Рішення від 22.06.2022 по справі 480/12581/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2022 року Справа № 480/12581/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/12581/21 за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Сумській області звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з ОСОБА_1 податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код бюджетної класифікації 18010300) загальною сумою 41177,21 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що станом на дату подання позовної заяви за відповідачем обліковується заборгованість з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в загальному розмірі 41177,21 грн. Вказана заборгованість виникла в результаті несвоєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки. З метою погашення боргу позивачем була сформована та направлена відповідачу податкова вимога, проте сума боргу залишилась несплаченою.

Ухвалою суду від 06.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою суду від 07.12.2021 вказану позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду доказів надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів.

Позивачем було усунено недоліки позовної заяви та ухвалою суду від 16.12.2021 продовжено розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дану ухвалу суду та ухвалу суду від 06.12.2021 було направлено рекомендованою кореспонденцією на адресу відповідача, зазначену в довідці №5278 про реєстрацію місця проживання, виданої Центром надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Конотопської міської ради Сумської області на запит суду (а.с. 24), а саме: АДРЕСА_1 .

Ухвали суду отримані відповідачем 18.01.2022 (а. с. 36), проте на час розгляду справи відзив на позов від відповідача до суду не надходив.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи із наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідач знаходиться на обліку в Головному управлінні ДПС у Сумській області та є платником податків.

Станом на дату подання позовної заяви за відповідачем обліковується заборгованість на загальну суму 41177,21 грн. з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості.

Податковий борг відповідача підтверджується витягом з картки особового рахунку відповідача та розрахунком суми податкового боргу (а.с. 5, 11).

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах встановлених законом.

За приписами ст. 16.1.4 Податкового кодексу України до обов'язків платників податків входить сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

В силу положень пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Положеннями пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України визначено, шо об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (п.п. 266.6.1. п. 266.6. ст. 266 Податкового кодексу України).

Відповідно до пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.

Згідно пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

За приписами пп. 266.9.1 п. 266.9 ст. 266 Податкового кодексу України податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Підпунктом 266.10.1 п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується, зокрема, фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

З матеріалів справи судом вбачається, що податковий борг відповідача виник на підставі податкових повідомлень-рішень від 09.06.2020 року № 0039188-5033-1820, № 0039186-5033-1820 (а.с. 8) та від 29.04.2021 №0200254-2403-1820, №0200255-2403-1820 (а.с. 9), які були отримані відповідачем.

Податкові повідомлення рішення від 09.06.2020 оскаржувалися ОСОБА_1 у судовому порядку, проте рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.05.2021 у справі № 480/794/21 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумської області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень було відмовлено. Вказане рішення суду набрало законної сили 19.10.2021. Таким чином, суми грошового зобов'язання, визначені даними податковими повідомленнями-рішеннями є узгодженими та набули статусу податкового боргу.

Крім цього, в матеріалах справи відсутні докази оскарження податкових повідомлень-рішень від 29.04.2021 №0200254-2403-1820, №0200255-2403-1820 в адміністративному чи судовому порядку, тому визначені ними суми грошового зобов'язання є узгодженими та набули статусу податкового боргу.

Відповідно до ст. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Згідно п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Судом встановлено, що у зв'язку з несплатою відповідачем в установлені строки узгодженої суми податкового зобов'язання, позивачем було винесено податкову вимогу від 23.07.2021 №0020867-1303-1805 (а.с. 10), в якій було визначено суму податкового боргу на момент винесення податкової вимоги у розмірі 20209,84 грн. Дана вимога направлялася рекомендованою кореспонденцією за адресою: АДРЕСА_2 , однак була повернута до контролюючого органу з відміткою пошти "Адресат відсутній за вказаною адресою" (зв. бік а.с. 10, 43).

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, податкові органи наділені повноваженнями звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

В розумінні підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Згідно із пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 Податкового кодексу України, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Порядок надсилання (вручення) контролюючими органами податкових вимог платникам податків регулюється Порядком направлення контролюючими органами податкових вимог платникам податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30 червня 2017 року №610.

Пунктом 7 розділу IV зазначеного Порядку встановлено, що податкова вимога вважається належним чином врученою платнику податків (крім фізичних осіб), якщо вона надіслана за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному абзацом третім пункту 6 цього розділу.

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків податкову вимогу через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, така податкова вимога вважається врученою платнику податків у день, вказаний поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Системний аналіз зазначених положень зумовив висновок про те, що несплата платником податків узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки є підставою для формування податковим органом та надіслання податкової вимоги. Податковий борг може бути стягнутий у судовому порядку за зверненням податкового органу. Стягнення податкового боргу у судовому порядку передбачає, що податковим органом виконано законодавчі приписи щодо порядку формування та направлення вимоги про стягнення податкового боргу.

Аналіз податкового законодавства свідчить про те, що податкова вимога повинна бути надіслана за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням. Додаткових вимог до надсилання податкової вимоги (зокрема, зазначення в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення реквізитів документа, що надсилається) податкове законодавство не містить.

Матеріалами справи підтверджується, що податкова вимога №0020867-1303-1805 від 23.07.2021 була надіслана відповідачу на адресу: АДРЕСА_3 та повернута з відміткою на поштовому конверті «адресат відсутній за вказаною адресою» (зв. бік а.с. 10, 43).

При цьому суд зазначає, що ухвалою суду про витребування доказів було зобов'язано Головне управління ДПС у Сумській області надати суду письмові пояснення щодо направлення податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги на адреси: АДРЕСА_4 та АДРЕСА_3 , а також надати належним чином завірені копії документів, відповідно до яких було направлено податкові повідомлення-рішення та вимогу на вказані адреси, оскільки відповідно до довідки Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Конотопської міської ради Сумської області, зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 з 11.12.2019 значиться: АДРЕСА_1 .

Представником позивача надано до суду письмові пояснення, у яких зазначено, що при постановці на облік до контролюючого органу ОСОБА_1 вказав адресу реєстрації - АДРЕСА_3 , а 23.11.2019 доповнено відомості Державного реєстру фізичних осіб - платників податків щодо місця проживання відповідача, а саме: АДРЕСА_3 .

Крім цього, представник позивача зазначив, що у зв'язку з неотриманням відповідачем податкових повідомлень-рішень від 29.04.2021 за вищевказаною адресою та з метою встановлення зареєстрованого місця проживання, Головним управлінням ДПС у Сумській області направлено запит до Центру надання адміністративних послуг Конотопської міської ради. Центром надання адміністративних послуг Конотопської міської ради надано Головному управлінню ДПС у Сумській області довідку про реєстрацію місця проживання особи, відповідно до якої зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 (а.с. 44). Головним управлінням ДПС у Сумській області повторно направлено податкові повідомлення-рішення від 29.04.2021 №0200254-2403-1820 та №0200255-2403-1820, але на адресу АДРЕСА_1 . Податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем 16.06.2021, про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 45).

Відповідно до копії довідки про реєстрацію місця проживання №2294-2319 від 14.06.2021, виданої ЦНАП Виконавчого комітету Конотопської міськї ради Сумської області на запит податкового органу, зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 з 11.12.2019 року значиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 44).

Тобто, враховуючи зазначене та з огляду на пояснення представника позивача, суд доходить висновку, що позивачу ще при направленні податкових-повідомлень рішень від 29.04.2021, до того як була сформована податкова вимога від 23.07.2021 було відоме зареєстроване місце проживання відповідача.

Більше того, у позивача було підтвердження про фактичне місцезнаходження ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки податкові-повідомлення рішення від 29.04.2021 відповідач отримав саме після того, як позивач направив їх за цією адресою. Вказана обставина підтверджується матеріалами справи та не заперечується позивачем.

Посилання представника ГУ ДПС в Сумській області на те, що податкові вимоги формуються автоматично на підставі даних інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів, а тому податкова вимога надсилалася саме на таку податкову адресу: АДРЕСА_3 , а також те, що платник податків не звертався із заявою про внесення відповідних змін до облікової картки щодо податкової адреси є безпідставним, та не доводять правомірність дій податкового органу при направлення податкової вимоги за наявності іншої вірної податкової адреси відповідача, на яку раніше були направлені податкові повідомлення-рішення.

Відповідно до п. 45.1 ст. 45 Податкового кодексу України платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.

Так в матеріалах справи наявна інформація щодо ідентифікаційних даних ОСОБА_1 , згідно яких його податковою адресою значиться: АДРЕСА_3 , а 23.11.2019 доповнено відомості Державного реєстру фізичних осіб - платників податків щодо місця проживання відповідача, а саме: АДРЕСА_3 (а.с. 42). Разом із тим, саме з метою встановлення зареєстрованого місця проживання ОСОБА_1 , податковим органом було здійснено відповідний запит до ЦНАП Конотопської міської ради, про що зазначає представник позивача у своїх поясненнях, та отримано відповідну інформацію, що зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 є: АДРЕСА_1 (а.с.44).

Саме місце проживання платника податків у розумінні п. 45.1 ст. 45 Податкового кодексу України, а отже і вірна податкова адреса відповідача - АДРЕСА_1 була відома ГУ ДПС України в Сумській області з червня 2021 року (а.с. 39-40).

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що податковий орган виконав обов'язок надсилання платнику податків виключно податкових повідомлень-рішень, які є підставою для визначення суми податкового боргу, що є предметом розгляду справи.

При цьому матеріали справи не підтверджують правомірність дій податкового органу в частині належним чином виконання обов'язку надсилання податкової вимоги від 23.07.2021 № 0020867-1303-1805 платнику податків за місцем проживання відповідача, який з 11.12.2019 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та на яку було позивачем направлені податкові повідомлення-рішення від 29.04.2021.

Стосовно посилання позивача на п. 1 розділу IX Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затв. Наказом Міністерства фінансів України 29.09.2017 № 822, за реєстр. в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2017 р. за № 1306/31174 (далі - Положення №822), про те, що фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки, протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання заяви за формою №5 ДР або заяви за формою №5 ДРП відповідно, що не було дотримано відповідачем та свідчить про невиконання обов'язку, встановленому нормами податкового законодавства, суд зазначає наступне.

В межах розгляду даної справи позивачем надаються докази наявності у відповідача одночасно трьох різних податкових адрес ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_3 (яка зазначена в податкових повідомленнях-рішеннях та на яку вони були направлені вперше); АДРЕСА_1 (на яку направлялись податкові повідомлення-рішення від 29.04.2021) та АДРЕСА_3 , (на яку направляється податкова вимога).

Відповідно до п. 4 розділу IV Положення №822 Державний реєстр формується з інформації, що надходить від територіальних органів ДПС та від інших державних органів відповідно до законодавства.

Таким чином Державний реєстр формується не лише з інформації, наданої платником податків - фізичною особою. ГУ ДПС в Сумській області після отримання на його ж запит інформації від ЦНАП Виконавчого комітету Конотопської міської ради про зареєстроване місце проживання відповідача також не позбавлений обов'язку формувати дані Державного реєстру з інформації про місце проживання фізичної особи, яку отримано від іншого державного органу - Центру надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Конотопської міської ради та направити податкову вимогу на вірну адресу місця проживання відповідача: АДРЕСА_1 , на яку попередньо були направлені податкові повідомлення-рішення від 29.04.2021.

Таким чином, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що податкова вимога від 23.07.2021 № 0020867-1303-1805 направлена на адресу фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 , в порядку, встановленому законодавством, в т.ч. і Податковим кодексом України, а тому посилання податкового органу на те, що сума, яка заявлена до стягнення є угодженою та надає право звернення ГУ ДПС в Сумській області до суду, є безпідставними, вимоги заявлені передчасно, у податкового органу не виникло право звернення до суду відповідно до норм Податкового кодексу України.

Суд звертає увагу, що виключно після дотримання порядку направлення податкової вимоги від 23.07.2021 № 0020867-1303-1805 податковий орган має право звернутися до суду із позовною заявою щодо стягнення податкового боргу з платника податків, в порядку, передбаченому чинним законодавством.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.Б. Діска