Справа №380/22137/21
22 червня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сасевича О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 із вимогою стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до бюджету податковий борг в розмірі 36955,20 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач має податковий борг перед бюджетом, який складається із сум штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання, обігу готівки та застосування реєстраторів, а також адміністративного штрафу та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів. На даний час суми податків є узгодженими та у встановлений строк до бюджету не сплачені.
Ухвалою судді від 23.12.2021 року в справі було відкрито провадження в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 28.03.2022 року було продовжено процесуальний строк розгляду справи.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі від 23.12.2021 року та копію ухвали про продовження строку розгляду справи від 28.03.2022 року було надіслано на адресу місцезнаходження відповідача, однак на адресу суду повернулось рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення разом із конвертом, на якому зазначено причини повернення відправлення - адресат відсутній за вказаною адресою.
Відповідач правом на подання відзиву, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України, не скористався, свою позицію стосовно позову не висловив.
Частиною 6 ст. 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до наступних висновків.
Згідно з довідкою про податкову заборгованість відповідача від 05.11.2021 №12994/5/13-01-13-03 станом на 03.11.2021 за платником податків числиться заборгованість з:
- /21081500/ адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів - 34000,00 грн.
- /21080900/ штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання, обігу готівки та застосування реєстраторів - 40,00 грн.;
- /14040000/ акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - 1426,00 грн.;
- /18050400/ єдиний податок з фізичних осіб - 1489,20 грн.
Податковий борг у ФОП ОСОБА_1 виник на підставі:
- по адміністративних штрафах та штрафних санкціях за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів: податкове повідомлення-рішення №0004264001 від 12.03.2019 року на суму 17000,00 грн.; податкове повідомлення-рішення №0004267001 від 12.03.2019 року на суму 17000,00 грн.
- по штрафних санкціях за порушення законодавства про патентування, норм регулювання, обігу готівки та застосування реєстраторів: рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми №0004254001 від 12.03.2019 року в сумі 40,00 грн.;
- по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів: декларація від 21.01.2019 року на суму 750,00 грн.; декларація від 02.02.2019 року на суму 506,00 грн.; податкове повідомлення-рішення №0010554004 від 27.05.2019 року на суму 170,00 грн.
- по єдиному податку з фізичних осіб: на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 17.09.2018 року.
Контролюючий орган сформував та направив на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ф» від 18.02.2021 №34459-13 на суму 36273,80 грн.
Докази погашення ФОП ОСОБА_1 податкового боргу на загальну 36955,20 грн. в матеріалах справи відсутні.
Наявність податкового боргу зумовила звернення податкового органу до суду з даним позовом.
При вирішенні справи суд керувався таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2010, у редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин), який зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
За визначенням підпункту 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове повідомлення-рішення письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Підпунктом 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкова вимога письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Відповідно до підпункту 14.1.175 п. 14.1 ст. ст. 14 ПК України сума узгодженого грошового зобов'язання не сплаченого платником податку на встановлений строк набуває статусу податкового боргу.
Згідно з підпунктами 16.1.3, 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платники податків зобов'язані, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Приписами п. 57.3 ст. 57 ПК України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п. 58.3 ст. 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 ст. 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Судом встановлено, що сума грошових зобов'язань виникла на підставі податкових повідомлень-рішень №0004264001 від 12.03.2019 року на суму 17000,00 грн., №0004267001 від 12.03.2019 року на суму 17000,00 грн., рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми №0004254001 від 12.03.2019 року в сумі 40,00 грн., декларації від 21.01.2019 року на суму 750,00 грн., декларації від 02.02.2019 року на суму 506,00 грн., податкового повідомлення-рішення №0010554004 від 27.05.2019 року на суму 170,00 грн., заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 17.09.2018 року.
Частина податкового боргу відповідача виникла на підставі самостійно визначених грошових зобов'язань.
Пунктом 54.1. статті 54 Податкового кодексу встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Окрім цього, контролюючим органом також скеровувались податкові повідомлення-рішення на адресу відповідача.
Згідно п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
18.02.2021 року контролюючим органом виставлено відповідачу податкову вимогу форми «Ф» №34459-13 на суму 36273,80 грн., яку також скеровано відповідачу.
Доказів оскарження чи скасування податкових повідомлень-рішень або зазначеної податкової вимоги у встановленому законом порядку суду не надано.
Таким чином, оскільки відповідачем не було погашено узгоджені суми грошових зобов'язань, в силу п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України ці суми набули статусу податкового боргу (сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання).
Така сума податкового боргу зазначена позивачем у довідці про суму податкового боргу від 05.11.2021 та відображена у копіях зворотних боків облікових карток платника податків за відповідними платежами.
Вказана сума податкового боргу відповідача залишається не сплаченою.
Підпунктом 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з приписами п.п. 95.1, 95.2 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (60 календарних днів до внесення змін до п. 95.2 ст. 95 ПК України, внесеними згідно із Законами №4834-VI від 24.05.2012, № 466-IX від 16.01.2020).
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути з ФОП ОСОБА_1 податковий борг у сумі 36955,20 грн.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки при розгляді цієї справи відповідачем судових витрат пов'язаних з залученням свідків та проведення експертиз не понесено, судові витрати з відповідача стягувати не слід.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 294, 295, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) на користь держави суму податкового боргу у розмірі 36955 (тридцять шість тисяч дев'ятсот п'ятдесят п'ять) грн. 20 коп.
Судовий збір стягненню із сторін не підлягає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Сасевич О.М.