15 червня 2022 рокуЛьвівСправа № 460/9491/20 пров. № А/857/4630/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Ільчишин Н.В., Коваля Р.Й.
за участі секретаря судового засідання: Приступи Р.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області,
на ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2021 року з питань визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню (суддя - Недашківська К.М., час ухвалення - 10:21 год., місце ухвалення - м.Рівне, дата складання повного тексту - 09.02.2022),
в адміністративній справі №460/9491/20 за позовом ОСОБА_1 до Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області,
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У грудні 2020 року позивач ОСОБА_1 звернулася в суд із адміністративним позовом до відповідача Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області, в якому просила: 1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №1222 від 17 червня 2020 року; 2) зобов'язати відповідача розглянути клопотання позивача про забезпечення реалізації визначеного законом права на набуття права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель комунальної власності шляхом виділення позивачу земельної ділянки в районі АДРЕСА_1 для садівництва, орієнтовною площею 0,1 га., та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в районі АДРЕСА_1 ; 3) стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача понесені нею витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн.; 4) вирішити питання про встановлення відповідачу строку для подання звіту про виконання постанови суду згідно ст.382 КАС України.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 25.03.2021 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Здолбунівської міської ради Здолбунівського району Рівненської області №1222 від 17.06.2020 в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва. Зобов'язано Здолбунівську міську раду Здолбунівського району Рівненської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 03.06.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва площею 0,1 га та прийняти відповідне рішення по суті порушеного у клопотанні питання у відповідності з вимогами статті 118 Земельного кодексу України. Стягнуто на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 560,53 гривень.
31 серпня 2021 року позивачу виданий виконавчий лист №1 у справі №460/9491/20 щодо зобов'язання Здолбунівської міської ради Здолбунівського району Рівненської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 03.06.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва площею 0,1 га та прийняти відповідне рішення по суті порушеного у клопотанні питання у відповідності з вимогами статті 118 Земельного кодексу України (а.с. 65).
Постановою відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) від 30.12.2021 відкрито виконавче провадження ВП №68020334 на підставі виконавчого листа №460/9491/20, виданого 31.08.2021 Рівненським окружним адміністративним судом про зобов'язання Здолбунівську міську раду Здолбунівського району Рівненської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 03.06.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва площею 0,1 га та прийняти відповідне рішення по суті порушеного у клопотанні питання у відповідності з вимогами статті 118 Земельного кодексу України (а.с. 73).
27 січня 2022 року відповідач подав до суду першої інстанції заяву про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 07.02.2021 року заяву Здолбунівської міської ради про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, у справі за позовом ОСОБА_1 до Здолбунівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишено без задоволення.
З цією ухвалою суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає апелянт оскаржену ухвалу суду необґрунтованою та такою, що прийнята при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи та постановленою судом з порушенням норм матеріального і процесуального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що судом першої інстанції на виконання вимог частини п'ятої статті 251 КАС України не було направлено на адресу міської ради рішення суду від 25.03.2021 у справі №460/9491/20, що підтверджується матеріалами справи. Таким чином, Здолбунівській міській раді не було відомо про ухвалення рішення суду від 25.03.2021 у вказаній вище справі, а відтак міська рада була позбавлена права як сторона у справі на реалізацію наданих процесуальних прав, передбаченим Кодексом адміністративного судочинства України, та, відповідно, неможливим було його оскарження в апеляційному порядку і доведення своєї позиції. Судом першої інстанції при винесенні ухвали від 07.02.2022 не було враховано даної обставини та не взято до уваги порушення судом першої інстанції норм процесуального права при винесенні рішення від 25.03.2021. Зокрема, ігнорування та грубе порушення норм процесуального права судом першої інстанції при ухваленні рішення суду від 25.03.2021 мало наслідком видачу виконавчого листа від 31.08.2021.
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржувану ухвалу суду першої інстанції від 07.02.2022 та ухвалити нову, якою задовольнити заяву Здолбунівської міської ради про визнання виконавчого документу №460/9491/20 від 31.08.2021 таким, що не підлягає виконанню повністю.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з врахуванням наступного.
Частиною першою статті 374 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) визначено, що суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Відповідно до частини другої статті 374 КАС України, суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Наведені підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, поділяються на дві групи: матеріально-правові - зобов'язання можуть припинятися внаслідок добровільного виконання обов'язку боржником поза межами виконавчого провадження, припинення зобов'язань переданням відступного, зарахуванням, за домовленістю сторін, прощенням боргу, неможливістю виконання; процесуально-правові, до яких відносяться обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема: видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню); коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню; видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі за нею виконавчого листа; помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване; видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката; пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
Судом встановлено, що рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/9491/20 ухвалене 25.03.2021, повний якого текст складений 25.03.2021.
Відповідно до ч.5 ст.251 КАС України, учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено в порядку письмового провадження, копія судового рішення надсилається протягом двох днів із дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
За правилами частини першої статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно із ч.1 ст.373 КАС України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до частин першої та другої статті 255 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Судом першої інстанції цілком вірно вказано, що з врахуванням того, що повний текст рішення складений 25.03.2021, в силу норм КАС України таке рішення набрало законної сили 27.04.2021, як зазначено у виконавчому листі від 31.08.2021 року.
Враховуючи наведені вище приписи КАС України, судом правомірно було видано виконавчий лист, оскільки правові підстави для відмови у видачі такого виконавчого листа у суду були відсутні.
За наведеного, виконавчий лист №460/9491/20 від 31.08.2021, виданий Рівненським окружним адміністративним судом на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 25.03.2021 у справі №460/9491/20 щодо зобов'язання Здолбунівської міської ради Здолбунівського району Рівненської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 03.06.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва площею 0,1 га та прийняти відповідне рішення по суті порушеного у клопотанні питання у відповідності з вимогами статті 118 Земельного кодексу України, не може вважатися таким, що помилково виданий.
Також відсутні інші підстави для визнання вказаного виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.
Суд звертає увагу, що отримання відповідачем копії судового рішення після спливу строку на його апеляційне оскарження може бути правової підставою для поновлення строку звернення до суду з апеляційною скаргою, проте така обставина не впливає на питання правомірності формування виконавчого листа на виконання рішення суду, яке набрало законної сили.
Також варто зауважити, що за наслідками розгляду апеляційної скарги Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 25.03.2021 в адміністративній справі №460/9491/20, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.06.2022 апеляційну скаргу залишено без задоволення, а оскаржене рішення суду - без змін.
На підставі встановленого, суд апеляційної інстанції вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що заява Здолбунівської міської ради про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, до задоволення не підлягає.
З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції при розгляді адміністративної справи об'єктивно встановлено обставини справи, оскаржена ухвала суду від 07.02.2022 року винесене з дотриманням норм матеріального права та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому немає підстав для її скасування.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 312, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області - залишити без задоволення.
Ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2022 року з питань визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі №460/9491/20 за позовом ОСОБА_1 до Здолбунівської міської ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і в касаційному порядку не оскаржується.
Головуючий суддя В. В. Гуляк
судді Н. В. Ільчишин
Р. Й. Коваль
Повний текст постанови суду складено 24.06.2022 року