м. Вінниця
28 червня 2022 р. Справа № 120/2497/22-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Комара Павла Анатолійовича, розглянувши у письмовому провадженні заяву про відстрочення виконання рішення у справі за позовом: ОСОБА_1 до: Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області в особі Барського відділу Управління Держаної міграційної служби України у Вінницькій області про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходилася адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області в особі Барського відділу Управління Держаної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
10.06.2022 року надійшла заява представника відповідача щодо відстрочення виконання судового рішення, яка призначена до розгляду на 28.06.2022 року. Заява мотивована тим, що у зв'язку з введенням та продовженням воєнного стану управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області немає можливості замовити бланки паспортів громадянина України зразка 1994 року для оформлення паспорта позивачу.
Також просить відстрочити сплату судового збору за направлення даної заяви до закінчення воєнного стану.
Сторони в судове засідання не прибули, хоча про дату, час та місце його проведення були повідомлені належним чином.
Від ОСОБА_1 надійшла заява-заперечення згідно якої остання просить відмовити у задоволенні заяві про відстрочення виконання рішення. Провести судове засідання за її відсутності.
Згідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На підставі норми ч. 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду заяви в порядку письмового провадження.
Надаючи оцінку поданій заяві, суд виходить з наступного.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 05.05.2022 року у справі № 120/2497/21 позов задоволено частково та зобов'язано управління Державної міграційної служби у Вінницькій області, оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки ОСОБА_1 .
Частиною 1 ст. 378 КАС України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу, як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до частини 5 ст. 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Згідно частини 3 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частиною 4 ст. 378 КАС України передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24.02.2022 року, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 2102-IX від 24.02.2022 року, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 133/2022 від 14.03.2022 року та в подальшому указом ПУ продовжено строк дії воєнного стану з 25 травня 2022 року на 90 діб.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
У відповідності до наказу ДМС від 22.03.2022 року № 57 бланки паспорта громадянина України зразка 1994 року та книги обліку надходження і витрачання бланків паспортів громадянина України зразка 1994 року вилучені у цілях безпеки з балансів територіальних органів ДМС у зв'язку із можливістю їх захоплення військовим формуванням держави-агресора.
З огляду на наведене, факт введення воєнного стану в Україні та його наслідки, зокрема, прийняття відповідних НПА щодо вилучення бланків паспортів у формі книжечки, це є обставиною, яка істотно ускладнює виконання рішення суду в цій справі, оскільки у відповідача відсутня можливості оформити та видати позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Наведене є істотно ускладнює виконання рішення суду в даній справі та є підставою встановленою ст. 378 КАС України для відстрочення виконання судового рішення.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що заява представника управління про відстрочення виконання рішення суду в даній у справі є обґрунтованою та підлягає до задоволення.
Також, визначаючись щодо клопотання відповідача про відстрочення оплати судового збору за направлення даної заяви до закінчення воєнного стану, суд зазначає наступне.
Положеннями ч. 1 ст. 133 КАС України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
За правилами ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлено Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір судовий" збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
З указаного встановлено, що відповідач не є суб'єктом, на якого розповсюджується дія законодавства щодо зменшення розміру судового збору, звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення його сплати.
Суд зауважує, що відстрочення сплати судового збору (звільнення від сплати судового збору, розстрочення його сплати або зменшення його розміру) з підстав, передбачених ст. 133 КАС України, ст. 8 Закону України "Про судовий збір", є прерогативою суду, який вирішує питання відкриття провадження (прийняття заяви, скарги тощо).
Зазначена норма є диспозитивною і встановлює не обов'язок, а право суду на власний розсуд відстрочити позивачу сплату судового збору.
Таким чином, Законом України "Про судовий збір" не встановлено пільг щодо сплати судового збору для заявника.
При цьому заявником до матеріалів справи долучено доповідну записку, що свідчить про відсутність коштів на казначейському рахунку УДМС у Вінницькій області за КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки", що в свою чергу фактично унеможливлює здійснення сплати судового збору за подання цієї заяви.
Разом з тим судом прийнято до уваги, що 02.03.2022 року Рада суддів України оприлюднила рекомендації роботи судів в умовах воєнного стану, відповідно до п. 6 яких рекомендовано виважено підходити до питань, пов'язаних з поверненням різного роду процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення різного роду строків, по можливості продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану.
З наведеного визначено, що заявник не має можливості своєчасно сплатити судовий збір з об'єктивних підстав.
Враховуючи викладені обставини, клопотання заявника про відстрочення сплати судового збору є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 132, 133, 248, 256, 378 КАС України суд, -
заяву про відстрочення виконання рішення суду задовольнити.
Відстрочити виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 05.05.2022 року у справі № 120/2497/22-а до закінчення воєнного стану.
Відстрочити управлінню Державної міграційної служби України у Вінницькій області в особі Барського сектору управління Державної міграційної служби у Вінницькій області сплату судового збору до закінчення воєнного стану.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Комар Павло Анатолійович