вона суперечить положенням пункту 6 розділу VІ Порядку №260, яким встановлено, що нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
Отже, законодавством прямо передбачено, що розрахунок вказаної грошової допомоги здійснюється з грошового забезпечення, встановленого на день звільнення, яке стосовно позивача мало місце в лютому 2021 року.
У лютому 2021 року премія позивачу була встановлена в розмірі 25,168%, що становить 2 989,96 грн.
Тому суд дійшов висновку, що відповідач правомірно здійснив розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням розміру премії саме за лютий 2021 року, а не за січень 2021 року, як того вимагає позивач.
Висновок суду про те, що для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні береться саме місячне грошове забезпечення, встановлене позивачеві на день його звільнення, відповідає правовому висновку Верховного Суду, висловленому в постанові від 22 липня 2021 року в справі №200/10368/18-а.
Отже, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУНП в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч.1,3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Предметом позову є у тому числі одна вимога немайнового характеру (яка підлягала оплаті судовим збором - щодо оновленої довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення), яка хоч і задоволена частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог. Такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16.06.2020 по справі №620/1116/20.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 992,40 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо відмови включити в довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії ОСОБА_1 за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення індексацію грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії ОСОБА_1 за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із зазначенням сум індексації грошового забезпечення.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби без урахування індексації грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби з урахуванням індексації грошового забезпечення, враховуючи раніше виплачену суму такої допомоги.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 червня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, буд. 7,Хмельницький,Хмельницька область,29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)
Головуючий суддя Д.А. Божук