Рішення від 16.06.2022 по справі 215/344/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2022 року Справа № 215/344/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Горбалінського В.В.

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, -

ВСТАНОВИВ:

24.01.2022 року до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради, в якій позивач просить:

- встановити наявність компетенції (повноважень) у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 29.11.2021 року вх. №С-3191-П про матеріальну допомогу у сумі 7 000 грн, витребувати необхідні документи в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради для вжиття системи заходів, щоб прийняти рішення і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю;

- визнати протиправною бездіяльність у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 29.11.2021 року вх. №С-3191-П про матеріальну допомогу у сумі 7 000 грн, яка виявилася у порушені управлінської функції для врегулювання питань надання адміністративних послуг відповідно до правового порядку ст. 19, 144 Конституції України та зобов'язати вжити систему заходів для прийняття рішення в розумінні п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України, ст. 144 Конституції України;

- встановити наявність компетенції (повноважень) у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 29.11.2021 року вх. №С-3191-П про матеріальну допомогу у сумі 7 000 грн, надати матеріальну допомогу з причин виникнення у неї складних життєвих обставин та попередити виникнення негативних суспільних наслідків, пов'язаних з відсутністю коштів для життя і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю;

- визнати протиправною бездіяльність у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 29.11.2021 року вх. №С-3191-П про матеріальну допомогу у сумі 7 000 грн, яка виявилася у відмові вирішувати питання місцевого значення в межах ст.ст. 1, 3, 22, 48, 144 Конституції України та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) прийняти рішення для належного реагування.

26.01.2022 року ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області позовну заяву заява ОСОБА_1 Департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради про визнання бездіяльності протиправною передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

17.03.2022 року зазначена справа надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції суду на супровідному листі, та за результатом автоматизованого розподілу судової справи між суддями остання передана для розгляду судді Горбалінському В.В.

21.03.2022 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

В обґрунтування позовної заяви, позивач зазначила, що Департаментом соціальної політики виконкому Криворізької міської ради допущено порушення «фундаментальних» прав позивача на соціальну допомогу, допущено порушення правової процедури розгляду заяви від 29.11.2021 року вх. №С-3191-П та допущено попущення права позивача на достатній рівень життєдіяльності для себе і своєї сім'ї.

13.06.2022 року Департамент соціальної політики виконкому Криворізької міської ради звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із відзивом на позовну заяву, в якому відповідач просить суд в задоволенні позовної заяви відмовити.

В обгрунтування відзиву відповідач зазначив, що відповідачем розглянуто заяву позивача від 29.11.2021 року, зареєстровану 31.12.2021 року під номером №С-3191-П, та за результатами розгляду направлено позивачу лист №06-01-04-07/С-20-П від 17.01.2022 року. В свою чергу, відповідач зауважив, що у зв'язку із ненаданням позивачем документів, необхідних для призначення матеріальної допомоги, позивачу було повернуто її заяву, що передбачено п.8 Положення №4859 від 29.07.2020 року.

Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява та відзив на позовну заяву, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

29.11.2021 року ОСОБА_1 звернулась до в.о. міського голови Криворізької міської ради Юрія Вілкула із зверненням (вх.№С-3191-П від 31.12.2021 року), в якій просила надати матеріальну допомогу у сумі 7000,00 грн.

В обгрунтування вказаної заяви заявниця зазначила, що необхідність вказаної матеріальної допомоги виникла у заявниці у зв'язку зі складними життєвими обставинами та для попередження виникнення негативних суспільних наслідків, пов'язаних з медичним лікуванням себе та її сина.

17.01.2022 року Департамент соціальної політики виконкому Криворізької міської ради розглянув звернення ОСОБА_1 (вх.№С-3191-П від 31.12.2021 року) та повернув звернення заявнику у зв'язку із ненаданням: копії паспорта, копії довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, копії довідки про дохід членів сім'ї, які зареєстровані та/або фактично проживають з заявником; довідки з банку про номер рахунка для перерахування коштів та інших документів для підтвердження фактів, викладених у заяві.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Закон України «Про звернення громадян» (далі - Закон №393/96-ВР) регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Відповідно до ст.1 Закону №393/96-ВР, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно із ст.7 Закону №393/96-ВР звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.

Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідно до рішення Криворізької міської ради №380 від 31.03.2016 року, звернення ОСОБА_1 вх.№С-3191-П від 31.12.2021 року було передано для розгляду за належністю до Департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради.

Відповідно до п.1 Положення про надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям допомоги мешканцям міста за рахунок бюджетних асигнувань, затвердженого рішенням Криворізької міської ради №4859 від 29.07.2020 року (далі - рішення №4859) визначає порядок надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям міста, які зареєстровані та проживають у м. Кривому Розі, опинилися в складній життєвій ситуації, у зв'язку зі значними витратами на медичне лікування в умовах стаціонару, денного стаціонару та стаціонару вдома, смертю близьких родичів.

Згідно п.7 рішення №4859 для отримання матеріальної допомоги заявнику необхідно надати такі документи:

- особисту заяву на ім'я міського голови із зазначенням зареєстрованих та тих, хто фактично проживає за адресою реєстрації місця проживання заявника;

- письмову згоду на збір та обробку персональних даних, необхідних для призначення матеріальної допомоги;

- копії з пред'явленням оригіналів:

- паспорта;

- довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та мають відмітку в паспорті про відмову від прийняття такого номера). Для заявників, які мають паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм, копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків не надається;

- документ, що підтверджує факт стихійного лиха або нещасна і випадку та шкоду нанесену ними, або документ медичного закладу, чи копія свідоцтва про смерть;

- довідки про дохід за попередні три місяці від місяця звернення (заробітна плата, пенсія, регресні виплати, інші соціальні виплати, виплаті надаються навчальними закладами) усіх членів сім'ї, які зареєстровані та/або проживають разом із заявником);

- інші документи, у разі необхідності, для підтвердження викладених у заяві.

Відповідно до п.8,9,10 рішення №4859 у разі надходження заяви про надання матеріальної допомоги пов'язана зі значними витратами на медичне лікування, у тому числі придбання ендопротезів, слухових апаратів, металевих конструкцій, зшиваючого апарата, кришталиків, судинних стентів та нейрофізіологічну реабілітацію дітей з інвалідністю, до повного пакета документів заявником додаються виписка з історії хвороби з переліком медикаментів, витратних матеріалів для хірургічного втручання та оригінали фінансових документів (касових чеків).

У разі звернення за матеріальною допомогою у зв'язку із значними витратами на медичне лікування внутрішньо переміщеної особи до пакета документів додається копія довідки встановленого зразка про взяття на облік у м. Кривому Розі, видана районними управліннями.

Звернення, що надійшли поштою й не містять повного пакету документів, реєструються й повертаються заявникові з обґрунтуванням причини повернення.

Як встановлено судом та не заперечується позивачем, до звернення від 29.11.2021 року (вх.№С-3191-П від 31.12.2021 року), заявником не було додано копії паспорта, копії довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, копії довідки про дохід членів сім'ї, які зареєстровані та/або фактично проживають з заявником; довідки з банку про номер рахунка для перерахування коштів та інших документів для підтвердження фактів, викладених у заяві.

Отже, у зв'язку з ненаданням повного пакету документів, передбаченого пунктом 7 Положення про надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям допомоги мешканцям міста за рахунок бюджетних асигнувань, затвердженого рішенням Криворізької міської ради №4859 від 29.07.2020 року, звернення позивача не підлягало розгляду.

Таким чином, відповідачем було правомірно повернуто позивачу її звернення в порядку пункту 10 Положення про надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям допомоги мешканцям міста за рахунок бюджетних асигнувань, затвердженого рішенням Криворізької міської ради №4859 від 29.07.2020 року.

Щодо вимог позивача про: встановлення наявності компетенції (повноважень) у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 29.11.2021 року вх. №С-3191-П про матеріальну допомогу у сумі 7 000 грн, витребувати необхідні документи в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради для вжиття системи заходів, щоб прийняти рішення і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю, встановлення наявності компетенції (повноважень) у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 29.11.2021 року вх. №С-3191-П про матеріальну допомогу у сумі 7 000 грн, надати матеріальну допомогу з причин виникнення у неї складних життєвих обставин та попередити виникнення негативних суспільних наслідків, пов'язаних з відсутністю коштів для життя і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю та визнання протиправною бездіяльність у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 29.11.2021 року вх. №С-3191-П про матеріальну допомогу у сумі 7 000 грн, яка виявилася у відмові вирішувати питання місцевого значення в межах ст.ст. 1, 3, 22, 48, 144 Конституції України та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) прийняти рішення для належного реагування, суд вважає за доцільне зазначити наступне.

Означені позовні вимоги, на думку позивача, заявлені у зв'язку з неналежним розглядом звернення ОСОБА_1 від 29.11.2021 року (вх.№С-3191-П від 31.12.2021 року), проте, як встановлено судом, відповідачем не було допущено протиправну бездіяльність при розгляді вказаного звернення, отже суд дійшов висновку, що вказані позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до положень ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч.ч.1 та 4 ст.73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до приписів ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З огляду на вищевикладене, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради про визнання бездіяльності протиправною.

Керуючись статтями 9, 73-77, 90, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради про визнання бездіяльності протиправною - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Горбалінський