Справа №295/15505/21
Категорія 156
3/295/923/22
17.06.2022 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Зіневич І.В., розглянувши матеріали, які надійшли з відділу АП Управління патрульної поліції у м. Житомирі ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого робітником ТОВ «Біомедскло»
за ч.1 ст. 130Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
12.11.2021 об 21 годині 21 хвилин в м. Житомирі по вул. Крошенська, 20, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ-21070, д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан сп'яніння на місці та у найближчому закладі охорони здоров'я відмовився в присутності двох свідків.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення не визнав та пояснив, що 12.11.2021 приїхав до магазину «Квара», де випив горілки та пива. Через десять хвилин вийшов з магазину та зустрів товариша ОСОБА_2 , якого попросив завезти його додому, а саме в інший двір. Приїхавши до його будинку, зупинились на стоянці. Коли ОСОБА_2 вийшов до нього підійшли працівники поліції, він залишався сидіти в автомобілі. Через хвилин п'ять ОСОБА_2 відкрив двері автомобіля та повідомив, що працівники поліції мають намір з ним поговорити, оскільки він є власником автомобіля. Виходячи з автомобіля поклав пачку цигарок у підлокітник. Працівники поліції поцікавились, що саме він поклав, на що відповів, що марихуану. Працівники поліції сказали, що заберуть автомобіль, оскільки в транспортному засобі є наркотики. Побоявшись, втратити автомобіль, відмовився пройти огляд на стан сп'яніння та згодом було складено адміністративний протокол за ст. 130КУпАП.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що 12.11.2021 зустрівся з ОСОБА_1 біля магазину «Квара» по вулиці Крошенська. ОСОБА_1 був випивший, попросив завезти його додому метрів 200. Коли приїхали до будинку, вийшов і в той час приїхали працівники поліції, запитали хто є власником автомобіля, відповів, що не він.
Адвокат Кравчук А.В. в судовому засіданні просив закрити провадження по справі в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , свідка ОСОБА_3 , захисника, а також дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
Згідно зі ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють Правила дорожнього руху (далі- ПДР). Особи, які порушують ці правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно із пунктом 2.9 (а) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001р. №1306 (далі Правила), водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (пункт 2.5 Правил).
Невиконання вказаних правил утворюють склад правопорушень, передбачених ч.1 статті 130 КУпАП.
Згідно п. 2 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці (п. 3 Інструкції).
Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку) (п. 6 Інструкції).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я) (п. 7 Інструкції).
Згідно із статтею 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Частиною 1 ст.130 КУпАП встановлено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Суд встановив, що поліцейським протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 116164 від 12.11.2021, складений за відмову водія ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння в установленому законом порядку.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується сукупністю доказів по справі.
Так, протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 116164 від 12.11.2021 підтверджується факт вчинення правопорушення та його обставини, а саме, що у вказану дату, час і місці ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21070, д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння. Зазначений протокол підписаний посадовою особою, яка склала протокол, а також свідками ОСОБА_4 та ОСОБА_5 без зауважень та особою, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 . У графі «пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, по суті порушення» останній вказав, що пояснення наддасть у суді та засвідчим своїм підписом без зауважень та заперечень.
Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАО №5021557 від 12.11.2021 убачається, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом, не подав сигнал світловим покажчиком повороту відповідного напрямку при повороті праворуч, чим порушив п. 9.2 «б» ПДР та вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст. 122 КУпАП (а.с.2). Тобто даною постановою також підтверджується сам факт кернування вказаним водієм у вказану дату зазначеним транспортним засобом. Дана постанова особою, яка притягається до адміністративної відповідальності не оскаржувалась, тобто вона є такою, що набрала законної сили.
Згідно з акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів огляд ОСОБА_1 за допомогою приладу Drager Alkotest не проводився, у зв'язку з його відмовою (а.с.3).
Відповідно до рапорту інспектора взводу №1 роти №2 батальйону УПП в Житомирській області В.Казачук під час несення служби 12.11.2021 об 21 годині 21 хвилині було зупинено транспортний засіб ВАЗ 21070, д.н.з. НОМЕР_1 за порушення п.9.2 «б» ПДР України під керуванням ОСОБА_1 . При спілкуванні з водієм, в останнього були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук. Водієві було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці за допомогою приладу «Drager» або у медичному закладі охорони здоров'я, на що останній відмовився (а.с.4).
В своїх письмових поясненням свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_4 ствердили, що в їх присутності 12.11.2021 ОСОБА_1 відмовився проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці за допомогою приладу «Drager» або в медичному закладі охорони здоров'я (а.с.5,6).
Відповідно до направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння убачається, що огляд ОСОБА_1 не проводився (а.с.7).
Як вбачається із матеріалів справи, відмова водія - ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння в установленому законом порядку зафіксована на технічні засоби відповідно до норм ст. 266 КУпАП та відповідний диск долучений до матеріалів справи.
Відповідно до вимог статті 251 КУпАП технічні засоби, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису є доказами в справі про адміністративне правопорушення та відповідно до положень статей 251, 252 КУпАП, є предметом оцінки суду у сукупності з іншими доказами при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Із долученого до протоколу про адміністративне правопорушення відеозапису, який був досліджений у судовому засіданні, зафіксовано, що 12.11.2021 об 21:21:34 автомобіль ВАЗ під керуванням ОСОБА_1 (в червоній курці) здійснює рух для подальшої парковки та зупинки автомобіля біля будинку та поряд в салоні видно чоловіка в кепці.
Крім того, з переглянутого відеозапису убачається, щопрацівниками поліції ОСОБА_6 було роз'яснено його права та обов'язки, та неодноразово в присутності двох свідків було запропоновано пройти огляд за допомогою приладу «Drager», на що останній відмовляється та пропонує працівникам поліції вирішити дане питання на місці та зазначає, що «Хлопці, Ви ж бачили, що я паркувався». Працівниками поліції пропонується ОСОБА_1 пройти огляд в медичному закладі охорони здоров'я, на що останній знову відмовляється. В подальшому працівниками поліції було відсторонено останнього від керування транспортним засобом (а.с.8).
Суд звертає увагу, що зі змісту переглянутого у судовому засіданні відеозапису вбачається, що в ході спілкування з водієм у інспектора виникла підозра про його перебування в стані алкогольного сп'яніння, тому останньому було запропоновано пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою приладу драгер або в медичному закладі, від чого водій відмовився.
Суд зазначає, що факт відмови водія від проходження огляду на стан сп'яніння за своїм правовим змістом є правопорушенням, а не процесуальною дією, яка дозволяє виявити волевиявлення особи, яка підозрюється у керуванні транспортним засобом у стані сп'янінням щодо її бажання проходити огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'янінням у встановленому законом порядку.
Разом з тим, суд критично оцінює покази свідка ОСОБА_3 , оскільки останній вказав, що є знайомим ОСОБА_1 , в зв'язку з цим вказаний свідок може бути зацікавлений в результатах розгляду даної справи з метою ухилення ОСОБА_1 від досить суворого адміністративного стягнення.
Крім того, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 , вважаючи дії поліцейських незаконними, оскаржив їх у передбаченому Законом порядку.
Суд встановив, що поліцейським протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 складений в установленому законом порядку, відповідає вимогам ст.256 КУпАП, розділам ІІ, ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, розділу І Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».
В рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди.
Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Відповідно до вимог діючого адміністративного законодавства, а саме ст.ст. 9, 33, 245, 252 КУпАП, особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, який має бути встановлений судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.
Оцінюючи здобуті у справі та досліджені в судовому засіданні докази, суд визнає їх належними та допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування, зібрані у порядку, встановленому КУпАП.
Зазначені вище докази на підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП є узгодженими між собою та іншими доказами у справі та сумніву у своїй належності та допустимості не викликають.
Досліджені та оцінені судом докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки у відповідності до ст.ст. 251, 252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.
Доводи ОСОБА_1 щодо відсутності у діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, суд розцінює як обрану лінію захисту з метою уникнення адміністративної відповідальності, приймаючи до уваги, що належними та допустимими доказами встановлено, що ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена адміністративна відповідальність ч.1 ст. 130 КУпАП.
Таким чином, заперечення ОСОБА_1 є безпідставними та не спростовують встановлених судом обставин щодо винуватості останнього у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Згідно ст. 280 КУпАП обставин, які обтяжують чи пом'якшують відповідальність, визначені статтями 34-35 КУпАП судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд дійшов висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у межах санкції ч.1 статті 130 КУпАП, з позбавленням права керувати транспортними засобами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 34-35, 40-1, ч.1 ст.130, 245, 251, 252, 256,266, 291, 294, 307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 1000 (тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави, в особі ДСА України, судовий збір в сумі 454 грн.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду Житомирської області через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя І.В.Зіневич
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.