30 червня 2022 року м. ПолтаваСправа №440/5461/22
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Кукоба О.О., ознайомившись з матеріалами позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
До Полтавського окружного адміністративного суду 27.06.2022 надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, у якому позивач просив:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки від 18.01.2022 №4376 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, складеної ДУ "ТМО МВС України по місту Києву";
зобов'язати відповідача здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 18.01.2022 №4376 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, складеній ДУ "ТМО МВС України по місту Києву", з урахуванням раніше проведених виплат.
За приписами пункту 4 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Так, у силу частини першої статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Отже, цей спір може розглядати відповідний окружний адміністративний суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів слідує, що місцезнаходження відповідача зареєстровано у АДРЕСА_1 .
У свою чергу, залученою до матеріалів справи копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 підтверджено, що позивач зареєстрований Голосіївським РВ ГУДМС України в м. Києві за адресою: АДРЕСА_2 .
У позовній заяві позивач зазначив адресу місця проживання: АДРЕСА_3 . На підтвердження цієї інформації позивач надав копію акта обстеження про факт проживання, складеного депутатом Заводської міської ради Бошкеєвою Н.В. та затвердженого Заводським міським головою Сидоренком В.В. 22.06.2022.
Однак, суд враховує, що механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), а також встановлює форми необхідних для цього документів визначений Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 №265 (надалі - Порядок №265), що набув чинності з 14.03.2022.
У силу абзацу першого пункту 4 Порядку №265 особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
За змістом пункту 5 Порядку №265 громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, які на законних підставах постійно або тимчасово проживають на території України, зобов'язані протягом 30 календарних днів після зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання та прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати/зареєструвати його. Іноземець чи особа без громадянства, які отримали довідку про звернення за захистом в Україні, можуть зареєструвати місце свого перебування в Україні. У разі коли особа, місце проживання якої задекларовано/зареєстровано, декларує або реєструє нове місце проживання з одночасним зняттям з попереднього місця проживання (перебування), заява про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання не подається. При цьому внесення змін до реєстру територіальної громади за попереднім місцем проживання здійснюється на підставі повідомлення органу реєстрації про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи із зазначенням дати зняття з місця проживання (додаток 1).
Додані до позовної заяви документи не містять відомостей про реєстрацію місця проживання позивача за адресою: АДРЕСА_3 .
Залучена до матеріалів справи копія паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 не містить відомостей про зняття ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
Згаданий вище акт обстеження про факт проживання не підтверджує реєстрацію позивачем місця проживання у межах Полтавської області.
Кодекс адміністративного судочинства України не встановлює випадків розгляду адміністративної справи за місцем фактичного проживання позивача.
Натомість, у частині першій статті 25 КАС України чітко визначено, що спір розглядається за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача.
У свою чергу, процедуру реєстрації місця проживання (перебування, знаходження) фізичної особи визначено наведеними вище положеннями Порядку №265, а матеріали позову не містять доказів дотримання позивачем такого порядку в частині реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_3 .
Порядком №265 не передбачено можливості підтвердження місця проживання актом, складеним депутатом місцевої ради.
За таких обставин, суд констатує, що зареєстрованим у визначеному законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) як позивача, так і відповідача у цій справі є місто Київ.
Згідно з додатком 1 до Указу Президента України від 16.11.2004 №1417/2004 "Про утворення місцевих адміністративних судів, затвердження їх мережі" на територію міста Києва поширюється юрисдикція окружного адміністративного суду міста Києва.
Отже, розгляд цього спору підсудний окружному адміністративному суду міста Києва.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне передати матеріали позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії до окружного адміністративного суду міста Києва.
Керуючись статтями 25, 29, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Матеріали позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії передати до окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, однак може бути оскаржена.
Апеляційна скарга в електронній формі подається через Електронний кабінет користувача підсистеми "Електронний суд" безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду, а у паперовій формі - через Полтавський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому ухвалу суду не вручено у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя О.О. Кукоба