Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про повернення позовної заяви
22 червня 2022 року Справа №200/1275/22
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Чучко В.М., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами ОСОБА_1 до Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним рішення, скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії, -
У січні 2022 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової служби України, в особі Головного управління ДПС у Донецькій області (надалі - ГУ ДПС у Донецькій області) про визнання протиправним рішення про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани, скасування наказу ГУ ДПС у Донецькій області №3-дк від 02.09.2021 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани, зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати за вересень 2021 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 лютого 2022 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано десятиденний строк з моменту отримання копії даної ухвали усунути недоліки поданого адміністративного позову шляхом надання до суду:
- клопотання про поновлення строку звернення до суду із доказами поважності причин його пропуску;
- копії доданих до позовної заяви документів, відповідно до кількості учасників справи;
- належним чином засвідчених копій доданих до позовної заяви документів.
На виконання вимог вказаної ухвали, 23.02.2022 року позивач надав суду заяву про поновлення строку звернення до суду, в обґрунтування якої зазначив, що не мав можливості звернутися до суду за захистом порушених прав у встановлені Законом строки на підставі того, що не володів інформацією за який саме вчинок позивача притягнуто до відповідальності (за яким документом та за який період). Так, починаючи з 03.09.2021 року позивач три рази звертався до ГУ ДПС у Донецькій області щодо надання йому копій дисциплінарної справи, яку він отримав наприкінці листопаду 2021 року. Крім того, позивач зазначив, що не має юридичної освіти, не знає особливостей адміністративного судочинства.
Разом з цим, листом від 25.11.2021 року НАЗК України надано висновок, в якому зазначено, що на підставі наданих позивачем матеріалів та відомостей не виявлено інформації, яка б свідчила про наявність у позивача конфлікту інтересів, який 03.12.2021 року було надіслано на адресу ГУ ДПС у Донецькій області для вирішення питання про скасування спірного наказу, однак 10.01.2022 року позивач отримав лист про відмову у скасуванні наказу.
При цьому, у вказаній заяві позивач не обґрунтував причини (не надав жодних пояснень), з яких він не звернувся до суду із позовом, починаючи з 04.09.2021 року (03.09.2021 року позивач ознайомився зі спірним наказом від 02.09.2021 року), а звернувся лише 19.01.2022 року (дата подання позовної заяви на поштове відділення).
Розглянувши заяву ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду та дослідивши доказі, надані позивачем в її обґрунтування, суд зазначає наступне.
Особливості строків звернення до адміністративного суду врегульовані статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, частиною 1 якої передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 122 КАС України).
Разом з тим, за приписами частини 5 статті 122 КАС України, для звернення до суду у справах щодо, зокрема, проходження публічної служби, встановлюється місячний строк.
Згідно з пунктом 17 частини 1 статті 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що позивач працює на посаді заступника начальника Бахмутського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування ГУ ДПС у Донецькій області.
Отже, позивач перебуває на державній службі, яка є публічною службою, а для спорів щодо, в тому числі, проходження громадянами публічної служби, законодавець встановив місячний строк звернення до адміністративного суду.
Як свідчить зміст позовної заяви, предметом оскарження є рішення про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани, скасування наказу ГУ ДПС у Донецькій області №3-дк від 02.09.2021 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани, зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати за вересень 2021 року.
На переконання суду, такий спір пов'язаний з проходженням позивачем публічної служби, а тому строк звернення до адміністративного суду становить один місяць з дня коли позивач дізнався про порушення своїх прав та інтересів, який слід обчислювати з 03.09.2021 року, адже про спірний наказ позивач дізнався 02.09.2021 року.
На необхідності застосування до спірних правовідносин місячного строку звернення до адміністративного суду йдеться у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду від 11.02.2021 у справі №240/532/20.
Водночас, з позовною заявою позивач звернувся до суду 19.01.2022 року (дата подання позовної заяви на поштове відділення), тобто у строк, що перевищує місяць з дня, коли позивачу стало відомо про порушення його прав та інтересів бездіяльністю відповідачів (адже такий строк сплив 04.10.2021 року).
З аналізу норм Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав.
В силу приписів ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» №3477-IV від 23 лютого 2006 року, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.
Європейський Суд з прав людини зазначає, що право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (рішення у справах: «Стаббігс та інші проти Великобританії», «Девеер проти Бельгії», «Перетяка та Шереметьєв проти України»).
Заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання (рішення у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії»).
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 13 грудня 2011 року по справі №17-рп/2011 також визначив, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про безпідставність та необґрунтованість заяви позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду, а тому відмовляє у її задоволенні.
Разом з тим, на виконання вимог ухвали суду від 07 лютого 2022 року позивачем також не надано копії доданих до позовної заяви документів, відповідно до кількості учасників справи.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, зокрема, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишену без руху, у встановлений судом строк.
Згідно п. 9 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених ч. 2 ст. 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст.123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Оскільки позивачем у встановлений законом та ухвалою суду від 07 лютого 2022 року строк не було наведено обґрунтованих підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду, які б свідчили про поважність причин його пропуску та не надано копії доданих до позовної заяви документів, відповідно до кількості учасників справи, позовна заява підлягає поверненню позивачу.
Щодо строків розгляду справи.
Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, згідно якого у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану” президент України В. Зеленський постановив ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України № 133/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану” на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Вищезазначений Указ Президента України затверджено Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 15 березня 2022 року № 2119-IX.
Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, яким на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Враховуючи викладене, станом на 22 червня 2022 року в Україні продовжує діяти воєнний стан.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року № 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю - рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Донецький окружний адміністративний суд розташований в м. Слов'янськ Донецької області.
У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, системних ракетних обстрілів населених пунктів області, у тому числі м. Слов'янськ, які здійснюються державою-агресором та створюють суттєву загрозу життю та здоров'ю людей, керівництво Донецької обласної державної адміністрації через засоби масової інформації закликало мешканців області евакуюватись до більш безпечних регіонів України.
Постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання організації роботи державних службовців та працівників державних органів у період воєнного стану” від 12 квітня 2022 року № 440 відповідно до статті 60-2 Кодексу законів про працю України, статті 12-1 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” та статті 17 Закону України “Про державну службу” Кабінет Міністрів України, встановлено, що у період воєнного стану для державних службовців та працівників державного органу, які перебувають на території України, за рішенням керівника державної служби в державному органі може запроваджуватися дистанційна робота у разі наявності організаційних і технічних можливостей для виконання їх посадових обов'язків.
Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.
В таких умовах керівництвом Донецького окружного адміністративного суду задля збереження життя та здоров'я працівників та відвідувачів суду прийнято рішення про подальшу організацію роботи установи в дистанційному режимі.
З огляду на викладене, ухвалу прийнято 22 червня 2022 року.
Керуючись статтями 123, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні заяви позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду - відмовити.
2. Повернути позовну заяву ОСОБА_1 до Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним рішення, скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії.
3. Копію ухвали, а також документи, що додані позивачем до позовної заяви, надіслати позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (Першого апеляційного адміністративного суду) протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через відповідні суди.
Суддя В.М. Чучко