Рішення від 27.06.2022 по справі 200/2470/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2022 року Справа№200/2470/22

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

- визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФС-84517/09/01/2208 від 24.12.2021 року;

- зобов'язання провести з 01.04.2019 року перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФС-84517/09/01/2208 від 24.12.2021 року з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсій.

Крім того, просить стягнути з відповідача витрати на правову допомогу в сумі 2500 гривень згідно квитанції від 18.01.2022 року № 22.

В обґрунтування позову зазначає, що з 28.10.1995 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 55% грошового забезпечення.

Отримавши довідку ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФС-84517/09/01/2208 від 24.12.2021 року, позивач через адвоката звернувся з заявою від 13.01.2022 року до Головного управління ПФУ в Донецькій області для проведення перерахунку основного розміру пенсії.

Проте, відповідач не здійснив такий перерахунок на підставі нової довідки.

Листом відповідача від 19.01.2022 року управління відмовило позивачу в перерахунку, оскільки повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахуванню від Пенсійного фонду України не надходило, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2022 року вказаний позов залишено без руху у зв'язку із невідповідністю вимогам ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 травня 2022 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем надано відзив на позовну заяву від 13.06.2022 року. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що позивач є одержувачем пенсії за вислугу років з 28.10.1995 року.

Зазначає, що відповідно до статті 63 Закону № 2262, Порядку № 45 та постанов КМУ № 103 та 704 у 2018 році здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Донецького обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення від 06.03.2018 року.

Також зазначає, що рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 № 826/12704/18 визнано протиправними пункти 1,2 постанови КМУ № 103, а також зміни до пункту 5 додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Кабінетом Міністрів України не прийнято нових нормативно-правових актів щодо проведення перерахунку та виплати перерахованих пенсій, призначених згідно із Законом №2262, а тому немає підстав для задоволення позовних вимог.

Зазначає, що діяв в межах Закону України № 2262 від 09.04.1992 року.

Наголошує, що дії управління не суперечать чинному законодавству, тому просив відмовити в позові ОСОБА_1 в повному обсязі.

Стосовно вимог про відшкодування витрат на правову допомогу адвоката зазначає, що 2500 гривень є завищеною сумою, оскільки дана справа є типовою.

Крім того, відповідачем надано клопотання від 13.06.2022 року, в якому просить витребувати у позивача інформацію щодо його місця проживання (перебування, находження), оскільки місто Маріуполь, де проживає позивач, в дійсний час є окупованим, що є загальновідомою обставиною.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову щодо визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 . Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач значиться на пенсійному обліку відповідача з 28.10.1995 року та має право на пенсію за вислугу років, також позивачу була довічно призначена пенсія у розмірі 55% грошового забезпечення при вислузі 20 календарних років (30 пільгових) років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», що підтверджується протоколом управління від 22.05.2019 року.

Отримавши довідку ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФС-84517/09/01/2208 від 24.12.2021 року на загальну суму 13806,00 гривень, позивач через адвоката звернувся з заявою від 13.01.2022 року до Головного управління ПФУ в Донецькій області для проведення перерахунку основного розміру пенсії, проте, відповідач не здійснив такий перерахунок на підставі нової довідки.

Листом від 19.01.2022 року управління відмовило в перерахунку пенсії, оскільки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахуванню від Пенсійного фонду України не надходило, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення від 24.12.2021 року.

Також в листі зазначено, що позивач неодноразово переходив з пенсії за вислугу років на пенсію за Законом України № 1058, однак в дійсний час одержує пенсію за вислугу років, визначену Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ.

Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо нездійснення перерахування позивачу пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, суд виходить з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі - Закон №2262).

Статтею 51 Закону №2262 визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частин 1-2 ст. 63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до абз.12 п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 1-4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі за текстом Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 63 Закону №2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 р. №103 (далі - Постанова №103).

Пунктом 1 Постанови №103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, визнані судом протиправними та нечинними, а тому з 05.03.2019 року, тобто з дати набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до вказаних змін.

Разом з тим, порядок дій, які повинен вчинити, у даному випадку - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі №553/3619/16-а.

При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.

Беручи до уваги, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, зважаючи на те, що перерахунок пенсій військовослужбовцям у 2018 року проводився на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка не містила усіх складових, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області після одержання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № ФС-84517/09/01/2208 від 24.12.2021 року на збільшену загальну суму 13806,00 гривень зобов'язано перерахувати пенсію ОСОБА_2 .

Разом з тим, відповідачем взагалі не надано доказів здійснення позивачу перерахунку пенсії за вислугу років у 2018 році, оскільки в листі від 19.01.2022 року останній зазначив, що позивач неодноразово переходив з пенсії за вислугу років на пенсію за Законом України № 1058.

Таким чином вимоги про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФС-84517/09/01/2208 від 24.12.2021 року та зобов'язання провести з 01.04.2019 року перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФС-84517/09/01/2208 від 24.12.2021 року з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсій є обґрунтованими і підлягають задоволенню у спосіб, обраний позивачем.

На законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

Стосовно вимог про відшкодування відповідачем судових витрат на правову допомогу адвоката в сумі 2500 гривень, суд зазначає, що вказані витрати підтверджуються квитанцією до прибуткового касового ордеру № 22 від 18.01.2022 року, а тому підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Стосовно клопотання відповідача від 13.06.2022 року щодо витребування у позивача нової адреси, крім зазначеної у позовній заяві, суд зазначає, що таке клопотання не підлягає задоволенню, оскільки не обґрунтоване нормами матеріального чи процесуального права.

За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФС-84517/09/01/2208 від 24.12.2021 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести ОСОБА_1 з 01.04.2019 року перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФС-84517/09/01/2208 від 24.12.2021 року з виплатою різниці між фактично отриманою та належною.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з судового збору у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок та витрати на правову допомогу адвоката у розмірі 2500 (дві тисячі п'ятсот гривень) 00 копійок.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 27 червня 2022 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.Б. Голубова