28 червня 2022 року ЛуцькСправа № 140/3274/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області від 08.02.2022 №907550148971 про відмову у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VІІІ «Про державну службу», зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області призначити і виплачувати з 07.02.2022 пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VІІІ «Про державну службу»; зобов'язання відповідача-2 видати довідку про складові заробітної плати (оклад, надбавки за ранг та вислугу років) в розмірах, установлених на січень 2022 з включенням надбавок та інших нарахувань в середніх розмірах таких виплат за посадами начальників управлінь Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області відповідно до пунктів 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ у Волинській області з 2018 як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV). Вказує, що 04.02.2022 вона звернулася до територіального управління ПФУ за місцем проживання із заявою про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII), однак рішенням ГУ ПФУ у Вінницькій області від 08.02.2022 №907550148971 відмовлено у призначенні такої пенсії у зв'язку з тим, що призначення пенсії по інвалідності по нормах Закону № 889-VIII непередбачено.
Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним, оскільки її трудовий стаж на державній службі становить 22 роки 10 місяців та вона є інвалідом ІІ групи, тому наявні правові підстави для переведення її з пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV на пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до Закону №889-VIII, з урахуванням статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі -№3723-ХІІ).
Крім того зазначає, що у довідку про заробітну плату для призначення пенсії від 31.01.2022 за №1542-245/02-26/8-0300/22, яка в подальшому була замінена у зв'язку з збільшенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 №89 (застосовується з 01.01.2022) на довідку від 17.02.2022 за №0300-06028/8417, не були включені нарахування, такі як надбавка за інтенсивний характер роботи, за виконання особливо важливої роботи, премія, інші виплати в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою за останнім місцем роботи на державній службі та неправильно вказаний посадовий оклад державного службовця, що призвело до невірного визначення розрахункового середнього заробітку для нарахування пенсії державного службовця.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 18.04.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача-1 позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні. Вказує, що з 01.05.2016 набрав чинності Закон № 889-VIII, у зв'язку з чим Закон №3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 Прикінцевих положень Закону № 889-VIII, якими встановлено право на пенсію за віком. При цьому, призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 889-VIII не передбачено. Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення інших державних службовців здійснюється за нормами Закону №1058-IV. Враховуючи вищезазначене вважає, що рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області від 08.02.2022 №907550148971 про відмову позивачу у переведенні на пенсію по інвалідності згідно Закону №889-VІІІ є законним, оскільки відсутні правові підстави для переведення.
Представник відповідача-2 у відзиві на позовну заяву позовних вимог також не визнав. Зазначив, що позивач з 28.09.2007 перебувала на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно із Законом №1058-IV; з 15.07.2010 була переведена на пенсію по інвалідності відповідно до статті 37-1 Закону №3723-ХІІ, а з 16.01.2018 переведена на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV. Вказує, що 13.03.2020 позивач звернулася із заявою про переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №889-VІІІ, проте рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 16.03.2020 їй було відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №889-VІІІ у зв'язку з відсутністю правових підстав; вказане рішення позивачем не оскаржувалось. 07.02.2022 позивач повторно звернулась до відповідача-2 із заявою про переведення з пенсії по інвалідності згідно Закону №1058-IV на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №889-VІІІ. За результатами розгляду вказаної заяви ГУ ПФУ у Вінницькій області 08.02.2022 прийнято рішення про відмову позивачу у переведенні з пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №889-VІІІ.
Представник відповідача-2 вважає вказане рішення правомірним з огляду на те, що на час набрання чинності Законом №889-VІІІ та на час звернення за призначенням пенсії за нормами цього Закону позивач не займала посади державної служби. На день набрання чинності цим Законом позивач мала 22 роки 10 місяців 29 днів стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Згідно пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Порядок призначення пенсії згідно Закону №889-VІІІ регулюється Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання забезпечення окремих категорій осіб» ( далі - Порядок № 622), пунктом 3 якого передбачено право на призначення пенсій відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону №1058-IV, з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом № 889-VIII не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV. Законом № 889-VIII, який є чинним на даний час, не передбачено призначення пенсій по інвалідності. Враховуючи наведене та те, що позивачу призначалася пенсія по інвалідності згідно Закону №3723-XII, підстав для переведення на пенсію відповідно до Закону №889-VIII немає.
Щодо позовних вимог про зобов'язання видати довідку про складові заробітної плати відповідно до пунктів 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, то зазначає, що позивач була звільнена з посади начальника Управління ПФУ в Ковельському районі, юрисдикція вказаного Управління поширювалась на район. В подальшому Управління ПФУ в Ковельському районі було реорганізовано шляхом об'єднання в Управління ПФУ в місті Ковелі та Ковельському районі, пізніше перейменовано у Ковельське ОУ ПФУ - територіальна юрисдикція якого уже поширювалась на місто та район. У свою чергу, Ковельське ОУ ПФУ було ліквідовано шляхом приєднання до ГУ ПФУ у Волинській області, юрисдикція якого поширюється на область. Оскільки позивач була звільнена з посади начальника управління державного органу, юрисдикція якого поширювалась на район, то підстав для видачі довідки про складові заробітної плати відповідно до пунктів 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 відсутні. При цьому, для обчислення пенсії позивача, яка має більше 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на час звернення за пенсією не перебуває на державній службі, враховується посадовий оклад, визначений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 та від 24.05.2017 №358 (зі змінами) за відповідною групою оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу (начальник управління). Крім того, зазначає, що, отримавши довідки від 28.01.2022 № 1519-17462/К-02/8-0300/22 та від 17.02.2022 № 0300-0602-8/8417, позивач звернулась до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 889-VIII, однак вона не подавала до Головного управління заяв (скарг) з вимогою щодо неправомірності їх видачі, а також не зверталася щодо повторної їх видачі відповідно до вимог Постанови № 622, відтак вважає, що на час пред'явлення позову до суду в частині неправомірно виданих довідок про заробітну плату, як для працівника ліквідованої установи - предмет спору між позивачем та відповідачем-2 був відсутній, оскільки заходи досудового врегулювання спору нею не вживались.
З урахуванням вищенаведеного представник відповідача-2 просив у задоволенні позову відмовити повністю.
У відповіді на відзив позивач не погодилася з доводами представника відповідача-2 про те, що вимога про зобов'язання видати довідку про складові заробітної плати відповідно до п. 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 є передчасною, мотивуючи тим, що нею не вживалися заходи досудового врегулювання спору. Зазначає, що 29.12.2021 вона звернулась до відповідача з заявою про надання довідок про заробітну плату для призначення пенсії як державному службовцю; довідку вона отримала 04.02.2022 від 31.01.2022 за №1542-245/02-26/8-0300/22, однак у ній не були включені нарахування, такі як надбавка за інтенсивний характер роботи, за виконання особливо важливої роботи, премія, інші виплати в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною прирівняною посадою за останнім місцем роботи на державній службі та неправильно вказаний посадовий оклад державного службовця. У зв'язку з чим, 08.02.2022 вона звернулась повторно з заявою про видачу довідок з урахуванням вимог діючого законодавства, на що отримала довідки від 17.02.2022 за №0300-0602-8/8417, з якими звернулась до ПФУ про призначення пенсії як державному службовцю, оскільки відповідач-2 чітко визначив свою позицію надавши двічі довідки про складові заробітної плати відповідно до пункту 4 Порядку №750 як для працівника ліквідованої установи без правонаступника. Крім того, зазначає, що призначення пенсії проводиться з дати подачі заяви, при цьому за минулий період доплата не проводиться, відтак врегулювання спору в досудовому порядку призвело б до втрати значного розміру пенсії. Просила позов задовольнити повністю.
23.05.2022 на адресу суду надійшла заява позивача про уточнення (збільшення) позовних вимог, в якій просить: визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області від 08.02.2022 №907550148971 про відмову у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 889-VIII; визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо видачі довідок про складові заробітної плати (оклад, надбавки за ранг та вислугу років) в розмірах, установлених на січень 2022 без включення надбавок та інших нарахувань в середніх розмірах таких виплат за посадами начальників управлінь ГУ ПФУ у Волинській області відповідно до пункту 4 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів №750; зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області видати довідку про складові заробітної плати (оклад, надбавки за ранг та вислугу років) в розмірах, установлених на січень 2022 з включенням надбавок та інших нарахувань в середніх розмірах таких виплат за грудень 2021 за посадами начальників управлінь ГУ ПФУ у Волинській області відповідно до пунктів 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622; зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області призначити і виплачувати з 07.02.2022 пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до Закону № 889-VIII, обчислену з окладу за посадами начальників управлінь ГУ ПФУ у Волинській області установлених на січень 2022 з включенням надбавок та інших нарахувань за грудень 2021 в середніх розмірах таких виплат за посадами начальників управлінь ГУ ПФУ у Волинській області відповідно до пунктів 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 24.05.2022 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про уточнення (збільшення) позовних вимог та ухвалено розгляд справи продовжити проводити з врахуванням вказаної заяви.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено довічно ІІ групу інвалідності (трудове каліцтво), що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК від 09.07.2014 серії АВ №0264534 та довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії ВЛН №0005306.
10.06.2010 позивач звільнена з посади начальника Управління ПФУ в Ковельському районі, що підтверджується відомостями трудової книжки НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 з 28.09.2007 було призначено пенсію по інвалідності згідно із Законом №1058-IV, а з 15.07.2010 вона була переведена на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №3723-ХІІ, про що свідчить розпорядження від 29.07.2010 №148971, з якого, у свою чергу, вбачається, що у позивача наявний стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, - 22 роки 10 місяців 29 днів.
З 16.01.2018 позивач переведена на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV, що підтверджується розпорядженням від 05.02.2018 №148971, на даний час перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області.
29.12.2021 позивач звернулася до відповідача-2 із заявою про надання довідки про заробітну плату для призначення пенсії як державному службовцю, який має понад 20 років стажу державної служби за останнім місцем роботи, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, наказу Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750 та постанови Правління ПФУ від 17.01.2017 №1-3.
Листом від 31.01.2022 № 1542-245/02-06/8-0300/22 ГУ ПФУ у Волинській області направило позивачу довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу робот на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
07.02.2022 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області (за місцем свого проживання) із заявою про переведення з пенсії по інвалідності згідно Закону №1058-IV на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №889-VІІІ.
Вказана заява позивача за принципом екстериторіальності надійшла для розгляду до ГУ ПФУ у Вінницькій області та рішенням якого від 08.02.2022 №907550148971 позивачу відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності згідно Закону №1058-IV на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №889-VІІІ, оскільки відсутні правові підстави для переведення. У вказаному рішенні зазначено, що з 01.05.2016 набрав чинності Закон № 889-VIII, у зв'язку з чим Закон №3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 Прикінцевих положень Закону № 889-VIII, якими встановлено право на пенсію за віком. При цьому, призначення пенсії по інвалідності Законом № 889-VIII не передбачено. Згідно з пунктом 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві положення» Закону №889-VІІІ право на призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону мають особи, які на день набрання чинності Закону №889-VІІІ: мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; на день набрання чинності Законом №889-VІІІ займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України. Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення всіх інших державних службовців здійснюється згідно із Законом №1058-IV.
В подальшому, у відповідь на заяву позивача від 08.02.2022, відповідач-2 листом від 17.02.2022 №0300-0602-8/8417 взамін раніше виданих довідок від 31.01.2022 № 1542-245/02-06/8-0300/22 направив позивачу нові довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, станом на січень 2022 на посаді начальника Управління ПФУ в Ковельському районі, з урахуванням змін в розмірі посадового окладу, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 №89 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 18.01.2017р. №15 і від 24.05.2017 №358», яка застосовується з 01.01.2022.
Не погоджуючись із рішенням ГУ ПФУ у Вінницькій області від 08.02.2022 №907550148971 про відмову у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №889-VІІІ та діями відповідача-2 щодо видачі довідок про складові заробітної плати (оклад, надбавки за ранг та вислугу років) в розмірах, установлених на січень 2022 без включення надбавок та інших нарахувань в середніх розмірах таких виплат за посадами начальників управлінь ГУ ПФУ у Волинській області відповідно до пункту 4 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом № 889-VIII.
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
У свою чергу, пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 статті 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Водночас, за приписами частини 9 статті 37 Закону № 3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 має стаж державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - 22 роки 10 місяців 29 днів, що підтверджується розпорядженням від 29.07.2010 №148971 та не заперечується сторонами.
Позивачу встановлено довічно ІІ групу інвалідності (трудове каліцтво), що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК від 09.07.2014 серії АВ №0264534, при цьому, первино їй було встановлено ІІ групу інвалідності 28.09.2007, тобто у період перебування на державній службі, про що свідчать матеріали пенсійної справи позивача, зокрема розпорядження від 29.07.2010 №148971 та від 05.02.2018 №148971.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 має стаж на посаді державної служби понад 10 років та була первино визнана інвалідом II групи у період перебування на державній службі, відтак суд вважає, що вона має право на призначення пенсії по інвалідності згідно зі статтею 37 Закону № 3723-XII, а тому відповідно наявні правові підстави для переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до Закону № 3723-XII.
Зазначений висновок суду відповідає правовій позиції, висловленій у постанові Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18 від 13.02.2019.
Доводи представника відповідача-2 про те, що оскільки позивачу вже призначалася пенсія по інвалідності згідно Закону №3723-XII, тому відповідно до Порядку № 622 для переведення її на пенсію державного службовця підстав немає, суд вважає безпідставними, оскільки про такі підстави в оскаржуваному рішенні не зазначено.
Крім того, відповідно до пункту 3 Порядку №622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом № 889-VIII не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV.
Суд звертає увагу на те, що Порядок №622 є підзаконним нормативно-правовим актом, прийнятим на підставі пунктів 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, а тому має відповідати положенням вказаного Закону та конкретизувати його положення.
При цьому, підзаконний нормативно-правовий акт не може суперечити закону, на виконання якого він прийнятий, та встановлювати обмеження для реалізації права, гарантованого відповідним законом.
Водночас окрім умов, передбачених пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, Порядок №622 передбачає додаткову умову для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, а саме: якщо до набрання чинності Законом №889-VIII не призначалася пенсія відповідно до Закону.
У той же час, ані Закон №3723-XII, ані Закон №889-VIII такої умови не містять.
Зважаючи на вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що положення пункту 3 Порядку №622 не відповідають положенням пунктів 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII.
Відповідно до частини 3 статті 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже, до спірних правовідносин слід застосовувати пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII.
З огляду на наведені обставини, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області від 08.02.2022 №907550148971, яким позивачу відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності згідно Закону №1058-IV на пенсію по інвалідності державного службовця, є протиправним.
Крім того, судом встановлено, що за зверненням позивача від 08.02.2022 ГУ ПФУ у Волинській області листом від 17.02.2022 №0300-0602-8/8417 взамін раніше виданих довідок від 31.01.2022 № 1542-245/02-06/8-0300/22 (з урахуванням змін в розмірі посадового окладу, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 №89) направило позивачу нові довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), в якій зазначено, що заробітна плата станом на січень 2022 за посадою начальника управління становить 13550,00 грн., в тому числі: посадовий оклад 8700,00 грн, надбавка за ранг (6 ранг) 500,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) 4350,00 грн., та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, відповідно до якої включено такі середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2021 за відповідною посадою: - премія місячна 870,00 грн., інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю 1201,67 грн., разом 2071,67 грн.
Позивача вважає протиправними дії відповідача-2 щодо видачі вказаних вище довідок, оскільки до них не включено надбавок, зокрема за інтенсивний характер роботи, за виконання особливо важливої роботи, та інших виплат в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою за останнім місцем роботи на державній службі відповідно до вимог пунктів 4, 5 Постанови №622 та неправильно вказаний посадовий оклад державного службовця. При цьому, зазначає, що на момент звільнення з органів державної служби вона обіймала посаду начальника Управління ПФУ в Ковельському районі, відтак, на її думку, вказана посада фактично повинна бути прирівняна до посади начальників управлінь ГУ ПФУ у Волинській області, а тому відповідно до схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням юрисдикції ГУ ПФУ у Волинській області у 2022 та штатного розпису управління посадовий оклад за вказаною посадою становить 9000,00 грн., а не як зазначено у довідках - 8700,00 грн.
Однак суд не погоджується з такими доводами позивача, з огляду на таке.
Як зазначалось вище, ОСОБА_1 10.06.2010 була звільнена з посади начальника Управління ПФУ в Ковельському районі. При цьому, юрисдикція Управління ПФУ в Ковельському районі поширювалася на Ковельський район.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.2011 № 803 «Про утворення територіальних органів Пенсійного фонду України» Управління ПФУ в Ковельському районі реорганізоване шляхом злиття в Управління ПФУ в місті Ковелі та Ковельському районі. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» Управління ПФУ в місті Ковелі та Ковельському районі перейменовано в Ковельське ОУ ПФУ. У свою чергу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №628 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» Ковельське ОУ ПФУ реорганізовано шляхом приєднання до ГУ ПФУ у Волинській області.
Пунктами 4 та 6 частини першої статті 2 Закону №889-VIII визначено, що посада державної служби - визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов'язками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону; рівнозначна посада - посада державної служби, що належить до однієї підкатегорії посад державної служби з урахуванням рівнів державних органів.
Згідно зі частинами першою-другою статтею 51 Закону №889-VIII з метою встановлення розмірів посадових окладів державні органи поділяються за такими рівнями: 1) Апарат Верховної Ради України, Секретаріат Кабінету Міністрів України, постійно діючий допоміжний, допоміжні, консультативно-дорадчі органи, утворені Президентом України, Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим, апарати (секретаріати) Ради національної безпеки і оборони України, Центральної виборчої комісії, Рахункової палати, Конституційного Суду України, Верховного Суду, Офісу Генерального прокурора; 2) міністерства, центральні органи виконавчої влади із спеціальним статусом, який встановлений законом, апарати (секретаріати) вищих спеціалізованих судів, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; 3) інші державні органи, юрисдикція яких поширюється на всю територію України; 4) державні органи, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва та Севастополя; 5) державні органи, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення.
Схема посадових окладів на посадах державної служби та умови оплати праці державних службовців, з якими укладаються контракти про проходження державної служби, визначаються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Згідно з пунктом 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 5 Порядку №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Як передбачено пунктом 6 вказаного Порядку, у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII та пункту 6 Порядку № 622, наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750 затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад (далі - Порядок №750).
Пунктом 4 Порядку №750 визначено, що для надання довідок для призначення пенсії враховуються:
1) посадовий оклад і надбавка за ранг - в розмірах, чинних на день звернення за призначенням пенсії працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи та займаною посадою на державній службі, до яких прирівнюються посади працівників ліквідованих державних органів, згідно з переліками, зокрема, посад і постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників державних органів, що наведені в додатку 1 до цього Порядку;
2) надбавка за вислугу років - на рівні 3 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби за кожен календарний рік стажу державної служби на час призначення пенсії, але не більше ніж 50 відсотків посадового окладу;
3) премія - в розмірі 10 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби;
4) грошова допомога, що надається до щорічної основної оплачуваної відпустки державним службовцям, - у розмірі 1/12 сум розмірів посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років, премії, визначених відповідно до підпунктів 1-3 цього пункту;
5) надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації - у розмірах, визначених законодавством (за умови встановлення).
Як передбачено пунктом 5 Порядку №750, довідки для призначення пенсії видаються за формами довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048.
Відповідно до пункту 7 вказаного вище Порядку, у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.
У разі відсутності або перейменування в державному органі посади державної служби, що була останньою, яку особа займала на державній службі після 01 травня 2016 року, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.
Довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 622.
У додатку 1 до Порядку №750 наведено перелік посад та постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників державних органів, розділом ІХ (Управління, самостійні відділи та інші служби районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій, територіальні органи центральних органів виконавчої влади та їх урядових органів державного управління в районах, районах у містах Києві та Севастополі) якого передбачено, що посада начальник управління району, керівник управління району відповідає посаді керівника самостійного управління державного органу, юрисдикція якого поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення (категорія - Б, під категорія - Б1).
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» (далі - Постанова №15) затверджено перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій, відповідного до якого посада керівника самостійного управління інших державних органів прирівнюється до категорії Б, підкатегорії - Б1.
02.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 89, якою внесено зміни до Постанови №15, яка набрала чинності 01.01.2022 та якою затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2022 році. Відповідно до вказаної схеми посадовий оклад керівника самостійного управління, юрисдикція якого поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення (категорія - Б, підкатегорія - Б1) становить 8700,00 грн.
Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що посада, яку позивач займала перед звільненням - начальник Управління ПФУ в Ковельському районі, юрисдикція якого поширювалась на район, з урахуванням вимог пункту 7 Порядку №750 та Переліку посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій, затвердженого Постановою №15, прирівнюється до посади керівника самостійного управління державного органу, юрисдикція якого поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення (категорія - Б, підкатегорія - Б1).
Доводи позивача про те, що вище вказана посада, яку позивач займала перед звільненням, прирівнюється до посади начальників управлінь ГУ ПФУ у Волинській області (пенсійного забезпечення, обслуговування громадян, з виплат пенсій тощо), які передбачені структурою діючого управління та штатним розписом, є безпідставним, оскільки такі посади прирівнюються до посади керівника управління у складі головного управління (категорія - Б, підкатегорія - Б3).
Суд звертає увагу на те, що розмір заробітної плати для призначення пенсій таким особам визначається відповідно до підпунктів 1-5 пункту 4 Порядку №750.
Матеріалами справи підтверджено, що ГУ ПФУ у Волинській області було видано позивачу довідки від 17.02.2022 №0300-0602-8/8417 взамін раніше виданих довідок від 31.01.2022 № 1542-245/02-06/8-0300/22, в яких відповідач-2 зазначив посадовий оклад 8700,00 грн. станом на січень 2022 (станом на день звернення) за посадою начальник управління, що повністю відповідає вимогам пунктів 4, 7 Порядку №750 та Постанові №15 (з урахуванням внесених змін згідно Постанови № 89).
Щодо інших складових заробітної плати, які враховуються для надання довідок для призначення пенсії, то суд зазначає, що відповідачем-2 їх розмір визначено у відповідності до підпунктів 2-5 пункту 4 Порядку №750.
Безпідставними є і доводи позивача про те, що до вказаних довідок не були включені надбавки, зокрема за інтенсивний характер роботи, за виконання особливо важливої роботи, та інших виплат в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат відповідно до вимог пунктів 4, 5 Постанови №622, оскільки у даному випадку підлягає застосуванню саме пункт 6 Постанови №622 та Порядок №750, пунктом 4 останнього чітко визначено, які саме складові заробітної плати враховуються для надання довідок для призначення пенсії у разі відсутності чи перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі.
Враховуючи вищенаведені обставини справи, суд дійшов висновку, що у довідках від 17.02.2022 №0300-0602-8/8417 ГУ ПФУ у Волинській області правомірно було визначено посаду державної служби за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу та правомірно включено усі складові заробітної плати, які враховуються для надання довідки для призначення пенсії позивачу, які визначені підпунктами 2-5 пункту 4 Порядку №750 та здійснено їх обрахунок.
Відтак позов в частині визнання дій відповідача-2 щодо видачі довідок про складові заробітної плати (оклад, надбавки за ранг та вислугу років), зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області видати довідку про складові заробітної плати (оклад, надбавки за ранг та вислугу років) в розмірах, установлених на січень 2022 з включенням надбавок та інших нарахувань в середніх розмірах таких виплат за грудень 2021 за посадами начальників управлінь ГУ ПФУ у Волинській області відповідно до пунктів 4, 5 Постанови №622 та зобов'язання відповідача-2 призначити і виплачувати пенсію державного службовця, обчислену з окладу за посадами начальників управлінь ГУ ПФУ у Волинській області установлених на січень 2022 з включенням надбавок та інших нарахувань за грудень 2021 в середніх розмірах таких виплат за посадами начальників управлінь ГУ ПФУ у Волинській області відповідно до пунктів 4, 5 Постанови №622 до задоволення не підлягають.
Разом з тим, в ході розгляду даної справи підтверджено право ОСОБА_1 на переведення з пенсії по інвалідності згідно Закону №1058-IV на пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII.
У позовній заяві та заяві про уточнення (збільшення) позовних вимог позивач просить зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області призначити і виплачувати з 07.02.2022 пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до Закону № 889-VIII. Однак суд повторно зазначає, що позивач має право на пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, що відповідає правовій позиції, зазначеній у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у зразковій справі №822/524/18.
Як передбачено частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Оскільки позивач із заявою про переведення на пенсію по інвалідності державного службовця звернулася до пенсійного органу 07.02.2022, нарахування та виплата такої пенсії повинна проводитись саме з дня звернення із відповідною заявою, тобто з 07.02.2022.
При вирішенні даного спору суд також враховує, що довідки ГУ ПФУ у Волинській області від 17.02.2022 №0300-0602-8/8417 (які видані взамін раніше виданих довідок від 31.01.2022 № 1542-245/02-06/8-0300/22 та саме останні були долучені до заяви від 07.02.2022 про переведення на пенсію по інвалідності державного службовця), були видані ОСОБА_1 після прийняття оскаржуваного рішення, разом з тим, довідки від 17.02.2022 №0300-0602-8/8417 наявні в матеріалах пенсійної справи позивача, про що свідчить лист ГУ ПФУ у Волинській області від 27.06.2022 №0300-0902-7/22681, та у них визначено розмір посадового окладу та інших складових заробітної плати з урахуванням змін затверджених Постановою №89.
Отже, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги належить задовольнити частково шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області від 08.02.2022 №907550148971 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності державного службовця та зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області (в якому позивач перебуває на обліку та до якого зверталася із заявою про переведення) призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 07.02.2022 пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до cтатті 37 Закону № 3723-XII, з урахуванням довідок від 17.02.2022 №0300-0602-8/8417, у задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 08 лютого 2022 року №907550148971 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) з 07 лютого 2022 року пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», з урахуванням довідок від 17.02.2022 №0300-0602-8/8417 про складові заробітної плати для призначення пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О. О. Андрусенко