Постанова від 20.06.2022 по справі 160/12825/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2022 року м. Дніпросправа № 160/12825/21

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Шальєвої В.А.

суддів: Білак С.В., Олефіренко Н.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.12.2021 р. (суддя Турова О.М., повне судове рішення складено 10.01.2022 р.) в справі № 160/12825/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (далі - ГУНП) про визнання протиправною відмови № 10684/103/05-2021 від 19.07.2021 р. щодо обчислення вислуги років в календарному та пільговому обчисленні і зарахуванні пільгової вислуги років для призначення пенсії, зобов'язання зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 01.09.2021 р. по 25.05.2010 р., у кількості 04 роки 04 місяці та за період з 07.06.2018 р. по 07.09.2018 р. у кількості 06 місяців, зобов'язання здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, сформованої за період з 01.09.2001 р. по 25.05.2010 р., у кількості 04 роки 04 місяці та за період з 07.06.2018 р. по 07.09.2018 р. у кількості 06 місяців.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.12.2022 р. в задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Апелянт вважає, що на момент звільнення відповідачем повинна бути встановлена вислуга років 25 календарних років і більше (26 років 09 місяців 13 днів станом на 17.05.2021 р.), що дає йому підстави для звільнення та призначення пенсії за вислугу років. При цьому до календарної вислуги років у 21 рік 03 місяці 13 днів повинен бути додатково зарахований пільговий стаж у 57 місяців (04 роки 09 місяців), адже нормативно-правові акти МВС, які регулюють спірні правовідносини, не містять посилань на те, що стаж на посадах, на яких він проходив службу, не зараховується у пільговому обчисленні.

Вважає необґрунтованим посилання відповідача на встановлення наказом ГУНП в Дніпропетровській області від 30.11.2015 р. № 24о/с стажу служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби в поліції та надання додаткової оплачуваної відпустки станом на 07.11.2015 р., адже станом на листопад 2015 року не була сформована правова позиція зі спірного питання, а станом на час звернення до суду Верховним Судом висловлені правові висновки зі спірного питання, які не враховані судом першої інстанції.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, відмовивши у задоволенні апеляційної скарги.

Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 1 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить до висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 09.06.2001 р. по 06.11.2015 р. проходив службу в органах внутрішніх справ, з 07.11.2015 р. по теперішній час проходить службу в органах Національної поліції.

Відповідно до послужного списку позивача та довідки ГУНП від 01.09.2021 р. № 20/3-5607 позивач проходив службу на посадах оперуповноваженого відділу/сектору боротьби з незаконним обігом наркотиків лінійного відділу на станції Дніпропетровськ, ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області, Бабушкінського районного відділу ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області.

Станом на 01.09.2021 р. календарна вислуга років позивача складає 21 рік 06 місяців 27 днів.

Наказом ГУНП від 30.11.2015 р. № 24о/с позивачу встановлено стаж служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби в поліції та надання додаткової оплачуваної відпустки поліцейським станом на 07.11.2015 р. - 14 років 04 місяців 28 днів.

ОСОБА_1 06.05.2021 р. звернувся до ГУНП з рапортом щодо вирішення питання про призначення пенсії за вислугу років, за результатами розгляду якого відповідачем надано відповідь листом від 17.05.2021 р. № 5747/103/05-2021, в якому зазначено, що оскільки позивач проходить службу в Національній поліції та не має календарної вислуги років у кількості 25 років і більше (станом на 17.05.2021 р. календарна вислуга років складає 21 рік 03 місяців 13 днів), відсутні підстави для призначення позивачу пенсії за вислугу років та зарахування вислуги років на пільгових умовах.

Позивач звернувся до ГУНП із рапортом про зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги у пільговому обчисленні, сформованої за період з 07.06.2018 р. по 07.09.2018 р. у кількості 6 місяців; здійснення перерахунку календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, із зарахуванням пільгової вислуги років, сформованої за період з 01.09.2001 р. по 25.05.2010 р., у кількості 04 роки 04 місяці та за період з 07.06.2018 р. по 07.09.2018 р. у кількості 6 місяців; здійснення перерахунку стажу служби, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням пільгової вислуги років, сформованої за період з 01.09.2001 р. по 25.05.2010 р., у кількості 04 роки 04 місяці та за період з 07.06.2018 р. по 07.09.2018 р. у кількості 6 місяців; встановлення надбавки за стаж служби в поліції з урахуванням пільгової вислуги років, сформованої за період з 01.09.2001 р. по 25.05.2010 р., у кількості 04 роки 04 місяці та за період з 07.06.2018 р. по 07.09.2018 р. у кількості 6 місяців.

Листом від 15.06.2021 р. № 10684/103/05-2021 ГУНП надано позивачу відповідь про необґрунтованість його вимог.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач є діючим працівником поліції, продовжує нести службу в поліції, має календарну вислугу років 21 рік 03 місяці 13 днів, не набув права на пенсійне забезпечення за Законом № 2262-ХІІ, а питання обчислення періоду служби в пільговому розмірі позивач пов'язує не з правом на призначення пенсії, а з питанням обчислення розміру надбавки за час служби та тривалістю додаткової оплачуваної відпустки.

Суд визнає приведений висновок обґрунтованим, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 09.06.2001 р. по 06.11.2015 р. проходив службу в органах внутрішніх справ на різних посадах, в тому числі з 24.09.2001 р. по 25.05.2010 р. включно на посадах оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків лінійного відділу на станції Дніпропетровськ, Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, оперуповноваженого відділення/сектору боротьби з незаконним обігом наркотиків Бабушкінського районного відділу Дніпропетровського міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, з 25.03.2014 р. по 06.11.2015 р. - на посаді оперуповноваженого сектору карного розшуку Кіровського районного відділу Дніпропетровського міського управління ГУ МВС України в Дніпропетровській області.

З 07.11.2015 р. по теперішній час позивач проходить службу в Національній поліції, в тому числі з 07.11.2015 р. по 01.08.2016 р. - на посаді оперуповноваженого Кіровського відділення поліції Дніпропетровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, з 01.08.2016 р. по 09.12.2016 р. - на посаді оперуповноваженого Центрального відділення поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, з 09.12.2016 р. по 08.02.2021 р. - на посаді оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Шевченківського відділення поліції Дніпровського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області, з 08.02.2021 р. по теперішній час - на посаді оперуповноваженого сектору кримінальної поліції відділення поліції № 7 Дніпровського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області.

Наказом ГУНП від 30.11.2015 р. № 24о/с позивачу встановлено стаж служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби в поліції та надання додаткової оплачуваної відпустки поліцейським станом на 07.11.2015 р. - 14 років 04 місяців 28 днів.

Станом на 01.09.2021 р. календарна вислуга років позивача складає 21 рік 06 місяців 27 днів.

ОСОБА_1 06.05.2021 р. звернувся до ГУНП з рапортом щодо вирішення питання про призначення пенсії за вислугу років, за результатами розгляду якого відповідачем надано відповідь листом від 17.05.2021 р. № 5747/103/05-2021, в якому зазначено, що оскільки позивач проходить службу в Національній поліції та не має календарної вислуги років у кількості 25 років і більше (станом на 17.05.2021 р. календарна вислуга років складає 21 рік 03 місяців 13 днів), відсутні підстави для призначення позивачу пенсії за вислугу років та зарахування вислуги років на пільгових умовах.

Позивач звернувся до ГУНП із рапортом про зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги у пільговому обчисленні, сформованої за період з 07.06.2018 р. по 07.09.2018 р., у кількості 6 місяців; здійснення перерахунку календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, із зарахуванням пільгової вислуги років, сформованої за період з 01.09.2001 р. по 25.05.2010 р., у кількості 04 роки 04 місяці та за період з 07.06.2018 р. по 07.09.2018 р. у кількості 6 місяців; здійснення перерахунку стажу служби, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням пільгової вислуги років, сформованої за період з 01.09.2001 р. по 25.05.2010 р., у кількості 04 роки 04 місяці та за період з 07.06.2018 р. по 07.09.2018 р. у кількості 6 місяців; встановлення надбавки за стаж служби в поліції з урахуванням пільгової вислуги років, сформованої за період з 01.09.2001 р. по 25.05.2010 р., у кількості 04 роки 04 місяці та за період з 07.06.2018 р. по 07.09.2018 р. у кількості 6 місяців.

Листом від 19.07.2021 р. № 10684/103/05-2021 ГУНП позивача повідомлено про необґрунтованість вимог.

Спірним під час апеляційного перегляду справи є питання зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, вислуги в пільговому обчисленні для цілей перерахунку стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за стаж служби та надання додаткової оплачуваної відпустки.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 р. № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII).

Відповідно до частини другої статті 59 Закону № 580-VIII час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Статтею 60 Закону № 580-VIII встановлено, що проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Приписами статті 78 Закону № 580-VIII врегульоване питання стажу служби в поліції, відповідно до частини першої якої стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Згідно з частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Частинами третьою та четвертою статті 78 цього закону встановлено, що під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, визначено статтею 17 Закону № 2262-ХІІ.

Статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 12 Закону № 2262-ХІІ встановлені умови призначення пенсії за вислугу років, однією з яких в є наявність певної вислуги років.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 р. № 393 передбачено, що ця постанова прийнята відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону.

Цією постановою установлені періоди проходження відповідної служби, що зараховуються до вислуги років, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а пунктом третім установлено, які періоди проходження служби зараховуються до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, на пільгових умовах.

Законом № 580-VIIІ як спеціальним законом у питанні проходження служби в Національній поліції не передбачено умов пільгового обчислення вислуги років поліцейських у період проходження служби для цілей визначення розміру надбавки за стаж служби та додаткової оплачуваної відпустки, адже реалізація права працівників поліції на обчислення пільгової вислуги років здійснюється при набутті права на пенсію за умов, визначених статтею 12 Закону № 2262-ХІІ.

При цьому постанова Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 р. не містить норм про призначення пенсії на пільгових умовах, відмінних від тих, які зазначені у статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зважаючи на те, що позивач є діючим працівником поліції, не набув права на пенсійне забезпечення за Законом № 2262-ХІІ, суд визнає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для визначення вислуги років позивача у пільговому обчисленні задля встановлення надбавки за стаж служби та додаткової оплачуваної відпустки.

Також суд звертає увагу на наступне.

За правилами частини першої та другої статті 94 Закону № 580-VIII, яка регулює питання грошового забезпечення поліцейських, поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 р. № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 р. за № 669/28799, (далі - Порядок та умови № 260), пунктом 3 розділу І яких встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

За змістом пункту 3 розділу ІІ «Грошове забезпечення» Порядку та умов № 260 визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови № 988.

Обчислення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби поліцейським проводиться підрозділами кадрового забезпечення за матеріалами особової справи поліцейського та оголошується відповідним наказом керівника органу поліції в разі призначення на посаду, крім випадків призначення на іншу посаду в одному органі Національної поліції та за умови наявності обчисленої вислуги за попередньою посадою.

До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».

Поліцейським, яким відповідно до Порядку та умов № 260 передбачено підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби нараховується з нового посадового окладу в підвищеному розмірі та окладу за спеціальним званням.

Таким чином, складової грошового забезпечення поліцейського є надбавка за стаж служби, а не надбавка за вислугу років.

При цьому при визначенні розміру надбавки за стаж служби враховується вислуга років, до якої зараховуються періоди, визначені частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII.

Враховуючи приведені вище норми права, суд доходить до висновку, що для визначення розміру надбавки за стаж служби до вислуги років враховуються тільки періоди, зазначені у частині другій статті 78 Закону № 580-VIII, та такі періоди мають обчислюватися виключно у календарному розмірі, без врахування пільгового розміру, який може враховуватися для цілей обчислення вислуги років при визначенні права на пенсію за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ.

Статтею 93 Закону № 580-VIII врегульоване питання обчислення тривалості відпусток поліцейських, частинами другою та третьою якої встановлено, що тривалість щорічної основної оплачуваної відпустки поліцейського становить тридцять календарних днів, якщо законом не визначено більшої тривалості відпустки.

За кожний повний календарний рік служби в поліції після досягнення п'ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п'ятнадцять календарних днів.

Відтак, визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки здійснюється з урахуванням виключно календарних років, які особа прослужила в поліції, чи календарних років, які були зараховані до стажу служби в поліції відповідно до частини другої статті 78 цього Закону, яка встановлює вичерпний перелік складових такого стажу служби в поліції та який не передбачає врахування до стажу служби в поліції пільгової вислуги років на відповідних посадах в органах внутрішніх справи та поліції.

Враховуючи встановлені судом фактичні обставини, нормативне-правове регулювання спірних правовідносин, суд визнає правильним висновки суду першої інстанції, яким не взято до уваги позицію позивача, що він має право на пільгове обчислення вислуги років для цілей визначення розміру надбавки за стаж служби та додаткової оплачуваної відпустки, а також для цілей призначення пенсії за вислугу років через не набуття права на пенсію.

Суд вважає помилковими аргументи позивача щодо незастосування судом першої інстанції правового висновку Верховного Суду, викладеного в постанові від 16.08.2019 р. в справі № 802/1877/17-а, оскільки спірним в справі № 802/1877/17-а було питання включення до вислуги років саме для призначення пенсії на пільгових умовах під час проходження служби у пільговому обчисленні певного періоду.

Також суд вказує на незастосовність до цих правовідносин висновків, викладених в постанові від 03.03.2021 р. об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в справі № 805/3923/18-а, а також в постанові судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 р. в справі № 480/4241/18, оскільки спірними в зазначених справах було питання включення до вислуги років саме для призначення пенсії на пільгових умовах під час проходження служби у пільговому обчисленні певного періоду, тобто правовідносин у справі, що переглядається зараз, та зазначених вище справах не є подібними.

В цьому ж випадку, як вказано вище, позивач не набув право на пенсію за вислугу років, а питання обчислення певного періоду служби в пільговому розмірі позивач пов'язує не з правом на призначення пенсії, а з питанням обчислення розміру надбавки за час служби та тривалістю додаткової оплачуваної відпустки.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Оскільки ця справа стосується питання прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, а позивач не є службовою особою, яка у значенні Закону України «Про запобігання корупції» займає відповідальне та особливо відповідальне становище, ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 1 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.12.2021 р. в справі № 160/12825/21 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.12.2021 р. в справі № 160/12825/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 20.06.2022 р. та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Повне судове рішення складено 20.06.2022 р.

Суддя-доповідач В.А. Шальєва

суддя С.В. Білак

суддя Н.А. Олефіренко