30 червня 2022 року ЛуцькСправа № 140/3672/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії щодо відмови в зарахуванні до пільгового страхового стажу періоди роботи у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» на посаді гірника очисного забою 5-го розряду з лютого 2018 року по квітень 2021, з травня 2021 року по вересень 2021 року у ДП «Шахта №9 «Нововолинська» та відмови у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати позивачу до спеціального (пільгового) та страхового стажу за Списком №1 періоди роботи з лютого 2018 року по квітень 2021 року у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» та з травня 2021 року по вересень 2021 року у ДП «Шахта №9 «Нововолинська» включно та провести перерахунок і виплату пенсії з врахуванням даного страхового стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням раніше виплаченої пенсії, з 25.10.2021.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Волинській області та отримую пенсію за віком з 01.09.2016 та продовжує працювати у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею.
25.10.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою встановленого зразка про перерахунок призначеної пенсії згідно частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» з урахуванням статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», на що отримав лист Головного управління ПФУ у Волинській області від 01.12.2021 року № 0300-0202-849739, яким відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про престижність шахтарської праці» в зв'язку з відсутністю 15 років шахтарського стажу та не зараховано період пільгової роботи з лютого 2018 року по вересень 2021року.
Встановлено, що повний страховий стаж становить 46років 8 місяців, 6 днів. З них: 11 років 5 місяців 13 дні за Списком №1 ( пільгова робота з повним робочим днем під землею ).
29.12.2021 скерував до відповідача заяву про надання роз'яснення причини відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» та не зарахування повного пільгового періоду роботи на підприємстві .
Згідно додаткової відповіді відповідача від 27.01.2022 повідомлено, що повний страховий стаж становить 46 років 8 місяців, 6 днів. З них: 11 років за Списком №1 ( пільгова робота з повним робочим днем під землею). Таким чином, пільговий стаж зменшено та до стажу роботи за Списком №1 не зараховано періоди роботи з 01.02.2018 по 30.09.2021.
Позивач вважає такі дії відповідача незаконними і протиправними, оскільки із заробітної плати позивача щомісячно утримувалися суми страхових внесків. Крім того, зазначає, що він не повинен нести відповідальність за неналежне виконання підприємством своїх обов'язків по сплаті обов'язкових платежів. У зв'язку із вищевикладеним просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 КАС України (а.с.23).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечує проти позову, оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що у спірний період за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату внесків, тобто страхові внески не сплачені, а тому зазначений період не може бути зарахований до страхового та пільгового стажу позивача. Також зазначає, що право на зарахування періоду з 01.03.2021 по 30.09.2021 позивач набуде через два роки, з 01.04.2023 за умови сплати страхових внесків роботодавцем. (а.с.31-35).
Інших заяв по суті справи від сторін не надходило. Сторони скористались своїм правом щодо подачі заяв по суті справи.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 01.09.2016 призначено пенсію по віку, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що не заперечується відповідачем. Страховий стаж позивача становить 46 років 08 місяців 06 днів. У рішенні про призначення пенсії №907510152083 враховано роботи за Списком №1 - 11 років 05 місяців 13 днів (а.с.8).
На звернення позивача щодо роз'яснення причини відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» та не зарахування повного пільгового періоду роботи на підприємстві, відповідачем листом від 27.01.2022 повідомлено, що повний страховий стаж становить 46 років 8 місяців, 6 днів. З них: 11 років за Списком №1 ( пільгова робота з повним робочим днем під землею). Таким чином, пільговий стаж зменшено та до стажу роботи за Списком №1 не зараховано періоди роботи з 01.02.2018 по 28.02.2021, у зв'язку із тим, що за даний період роботодавцем не сплачено єдиний соціальний внесок, а щодо періоду роботи з 01.03.2021 по 30.09.2021, то право щодо його зарахування позивач набуде лише через два роки за умови сплати роботодавцем страхових внесків (а.с.12-15).
Не погоджуючись з такими діями позивач звернувся в суд з даним позовом за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;
персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
працюючий пенсіонер - особа, якій призначено пенсію та яка є застрахованою відповідно до пунктів 1 - 7, 11 - 13 частини першої статті 11 цього Закону;
роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За приписами частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник щодо не зарахування до пільгового страхового стажу періоди роботи у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» на посаді гірника очисного забою 5-го розряду з лютого 2018 року по квітень 2021, з травня 2021 року по вересень 2021 року у ДП «Шахта №9 «Нововолинська, у зв'язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків.
Разом з тим, відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 (а.с.16-18) наказом №74-к від 27.05.2011 позивач з 27.05.2011 переведений електрослюсарем підземним 5-го розряду з повним робочим днем під землею; 27.05.2020 відповідно до наказу №128 проведена атестація робочих місць за умовами праці, що підтверджує право на пенсію на пільгових умовах за Списком №1; 30.04.2021 відповідно до наказу №04-к ВП «Шахта №9» «НВ» ДП «Волиньвугілля» реорганізована у Державне підприємство у «Шахта №9 «НВ»» та 30.12.2021 року зроблено запис, що позивач досі працює.
У свою чергу, довідкою ДП «Шахта №9 «Нововолинська»» від 04.01.2022 №292 підтверджується та обставина, що позивачу за періоди роботи з лютого 2018 по вересень 2021 включно була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку нараховано ЄСВ (а.с.19-20).
Таким чином, оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що в період з лютого 2018 по вересень 2021 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до пільгового стажу позивача вказаний період його роботи.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI від 02.09.2008 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Суд звертає у вагу, що у рішенні Головного управління ПФУ у Волинській області від 28.08.2021 №907510152083 про перерахунок пенсії зазначено, що повний страховий стаж становить 46 років 8 місяців 6 днів. З них: 11 років 5 місяців 13 дні за Списком №1 (пільговий стаж) (а.с.8-10). У листі Головного управління ПФУ у Волинській області від 27.01.2022 №1453-17441/Ш-02/8-0300/22 зазначено, що період роботи з 01.02.2018 по 28.02.2021 до страхового стажу не враховано, так як відсутня сплата страхових внесків до Пенсійного фонду України. А тому підстав для проведення перерахунку пенсії згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» немає, у зв'язку з відсутністю необхідного 15-річного пільгового стажу.
Однак, відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків за цей період не може бути підставою для не зарахування цього періоду до страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу.
Беручи до уваги зібрані та досліджені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Волинській області безпідставно не зарахувало до пільгового стажу позивача спірний період його роботи з мотивів несплати страхувальником страхових внесків, оскільки належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами у справі у їх сукупності підтверджується стаж роботи позивача у вказаний період, виплату йому заробітної плати за цей період із відрахування страхових внесків.
Щодо зарахування періоду роботи з 01.03.2021 по 30.09.2021, то суд зазначає, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Отже, наведені норми визначають право на перерахунок пенсії тим пенсіонерам, які після призначення пенсії продовжують працювати; в застрахованої особи, яка продовжила працювати після призначення їй пенсії, виникає право на перерахунок пенсій через 24 місяці страхового стажу або не раніше ніж через два роки після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. При цьому пенсіонеру, який продовжував працювати і набув стажу, достатнього для обчислення пенсії в мінімальному розмірі відповідно до частини першої статті 28 Закону №1058-IV (35 років для чоловіків чи 30 років для жінок або шахтар набув права на мінімальну пенсію), за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач після призначення пенсії продовжив працювати.
З відзиву ГУ ПФУ у Волинській області на позовну заяву слідує, що пенсія позивача перерахована з 01.04.2021, тобто, цей перерахунок (автоматичний) стосувався індексації заробітку та він не стосується перерахунку пенсії через додатково набутий пенсіонером стаж.
Водночас звернення позивача від 25.10.2021 зумовлене набуттям додаткового страхового стажу після призначення пенсії. Закон №1058-IV визначає право працюючого пенсіонера на перерахунок пенсії на підставі поданої ним заяви до органів Пенсійного фонду, виходячи із того, коли настало право на такий перерахунок, тобто у кожному конкретному випадку залежно від того, коли набуто 24 місяці страхового стажу після призначення (перерахунку) пенсії.
Таким чином, із зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» на посаді гірника очисного забою 5-го розряду з лютого 2018 року по квітень 2021, з травня 2021 року по вересень 2021 року у ДП «Шахта №9 «Нововолинська позивач набуває право на перерахунок пенсії згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Щодо дати з якої слід здійснити перерахунок пенсії, суд зазначає, що позивач звернувся до ГУ ПФУ 25.10.2021 щодо перерахунку стажу роботи. Відтак саме з 25.10.2021 слід здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу.
Таким чином, суд вважає, що позов необхідно задовольнити шляхом визнання протиправними дії щодо відмови в зарахуванні до пільгового страхового стажу періоди роботи у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» на посаді гірника очисного забою 5-го розряду з лютого 2018 року по квітень 2021, з травня 2021 року по вересень 2021 року у ДП «Шахта №9 «Нововолинська» та відмови у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати позивачу до спеціального (пільгового) та страхового стажу за Списком №1 періоди роботи з лютого 2018 року по квітень 2021 року у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» та з травня 2021 року по вересень 2021 року у ДП «Шахта №9 «Нововолинська» включно та провести перерахунок і виплату пенсії з врахуванням даного страхового стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням раніше виплаченої пенсії, з 25.10.2021.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення.
Відтак, з урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, позовні вимоги підлягають до задоволення.
Крім того, відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як слідує з матеріалів справи при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в сумі 992,40 грн., що підтверджується квитанцією №13 від 03.05.2022 (а.с.4).
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 134, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії щодо відмови в зарахуванні до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» на посаді гірника очисного забою 5-го розряду з лютого 2018 року по квітень 2021, з травня 2021 року по вересень 2021 року у ДП «Шахта №9 «Нововолинська» та відмови у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) та страхового стажу за Списком №1 періоди роботи з лютого 2018 року по квітень 2021 року у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» та з травня 2021 року по вересень 2021 року у ДП «Шахта №9 «Нововолинська» включно та провести перерахунок і виплату пенсії з врахуванням даного страхового стажу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням раніше виплаченої пенсії, з 25.10.2021.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський