Ухвала від 22.06.2022 по справі 200/3657/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

22 червня 2022 року Справа №200/3657/22

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І. В., розглянувши матеріали позовної заяви Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Державного підприємства «Шахта ім. М. С. Сургая», про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені

УСТАНОВИЛА:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі - позивач) звернулось із позовом до Державного підприємства «Шахта ім. М. С. Сургая» (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції. За невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2021 році у розмірі 7 629 728,76 грн. та пеню у розмірі 225 839,98 грн.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником).

На виконання вказаного нормативного припису судом установлено таке.

20 червня 2022 року на електронну адресу суду позивачем направлено вказаний адміністративний позов. У додатках до такого позивачем додано повідомлення від 20.06.2022 № 05-07/234 про невикористання електронно-цифрового підпису, де зазначено, що у зв'язку із відсутністю матеріально-технічної бази та методологічного забезпечення Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю у своїй роботі не використовує засоби електронно-цифрового підпису вихідних документів.

Частиною 1 ст. 168 КАС України передбачено, що позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді.

Поряд із цим ст. 18 КАС України установлено таке.

1. У судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.

2. Позовні та інші заяви, скарги та інші визначені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.

6. Адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.

8. Реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі в порядку, визначеному цим Кодексом.

Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", якщо інше не визначено цим Кодексом.

Особливості використання електронного підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Стаття 44 КАС України.

10. Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).

Рішенням Вищої Ради Правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Пунктом 5.4 вказаного Положення передбачено, що електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, який містить обов'язкові реквізити документа, правовий статус якого засвідчено кваліфікованим електронним підписом автора.

У свою чергу порядок використання електронного цифрового підпису врегульований Законом України від 5 жовтня 2017 року № 2155-VIII "Про електронні довірчі послуги".

Положенням ч. 2 ст. 17 цього Закону встановлено, що електронна взаємодія фізичних та юридичних осіб, яка потребує відправлення, отримання, використання та постійного зберігання за участю третіх осіб електронних даних, аналоги яких на паперових носіях повинні містити власноручний підпис відповідно до законодавства, а також автентифікація в складових частинах інформаційних систем, у яких здійснюється обробка таких електронних даних та володільцями інформації в яких є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної форми власності, повинні здійснюватися з використанням кваліфікованих електронних довірчих послуг.

Абзацом 1 ч. 1 ст. 18 Закону України від 5 жовтня 2017 року N 2155-VIII "Про електронні довірчі послуги" передбачено, що кваліфікована електронна довірча послуга створення, перевірки та підтвердження кваліфікованого електронного підпису чи печатки надається кваліфікованим постачальником електронних довірчих послуг та включає надання користувачам електронних довірчих послуг засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки для генерації пар ключів та/або створення кваліфікованих електронних підписів чи печаток, та/або перевірки кваліфікованих електронних підписів чи печаток, та/або зберігання особистого ключа кваліфікованого електронного підпису чи печатки.

Таким чином, альтернативою звернення учасників справи до суду із позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, є звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов'язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи та подання такого документу через Електронний кабінет.

Отже, надсилання процесуальних документів в електронному вигляді передбачає використання сервісу «Електронний суд», розміщеному за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua/login, відповідно з попередньою реєстрацією офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) та з обов'язковим використанням власного електронного підпису.

Натомість, позовна заява надіслана Донецьким обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до суду в електронній формі засобами електронної пошти та не містить будь-якого ідентифікатора електронного цифрового підпису особи, що його подала, а містить лише відскановану копію підпису.

Матеріали позовної заяви не містять застережень про підпис документа електронним цифровим підписом із застосуванням посиленого сертифікату відкритого ключа, ні доказів перевірки електронного цифрового підпису, накладеного на позовну заяву, а також не містять сертифікату відкритого ключа, що позбавляє суд можливості встановити дотримання позивачем вимог щодо підписання позовної заяви особою, яка її подає.

Так, подавши позовну заяву електронною поштою та, відповідно, не підписавши її, позивач не враховує те, що чинним законодавством не передбачено подання позову електронною поштою.

Обмеження, пов'язані з використанням підсистеми «Електронний суд», у тому числі щодо подачі процесуальних документів через Електронний кабінет, є легітимними, пропорційними та не перешкоджають доступу до правосуддя.

Вказане позбавляє можливості встановити факт того, чи є даний позов волевиявленням саме Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Крім того, суд зауважує, що підпис особи є тим реквізитом документа, що дозволяє ідентифікувати особу, яка складає такий документ, свідчить про відповідальність такої особи за його зміст та є єдиним чи одним з реквізитів, що надають документові юридичної сили.

Наведене вище відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленій у постанові від 01.07.2021 справа № 9901/76/21.

Посилання позивача на відсутність технічної можливості використання засобів електронного цифрового підпису вихідних документів не може бути визнано судом у якості належної підстави для цифрового підпису, оскільки суд у своїй діяльності керується Законом та не наділений повноваженнями на власний розсуд змінювати визначений процесуальним Законом порядок звернення до суду із позовною заявою.

Відповідно до п.3 ч.4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо: позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Згідно із ч. 8 ст. 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.169, 171, 248, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Державного підприємства «Шахта ім. М. С. Сургая», про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені повернути позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Ухвала складена в повному обсязі 22 червня 2022 року.

Суддя І.В. Буряк