30 червня 2022 року ЛуцькСправа № 140/3586/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про скасування рішення,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про скасування рішення від 11 серпня 2021 року №1/21-320 про зобов'язання повернути надміру виплачені кошти субсидії у розмірі 44854,48 грн.
В обґрунтування позову позивач вказала, що отримала повідомлення про припинення виплати їй субсидії із травня 2022 року у зв'язку з рішенням від 11 серпня 2021 року №1/21-320 про повернення надміру виплачених коштів (субсидії), копію якого їй видано 06 квітня 2022 року. Разом з тим, позивач вважає рішення таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства, оскільки майно (садовий будинок), на яке звернув увагу відповідач, було збудоване ще у 1988 році, що підтверджується довідкою Садівничого товариства «Маяк» від 23 травня 2018 року.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09 травня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив (а.с.18-22). В обґрунтування цієї позиції вказав, що на підставі поданих позивачем документів їй було призначено житлову субсидію на період з серпня по вересень 2018 року. Після закінчення строку отримання житлової субсидії позивачу було призначено житлову субсидію на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, з травня 2019 року по квітень 2020 року та з травня 2020 року по квітень 2021 року. При вибірковій перевірці справ отримувачів житлових субсидій державним соціальним інспектором департаменту було виявлено, що в розділі V декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, позивач не задекларувала набуття права власності на садовий будинок вартістю 85428,00 грн. Водночас відповідно до положень підпункту 4 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року №329), субсидія не призначається, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед звернення за призначенням житлової субсидії здійснив купівлю або набув в інший спосіб право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок) на суму, яка на дату набуття права перевищує 50 тис.грн. Зважаючи на те, що вартість набутого у 2018 році садівничого будинку перевищує вказану суму, то це слугувало підставою для прийняття рішення від 11 серпня 2021 року №1/21-320 про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій за період з серпня 2018 року по квітень 2021 року в розмірі 44854,48 грн й позивачу встановлено термін для повернення надміру виплачених коштів до 25 січня 2022 року.
На доводи позивача про те, що право власності на садовий будинок у неї виникло у 1988 року відповідач зауважив, що технічний паспорт на садовий будинок складений лише 30 травня 2018 року та згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державна реєстрація цього об'єкта нерухомості проведена 05 червня 2018 року. Новостворене нерухоме майно набуває юридичного статусу житлового будинку з моменту державної реєстрації права власності на нього, а до цього він вважається об'єктом незавершеного будівництва.
З наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
29 серпня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення житлової субсидії (а.с.30). Разом із заявою Відповідачем також подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с.29). В поданій декларації в розділі V позивачем зазначено інформацію про те, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії нею не здійснено придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис.грн.
Позивачу субсидія призначалася з серпня 2018 року по квітень 2021 року.
Відповідно до акта від 26 липня 2021 року №199 за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог, відповідачем виявлено набуття ОСОБА_1 права власності на садовий будинок АДРЕСА_1 , вартість якого перевищує 50 тис.грн (а.с.25).
Департаментом соціальної політики Луцької міської ради прийнято рішення від 11 серпня 2021 року №1/21-320 про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій, яким встановлено обсяг надміру виплачених ОСОБА_1 коштів у розмірі 44854,48 грон за період із серпня 2018 року по квітень 2021 року та встановлено термін для їх повернення до 25 січня 2022 року (а.с.5). Рішення обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 не задекларовано набуття права власності в інший законний спосіб на нерухоме майно, набуте протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії, на суму, яка на дату набуття права власності перевищує 50 тис.грн.
У повідомленні від 13 серпня 2021 року №11.2-8.6/9400/2021 відповідач інформував про припинення надання житлової субсидії із серпня 2021 року та про можливість призначення житлової субсидії на наступний сезон після подання нових заяви та декларації, а також зазначено про необхідність повернення надміру виплачених коштів у розмірі 44854,48 грн (а.с.24).
Незгода позивача із прийнятим відповідачем рішенням стала підставою для звернення до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Умови призначення та порядок надання житлових субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 21 жовтня 1995 року №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України 27 квітня 2018 року №329; далі - Положення №848).
За змістом пункту 1 Положення №848 (тут і надалі в редакції, чинній на час звернення позивача із заявою про призначення житлової субсидії) житлова субсидія - безповоротна адресна державна соціальна допомога громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до абзацу першого пункту 2 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно з пунктом 3 Положення №848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності). Під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням. Для розгляду питань, що належать до компетенції комісії, у випадках, передбачених цим Положенням, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може запропонувати громадянину подати додаткові документи, які не передбачені цим Положенням, але необхідні для розгляду комісією питань. Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру (пункт 13 Положення №848).
У свою чергу пунктом 6 цього Положення визначено обставини, за яких житлова субсидія не призначається.
Так житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень (підпункту 4 пункту 6 Положення №848).
За результатами розгляду заяви і доданих до неї документів за рішенням Департаменту соціальної політики Луцької міської ради ОСОБА_1 була призначена житлова субсидія з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального (неопалювального) сезону й надалі після закінчення строку отримання житлової субсидії відповідач самостійно здійснював розрахунок житлової субсидії на наступний сезон.
Пунктом 22 Положення №848 закріплено перелік підстав для припинення надання раніше призначеної житлової субсидії. Зокрема, як зазначено в абзаці четвертому цього пункту, за рішенням комісії за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії (абзац четвертий).
У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином. У разі відмови управителя, об'єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
У повідомленні від 13 серпня 2021 року №11.2-8/6/9400/2021 Департамент соціальної політки Луцької міської ради послався на пункт 119 Положення №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №807, зі змінами), згідно з яким за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
У свою чергу рішення від 11 серпня 2021 року №1/21-320 про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій прийняте відповідачем з посиланням на Порядок повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затверджений спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5. Згідно з пунктом 1 цього Порядку повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках: виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів; виявлення помилки в розрахунку розміру призначеної субсидії; виявлення неправильних відомостей, виданих юридичними особами (довідки про доходи, про склад зареєстрованих осіб, про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами) та фізичними особами-підприємцями (довідки про доходи); виявлення прихованої інформації про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія.
Тобто, повідомлення про відшкодування коштів, припинення надання субсидії, повідомлення про необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів можливе виключно у випадку подання громадянином свідомо документів із неправильними відомостями.
Відповідач у своєму рішенні вказав, що ОСОБА_1 не мала права на отримання житлової субсидії у період з серпня 2018 року по квітень 2021 року у зв'язку із тим, що вона не задекларувала набуття права власності на нерухоме майно на суму, яка на дату набуття права власності перевищує 50 тис.грн.
Ні в рішенні від 11 серпня 2021 року №1/21-320, ні в повідомленні від 13 серпня 2021 року №11.2-8/6/9400/2021 не вказано, які саме відомості вказують про набуття ОСОБА_1 права власності на нерухоме майно на суму, що перевищує 50 тис.грн на дату набуття права власності.
Лише з акта відповідача від 26 липня 2021 року №199 можна встановити, що мова йде про садовий будинок АДРЕСА_1 . В акті є посилання на довідку Садівничого товариства «Маяк» від 23 травня 2018 року №31, інформаційну довідку від 18 травня 2021 року №25698577, технічний паспорт від 30 травня 2018 року.
З довідки Садівничого товариства «Маяк» від 23 травня 2018 року №31 слідує, що ОСОБА_1 є членом Садівничого товариства «Маяк» (місто Луцьк, вулиця Дубнівська) і членом товариства на садовій ділянці №177 площею 611 кв.м та садового будинку площею 46,6 кв.м, збудованого у 1988 році на території Садівничого товариства «Маяк» за №177. Крім того, у вказаній довідці зазначено про те, що ОСОБА_1 не має заборгованості по внесках (а.с.9).
З витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 08 червня 2018 року №126889815 видно, що за ОСОБА_1 05 червня 2018 року зареєстровано право власності на садовий будинок загальною площею 46,6 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.10). Підставою виникнення права власності вказано довідку від 23 травня 2018 року №31.
У технічному паспорті на садовий будинок (виданий 30 травня 2018 року) в розділі «Характеристика садового будинку, господарських будівель та споруд» вказано рік побудови садового будинку - 1988 (а.с.26-28).
У свою чергу, як норми Цивільного кодексу України, так і норми Закону СРСР від 06 березня 1990 року «Про власність в СРСР» набуття права власності члена кооперативу на квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення кооперативу пов'язують з викупом такої (повним внесенням пайового внеску).
Про викуп позивачем садового будинку саме у 2018 році відповідачем належними та допустимими доказами не підтверджено.
За змістом пункту 84 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127 (в редакції постанови від 23 серпня 2016 року №553) у разі участі особи у діяльності кооперативу документом, що підтверджує набуття у власність членом кооперативу завершеного будівництвом об'єкта, є видана таким кооперативом довідка про членство особи в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі.
Наявні у справі докази не дають підстав стверджувати про зміни у майновому складі позивача протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, тобто, у 2018 році, як це стверджує відповідач. Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень не є способом набуття права власності, а відповідно до пункту 1 статті 2 Закону України від 01 липня 2004 року №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» є офіційним визнанням і підтвердженням державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
При цьому «узаконення» садового будинку, побудованого до 05 серпня 1992 року здійснюється по спрощеній процедурі шляхом проведення технічної інвентаризації з видачею технічного паспорта і проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Суд наголошує, що за обставин цієї справи ОСОБА_1 у травні 2018 року був виготовлений технічний паспорт, у якому не лише вказано про рік побудови садового будинку (1988 рік), а й зазначено відомості про ступінь його зносу на момент проведення технічної інвентаризації (30%). Це означає, що садовий будинок не є новозбудованим.
Тому суд вважає, що у ОСОБА_1 не відбулося змін у її майновому стані шляхом набуття у власність садового будинку на суму, що перевищує 50 тис.грн. По суті реєстрація права власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно надала можливість позивачу розпоряджатися майном, яке до того було у неї у володінні та користуванні.
Окрім того, вартість набутого майна відображається у документах, що підтверджують право власності на майно.
У витязі з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності не вказана вартість майна. Лише у технічному паспорті зазначена інвентаризаційна вартість безпосередньо садового будинку (А-2) на момент проведення інвентаризації - 85428,00 грн. Саме на цю вартість у відзиві на позовну заяву покликається відповідач. Ні в акті від 26 липня 2021 року №199, ні в спірному рішенні від 11 серпня 2021 року №1/21-320, ні в повідомленні від 13 серпня 2021 року про повернення надміру виплачених коштів не вказано вартості нерухомого майна, з якої виходив відповідач.
У свою чергу в листі Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації від 16 вересня 2021 року №3470/1-13/06/2-21 про перевірку особової справи ОСОБА_1 , адресованому Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, вказано про безпідставність прийнятого рішення від 11 серпня 2021 року №1/21-320 про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій ОСОБА_1 у сумі 44854,48 грн, оскільки садовий будинок був побудований у 1988 році та у 2018 році його було безоплатно приватизовано (інвентаризаційна вартість 150424,00 грн); документ про оціночну вартість майна відсутній (а.с.7).
Враховуючи те, що додаткового нерухомого майна на суму, що перевищує 50 тис.грн позивач за 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії не набула, тому відповідач безпідставно прийняв рішення від 11 серпня 2021 року №1/21-320 про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій. Норми пунктів 6 та 22 Положення №848 (пункт 119 чинного Положення №848) безпосередньо не пов'язують надання чи припинення надання житлової субсидії з належним чи неналежним оформленням права власності на відповідне майно, а відповідач не довів, що виплату житлової субсидії здійснено внаслідок недобросовісності з боку позивача як набувача субсидії.
З огляду на викладене позов про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 11 серпня 2021 року №1/21-320 належить задовольнити.
Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Звертаючись до суду, позивач сплатила судовий збір у сумі 992,40 грн, що підтверджується квитанціями від 02 травня 2022 року №0.0.2532896706.1, від 08 грудня 2021 року, виписками про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.3, 4, 12, 13).
З урахуванням наведеного на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у сумі 992,40 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, будинок 4А, ідентифікаційний код юридичної особи 03191963) про скасування рішення задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 11 серпня 2021 року №1/21-320 про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики Луцької міської ради судові витрати у сумі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві грн 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк