Постанова від 28.06.2022 по справі 904/1224/18

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.06.2022 року м.Дніпро Справа № 904/1224/18

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Орєшкіної Е.В. (доповідач),

суддів Кощеєва І.М., Березкіної О.В.

секретар судового засідання Абадей М.О.

за участю представників сторін

від позивача: Абісов А.В., довіреність №14-26 від 16.02.2022, адвокат;

від відповідача: Медяний О.Ю., довіреність №007.1Др-35-0622 від 07.06.2022, адвокат;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Оператор Газорозподільної системи "Дніпрогаз" на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2022 за результатами розгляду заяви Акціонерного товариства "Оператор Газорозподільної системи "Дніпрогаз" №74/17/1-02 від 28.01.2022 про визнання наказу від 19.02.2019 та дублікату наказу від 01.03.2019 такими, що не підлягають виконанню у справі №904/1224/18

за позовом: Публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз", м. Дніпро

про стягнення 104 708 654 грн 02 коп.,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2018 року Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" 100 931 333 грн 53 коп. заборгованості, 3 437 195 грн 64 коп. пені, 340 124 грн 85 коп. 3% річних та 616 700 грн понесених витрат по сплаті судового збору.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 08.11.2018 у справі №904/1224/18 у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 13.02.2019 рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 08.11.2018 у справі №904/1224/18 скасовано; прийнято нове рішення; позов задоволено: стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 100 931 333 грн 53 коп. заборгованості, 3 437 195 грн 64 коп. пені, 340 124 грн 85 коп. 3% річних, 616 700 грн 00 коп. судового збору за подання позову до Господарського суду Дніпропетровської області, 925 050 грн 00 коп. судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 08.11.2018 у справі №904/1224/18.

19.02.2019 на виконання постанови Центрального апеляційного господарського суду видано наказ у справі №904/1224/18.

01.03.2019 Господарським судом Дніпропетровської області за заявою Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" про видачу оригіналу наказу Господарського суду Дніпропетровської області від 19.02.2019 виданий дублікат наказу від 19.02.2019, про що постановлено ухвалу від 01.03.2019.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 14.05.2019 постанову Центрального апеляційного господарського суду від 13.02.2019 у справі №904/1224/18 залишено без змін.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 04.03.2019 у справі №904/1224/19 заяву Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" про відстрочення виконання постанови Центрального апеляційного господарського суду від 13.02.2019 у справі №904/1224/18 задоволено частково: виконання постанови Центрального апеляційного господарського суду від 13.02.2019 у справі №904/1224/18 відстрочено на чотири місяці до 14.06.2019.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 11.07.2019 ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 04.03.2019 у справі №904/1224/18 залишено без змін.

28.01.2022 Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Дніпрогаз" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської з заявою від 28.01.2022 №74/17/1-02 про визнання наказу від 19.02.2019 та дублікату наказу від 01.03.2019 у справі №904/1224/18 такими, що не підлягають виконанню.

Подана заява обґрунтована тим, що 23.10.2021 Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Дніпрогаз" подано до НКРЕКП заяву про включення до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу (надалі - Реєстр); у відповідача відсутній обов'язок з виконання наказу Господарського суду Дніпропетровської області від 19.02.2019 у справі №904/1224/18 у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу», яким передбачено врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2022 у справі №904/1224/21 у задоволенні клопотання Акціонерного товариства "Дніпрогаз" про зупинення провадження у справі відмовлено; заяву Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпрогаз" про визнання наказу від 19.02.2019 та дублікату наказу від 01.03.2019 такими, що не підлягають виконанню, задоволено частково; визнано наказ Господарського суду Дніпропетровської області від 19.02.2019 та дублікат наказу від 01.03.2019 у справі № 904/1224/18 в частині стягнення з Публічного акціонерного товариства «Дніпрогаз» на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 616 700,00 грн судового збору за подання позову до Господарського суду Дніпропетровської області та 925 050,00 грн судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 08.11.2018 такими, що не підлягають виконанню; в іншій частині заяви відмовлено.

Ухвала місцевого господарського суду мотивована тим, що на час розгляду заяви боржника присуджена до стягнення заборгованість не врегульована в порядку, передбаченому Законом України №1639-ІХ «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» (далі - Закон №1639-ІХ), тому відсутні підстави для визнання наказу від 19.02.2019 та дублікат наказу від 01.03.2019 у справі № 904/1224/18 в частині стягнення боргу в сумі 100 931 333,53 грн, пені в сумі 3 437 195,64 грн, 3 % річних в сумі 340 124,85 грн такими, що не підлягають виконанню, оскільки обов'язок з їх сплати не є припиненим; з урахуванням сплати сум судового збору, в іншій частині заява задоволена.

Не погодившись з ухвалою місцевого господарського суду, Акціонерне товариство "Оператор Газорозподільної системи "Дніпрогаз" звернулося до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, якою просить поновити строк для подання апеляційної скарги, скасувати оскаржувану ухвалу в частині відмови в задоволені заяви Акціонерного товариства "Оператор Газорозподільної системи "Дніпрогаз" №74/17/1-02 від 28.01.2022 про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню та постановити нову, якою заяву Акціонерного товариства "Оператор Газорозподільної системи "Дніпрогаз" задовольнити в повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована наступним:

- внесення суб'єкту ринку природного газу у Реєстр підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу, не є визначальним при вирішенні питання поширення дії Закону №1639 та існування обов'язку погашення заборгованості перед позивачем;

- судові рішення про стягнення заборгованості, врегульованої Законом №1639, не підлягають примусовому виконанню за правилами Закону України «Про виконавче провадження»;

- наявні підстави для визнання наказу від 19.02.2019 та дублікат наказу від 01.03.2019 у справі № 904/1224/18 такими, що не підлягають виконанню, в повному обсязі, бо у відповідача в розумінні ст. 328 Господарського процесуального кодексу України відсутній обов'язок з виконання судового рішення у справі №904/1224/18 у зв'язку з врегулюванням стягнутої заборгованості процедурами, які визначені положеннями Закону №1639.

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 23.02.2022 у справі №904/1224/18 для розгляду апеляційної скарги визначена колегія суддів у складі: головуючий суддя Орєшкіна Е.В., судді: Чус О.В., Кощеєв І.М.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.03.2022 у справі № 904/1224/18 у зв'язку з перебуванням у відпустці судді Чус О.В. для вирішення питання витребування матеріалів справи визначено колегію суддів у складі: головуючого судді Орєшкіної Е.В., суддів: Іванова О.Г., Кощеєва І.М.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 14.03.2022 зазначеною колегією суддів витребувано з Господарського суду Дніпропетровської області матеріали справи №904/1224/18 за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" про стягнення 100 931 333,53 грн заборгованості за переданий газ, 3 437 195,64 грн пені та 340 124,85 грн 3% річних; відкладено вирішення питань, пов'язаних з рухом апеляційної скарги, до надходження до Центрального апеляційного господарського суду матеріалів справи № 904/1224/18.

23.03.2022 матеріали справи № 904/1224/18 надійшли до Центрального апеляційного господарського суду.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 28.03.2022 поновлено строк на апеляційне оскарження; відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Оператор Газорозподільної системи "Дніпрогаз" на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2022 у справі № 904/1224/18; зазначено, що про дату та місце судового засідання учасники провадження у справі будуть повідомлені додатково.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, який затверджений Верховною Радою України 24.02.2022 Законом №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан на 30 діб, який продовжено Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022, затвердженим Верховною Радою України 15.03.2022 Законом №2119-ІХ, з 26.03.2022 ще на 30 діб.

В той же час, відповідно до ч.1 ст. 12-1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Згідно з ч.2 ст.12-1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

14.04.2022 від Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» до Центрального апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2022 у справі № 904/1224/18 без змін.

Поданий відзив на апеляційну скаргу обґрунтований наступним:

- відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону №1639 його дія поширюється виключно на суб'єкти ринку природного газу, що включені до Реєстру;

- Закон №1639 визначає порядок включення та виключення підприємства з відповідного Реєстру за рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;

- відповідачем не погашено суму основної заборгованості за договором купівлі - продажу природного газу №13-118-ВТВ від 04.01.2013, нараховані пеня та 3% річних не списані;

- боржником не доведено наявності підстав для визнання наказу від 19.02.2019 та дублікат наказу від 01.03.2019 у справі № 904/1224/18 такими, що не підлягають виконанню;

- постановою НКРЕКП від 03.12.201 №2458 відмовлено відповідачу у включенні до Реєстру;

- судові рішення в інших справах, на які відповідач посилається в апеляційній скарзі, прийняті за інших обставин, правовідносини у них не є подібними тим, що встановлені у справі №904/1224/18.

Відповідно до протоколу автоматизованого перерозподілу судової справи від 26.04.2022 у зв'язку з виходом з відпустки судді Чус О.В. по справі №904/1224/18 здійснений повторний автоматизований перерозподіл, за результатами якого справу передано на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді Орєшкіної Е.В., суддів Чус О.В., Кощеєва І.М.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 26.04.2022 зазначеною колегією суддів прийнято справу № 904/1224/18 до свого провадження; розгляд апеляційної скарги Акціонерного товариства "Оператор Газорозподільної системи "Дніпрогаз" на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2022 року у справі № 904/1224/18 призначений в судове засідання з викликом сторін на 28.06.2022.

12.05.2022 від позивача до Центрального апеляційного господарського суду надійшло клопотання, яким він просив долучити до справи копію постанови Центрального апеляційного господарського суду від 18.04.2022 у справі №904/4470/16, прийняту за аналогічних обставин.

27.06.2022 у зв'язку з відпусткою судді Чус О.В. по справі №904/1224/18 здійснений повторний автоматизований перерозподіл, за результатами якого її передано на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді Орєшкіної Е.В., суддів Кощеєва І.М., Березкіної О.В. та прийнято зазначеною колегією суддів до свого провадження ухвалою суду від 28.06.2022.

У судовому засіданні 28.06.2022 представник апелянта апеляційну скаргу підтримав, просив її задовольнити; представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечив.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч.1 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

З урахуванням наведеного, оскаржувана ухвала Господарського суду Дніпропетровської області переглядається апеляційним господарським судом в частині відмови в задоволенні заяви боржника про визнання наказу від 19.02.2019 та дублікату наказу від 01.03.2019 у справі № 904/1224/18 такими, що не підлягають виконанню.

Обов'язковість виконання судових рішень встановлена у статтях 18, 326 Господарського процесуального кодексу України, статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Питання порядку виконання судових рішень врегульоване статтею 129-1 Конституції України, у відповідності до якої суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно ст. 1 Закону України від 02.06.2016 року №1404-VIII "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій, визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, у визначеному законом порядку, утверджує авторитет держави як правової і, навпаки, невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.

Враховуючи імперативні приписи статті 129-1 Конституції України, ст.ст. 18, 326 Господарського процесуального кодексу України щодо обов'язковості виконання судового рішення, що набрало законної сили, положення ст. 328 Господарського процесуального кодексу України визначає можливість визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню, лише за наявності для цього безумовних і безспірних підстав, тобто є процедурною нормою, що врегульовує правовідносини між боржником і стягувачем на стадії виконання рішення.

Відповідно до ч.2 ст.328 Господарського процесуального кодексу України суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

З метою створення умов для підтримання стабільного фінансово-економічного стану 14.07.2021 був прийнятий Закон України №1639-IX "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", дія якого направлена на врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу.

Так, відповідно до положень статей 1 та 2 Закону №1639 дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості за придбаний у НАК "Нафтогаз України" природний газ, послуги з його розподілу і транспортування та виключно на суб'єктів ринку природного газу, що включені до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу (далі - Реєстр) - відкритого загальнодоступного переліку підприємств та організацій, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону. Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП).

Статтею 3 Закону №1639 передбачений порядок участі у процедурі врегулювання заборгованості. Зокрема, для включення до Реєстру суб'єкти рийку природного газу подають до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, заяву, до якої додаються цілий ряд документів:

- копії установчих документів, завірені у встановленому порядку;

- копії чинних ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності;

- довідка, складена підприємством (організацією) у довільній формі, про обсяги та структуру дебіторської і кредиторської заборгованості із зазначенням кредиторів, дебіторів, величини і видів заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період;

- копії актів звіряння взаєморозрахунків між суб'єктами ринку природного газу; розрахунок неоплаченої вартості обсягів природного газу, відображеної в обліку постачальників природного газу у період з 1 жовтня 2014 року до розрахункової дати у зв'язку з визнанням судами незаконними та нечинними актів Кабінету Міністрів України про затвердження норм споживання природного газу населенням без лічильників, підтверджений висновком суб'єкта аудиторської діяльності; такий розрахунок затверджується на підставі зазначеного висновку Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;

- розрахунок заборгованості постачальника природного газу в межах обсягів приведення до стандартних умов, проведений за методикою визначення питомих втрат природного газу при його вимірюваннях побутовими лічильниками в разі неприведення об'єму газу до стандартних умов, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 21 жовтня 2003 року № 595, що виникла в період з 1 грудня 2015 року до 1 жовтня 2018 року через приведення операторами газорозподільних систем об'ємів використаного побутовими споживачами природного газу до стандартних умов на обсяги, відмінні від визначених лічильниками, при здійсненні комерційних розрахунків, підтверджений висновком суб'єкта аудиторської діяльності; такий розрахунок затверджується на підставі зазначеного висновку Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;

- розрахунок дебіторської заборгованості побутових споживачів перед постачальниками природного газу в розмірі вартості неоплачених обсягів, що виникла внаслідок приведення об'єму природного газу до стандартних умов, проведений за методикою визначення питомих втрат природного газу при його вимірюваннях побутовими лічильниками в разі неприведення об'єму газу до стандартних умов, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 21 жовтня 2003 року № 595, а також у зв'язку з визнанням судами незаконними та нечинними актів Кабінету Міністрів України про затвердження норм споживання природного газу населенням без лічильників у період з 1 жовтня 2014 року до розрахункової дати та не сплачена станом на розрахункову дату, внаслідок та за рахунок якої утворилася кредиторська заборгованість постачальників природного газу за договорами купівлі-продажу природного газу для побутових споживачів, що включає, в тому числі, сумнівну та безнадійну заборгованість, підтверджений висновком суб'єкта аудиторської діяльності; такий розрахунок затверджується на підставі зазначеного висновку Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;

- розрахунок граничного обсягу втрат, які виникли в газорозподільних мережах внаслідок ненадання або неякісного надання послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання, проведений за методикою, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 23 липня 2007 року № 346, підтверджений висновком суб'єкта аудиторської діяльності; такий розрахунок затверджується на підставі зазначеного висновку Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;

- реєстр побутових споживачів природного газу (в розрізі особових рахунків) із зазначенням обсягів неоплаченої побутовими споживачами вартості природного газу, відображеної в обліку суб'єктів ринку природного газу у період з 1 жовтня 2018 року до розрахункової дати у зв'язку приведенням операторами газорозподільних систем об'ємів використаного побутовими споживачами природного газу до стандартних умов, при здійсненні комерційних розрахунків;

- затверджений Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, обсяг різниці між фактичною обґрунтованою вартістю послуг з розподілу природного газу, що надаються операторами газорозподільних систем, та тарифами на розподіл природного газу, затвердженими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;

- копії договорів та документів, на підставі яких відбулася заміна боржника у зобов'язаннях державних підприємств публічного та приватного права та/або комунальних підприємств, які виникли до розрахункової дати перед НАК "Нафтогаз України", оператором газотранспортної системи, що здійснював свою діяльність до 31 грудня 2019 року включно, та особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року.

При цьому, згідно Закону № 1639 рішення про включення або про відмову у включенні до Реєстру приймається Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та оприлюднюється на її офіційному веб-сайті.

Згідно зі ст. 4 Закону №1639 обсяги заборгованості, що підлягають врегулюванню відповідно до статті 4 цього Закону:

- підтверджуються висновком суб'єкта аудиторської діяльності:

- затверджуються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до статті 3 цього Закону на підставі висновку суб'єкта аудиторської діяльності.

Також Закон №1639 передбачає випадки виключення учасника процедури врегулювання заборгованості з Реєстру, яке здійснюється за рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Отже, Закон №1639 визначає порядок включення та виключення підприємства з відповідного Реєстру за рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Таким чином, врегулювання заборгованості на умовах, визначених положеннями Закону №1639, поширюються виключно на суб'єктів ринку природного газу, що включені до Реєстру.

Однак, рішення про включення Акціонерного товариства "Дніпропетровськгаз" до Реєстру уповноваженим органом не прийнято.

Постановою від 03.12.2021 № 2458 НКРЕКП відмовило Акціонерному товариству "Дніпрогаз" у включенні до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу. Отже, на момент розгляду заяви №74/17/1-02 від 28.01.2022 про визнання наказу від 19.02.2019 та дублікату наказу від 01.03.2019 такими, що не підлягають виконанню у справі №904/1224/18, боржник не є учасником процедури врегулювання заборгованості відповідно до Закону № 1639.

Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 4 Закону №1639 обсяги заборгованості, що підлягають врегулюванню відповідно до статті 4 цього Закону підтверджуються висновком суб'єкта аудиторської діяльності; затверджуються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до статті 3 цього Закону на підставі висновку суб'єкта аудиторської діяльності. Обсяги різниці між фактичною обґрунтованою вартістю послуг з розподілу природного газу, що надаються операторами газорозподільних мереж, та тарифами на розподіл природного газу затверджуються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Взаєморозрахунки проводяться у порядку та на умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, у межах видатків спеціального фонду державного бюджету за цільовим призначенням та в обсягах, передбачених Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" та/або Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", із застосуванням рахунків, відкритих у Державному казначействі України, згідно з договором про організацію взаєморозрахунків, який укладається між учасниками розрахунків на підставі документа, що підтверджує наявність в обліку учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату підписання такого договору, та в обсязі, що не перевищує підтверджену учасниками заборгованість.

Статтею 5 Закону №1639 визначено, що реструктуризація заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, здійснюється після проведення розрахунків, передбачених статтею 4 цього Закону, шляхом розстрочення на 60 календарних місяців рівними частинами з першого числа місяця укладення договору без відстрочення погашення заборгованості та з можливістю дострокового погашення. На реструктуризовану заборгованість не нараховуються неустойка (штрафи, пені), проценти річних, інфляційні нарахування, крім випадків повного або часткового нездійснення платежів за договором про реструктуризацію заборгованості, укладеним відповідно до цього Закону, у сумі тримісячного платежу.

Стаття 6 Закону № 1639 визначає порядок списання неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість з оплати природного газу та послуги з його транспортування. За змістом вказаної статті неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних, нараховані на заборгованість за договорами купівлі-продажу газу та договорами на транспортування, у тому числі підтверджені судовими рішеннями, які набрали законної сили, що обліковуються учасниками процедури погашення заборгованості та не сплачені станом на розрахункову дату, підлягають списанню:

- з дня набрання чинності цим Законом, якщо погашення основної частини боргу здійснено до 31 грудня 2020 року або до моменту укладення договорів про реструктуризацію відповідно до статті 5 цього Закону, у тому числі шляхом проведення взаєморозрахунків відповідно до статті 4 цього Закону;

- за умови повного виконання підприємством-дебітором укладеного договору про реструктуризацію заборгованості.

Матеріалами справи підтверджується, що постановою Центрального апеляційного господарського суду від 13.02.2019 у справі № 904/1224/18, на виконання якої видано наказ від 19.02.2019 у справі №904/1224/18, з Акціонерного товариства "Дніпрогаз" на користь Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" стягнуто: 100 931 333,53 грн заборгованості, 3 437 195,64 грн пені, 340 124,85 грн 3% річних, 616 700,00 грн судового збору за подання позову до господарського суду Дніпропетровської області, 925 050,00 грн судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 08.11.2018 у справі №904/1224/18.

Заявником не надано суду доказів вступу до Реєстру на виконання вимог Закону №1639, не надано підтвердження погашення перед НАК "Нафтогаз України" основного боргу за договором купівлі-продажу природного газу №13-118-ВТВ від 04.01.2013 в сумі 100 931 333,53 грн, а також доказів проведення взаєморозрахунків згідно ст.4 Закону №1639. Боржником не надано доказів укладення договору про реструктуризацію заборгованості за природний газ на виконання вимог ст.5 Закону №1639.

У разі непогашення основної частини боргу на суму 100 931 333,53 грн, відповідно, 3 437 195,64 грн пені та 340 124,85 грн 3% річних на підставі ст.6 Закону №1639 також не можуть бути списані.

Стосовно "інших причин" (як однієї з підстав визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню повністю або частково), то варто зазначити, що наявність Закону № 1639 не виключає норму (загальну умову) Цивільного кодексу України, що встановлює виконання зобов'язання належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 Цивільного кодексу України).

З огляду на викладене, обов'язок Акціонерного товариства "Дніпрогаз" перед Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" за наказом Господарського суду Дніпропетровської області від 19.02.2019 у справі №904/1224/18 про стягнення 100 931 333,53 грн заборгованості, 3 437 195,64 грн пені, 340 124,85 грн 3% річних є дійсним та не припинений.

Апеляційний господарський суд зазначає, що Законом №1639, яким передбачено порядок і механізми врегулювання заборгованості шляхом її реструктуризації та списання, встановлено певні умови для участі у процедурах врегулювання заборгованості, втім він не є підставою для безумовного звільнення боржника від обов'язку виконання рішення суду шляхом визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.

Крім того, необхідно відмітити, що Перехідними положеннями Закону № 1639 внесено ряд змін до Закону України "Про виконавче провадження" (статті 34, 35, 39), якими врегульовано, в тому числі, порядок примусового виконання виконавчих документів, заборгованість за якими підлягає врегулюванню згідно Закону №1639.

Так, зокрема, відповідно до п.15 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі якщо сума, що стягується, підлягає врегулюванню відповідно до процедур, передбачених Законом України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", за умови перебування боржника в реєстрі підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу.

Таким чином, навіть для зупинення виконавчого провадження необхідне перебування боржника у відповідному Реєстрі.

Частиною 9 ст. 35 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у випадку, передбаченому пунктом 15 частини першої статті 34 цього Закону, виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій до виключення боржника з Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу". У разі поновлення виконавчого провадження, зупиненого на підставі пункту 15 частини першої статті 34 цього Закону, виконавче провадження повторному зупиненню з таких підстав не підлягає.

Тобто, у разі виключення боржника з Реєстру, (підстави для виключення з Реєстру визначені ч. 3 ст. 3 Закону №1639), виконавче провадження поновлюється, стягнення продовжується в примусовому порядку.

Згідно з п. 19 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає закінченню у разі врегулювання (погашення, списання) відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" неустойки (штрафів, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, нарахованих на заборгованість учасників процедури врегулювання заборгованості, що підлягали виконанню на підставі виконавчого документа за судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Тобто, виконавче провадження закінчується лише у разі погашення чи списання відповідного боргу за виконавчим документом.

Отже, як вбачається з вищевказаних норм, застосування процедури врегулювання заборгованості, передбаченої Законом № 1639, породжує для боржника не тільки права, а й обов'язки, невиконання яких тягне за собою виключення з відповідного Реєстру та продовження стягнення за виконавчим документом.

До аналогічного висновку прийшов Верховний Суд у постанові від 01.02.2022 у справі №902/368/16, зазначивши, що оскільки відповідач не включений до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу, на нього дія Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" не поширюється.

Суд апеляційної інстанції відхиляє посилання відповідача на позицію Верховного Суду, яка викладена в постанові від 23.11.2021 у справі №161/11800/19, від 18.11.2021 у справі №913/212/21, з огляду на неподібність правовідносин.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність правових підстав для визнання наказу від 19.02.2019 та дублікату наказу від 01.03.2019 у справі № 904/1224/18 такими, що не підлягають виконанню в частині стягнення боргу в сумі 100 931 333,53 грн, пені в сумі 3 437 195,64 грн, 3 % річних в сумі 340 124,85 грн

Зважаючи на вищенаведене, доводи апеляційної скарги не спростовують правомірні висновки суду першої інстанції на час прийняття оскаржуваної ухвали.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на апелянта.

Керуючись статтями 129, 269, 275, 276, 282, 284, 287 - 289 Господарського процесуального кодексу України, Центральний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Оператор Газорозподільної системи "Дніпрогаз" на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2022 за результатами розгляду заяви Акціонерного товариства "Оператор Газорозподільної системи "Дніпрогаз" №74/17/1-02 від 28.01.2022 про визнання наказу від 19.02.2019 та дублікату наказу від 01.03.2019 такими, що не підлягають виконанню у справі №904/1224/18, залишити без задоволення.

Ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2022 у справі №904/1224/18 за результатами розгляду заяви Акціонерного товариства "Оператор Газорозподільної системи "Дніпрогаз" №74/17/1-02 від 28.01.2022 про визнання наказу від 19.02.2019 та дублікату наказу від 01.03.2019 такими, що не підлягають виконанню у справі №904/1224/18, залишити без змін.

Витрати по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги покласти на апелянта - Акціонерне товариство "Оператор Газорозподільної системи "Дніпрогаз".

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає.

Повна постанова складена 28.06.2022.

Головуючий суддя Е.В. Орєшкіна

Суддя І.М. Кощеєв

Суддя О.В. Березкіна