Рішення від 24.06.2022 по справі 380/206/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2022 року

справа №380/206/22

провадження № П/380/208/22

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Стрийської міської ради Стрийського району Львівської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Стрийської міської ради Стрийського району (місцезнаходження: 82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Незалежності, 3, код ЄДРПОУ 26171457) (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Стрийської міської ради Стрийського району Львівської області по недорахуванню та по частковій невиплаті щомісячної державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї позивача ОСОБА_1 ;

- зобов'язати відповідача зробити перерахунок державної соціальної допомоги як малозабезпеченої сім'ї, терміном на 6 місяців, починаючи з 01.10.2021 по 30.03.2022, виключивши із сукупного доходу позивача сім'ї 18 000 грн. за період 6 місяців, що передував місяцю звернення за допомогою.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення 6-річного віку, яка потребує догляду, згідно з медичним висновком лікарсько-консультативної комісії. На підставі цього, позивач звернулась до відповідача із заявою, декларацією та всіма необхідними документами про призначення їй соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї. Зазначає, що рішенням Управління соціального захисту населення Стрийської міської ради №1304 від 02.11.2021 їй призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї з 01.10.2021 по 31.03.2022 у розмірі 449,55 грн щомісячно. Проте, позивач не погоджується із вказаним розміром призначення державної соціальної допомоги та вважає, що їй неправильно нараховано соціальну допомогу, у зв'язку з чим звернулася до суду за судовим захистом. Просила позов задовольнити.

Ухвалою судді від 10.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що на основі поданої ОСОБА_1 заяви та декларації від 28.10.2021, рішенням управління соціального захисту населення Стрийської міської ради Стрийського району Львівської області від 02.11.2021 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» з 01.10.2021 по 31.03.2022 у розмірі 449,55 грн. Зазначає, що у відповідності до ст.5 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» розмір державної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом. Відповідач вказує, що позивач з 19.08.2020 перебуває у відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною, а тому відповідно до п. 13 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632 враховано 3000,00 грн - 0,5 розміру мінімальної заробітної плати за кожен місяць періоду обчислення доходу протягом двох кварталів, що передують зверненню позивача. Відтак відповідач вважає, що підстав для проведення перерахунку державної соціальної допомоги як малозабезпеченої сім'ї немає. Просив у задоволені позову відмовити повністю.

Позивач 24.02.2022 подала до суду відповідь на відзив.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Відповідно до довідки Виконавчого комітету Стрийської міської ради №17/1 про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 25.10.2021 позивач зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 разом із сином ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 ..

Накозом від 16.08.2021 №1 «Про надання відпустки по догляду за дитиною» помічнику адвоката ОСОБА_1 надано відпустку без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до досягнення нею 5-річного віку з 19.08.2020 по 18.08.2021.

Довідкою №4 від 27.10.2021 підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 6-ти річного віку за станом здоров'я без збереження заробітної плати, наказ №3 від 16.08.2021.

ОСОБА_1 28.10.2021 звернулася до Управління соціального захисту населення Стрийської міської ради Стрийського району Львівської області із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просила призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.

Рішенням Управління соціального захисту населення Стрийської міської ради Стрийського району Львівської області про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 02.11.2021 позивачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з 01.10.2021 по 31.03.2022 в розмірі 449,55 грн.

15.11.2021 позивач звернулася до відповідача із заявою щодо зміни розміру призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та здійснення її перерахунку.

Відповідач листом №1235/01-11 від 26.11.2021 повідомив позивача, що для призначення допомоги з 01.10.2021 позивачу у відповідності до вимог п.13 Порядку №632 враховано середньомісячний дохід в розмірі 3000,00 гри. Сукупний дохід сім'ї за період, за який враховуються доходи (два квартали, які передують місяцю звернення) становить 18000 грн. Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» з 01.07.2021 установлено прожитковий мінімум для основних соціальних і демографічних груп населення в розрахунку на одну особу на місяць: для дітей віком до 6 років - 2013 грн; для працездатних осіб - 2379 грн. Прожитковий мінімум для сім'ї позивача - 4392,00 грн. (2013+2379). Статтею 9 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» встановлено, що в 2021 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для дітей - 130%; для працездатних осіб - 35 %. Рівень забезпечення прожиткового мінімуму для працездатної ОСОБА_3 - 832,65 грн. (35% від 2379). Рівень забезпечення прожиткового мінімуму для дитини ОСОБА_2 - 2 616.90 грн (130% від 2013). Рівень забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї ОСОБА_1 згідно з ст.9 ЗУ «Про державний бюджет України на 2021 рік» становить 3449,55 грн (832,65 грн + 2 616.90 грн). Оскільки середньомісячний сукупний дохід сім'ї ОСОБА_1 відповідно до норм Порядку №632 врахований в розмірі 3000,00 грн, то розмір державної соціальної допомоги за її зверненням від 28.10.2021, призначеної на період з 01.10.2021 по 31.03.2022, складає 449,55 грн (3449,55-3000,00).

Позивач вважає що їй неправильно нараховано соціальну допомогу в розмірі 449,55 грн, а тому звернулася до суду за судовим захистом.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

В розумінні ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» № 1768-III від 01.06.2000 (далі - Закон №1768-ІІІ) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до абз. 6 ст. 1 Закону №1768-ІІІ середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.

Статтею 3 цього Закону передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Статтею 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї, довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом №1768-ІІІ, врегульовано Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 (далі - Порядок №250).

Відповідно до п.3 Порядку №250 призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Відповідно до вимог ч.1 ст.6 Закону №1768-III та п.20 Порядку №250 зазначено, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Частиною 1 ст.5 Закону №1768-III розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.

Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців. Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (п.9 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020р.№632).

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. N 632 (далі - Порядок №632)

Види доходів, які враховуються до середньомісячного сукупного доходу встановлено п.4 Порядку, які не враховуються - п.7 цього Порядку №632.

Згідно з п. 13 цього Порядку під час обчислення державної соціальної допомоги для розрахунку середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, в якому відсутні доходи, включаються 0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, зокрема, для осіб, які доглядали за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку.

Відповідно до довідки №251 Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги м.Стрий» про потребу дитини у домашньому догляді, син позивача ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з 18.08.2021 потребує домашнього догляду. Довідка дійсна до 18.08.2022.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 19.08.2020 перебуває у відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною. Доходів у 2021 році не отримувала.

Для призначення допомоги з 01.10.2021 позивачу у відповідності до вимог п.13 Порядку №632 враховано 3000,00 гри середньомісячного доходу за кожен місяць двох кварталів, що передували зверненню.

Сукупний дохід сім'ї за період, за який враховуються доходи - 18000,00 грн. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї 3000,00 грн.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 р.» з 01.07.2021 установлено прожитковий мінімум для основних соціальних і демографічних груп населення в розрахунку на одну особу на місяць:

- для дітей віком до 6 років - 2013 грн;

- для працездатних осіб - 2379 грн.

Прожитковий мінімум для сім'ї позивача - 4392,00 грн.(2013+2379).

Статтею 9 Закону України «Про державний бюджет України на 2021» встановлено, що в 2021 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить:

- для дітей - 130%;

- для працездатних осіб - 35 %.

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму для працездатної ОСОБА_3 - 832,65 грн. (35% від 2379).

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму для дитини ОСОБА_2 - 2 616.90 грн. (130% від 2013).

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї ОСОБА_1 згідно ст.9 ЗУ «Про державний бюджет України на 2021 рік» становить 3449,55 грн. (832,65 грн. + 2 616.90 грн).

Оскільки середньомісячний сукупний дохід сім'ї ОСОБА_1 становить 3000,00 грн, то розмір державної соціальної допомоги за її зверненням від 28.10.2021, призначеної на період з 01.10.2021 по 31.03.2022 складає 449.55 грн (3449,55-3000,00).

Суд зазначає, що вказаний обрахунок державної допомоги як малозабезпеченій сім'ї відповідає наведеним вище нормам законодавства та підтверджується наявним у справі повідомленням про надання пільг.

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення ОСОБА_1 перерахунку нарахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про правильне нарахування відповідачем державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 , позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Докази, подані позивачем, переконують у безпідставності позовних вимог.

З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті конкретних обставин цієї справи суд вважає, що в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Стрийської міської ради Стрийського району Львівської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії слід відмовити повністю.

Щодо судового збору, то відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподіле не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Стрийської міської ради Стрийського району Львівської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.І. Кузан