Рішення від 14.06.2022 по справі 160/25116/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2022 року Справа № 160/25116/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у порядку загального позовного провадження у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 , на основі оновленої довідки від 22.09.2021 за №ФД 74576 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, наданою Дніпропетровським обласним ТЦК та СП до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області під супровідним листом за № 7/16403/3 від 23.09.2021 року, в її основному розмірі 76% сум грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-Х11, положень Постанови КМУ № 704, із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України у Дніпропетровській області, провести з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, як це передбачено ст. 51 Закону № 2262-XII) перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на основі оновленої довідки від 22.09.2021 за № ФД 74576 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, наданою Дніпропетровським обласним ТЦК та СП до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області під супровідним листом від 22.10.2020 за № 7/16403/3 в її основному розмірі 76% сум грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХП, статті 9 Закону № 2011-ХІІ, положень Постанови № 704, із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та виплатити йому пенсію з 01.04.2019 на підставі наданої оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, з урахуванням проведених платежів;

- визнати неправомірними дії та рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо:

-зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 , за рахунок здійснення нарахування та виплати пенсії у розмірі 50% суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з перерахованої пенсії за січень 2018 року та у розмірі 75% суми підвищення з 01.01.2019 року;

- відмови від компенсування ОСОБА_1 щомісячних недоплат до пенсії, починаючи з перерахованої пенсії за січень 2018 року, з урахуванням 100% сум підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 01.01.2018;

-зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 76% до 71% сум грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:

- здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням 100% сум підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 01.01.2018. на основі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, із зазначеними відомостями про розміри додаткових видів грошового забезпечення, наданої Дніпропетровським обласним центром комплектування та соціальної підтримки (з урахуванням раніше виплачених сум);

-здійснити перерахунок за доплату позивачеві пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум), починаючи з 01.01.2008 року, виходячи з 76% від сум грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки Державної установи Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та зменшено з 01.01.2008 нарахування і виплату основного розміру пенсії з 76% до 71% суми грошового забезпечення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суд 15.12.2021 року відкрито провадження у справі №160/25116/21, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

В період з 14.02.2022 по 25.03.2022 суддя перебувала у відпустці

Станом на 28.03.2022 відповідачем відзиву на позовну заяву і доказів в обґрунтування своєї правової позиції надано не було, належним чином засвідчені копії документів пенсійної справи позивача на вимогу ухвали суду від 15.12.2021 направлені до суду не були.

Вказані обставини перешкоджали прийняттю рішення, у зв'язку з чим з метою повного і об'єктивного розгляду справи суд ухвалою від 28.03.2022 перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання було призначено на 26.04.2022 о 14:00.

В підготовчому засіданні суд на місці ухвалив відкласти розгляд справи на 31.05.2022 об 9:45 год.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.04.2022, зважаючи на не надання відповідачем відзиву на позовну заяву і витребуваних судом матеріалів пенсійної справи позивача, суд зобов'язав відповідача надати до 27.05.2022 копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 та зобов'язав сторони надати додаткові докази у справі щодо зменшення основного розміру пенсії позивача.

27.05.2022 через систему «Електронний суд», а в подальшому і поштою 01.06.2022 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України надійшов відзив на позовну заяву.

Відповідач не погоджується з позовними вимогами і вважає їх необґрунтованими з наступних підстав.

Постанова від 2102.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (Постанова №103) є обов'язковою у застосуванні органами Пенсійного фонду при здійсненні обчислення перерахунку та виплати пенсії і не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Відповідно до п. 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до п. 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 -50 відсотків; з 1 січня 2019 по 31 грудня 2019 -75 відсотків; з 1 січня 2020 -100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

На виконання Постанови №103, на підставі довідки наданої органом, з якого було звільнено позивача, йому проведено перерахунок з 01.01.2018 раніш призначеної пенсії.

Відповідач вважає, що визнання не чинними в подальшому пунктів 1,2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 не може мати наслідком визнання протиправними дій Головного управління щодо перерахунку пенсії та виплати перерахованих з 01.01.2018 року коштів, які були вчинені відповідачем до визнання не чинною Постанови №103.

Виплата позивачу 100% підвищення до пенсії можлива лише з 05.03.2019, тобто з моменту набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018.

Що стосується позовних вимог в частині зменшення відсотку грошового забезпечення з 76 % до 71%, як особі , яка приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має 2 категорію.

Законом України від 04.04.2006 №3591-ІV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» було внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», а саме: пункт «в» частини першої статті 13 закону №2262-ХІІ, якою раніш було передбачено виплату доплати у розмірі 5% відповідних сум грошового забезпечення як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесена до 2-й категорії, було змінено. Скасовано виплату доплати у розмірі 5% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 2-ої категорії.

Відповідач також стверджує, що на його адресу не надходила довідка Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №ФД74576 від 22.09.2021 для перерахунку пенсії з 01.04.2019, а пенсіонер не звертався з відповідною заявою, отже Головним управлінням за результатами розгляду заяви не приймалось рішення про відмову або про проведення перерахунку позивачу.

Крім того, відповідач зауважує, що правовідносини з приводу яких позивач звернувся до суду виникли у квітні 2019 року, водночас з даною позовною заявою позивач звернувся у грудні 2021, тобто з пропуском строку, передбаченого статтею 122 КАС України.

30.05.2022 від позивача на виконання ухвали суду від 26.04.2022 надійшли докази щодо зменшення основного розміру пенсії та відмови від компенсування щомісячних недоплат до пенсії. Позивач також просив розглянути справу без його участі через похилий вік і стан здоров'я.

В цей же день від відповідача надійшла заява про залучення до матеріалі справи копій документів з пенсійної справи ОСОБА_1

31.05.2022 в підготовчому засіданні судом на місці ухвалено закрити підготовче провадження та призначено судовий розгляд справи на 14.06.2022 об 13:30.

В судове засідання 14.06.2022 учасники справи не з'явились, суд ухвалив продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 з березня 1988 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Як підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача пенсія йому була призначена в розмірі 76% (з урахуванням участі в ліквідації аваріє на ЧАЕС) від суми грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення

Починаючи з перерахунку пенсії за січень 2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснювало нарахування і виплату пенсії позивачу у розмірі 50% суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, а з 01.01.2019 у розмірі 75% суми підвищення.

Починаючи з 01.01.2008 позивачу було зменшено нарахування і виплату основного розміру пенсії з 76% до 71% суми грошового забезпечення, що вбачається з копій розрахунків пенсії позивача за 01.01.2007, 01.01.2008, 01.01.2013, 01.01.2018, 01.04.2019.

Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено і направлено на адресу позивача і Пенсійного фонду для перерахунку пенсії з 01.04.2019 довідку №ФД/4576 від 22.09.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, грошове забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019 (день набуття чинності рішення суду по справі №160/8324/19).

Довідка направлена супровідним листом від 23.09.2021 №7/16403/3 і отримана відповідачем, про що свідчать матеріали пенсійної справи.

07.10.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою здійснити перерахунок і виплату пенсії (з врахуванням раніше виплачених сум) на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за №ФД 74576 від 22.09.2021 в її основному розмірі 76% суми грошового забезпечення, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням 100% сум підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом №38901-31593/П-01/8-0400/21 від 04.11.2021 повідомило про відмову в проведенні такого перерахунку пенсії, посилаючись на визнання протиправними і скасування пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» у зв'язку з чим для проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі нової довідки від 18.11.2021 №2670 немає законних підстав.

Позивач зазначає, що відповідачем не проведено на підставі нової довідки перерахунок і виплату пенсії в її основному розмірі 76 % сум грошового забезпечення (визначеного при призначенні пенсії позивачу) із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (які входили до складу грошового забезпечення позивача). Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, у зв'язку з чим звернувся за захистом своїх порушених прав і інтересів з відповідною позовною заявою до суду.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 46 Конституції України громадяни наділені правом на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначені Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон №2262-ХІІ).

За приписами ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частинами 2 і 3 ст. 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до ст. 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За висновком Верховного Суду в постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18 питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» .(Порядок № 45)

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

В рішенні зазначено, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Суд зазначає, що при цьому алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та уповноважені органи у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Так, на час звернення позивача до відповідача п. 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, на вказані органи покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (Порядок №3-1).

Відповідно до п. 23, п. 24 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

За змістом вказаних норм підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Зазначені висновки суду відповідають позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 (набрала чинності 01.03.2018) та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац 4 підп. 1 п. 5 постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пт 6 постанови №704).

Відповідно до п.п. 2 п. 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 року, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Перерахунок пенсії проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.04.2019.

Верховний Суд в постанові від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 звернув увагу на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Положеннями ч. 2 і ч. 3 ст. 51 Закону України №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним, а передумовою для його проведення є оформлення довідки Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про розмір грошового забезпечення позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо вимог позову в частині зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 76% до 71% сум грошового забезпечення; зобов'язання відповідача провести перерахунок і виплату пенсії з 01.04.2019 у розмірі 76 %, та здійснити перерахунок і доплату позивачеві пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум), починаючи з 01.01.2008, виходячи з 76% від сум грошового забезпечення, суд виходить з наступного.

Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон №2262-ХІІ) держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

З перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років перерахованого з 01.01.2007 (пенсійна справа №ФД74576) з 01.01.2007р. основний розмір пенсії був визначений у розмірі 76 % грошового забезпечення (вислуга років 27 , з урахуванням участі на ЧАЕС) із наступних сум грошового забезпечення:

- посадового окладу - 162,00 грн.;

- окладу за військове звання - 125,00 грн.;

- процентна надбавка за вислугу років 35% - 100,45 грн.;

- грошове забезпечення збільшено на 100% - 387,45 грн.;

- робота з таємними виробами, носіями, документами 20% - 32,40 грн.;

- за безперервну службу 70% - 565,11 грн.;

- премія 33,3% - 457,01 грн.

Загальна сума грошового забезпечення 1829,42 грн.. Основний розмір пенсії 76% складає 1390,36 грн.

- 2 категорія ЧАЕС (під час служби) - 6,20 грн.;

Сума пенсії з надбавками 1396,56 грн.

За перерахунком пенсії позивача з 01.01.2008 основний розмір пенсії визначений у розмірі 71% грошового забезпечення (вислуга 27 років) з урахуванням участі на ЧАЕС із наступних сум грошового забезпечення:

- посадового окладу - 1060,00 грн.;

- окладу за військове звання - 125,00 грн.;

- процентна надбавка за вислугу років 35% - 414,75 грн.;

- робота з таємними виробами, носіями, документами 20% - 212,00 грн.;

- надбавка за особливо важливі завдання 50% - 799,88 грн.;

- премія 10% - 106,00 грн.

Загальна сума грошового забезпечення 2717,63 грн.. Основний розмір пенсії 71% складає 1929,52 грн.

- 2 категорія ЧАЕС (під час служби) - 70,50 грн.;

-діти війни-47,00 грн.

Сума пенсії з надбавками 2047,02 грн.

Подальший перерахунок пенсії позивача здійснювався із розміру грошового забезпечення 71%.

Стаття 13 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Пунктом 9 Закону України Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців №3591-IV від 04.04.2006р. у Законі України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб у статті 13:

пункти "б" і "в" частини першої викладено в такій редакції:

"б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43)";

частину другу викладено в редакції:

"Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів";

Тобто, Законом №3591-ІV, який набрав чинності 29.04.2006 року, виключено положення щодо збільшення на 5 процентів розміру пенсії особам, зазначеними в пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 2, 3.

В той же час, за ч.1, ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ, якою визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій (у редакції, чинній на момент перерахунку пенсії позивача 06.04.2008р.), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, ст.63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Кабінетом Міністрів України постановою від 13.02.2008р. №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , яким визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права (п.4).

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 №3591-ІV зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст.63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону України Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців від 04.04.2006 №3591-ІV не зазнала.

Відтак, здійснюючи перерахунок пенсії, в тому числі на виконання прийнятої Кабінетом Міністрів України постанови Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу від 07.11.2007р. №1294, органи Пенсійного фонду України лише повинні брати до уваги змінену суму грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, не змінюючи при цьому розмір призначеної пенсії, визначеному у відсотках до грошового забезпечення.

На підставі викладеного, враховуючи, що відповідачем самостійно при перерахунку позивачу з 01.01.2007р. пенсії було визначено основний розмір пенсії у розмірі 76%, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

Враховуючи, що відповідач, здійснюючи виплату пенсії позивачу з виключенням з неї 5% грошового забезпечення, не дотримався вимог Закону №2262-ХІІ, такі дії не можуть відповідати приписам ч.2 ст.2 КАС України, а тому суд, з урахуванням ч.2 ст.9 КАС України, вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 76% до 71% сум грошового забезпечення та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2008р., виходячи з основного розміру пенсії 76% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення при перерахунку пенсії позивача, її розміру з 76% грошового забезпечення до 71%.

При розгляді позовних вимог в частині визнання неправомірними дії та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо: зменшення основного розміру пенсії, за рахунок здійснення нарахування та виплати пенсії у розмірі 50% суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018 року, починаючи з перерахованої пенсії за січень 2018 року та у розмірі 75% суми підвищення з 01.01.2019 року, та відмови від компенсування щомісячних недоплат до пенсії, починаючи з перерахованої пенсії за січень 2018 року, з урахуванням 100% сум підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, з 01.01.2018 року та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок і виплату пенсії позивачу з урахуванням 100% сум підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, з 01.01.2018 року на основі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, із зазначеними відомостями про розміри додаткових видів грошового забезпечення (з урахуванням раніше виплачених сум), суд виходить з наступного.

Відповідно до розрахунку пенсії позивача проведеного 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу проведено розрахунок основної пенсії у розмірі 71% грошового забезпечення за 27 років вислуги. До складу грошового забезпечення були включені: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, премія.

Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови КМУ №704.

У зв'язку із скасуванням п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 (залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року), обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Таким чином, з 05.03.2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Позивач просить визнати неправомірними дії і рішення відповідача щодо нарахування та виплати пенсії з урахуванням 50% суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018 року і у розмірі 75% суми підвищення з 01.01.2019 та зобов'язання пенсійного органу перерахувати та виплачувати пенсію у її основному розмірі - 76% від суми грошового забезпечення, з урахуванням 100% сум підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, з 01.01.2018 року, суд вважає, що з урахуванням того, що право на виплату підвищення до пенсії у розмірі 100% суми підвищення виникає у позивача лише з 05.03.2019, позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню , а саме, із визначенням часу з якого підлягає виплаті підвищення у розмірі 100% суми підвищення - з 05.03.2019 року.

Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду у постанові від 06.08.2019 року № 160/3586/19.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Щодо доводів відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом, суд зазначає.

Згідно зі ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 1 ст. 120 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Застосовуючи строки у сфері пенсійного забезпечення, потрібно розрізняти право особи на соціальний захист та право особи на судовий захист. Право на соціальний захист особи реалізується відповідним суб'єктом владних повноважень, як правило, органом Пенсійного фонду за зверненням такої особи з проханням надати певний статус та здійснити відповідні виплати. У випадку, якщо особа вважає, що існує спір у публічно-правовій сфері стосовно реалізації її права на соціальний захист, зумовлений протиправними рішеннями, діями або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, така особа може звернутися до адміністративного суду з позовом, що буде уже способом реалізації права на судовий захист. Згідно з Конституцією України право особи на соціальний захист гарантується, в першу чергу, статтею 46, а право на судовий захист, зокрема, - статтями 55 та 124.

Суд виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб'єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов'язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи. Прикладом таких правовідносин є правовідносини, що виникають у сфері реалізації права громадян на соціальний захист (пенсійне забезпечення, виплата заробітної плати тощо).

Важливо, що предметом позову в категорії справ стосовно соціального захисту є дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, пов'язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, а тому строк на соціальний захист та строки звернення до суду залежать також від виду відповідного платежу як форми соціального захисту з боку держави.

При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в першу чергу, з боку держави.

Таким чином, законодавчі норми не обмежують будь-якими строками період, протягом якого проводиться перерахунок пенсій, у разі, якщо такий не проведений у встановлені строки з вини органів Пенсійного фонду України.

З огляду на позицію Конституційного Суду України в рішеннях № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, а також на підставі аналізу положення частини першої статті 122 КАС України в системному зв'язку з положенням частини другої статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" можна дійти висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.

Як встановлено з матеріалів справи позивач за незалежних від нього обставин позбавлений можливості на отримання належної йому суми пенсії визначеної чинним законодавством.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

За приписами ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Згідно ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивач відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 (категорія 2) від 04.10.2019 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році і на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, а тому розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії-задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 , на основі оновленої довідки від 22.09.2021 за №ФД74576 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, наданою Дніпропетровським обласним ТЦК та СП до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за супровідним листом №7/16403/3 від 23.09.2021 року, в її основному розмірі 76% сум грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-Х11, положень Постанови КМУ № 704, із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України у Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, ЄДРПОУ 21910427) провести з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, як це передбачено ст. 51 Закону № 2262-XII) перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на основі оновленої довідки від 22.09.2021 за №ФД74576 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, наданою Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за супровідним листом від 23.09.2021 №7/16403/3, в її основному розмірі-76% сум грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХП, статті 9 Закону № 2011-ХІІ, положень Постанови № 704, із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та виплатити йому пенсію з 01.04.2019 на підставі наданої оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, з урахуванням проведених платежів.

Визнати неправомірними дії та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо:

-зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 , за рахунок здійснення нарахування та виплати пенсії у розмірі 50% суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з перерахованої пенсії за січень 2018 року та у розмірі 75% суми підвищення з 01.01.2019 року;

- відмови від компенсування ОСОБА_1 щомісячних недоплат до пенсії, починаючи з перерахованої пенсії за січень 2018 року, з урахуванням 100% сум підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 05.03.2019;

-зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 76% до 71% сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, ЄДРПОУ 21910427) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) перерахунок та виплату пенсії з урахуванням 100% сум підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 05.03.2019, на основі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, із зазначеними відомостями про розміри додаткових видів грошового забезпечення, наданої Дніпропетровським обласним центром комплектування та соціальної підтримки (з урахуванням раніше виплачених сум).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, ЄДРПОУ 21910427) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) перерахунок за доплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум), починаючи з 01.01.2008 року, виходячи з 76% від сум грошового забезпечення.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона