Ухвала від 22.06.2022 по справі 758/3824/22

Подільський районний суд міста Києва

Справа № 758/3824/22

УХВАЛА

22 червня 2022 року м. Київ

Слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про визначення порядку зберігання речових доказів у кримінальному провадженні № 22022102070000069 від 03.04.2022,

ВСТАНОВИВ:

прокурор Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 звернувся з клопотанням про визначення порядку зберігання речових доказів шляхом передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаних від корупційних та інших злочинів в управління за договором у порядку та на умовах, визначеними статтями 1, 9, 19-24 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаних від корупційних та інших злочинів» майна ОСОБА_4 , а саме грошових коштів в загальній сумі 63307 доларів США, 3700 Євро та 92815 грн.

В обґрунтування клопотання його автор зазначив, що Подільською окружною прокуратурою м.Києва здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 22022102070000069 від 03.04.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111-1, ч. 1 ст. 114, ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 369 та ч. 1 ст. 436-2 КК України, розпочате за фактами можливої причетності представників політичної партії «Опозиційна платформа за життя» у Одеській міській раді до колабораційної діяльності та діяльності пов'язаної з виправдовуванням, визнанням правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікації її учасників.

За версією органу досудового розслідування, депутати Одеської міської ради від політичної партії «Опозиційна платформа за життя» ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які можливо залучили до протиправної діяльності ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою здійснення колабораційної діяльності проводять на території м. Одеси та Одеської області заходи спрямовані із залучення громадян для розбудови власної мережі виправдовування та визнання правомірною військову агресію Російської Федерації з метою проголошення Одеської Народної Республіки.

Також, встановлено, що керівник охорони ОСОБА_4 у ході розмови з військовослужбовцем запропонував за грошову винагороду долучитись до підтримки агресії РФ проти України та здійснювати заходи корегування вогнем військового флоту РФ, який базується у Чорному морі.

Таким чином в діях ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 вбачаються ознаки вчинення кримінальних правопорушень передбачених ст.ст. 111-1, 369 та 436-2 КК України.

Під час проведення досудового розслідування 07.04.2022 проведено обшук за місцем фактичного проживання ОСОБА_4 під час якого вилучено грошові кошти в загальній сумі 63307 доларів США, 3700 Євро та 92815 грн, на які постановою першого заступника керівника Подільської окружної прокуратури м. Києва від 08.04.2022 накладено арешт з метою їх збереження як речових доказів.

На підставі положень абз. 7 ч. 6 ст. 100 КПК України та Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаних від корупційних та інших злочинів» вважає за доцільне передати арештоване майно в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаних від корупційних та інших злочинів.

Прокурор в судове засідання не з'явився, подав клопотання про проведення судового розгляду без його участі, задовольнивши подане клопотання.

Власник майна в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомлений про дату і час судового засідання, що не перешкоджає розгляду клопотання.

Дослідивши доводи та матеріали поданого клопотання, слідчий суддя дійшов до такого.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 100 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК), речовий доказ, який був наданий стороні кримінального провадження або нею вилучений, повинен бути якнайшвидше повернутий володільцю, крім випадків, передбачених статтями 160-166, 170-174 цього Кодексу.

Речовий доказ або документ, наданий добровільно або на підставі судового рішення, зберігається у сторони кримінального провадження, якій він наданий. Сторона кримінального провадження, якій наданий речовий доказ або документ, зобов'язана зберігати їх у стані, придатному для використання у кримінальному провадженні (ч. 2 ст. 100 КПК).

Відповідно до положень абз. 7 ч. 6 ст. 100 КПК речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості.

Положеннями п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» визначено, що управління активами - діяльність із володіння, користування та розпорядження активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави і вирішено питання про їх передачу Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, тобто забезпечення збереження активів, збереження (за можливості - збільшення) їх економічної вартості, передача їх в управління або реалізація активів у випадках та порядку, передбачених цим Законом, а також реалізація активів, конфіскованих у кримінальному провадженні чи стягнених за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.

Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, а також у позовному провадженні у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави із встановленням заборони користуватися такими активами, сума або вартість яких перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня відповідного року. Зазначені активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів, копії яких надсилаються Національному агентству не пізніше наступного робочого дня після їх винесення (надання) з відповідним зверненням прокурора (ч. 1 ст. 19 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів»).

Відповідно до положень ч. 1 ст. 20 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» управління грошовими коштами у готівковій та безготівковій формах у будь-якій валюті, а також банківськими металами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні або у позовному провадженні у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, здійснюється Національним агентством шляхом:

1) їх розміщення на депозитних рахунках Національного агентства у відповідній валюті або банківському металі, відкритих у державних банках, визначених на конкурсних засадах у порядку, встановленому законодавством про державні (публічні) закупівлі, за договором банківського вкладу на вимогу, за наявності висновку Національного банку України про створення умов для визнання банку проблемним або неплатоспроможним;

2) продовження їх розміщення до закінчення строку дії договору депозиту на депозитному рахунку власника в банку, в якому вони були розміщені на момент накладення арешту, із забороною здійснення видаткових операцій та виплати процентів чи доходу в іншій формі згідно з умовами договору. У випадку закінчення строку дії договору депозиту з наступного дня подальше управління відповідними коштами або банківськими металами разом з нарахованими після накладення арешту процентами чи іншими видами доходу здійснюється в порядку, визначеному пунктом 1 цієї частини.

Водночас, пунктом 2-2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» встановлено, що тимчасово, з дня введення воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, на період до припинення або скасування воєнного стану, а також протягом одного місяця з дня його припинення або скасування:

1) Національному агентству надається право на відкриття рахунків у депозитарних установах, 100 відсотків акцій (часток) яких належать державі;

2) Національне агентство може прийняти рішення про придбання за рахунок грошових коштів, розміщених на рахунках Національного агентства у національній валюті, облігацій внутрішньої державної позики "Військові облігації" в обсягах, погоджених Кабінетом Міністрів України, але не більше ніж у розмірі, що становить 80 відсотків коштів, що обліковуються на депозитних рахунках Національного агентства.

З'ясовано, що СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 22022102070000069 від 03.04.2022 щодо вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111-1, ч. 1 ст. 114, ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 369 та ч. 1 ст. 436-2 КК України.

07.04.2022 проведено обшук за місцем фактичного проживання ОСОБА_4 під час якого вилучено грошові кошти в загальній сумі 63307 доларів США, 3700 Євро та 92815 грн.

Постановою першого заступника керівника Подільської окружної прокуратури м. Києва від 08.04.2022, винесеної на підставі ст. 615 КПК, накладено арешт на вказані грошові кошти як тимчасово вилучені, з метою їх збереження як речових доказів.

Також з'ясовано, що визнання вказаних грошових коштів речовими доказами не пов'язано з їх індивідуальними ознаками (серія та номер купюр, наявністю на них слідів злочину).

Слідчий суддя вважає, що оскільки розмір активів щодо яких подано клопотання перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, індивідуальні ознаки грошових купюр не мають значення для досудового розслідування та може бути забезпечено їх збереження (економічний дохід від їх використання), а відтак управління такими Національним агентством не зашкодить виконанню завдань кримінального провадження.

Таким чином, подане клопотання слід задовольнити.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.100, 309, 532 КПК слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 про визначення порядку зберігання речових доказів у кримінальному провадженні № 22022102070000069 від 03.04.2022 - задовольнити.

Передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаних від корупційних та інших злочинів в управління речові докази, а саме грошові кошти в загальній сумі 63307 доларів США, 3700 Євро та 92815 грн, які вилучено під час проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_4 .

Копію ухвали надати прокурору для негайного її направлення до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Ухвала в апеляційному порядку оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1