16 червня 2022 року м. Ужгород№ 260/6404/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Калинич Я.М.
при секретарі судового засідання - Ковач Є.М.
за участю:
позивач: не з'явився,
представник відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Закарпатській області про визнання протиправними постанов та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Мукачівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області, в якому просить суд:
1. Визнати протиправною та скасувати постанову Мукачівського управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області від 28 липня 2021 року за № 0713\6937\6937.1\4, якою відраховано із суми страхової виплати «щомісячна страхова виплата в разі стійкої втрати професійної працездатності» (вид виплати 410, потерпілому ОСОБА_1 номер справи 6937, номер випадку 30424) суму у розмірі - 6476,37 грн. за грудень 2019р.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Мукачівського управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області від 28 липня 2021 року за № 0713\6937\30424\45, якою відраховано із суми страхової виплати «щомісячна страхова виплата в разі стійкої втрати професійної працездатності» (вид виплати 410, потерпілому ОСОБА_1 номер справи 6937, номер випадку 30424) суму розмірі - 694,39 грн. за грудень 2019р.
3. Стягнути з Мукачівського управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області за рахунок бюджетних асигнувань незаконно стягнуті з ОСОБА_1 суми страхових виплат у розмірі 7170,76 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що В грудні 2018 року позивач зі своєю сім'єю переїхав жити в місто Мукачево і одразу став на облік в Мукачівському відділенні управління фонду соціального страхування України, як особа яка перебуває на обліку з 04 грудня 2006 року, як особа яка має професійне захворювання зі ступенем втрати працездатності 65%.
Зазначає, що в серпні 2021 року з нього стягнули 7170,76 грн. страхових коштів.
06 вересня 2021 року позивач звернувся до Мукачівського відділення УВД ФСС у Закарпатській області з заявою про роз'яснення причини стягнення з нього вказаної суми страхових коштів. На що була надана відповідь, оформлена листом від 15.09.2021 р. за № 16-01\08-495, щодо недоотримання страхових коштів у серпні 2021 року в якому вказано, що «згідно наказу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України «Про проведення комплексної перевірки управління виконавчої дирекції Фонду в Закарпатській області» від 22.07.2021 р. № 350-ОД, робочою групою проводилася перевірка обґрунтованості і призначення та використання коштів Фонду на проведення страхових виплат потерпілим та членам їх сімей. За результатами перевірки в Мукачівському відділенні виявлено, що при продовженні страхової виплати у зв'язку з переоглядом, переплата потерпілому ОСОБА_1 за 16 днів грудня 2019 року становить 7170,67 грн. В порушення частини 5 ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування необхідно повернути до бюджету Фонду зайво нараховані та виплачені страхові виплати, про що було прийнято постанову про утримання переплачених коштів.
Позивач переконаний, що постанови Мукачівського управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області є протиправними та такими що належать скасуванню.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.
Відповідач надав до суду відзив, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позову, оскільки потерпілим пропущено термін проходження МСЕК, а саме з 15.12.2019 по 01.01.2020 року, Мукачівським відділенням управління прийнято Постанову №0713/6937/30424/45 від 28.07.2021 року - відрахувати із суми страхової виплати по номеру випадку 30424 суму в розмірі 694,39 грн. та Постанову №0713/6937/6937.1/46 від 28.07.2021 року - відрахувати із суми страхової виплати по номеру випадку 6937.1 суму в розмірі - 6476,37 грн.
Ухвалою суду від 18 травня 2022 року було витребувано від Обласного центру медико-соціальної експертизи оригінал медико-експертної справи ОСОБА_1 та належним чином завірених копій сторінок журналів вхідної та вихідної кореспонденції Обласного центру медико-соціальної експертизи, з яких можливо встановити дати надіслання запиту про витребування медико-експертної справи ОСОБА_1 з Дніпропетровської області та надходження такої до Обласного центру медико-соціальної експертизи.
До суду 26 травня 2022 року від Обласного центру медико-соціальної експертизи, на виконання ухвали суду про витребування доказів від 18.05.2022 року, надійшли витребовувані докази.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 червня 2022 року замінено у адміністративній справі №260/6404/21 первісного відповідача Мукачівське відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Закарпатській області на належного - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Перемоги, буд. 92-Б, код ЄДРПОУ 41320961).
Від відповідача надійшов відзив, відповідно до якого відповідач позов не визнає та просить суд відмовити у задоволенні такого. Зазначає, що під час комплексної перевірки управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області та Мукачівського відділення управління Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування України 28.07.2021 виявлено надмірне нарахування коштів потерпілому ОСОБА_1 при продовженні страхової виплати у зв'язку з переоглядом. Згідно з випискою з акта огляду МСЕК серія 12ААА №074900 від 12.12.2018 року визначено термін переогляду - 15.12.2019 року. Відповідно до довідки МСЕК серія 12ААА №083649 потерпілий ОСОБА_1 пройшов переогляд 20.01.2020 із зарахуванням терміну з 01.01.2020. Тобто переплата потерпілому ОСОБА_1 становила16 днів на суму 7170,76 грн.
Позивач в судове засідання не з'явився, проте в матеріалах справи міститься заява від такого про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить такі задовольнити.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, причини неявки суду не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце проведення такого.
У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).
Дослідивши та надавши оцінку наявним у матеріалах справи письмовим доказам за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 що підтверджується копією довідки від 10.01.2019 року №2101-5000010299 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до інформації наявної в медико-експертній справі ОСОБА_1 , позивачу встановлено 65 % втрати професійної працездатності з 04.12.2006 року.
На підставі міжрайонного МСЕК від 12.12.2018 року №074900 позивачу встановлено 65% стійкої професійної втрати працездатності, з повторним переоглядом 20.01.2022 року.
11.01.2019 року позивач став на облік в Мукачівському відділенні управління фонду соціального страхування України.
В грудні 2019 року позивачем пройдено повторний переогляд, за результатами якого складено акт огляду МСЕК від 20.01.2020 року серії 12ААА №083649.
Тобто матеріалами справи підтверджено, що позивачу встановлена професійна втрата працездатності 65%.
28 липня 2021 року Мукачівським відділенням управління ВД ФССУ винесено Постанову №0713/6937/6937.1/14 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати», якою постановлено відрахувати із суми страхової виплати «щомісячна страхова виплата в разі стійкої втрати професійної працездатності (вид виплати 410), потерпілому ОСОБА_1 , номер справи 6937, номер випадку 6937.1 суму в розмірі - 6476,37 грн. за грудень 2019 року. Підстава для відрахування: Довідка МСЕК від 12.12.2018 року №074900.
28 липня 2021 року Мукачівським відділенням управління ВД ФССУ винесено Постанову №0713/6937/30424/45 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати», якою постановлено відрахувати із суми страхової виплати «щомісячна страхова виплата в разі стійкої втрати професійної працездатності (вид виплати 410), потерпілому ОСОБА_1 , номер справи 6937, номер випадку 30424 суму в розмірі - 694,39 грн. за грудень 2019 року. Підстава для відрахування: Довідка МСЕК від 12.12.2018 року №074900.
06 вересня 2021 року позивач звернувся до Мукачівського відділення ВД Фонду в Закарпатській області із заявою щодо недоотримання страхових коштів в серпні 2021 року.
На звернення позивача, відповідач листом від 15 вересня 2021 року №16-01/08-495 повідомив, що згідно з наказом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України «Про проведення комплексної перевірки управління виконавчої дирекції Фонду в Закарпатській області» від 22.07.2021 №350-ОД, робочою групою проводилася перевірка обґрунтованості і призначення та використання коштів Фонду на проведення страхових виплат потерпілим та членам їх сімей. За результатами перевірки в Мукачівському відділенні виявлено, що при продовженні страхової виплати у зв'язку з переоглядом, переплата потерпілому ОСОБА_1 за 16 днів грудня 2019 року становить 7170,76 грн. В порушення частини 5 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування» необхідно повернути до бюджету Фонду зайво нараховані та виплачені страхові виплати, про що було прийнято постанову про утримання переплачених коштів.
Позивач вважаючи постанови Фонду від 28.07.2021 року за №№0713/6937/6937.1/14, №0713/6937/30424/45 протиправними звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
За приписами статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі Закон № 1105-XIV) визначені принципи, на яких здійснюється соціальне страхування, зокрема законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав (пп. 1, 3 ч. 1 ст. 3).
Згідно з частиною 1 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Частиною 1 статті 47 Закону № 1105-XIV визначено, що страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду: 1) потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання; 2) особам, які мають право на виплати у зв'язку зі смертю годувальника, - з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на виплати.
Страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них (частина 5 статті 47 Закону № 1105-XIV).
Відповідно до частин 4, 7 статті 47 Закону № 1105-XIV виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням. Якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці».
Згідно з ч. 5 ст. 47 Закону № 1105-XIV страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них.
Частиною 1 статті 46 Закону № 1105-XIV встановлено, що страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються: 1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого; 3) якщо з'ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку; 4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми; 5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов'язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню; 6) в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до пункту 3 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону №1105-ХІV особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.
Преамбулою Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706-VII) визначено, що він відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону № 1706-VII, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Частиною 10 статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що внутрішньо переміщені особи з тимчасово окупованої території мають право на отримання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, безпосередньо у робочих органах Фонду соціального страхування України за фактичним місцем проживання, перебування.
Матеріальне забезпечення, страхові виплати призначаються за наявності необхідних документів, що підтверджують право на ці виплати, а в разі їх відсутності - за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у порядку, встановленому правлінням Фонду соціального страхування України.
Так, згідно з матеріалами справи, вбачається, що оскаржувані постанови відповідачем винесено у зв'язку із пропуском позивачем терміну переогляду МСЕК.
Відповідно до виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги серії 12ААА за №074900 ОСОБА_1 пройшов первинно-повторний огляд 12.12.2018 року, група інвалідності «третя» та встановлено дату переогляду 15 грудня 2019 року.
На вимогу ухвали суду, Обласним центром медико-соціальної експертизи надано інформацію з якої вбачається, що Обласний центр медико-соціальної експертизи 22 листопада 2019 року було направлено на ім'я головного лікаря профпат. МСЕК м. Дніпро запит справи на ОСОБА_1 , що підтверджується належним чином завіреною копією Журналу реєстрації документів, створених обласним Центром медико-соціальної експертизи, що у свою чергу свідчить про правдивість тверджень позивача про те, що він вчасно з'явився на переогляд до МСЕК.
Переогляд позивач пройшов 20.01.2020 року, що підтверджується довідкою МСЕК серії 12ААА №083649 від 20.01.2020 року.
Разом з тим, суд констатує, що 16 днів пропуску ОСОБА_1 переогляду виникли не з вини позивача, а тому не можуть слугувати причиною порушення права позивача на мирне володіння своїм майном.
З огляду на викладене суд вважає, що винесення оскаржуваних постанов здійснено не у спосіб, передбачений Законом №2109-III, а з точки зору положень статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод мало місце втручання у право власності позивача, і таке втручання не було законним.
Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність постанов Мукачівського відділення управління ВД ФССУ від 28.07.2021 року за №№0713/6937/6937.1/14 та №0713/6937/30424/45 та скасування таких.
З огляду на вищевикладене та оскільки постанови Мукачівського відділення управління ВД ФССУ від 28.07.2021 року за №№0713/6937/6937.1/14 та №0713/6937/30424/45 визнані судом протиправними та такими, що підлягають скасуванню, суд приходить висновку, що відраховані на підставі цих постанов суми із страхової виплати на загальну суму 7170,76 грн. необхідно стягнути з відповідача на користь позивача, а позовну вимогу в цій частині необхідно задовольнити як похідну.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Закарпатській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Перемоги, буд. 92-Б, код ЄДРПОУ 41320961) про визнання протиправними постанов та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Мукачівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області від 28.07.2021 року за №0713/6937/6937.1/14 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати».
Визнати протиправною та скасувати постанову Мукачівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області від 28.07.2021 року за №0713/6937/30424/45 «Про повернення зайво виплаченої суми страхової виплати».
Стягнути з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Перемоги, буд. 92-Б, код ЄДРПОУ 41320961) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відраховані суми із страхової виплати на загальну суму 7170,76 (сім тисяч сто сімдесят гривень 76 коп.) грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Перемоги, буд. 92-Б, код ЄДРПОУ 41320961) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 21 червня 2022 року.
СуддяЯ. М. Калинич