Ухвала від 22.07.2010 по справі 22ц10276/10

Справа № 22ц-10276/10 р. Головуючий в 1-й інстанції - Мірошкін О.І.

Категорія - 57 Доповідач - Зінов'єва А.Г.

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2010 року Апеляційний суд Донецької області в складі:

головуючого судді: Зінов'євої А.Г.

суддів: Шевченко В.Ю.

Олєйникової Л.С.

при секретарі: Калина О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області (далі Фонд) на постанову Єнакіївського міського суду Донецької області від 26 січня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2009 року ОСОБА_2 звернулася до суду з вищевказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вона має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. На підставі висновку МСЕК її визнано інвалідом 3-ї групи по захворюванню, пов'язаному з виконанням робіт по ліквідації аварії, у зв'язку з чим вона знаходиться на обліку в Пенсійному фонді і отримує пенсію. Вона має право на отримання основної та додаткової пенсій, розмір яких визначено Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» і який складає відповідно 6 мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком для непрацездатних осіб. Розмір фактично отримуваної нею пенсії не відповідає вимогам діючого законодавства і в приведенні його до відповідності закону їй було відмовлено. Просила визнати дії Фонду незаконними і зобов'язати відповідача провести перерахунок основної та додаткової пенсій з 01.11.2006 по 31.10.2008 р.

Постановою Єнакіївського міського суду від 26 січня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_2 були задоволені у повному обсязі: позивачці було поновлено строк для звернення до суду. Дії Фонду щодо відмови у перерахунку пенсії визнані неправомірними і відповідача зобов'язано провести перерахунок основної пенсії у розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальних пенсій за віком з 1 листопада 2006 р. по 31 жовтня 2008 р.

Не погодившись з рішенням суду, відповідач приніс апеляційну скаргу, в якій просили рішення суду скасувати як таке, що не відповідає вимогам діючого законодавства та фактичним обставинам справи, яким суд дав неправильну правову оцінку. Просили ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги Фонд посилався на те, що при ухваленні постанови суд не звернув уваги на період, з якого призначається пенсія і який пов'язаний з датою подання заяви з цього питання. Позивачка до Фонду з приводу перерахунку пенсії не зверталася і у них не було правових підстав для проведення таких нарахувань. Зобов'язуючи Фонд провести перерахунки за період з 01.11.2006 р. по 31.10.2008 р., суд не звернув уваги на зміни, внесені до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», які рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. були визнані неконституційними. За вказаних обставин у суду першої інстанції не було підстав визнавати дії Фонду щодо нарахування пенсії за період з 01.01.2008 р. по 22.05.2008 р. незаконними і зобов'язувати за вказаний період проводити перерахунок. Крім того, суд не звернув уваги на порушення позивачем строку для звернення до суду, передбаченого ст.. 99 КАС України.

До судового засідання сторони не прибули, про день, час та місце слухання справи повідомлені належним чином.

Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду зміні з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, суд правильно визначив правовідносини, які виникли між сторонами і обґрунтовано дійшов висновку про неправомірність дій Фонду, зобов'язавши провести перерахунок пенсії позивачці.

Разом з тим, при визначенні періоду, в якому дії Фонду були неправомірними та за який необхідно провести перерахунок, суд неправильно застосував норми матеріального права, що відповідно до вимог п. 4 ст. 309 ЦПК України, є підставами для зміни судового рішення.

При розгляді справи судом було встановлено, що позивачка віднесена до I категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_1. На підставі висновку МСЕК від 04.10.1994 р. їй вперше встановлено втрату професійної працездатності та 3-ю групу інвалідності за захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. В вересні 2009 року позивачка звернулася до Фонду з заявою про перерахунок пенсії за період з 01.11.2006 р., в чому їй було відмовлено листом від 27.09.2009 р.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.

Розділ 8 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Ст. 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 3 групи - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст.. 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Згідно ч. 3 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Приписи зазначеної норми співпадають з приписами пункту 4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 1997 року № 523 (з наступними змінами та доповненнями).

Ч. 3 ст. 67 цього Закону встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Так, ст. 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 350 гривень, з 1 квітня - 359 гривень, з 1 жовтня - 366 гривень.

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (в редакції Закону України від 15.03.2007 р.), затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. Розміри державних соціальних гарантій на 2007 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Установлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 р. застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Встановлені підпунктом 12 ст. 28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року процентні розміри для визначення розміру пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та внесені відповідні зміни до спеціального Закону були визнані такими, що не відповідають Конституції України згідно з Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року у справі № 10-рп/2008. Конституція України не допускає звуження існуючих прав при прийнятті нових законів або внесенні змін до існуючих.

Відповідно до ст. 152 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти втрачають з силу з дня постановлення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

За вказаних обставин у суду першої інстанції не було підстав для визнання дій Фонду неправомірними в період дії підпункту 12 ст. 28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», тобто з 01.01.2008 р. по 22.05.2008 р. і зобов'язувати Фонд за вказаний період провести позивачці перерахунок основної та додаткової пенсій.

Щодо порушення позивачкою строку звернення до суду за захистом порушеного права, то вони безпідставні, оскільки суд першої інстанції вказаний строк поновив. Крім того, як вбачається з матеріалів справи, позивака з приводу перерахунку пенсії за вказаний період зверталася до Фонду в вересні 2009 р., їй було відмовлено і саме з цього часу вона дізналася про порушення її права щодо отримання пенсії в розмірі, визначеному діючим законодавством.

На підставі викладеного та керуючись ст..ст. 303, 304, 307 ч.1 п.2, 309 ч.1 п.4, 313, 314 ч.2, 316 ЦПК України, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості спорів, пов'язаних із соціальними виплатами», суд,-

ВИРІШИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве задовольнити частково.

Постанову Єнакіївського міського суду Донецької області від 26 січня 2010 року в частині визначення періоду для проведення перерахунку з 1 листопада 1006 року по 31 жовтня 2008 року скасувати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області провести ОСОБА_2 перерахунок основної та додаткової пенсій відповідно до вимог ст. 50, ч.4 ст. 54, ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 жовтня 2008 року.

В іншій частині постанову суду залишити без зміни.

Рішення суду набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання чинності.

Головуючий:

Судді: