Справа № 308/6949/22
3/308/4421/22
21 червня 2022 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Шепетко І.О., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Ужгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ., громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Стрийським МВ УМВС України у Львівській області 19.03.1999, реєстраційний номер облікової картки платника податків - невідомий,-
за ч.1 ч. 164-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Як випливає з протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ №452370 від 26.05.2022, 26.05.2022 близько 17 год. 00 хв. в АДРЕСА_3 гр. ОСОБА_1 , здійснював оптову торгівлю та прийом металобрухту без відповідних на те документів. Дії гр. ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст. 164-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
У судове засідання гр. ОСОБА_1 з'явився. Зазначив, що має документи на здійснення відповідної діяльності, надава такі працівникам правоохороних органів.
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП, посадовою особою при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед інших питань, вирішуються питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Частиною 1 статті 164-10 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства, що регулює здійснення заготівлі, переробки та металургійної переробки металобрухту, посадовою особою суб'єкта господарювання або громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює заготівлю, переробку, металургійну переробку металобрухту.
Згідно з положеннями ст.256 КУпАП, посадовою особою органу, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, в протоколі зазначаються, зокрема, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Оскільки норма ч.1 ст. 164-10 КУпАП є бланкетною, то в протоколі обов'язково має бути зазначене посилання на норму спеціального закону, за порушення якої настає відповідальність.
Разом з тим, при дослідженні матеріалів справи судом, не видається можливим встановити які саме норми законодавства порушив ОСОБА_1 при здійсненні підприємницької діяльності з оптової торгівлі та прийому металобрухту та які саме відсутні документи. Так, не зазначення в протоколі даних відомостей унеможливлює встановлення точних обставин справи в цій частині.
Інструкція з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376 (далі - Інструкція № 1376), встановлює порядок оформлення в органах Національної поліції України, у тому числі в їх структурних (відокремлених) підрозділах (далі - органи поліції), матеріалів про адміністративні правопорушення, порядок розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також визначає порядок контролю за дотриманням законодавства під час оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення (крім правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху).
Відповідно до п.15 розділу ІІ Інструкції №1376, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Так, всупереч пункту 9 розділу ІІ Інструкції № 1376, який визначає, зокрема, що:
- у графі «посада, найменування органу поліції, звання, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол» - прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол (повністю, без скорочень) - поліцейським ОСОБА_2 використано скорочення як при зазначенні найменування органу поліції та його імені та по-батькові;
- у графі «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла)) - поліцейським Шевчуком Т.Г. не зазначено органу видачі документа, що посвідчує особу повністю.
Вищевказані недоліки, допущені при складанні та оформленні матеріалів про адміністративне правопорушення, позбавляють суд можливості здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти по ній законне рішення.
На підставі вищенаведеного, суд приходить до переконання, що матеріали справи підлягають поверненню для належного оформлення до органу, який їх направив, а саме до Ужгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області.
Відповідно до п. 7 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 06.11.2015 № 1376, - не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
На підставі вищезазначеного, керуючись ст. ст. 245, 256, 268, 278 КУпАП, суд, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164-10 КУпАП - повернути для належного оформлення до Ужгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області.
Після належного оформлення матеріали справи повернути до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області для розгляду її по суті.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду
Закарпатської області І.О. Шепетко