Справа № 456/1260/22
Провадження № 3/456/803/2022
іменем України
21 червня 2022 року місто Стрий Львівської області
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Микитин В.Я., з участю особи, який притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, котрі надійшли від Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), українця, громадянина України, уродженця та жителя АДРЕСА_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_2 , студента 1-го курсу відділення Вищого професійного училища № 35 м. Стрий, неодруженого, встановленими законодавством України пільгами не користується, раніше протягом року до адміністративної відповідальності не притягався,
за ст. 124 КУпАП, -
ОСОБА_1 23.04.2022 року о 15:10 год. по вул. О. Ольжича у м. Стрий Львівської області, керуючи належним ОСОБА_2 транспортним засобом марки ВАЗ моделі 210994, реєстраційний номер НОМЕР_2 , під час руху заднім ходом проявив неуважність, не врахував дорожню обстановку та не звернувся за допомогою до сторонніх осіб, у зв'язку з чим допустив наїзд на транспортний засіб марки TOYOTA моделі AVENSIS, реєстраційний номер НОМЕР_3 , котрий стояв припаркованим позаду. Внаслідок зазначеної дорожньо-транспортної пригоди обидва автомобілі отримали механічні пошкодження, а також було заподіяно матеріальні збитки їх власникам, чим ОСОБА_1 порушив вимоги підпункту «б» пункту 2.3. та пункту 10.9. Правил дорожнього руху.
Особа, який притягається до адміністративної відповідальності, будучи належно та завчасно повідомленим про місце, дату та час судового розгляду цієї справи, у призначене судове засідання з'явився й після роз'яснення йому прав та обов'язків, наведених у ст. 268 КУпАП, свою вину у порушенні інкримінованих йому Правил дорожнього руху, котрі призвели до зіткнення керованого ним по вул. О. Ольжича у м. Стрий Львівської області транспортного засобу марки ВАЗ моделі 210994, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з транспортним засобом марки TOYOTA моделі AVENSIS, реєстраційний номер НОМЕР_3 , що був припаркований позаду, визнав. Надав пояснення, згідно з якими допустив такий наїзд, так як був неуважним. Зазначив також, що у подальшому під час керування транспортним засобом буде більш уважним до дорожньої обстановки, щоб більше такого не повторювалося.
Особа, яка є потерпілою від адміністративного правопорушення, - ОСОБА_3 , будучи належно та завчасно повідомленою про місце, дату та час судового розгляду даної справи, у призначене судове засідання не з'явився, проте, будучи обізнаною із своїми правами та обов'язками, наведеними у ст. 269 КУпАП, 15.06.2022 року, скориставшись канцелярією, подала у Стрийський міськрайонний суд Львівської області заяву про розгляд даної справи за її відсутності. У такій заяві вона вказала також, що зміст складеного відносно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП та приєднаних до нього матеріалів повністю підтримує.
Суддя, заслухавши пояснення особи, який притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши усі зібрані матеріали цієї справи про адміністративне правопорушення, дійшов такого висновку.
Так, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП). Тобто адміністративне правопорушення - це вчинок, який має форму або дії, або бездіяльності. Проте, щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення, а саме: об'єктивну сторону, об'єкт, суб'єктивну сторону (внутрішня сторона діяння, елементами якої є вина, мотив і мета) і суб'єкт. Наявність усіх ознак правопорушення є єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна з ознак правопорушення, особа не може бути притягнута до відповідальності.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до статей 251, 252 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, котрі мають значення для правильного вирішення справи. Висновок про наявність чи відсутність у діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження усіх обставин справи в їх сукупності.
У відповідності з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Порядок дорожнього руху на території України відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року за № 1306 «Про правила дорожнього руху».
Пунктами 1.3 та 1.9. Правил дорожнього руху встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Особи, які їх порушують, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Так, відповідно до підпункту «б» пункту 2.3. та пункту 10.9. Правил дорожнього руху, порушення котрих інкримінується водієві ОСОБА_1 , для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі. Під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до сторнніх осіб.
У свою чергу визначення дорожньо-транспортної пригоди наведене у пункті 1.10. Правил дорожнього руху, за змістом котрого дорожньо-транспортна пригода - це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки. Відповідальність ж за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, встановлює стаття 124 КУпАП.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів цієї справи, особа, який притягається до адміністративної відповідальності, будучи водієм, у вказаній вище дорожній обстановці, вимог наведених вище Правил дорожнього руху не дотримався, так як його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, у розумінні наведених вище приписів статей 245, 251-252 КУпАП, доведена належними та допустимими доказами, зокрема підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ № 171373 від 23.04.2022 року, котрий складений у чіткій відповідності з вимогами ст. 256 КУпАП та містить необхідні у ньому відомості, зокрема щодо дати, часу, місця та способу вчинення самого адміністративного правопорушення, які призвели до порушення Правил дорожнього руху;
- схемою місця дорожньо-транспортної пригоди, котра сталася 23.04.2022 року о 15:10 год. на вул. О. Ольжича у м. Стрий Львівської області, за участі транспортного засобу марки ВАЗ моделі 210994, реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 , та транспортного засобу марки TOYOTA моделі AVENSIS, реєстраційний номер НОМЕР_3 , що стояв припаркованим позаду;
- письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 23.04.2022 року щодо обставин події, котрі кореспондуються з даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 171373 від 23.04.2022 рокувідносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, у частині часу та місця настання дорожньо-транспортної пригоди та вказують на те, що ОСОБА_1 як водій транспортного засобу марки ВАЗ моделі 210994, реєстраційний номер НОМЕР_2 ,порушив названі пункти Правил дорожнього руху;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 23.04.2022 року щодо обставин події, котрі він підтвердив також під час судового розгляду цієї справи, та котрі також кореспондуються з даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 171373 від 23.04.2022 рокувідносно нього за ст. 124 КУпАП, у частині часу та місця настання дорожньо-транспортної пригоди та вказують на те, що саме він як водій транспортного засобу марки ВАЗ моделі 210994, реєстраційний номер НОМЕР_2 ,порушив названі пункти Правил дорожнього руху.
Відтак, дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ст. 124 КУпАП, оскільки він як учасник дорожнього руху (водій транспортного засобу), порушив правила дорожнього руху, що спричинило пошкодження належного ОСОБА_4 транспортного засобу марки ВАЗ моделі 210994, реєстраційний номер НОМЕР_2 , та належного ОСОБА_5 транспортного засобу марки TOYOTA моделі AVENSIS, реєстраційний номер НОМЕР_3 , а також заподіяло їм матеріальних збитків.
При накладені адміністративного стягнення на особу, який притягається до адміністративної відповідальності, суддя враховує обставини, визначені у ст. 33 КУпАП, та не вбачає, у розумінні статей 34, 35 цього Кодексу обставин, які обтяжують чи пом'якшують відповідальність останнього, у зв'язку з чим, а також беручи до уваги наявність заподіяння ним транспортним засобам внаслідок порушення правил дорожнього руху незначних пошкоджень, вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у межах санкції, визначеної у ст. 124 КУпАП, - у вигляді сплати штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. На переконання судді, застосування саме такого стягнення буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної у ст. 23 КУпАП мети, - виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі ухвалення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Так, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, у матеріалах справи відсутні будь-які дані, котрі б підтверджували звільнення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, від сплати судового збору, а, відтак, слід стягнути судовий збір за винесення постанови про накладення на таку особу адміністративного стягнення, у розмірі 496 грн. 20 коп..
Керуючись статтями 8-9, 23, 33-35, 40-1, 124, 245, 251-252, 268-269, 280, 283-285 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн..
Стягнути з ОСОБА_1 у дохід держави 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп. судового збору.
Копію постанови протягом трьох днів вручити або вислати особі, щодо якого її винесено, про що зробити відповідну відмітку у справі.
Копію постанови у той же строк вручити або вислати особі, яка є потерпілою від адміністративного правопорушення, на її відповідне прохання про це.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш, як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови, - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, а також витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок сплати судового збору встановлюється Законом України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Стрийський міськрайонний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова набирає законної сили з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу, за наслідками розгляду справи по суті.
Строк пред'явлення даної постанови до виконання становить три місяці.
Суддя В.Я. Микитин