Постанова від 20.06.2022 по справі 511/825/22

Роздільнянський районний суд Одеської області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №: 511/825/22

Номер провадження 3/511/537/22

"20" червня 2022 р. суддя Роздільнянського районного суду Одеської області Бобровська І . Врозглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, з середньою освітою, одружену, продавця магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ФОП ОСОБА_2 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 068806 від 06.05.2022 року, 06 травня 2022 року близько 17 год. 30 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи на своєму робочому місці в магазині «Булочна» ПП «Чаплигіна» за адресою: м. Роздільна, вул. Щаслива, 52 всупереч наказу № 2 від 30.03.2022 року Одеської обласної воєнної адміністрації здійснила продаж двох пляшок слабоалкогольного напою «Garage» об'ємом по 0,5 літрів гр. ОСОБА_3 . Своїми діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Відповідно до ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Згідно ч. ІІ ст. 7 Інструкції (Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06.11.2015 року) не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також внесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.

В порушення вимог Інструкції в протоколі вбачається виправлення ініціалів особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .

Окрім цього, при складанні даного протоколу та матеріалів, також мають місце наступні порушення, а саме: при фіксації даного правопорушення та складанні протоколу взагалі не були залучені свідки (відеозйомка при цьому не застосовувалася), що вказує на порушенням Інструкції по складанню адміністративних матеріалів.

Також у фабулі протоколу вказано «…всупереч наказу № 2 від 30.03.2022 року Одеської обласної військової адміністрації», але до матеріалів адміністративної справи копію даного наказу не залучено, зміст наказу в протоколі не відображено, що унеможливлює встановити суть вчиненого правопорушення.

Так, за змістом ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачена відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди), що тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.

Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 об'єктивна сторона вчиненого правопорушення не розкрита.

При цьому, посилання особи, яка склала протокол на те, що ОСОБА_1 здійснювала продаж алкогольних напоїв всупереч наказу № 2 від 30.03.2022 року Одеської обласної воєнної адміністрації не охоплюється диспозицією статті 164 КУпАП, оскільки порушення порядку продажу не передбачено вказаною статтею.

Відповідно до вимог ст. 254 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Таким чином, в чому тоді полягала суть нібито вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого статтею 164 КУпАП з матеріалів справи не зрозуміло, а тому суд вважає, що органом, що склав протокол не розкрито об'єктивну сторону правопорушення.

В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази того, що ОСОБА_1 здійснювалось провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії па провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Також в матеріалах справи відсутній акт вилучення для тимчасового зберігання речей, хоча в протоколі про адміністративні правопорушення серії ВАВ № 068806 від 06.05.2022 року зазначено, що було вилучено: пиво- 24 шт. та слабоалкогольні напитки - 4 шт.

Протокол про адміністративне правопорушення є тим єдиним доказом, який би мав би підтвердити повністю і беззаперечно винуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у разі визнання його належним і допустимим доказом.

Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 року "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних і справ про адміністративні правопорушення" норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

З огляду на те, що складення та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а зазначені вище недоліки не може бути усунуто в суді під час судового розгляду, така невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняти у справі законне й обґрунтоване судове рішення, та є перешкодою для призначення справи до розгляду, тому суд вважає за необхідне повернути дані матеріали справи до Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області для оформлення належним чином матеріалів про адміністративне правопорушення та усунення виявлених недоліків.

Керуючись ст.ст. 256, 278, 284 КУпАП суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення за ознаками ч. 1 ст. 164 Кодексу України стосовно ОСОБА_1 по протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 068806 від 06.05.2022 року повернути для доопрацювання до Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: І. В. Бобровська

Постанова набрала законної сили "______" ____________20___р.

Срок предґявлення до виконання постанови 3 місяці.